DAGBLAI N°. 2421. Donderdag A°. 1» 2 Januari. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers.'0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. EENE YEA AG. //Met grond", zegt de minister van binnen- landsche zaken in zijne sluitingsrede, //mocht men hopen, dat de behandeling van het vraag stuk omtrent de lagere school tot een voldoende uitkomst zou hebben geleid". Wij zoeken te ver geefs naar de juiste beteekenis dezer woorden; immers: öf de regeering is ter elfder ure tot de overtuiging gekomen, dat de wet op het la ger onderwijs aan gewichtige wijziging dringende behoefte heeft, en waarom dan niet met alle de kracht, die eene gevestigde overtuiging biedt, moedig het initiatief genomen, zonder het voor- stel-De Brauw en de wellicht onvruchtbare dis- cussiën daarover af te wachten? Het kan toch waarlijk niet geacht worden met de roeping en de waardigheid eener regeering overeentekomen, om uit en ter gelegenheid der beraadslagingen over een wetsontwerp, op te sporen, naar welke zijde de meerderheid overhelt, met andere woor den, uit te kijken, uit welken hoek de wind waait, om naar mate van de meest wisselvallige kansen, zich zelf een gedragslijn te kiezen. Vooral mag men dit niet vooronderstellen van een mi nisterie, dat met leede oogen en noode toezicht en controle aanziende, met een Kamerinitiatief in het algemeen toch niet zeer ingenomen kan zijn. Of wel de regeeriug houdt onwrikbaar vast aan hetgeen eens door den minister Heemskerk werd uitgesproken, dat hij niet zal gedoogen, dat een smet worde geworpen op de wet op het lager onderwijs, en hoe kon dan ooit de behan deling van het voorstel-De Brauw tot voldoende uitkomst hebben geleid? Zoude het niet veeleer, aangenomen of verworpen, aan deze of aan gene zijde bezwaren hebben doen voortduren of schep pen en alzoo de over en weder opgewekte agi tatie, zooal niet vermeerderd, zeker althans niet hebben doen ophouden? "Welke zijn derhalve de voldoende uitkomsten, die men zich kan hebben voorgespiegeld? of moeten ook hier wederom de woorden dienen, om zoo zeer de gedachten te verbergen, dat de minister die ze uitsprak aan niemand gebon den, aan allen hoop geeft? BINNENLAND. LEIDEN, 31 December. De eerste commissaris van politie alhier, maakt de ingezetenen opmerkzaam, op een vreemd per soon, die in den avond van den 30 December jl. kleine oplichterijen alhier heeft gepleegd. Bedoelde persoon is van middelmatige lengte, 23 of 21 jaar oud, heeft donker blond haar, op het achterhoofd gescheiden, hij draagt een dun nen blonden knevel. Spreekt iets of wat vlaamsch hij is bijzonder kenbaar aan een vlakje op de linkerwang, gekleed zwarte ronde hoed, donke ren zomerjas, vest en broek van dezelfde stof groen geruit. HH. MM. de koning en de koningin zul len morgen te halfeen bij gelegenheid van bet Nieuwjaarsfeest, receptie verleenen aan de minis ters, het korps diplomatique, benevens de leden van het civiel en militair huis der vorstelijke familie. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 2den Januari aanstaande niet plaats hebben. In de residentie is aangekomen en aan het //Hotel Paulez afgestapt de commissaris des konings in de provincie Limburg; de heer Mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois. Zaterdag-avond jl. hebben de heeren Henri Conscience en Karel Yersnayen in de //Leesin- richting voor den handwerk- en ambachtsman" te 's-Hage eene letterkundige voordracht ge houden, die door eene zeer talrijke menigte werd bijgewoond. Na afloop daarvan heeft de voor zitter, Jhr. Mr. H. J. van der Heim, den bei den heeren met eene gepaste toespraak het honorair lidmaatschap dier inrichting aange boden. Men schrijft uit 's-Hage aan de Arnh. Courant, dat de regeering met de ontbinding der tweede kamer wacht, omdat zij de nieuwe verkiezingen eerst in Maart wil doen plaats hebben, opdat de boeren van de Yeluwe enz. niet door het mogelijk invallen van vorst, ver hinderd zouden worden te komen stemmen. De commissie voor de internationale ten toonstelling van zeevaart te Havre heeft tot commissaris voor Rotterdam en omstreken benoemd den heer J. P. A. Franfois, voorzitter van het aldaar gevestigde departement der //Ne- derlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid". De voor eenigen tijd in het land gehou den collecte, ten behoeve der maatschappij van weldadigheid, heeft, voor zoover bekend is, op gebracht een onzuiver bedrag van f 50,030.10, behalve de gift van /"5000 van den gever, die reeds vroeger f 25,000 had geschonken. Door den jury der Parijsche wereldten toonstelling van 1867, zijn nog de volgende onderscheidingen aan Nederlandsche inzenders toegewezen Emrik en Binger, te Haarlem, chro molithografie, bronzen medailje; C. en J. de Groot, te Utrecht, hoeden, eervolle vermelding W. C. M. Begram, te Gorinchem, geschilde teenen voor mandenmakerswerk, eervolle ver melding; gebroeders Peters, te Amsterdam, bed- veren en dons, zilveren medailje; Maintz en Cie, te Batavia, tabak, eervolle vermelding. Eindelijk is de hand geslagen aan de af braak der vestingwerken te Maast rich t door het aanvangen der werken aan de Tongersche poort. Naast die poort is eene bres geopend en de ophoogingen in de grachten zijn nog slechts op korten afstand van elkander verwij derd. "Wordt door den aannemer de noodige spoed bijgezet, dan zal binnenkort de nieuwe uitgang door bovengemelde poort gereed zijn. Ook het garnizoen heeft deze week een begin gemaakt met het nivelleeren der terreinen bij het fort Willem gelegen, en die in te richten tot een groot exercitieplein en tot het bouwen van meer en langere schietbanen. Sedert eenige dagen waren te Gronin gen valsche rijksdaalders in omloop gebracht. De justitie had reeds eenig vermoeden tegen twee personen opgevat, die de stukken zouden hebben uitgegeven. Zaterdagmorgen werd door den heer officier van justitie en den eersten commissaris van politie eene huiszoeking gedaan en werden aldaar gevonden een aantal halfvol tooide rijksdaalders en de matrijzen, waarin die waren gegoten. Na herhaalde ontkentenis erken den de verdachten eindelijk, dat zij de vervaar digers waren en die stukken in omloop hadden gebracht. De heer rechter-commissaris intusschen ter plaatse aangekomen heeft bevel tot voor- loopige aanhouding tegen de verdachten gege ven. De beide verdachten waren reparateurs van machines aan den staats-spoorweg te Gro ningen. In den nacht tusschen 27 en 28 dezer is in de R. K. kerk in de Broerstraat te Gronin gen een brutale diefstal gepleegd. De dief of dieven hebben zich meester gemaakt van drie zilveren op het altaar aanwezige voorwerpen, bestaande uit twee lustresornamenten en een kroontje. De politie is ijverig in de weer om de daders op te sporen. Z. M. heeft eerv. ontsl. als dir. der koogere burgerschool "Willem II te Tilburg Mr. F. J. A. Fles, hem handhavende als leeraar aan die inrich ting en benoemd tot dir. en leeraar aldaar Dr. W. li. Fenger, dir. en leeraar te Venlo. Voorts eerv. ontsl. J. M. Godschalx als burgem. te Empel, II. Wilmink als burg. te Weesselo, L. Ni- lant als burg. te Olst. Voorts eenige burgemm. herbenoemd. Voorts heeft Z. M. tot uitvoering van II. D. besl. van 15 December bij den rijkstelegraaf o. a. ben. tot dir. van rijkstelegraaf kantoren K. van As- peren, J. F. Krieger, H. C. Boogaard, J. Noest, C. Vis, A. M. Prins, D. Noest, G. G. Gévers, B. J. R. Engelbregt, J. M. van Aken; tot onder- dir. der 2de klasse M. C. de Graaff Jr. en J. F. Niermeijer tot telegrafisten der 2de kl. F. Genet, C. J. Gerrits, II. Visser Cz., E. F. van der Mey, P. C. G. Engelbregt, P. L. Mouuier, G. J. Schol ten en W. Koning; tot telegrafisten 3de kl. W. Leyds, E. A. Bergsma, G. J. P. de Haan, A. Obbes, D. W. Evers, A. H. Krieger, B. J. de Bruyn, L. Visser, J. W. L. van Bijlevelt, H. Fluyt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 28°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 27°, te 10 uren 26°. Dinsdag 's nachts te 12 uren 25°, te 3 uren 24-°, 's morgeus te 5 uren 21°, te 8 uren 21°, 's namiddags te 12 uren 28°, te 4 uren 26°, O. TIJDSCHRIFTEN, DAGBLADEN ENZ. //De Tijd" verlangt, dat de regeering omtrent

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1