NAAIMACHINES voorbereidende studiën, tot bet aanleeren der geheime teekens en hanepooten, waarvan de telegrafisten zich thans bedienen, met een enke len pennestreek van 't tooneel verdwijnen. De bezitter van 't geheim zeide: //De zaak is zoo eenvoudig als 'tei van Columbus I" Hij wil beproeven, eene overeenkomst met 't Ne- derlandsch Indisch gouvernement ter zake zijner uitvinding te treffen, en mocht dit niet slagen, dan zal hij zich tot de Britsche regeering wen den, ja, zoo noodig tot het kabinet te Was hington. De bezitter van 't geheim, de heer P., wordt door derden gerugsteund. Door den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen genomen: J Benoemd: Tot lid van den raad van justitie te Soerabaya de subst.-off. van justitie bij dien raad Mr. C. Visser; tot secr. der res. Cheribon de hoofd- omm. bij de dir. van fin. J. H. Munter; tot leeraars in de Ind. taal-, land- en volkenk. aan het gymn. "Willem III de ambt. op nou-act. F. A. F. i der Valk en de 2de comm. bij de alg. rekenk. G. Faber; tot hoofde, bij het dep. van fin. de ambt. op wachtg. A. N. Dinger, bij de pi. comm. onderw. te Batavia, tot leden, J. W. C. Die- penheim, secr. der Javasche bankJhr. W. II. F. li. |van Baders, hoofding. 2de kl. bij den waterstaat en openbare werken; N. P. van den Berg, hoofd agent van de Ned.-Ind. handelsbank; J. L. van frennep, lid van de fact, der Ned.-H.-Maatsch.; A. E. Claassens, pastoor bij de B.-C. gem. te Batavia, en J. W. C. van Steeden, predik, bij de Evangel, gemeente te Batavia. Een tweej. verlof naar Nederl., verl. aan den assist.-resid. van Loemadjang Jhr. C. J. L. Gold- aan den resid. van Banka F. M. G. van pattenburch. Eerv. ontsl. A. Bouietgew. opz.; de [secr. der res. Cheribon J. C. van Schuijlenburch. Ben, bij het wapen der inf., tot adj. bij den chef van het wapen de 1ste luit. H. Adama van (Bcheltema. BUITENLAND. Frankrijk. De //Patrie" schijnt reden te ebben, de hoop op het tot stand komen der onferentie weder te verlevendigen en betreurt het, dat dagbladen, die niets liever wenschen dan het tot stand komen van den vrede, met zeker welgevallen onjuiste berichten opzamelen, die de conferentie voorstellen als eene illusie. Evenwel wordt verzekerd, dat de zending van lord Clarendon, welke ten doel had eene toe nadering tot stand te brengen tusschen Frank rijk, Italië en Home, als mislukt beschouwd kan worden. Italië. Over de crisis in Italië verneemt men allerlei, doch nog niets bepaalds. Generaal Cialdini en de heer Lanza hebben beide bedankt voor de eer om een nieuw ministerie te vormen. De heer Menabrea komt nog niet veel verder. Zijn minister vaD binnenlandsche zaken, de heer Gualterio, kan hij niet behouden. Men zegt, dat deze aan alle prefecten telegrafisch bericht gevraagd had over den waarschijnlijken uitslag van nieuwe verkiezingen, doch 't antwoord was van dien aard, dat men alle gedachten op ont binding moet opgeven. Men noemt den heer Peruzzi als zijn opvolger. De heer Sella heeft de portefeuille van financiën afgewezen. Mis schien zal de heer Bixio die van marine krij gen. Doch alles blijft nog onzeker. Bome. Z. H. de paus heeft den 25sten, na afloop der pontificale mis, de gelukwenschen der kardinalen ontvangen met den aanvang van het nieuwe christelijke jaar en in antwoord daarop zijn vertrouwen op de toekomst uitgesproken. Bij gelegenheid van dit feest, tevens het feest van 's pauzen patroon, heeft de TJnita Catto- Üca den H. Vader 58,150 franken, benevens een zekere hoeveelheid kostbaarheden, als be wijs van gehechtheid toegezonden. Busland. De geruchten als zou prins Gort- echakoff door Jynatieff vervangen worden, wor den steeds onwaarschijnlijker. Men verhaalt in sommige kringen, dat de grijze staatsman een oogenblik de gunst van den czar verbeurd had, doordien hij een jong meisje in zijne naast© omgeving had, dat voor zijn nichtje doorging, maar dat men toch in de hofkringen liever niet zag en waaromtrent een zeker vermoeden be stond. Het schijnt, dat alles nu weder geschikt is en dat prins Gortschakoff zijne portefeuille en zijn nichtje mag behouden. Griekenland. Ministerieele crisissen schij nen tegenwoordig aan de orde van den dag te zijn. Zelfs zijn er kabinetten, die hun collectief ontslag indienen, niettegenstaande zij eene groot© meerderheid van de vertegenwoordigers der natie voor zich hebben. Dit heeft den lSden dezer te Athene plaats gehad. De koning heeft den mi nisters zijn vertrouwen niet weder geschonken, maar den heer Bulgaris belast met de vorming van een conciliant kabinet. OFFICIEELE BEIUCUTEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 29sten December 1S67 I. Tefeij jm. 24 j. en J. S. Fortrie jd. 17 j. W. van Poelgeest jm. 23 j. en J. C. van Bijn jd. 30 j. BUBGEMEESTEll en WETHOUDEBS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening/ regelende de invorde ring der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer hon den, die aan de belasting onderhevig zijn, ver- pligt is daarvan jaarlijks vóór den 31sten Ja nuary bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk inge vuld, en door den aangever onderteekend bil let; dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienst jaar 1868 van af den 15den December aanst. kosteloos ten kantore van den Ontvanger ver krijgbaar zijn. Leiden, 10 Decembe* 1867. GEMENGDE, BERICHTEN. Onlangs is het een ander medegedeeld van den beruchten Wassio, die in Soerabaya gevan gen was gezet, maar met slot Jen grendel scheen te spotten. Blijkens bericht uit Indië van 28 October heeft hij andermaal een staaltje getoond van zijne kunst om uit eene gevangenis te ont snappen. Hij scheen zeer gelaten in zijn lot; hij had zelfs een zeker embonpoint verkregen en kortelings nog een bewijs van vroomheid gege ven door eene soort van rozenkrans te vervaar digen voor zijne gebeden. Hij werd bewaakt door den tweeden sleuteldrager, tevens fungee- rend portier, die hem om de twee uren een belangstellend bezoek bracht en zich bij elke gelegenheid overtuigde dat de gevangene veilig achter slot en grendel zat. Men kan zich dus de gelaatsuitdrukking voorstellen van dien in derdaad ijverigen en voor zijne taak bereken den landsdienaar, toen hij des middags het groote ronde gat ontwaarde, dat "Wassio, met behulp van den deksel der nachtton, had ge broken in den muur van zijn hok. Eenmaal door dat gat gekropen, was Wassio daarom nog niet op vrije voeten. Hij bevond zich toen op eene afgeslotene binnenplaats. Maar met weinig moeite maakte hij een ijzeren staaf los van een luchtgat, verliet daardoor die binnen plaats, schreed met behoedzamen tred voorbij het raam van het kantoortje van den sleutel drager, de wachthebbende militairen voorbij. De groote poort was natuurlijk geene geschikte opening om ongemerkt de gevangenis te verla ten, want behalve de wacht zaten daar eenige oppassers en daar buiten een schildwacht en de fungeerende portier. Wassio redeneerde daarop aldusmijn bewaker is een getrouwe dienst doener; is hij niet bij mij, dan kan men hem om dit uur op zijn post aan de deur vinden, derhalve in zijne woning is hij niet! En de uitgeslapen schelm koos de portierswoning bij voorkeur uit om veilig te kunnen ontsnappen. Waar hij in zijn kettinggangersgewaad zoo spoe dig eene schuilplaats vond buiten de gevange nis, weet men niet; zeker is het dat zijne vlucht niet lang verborgen bleef en de geheele politie ter been kwam om den booswicht weder mach tig te worden. In weerwil daarvan heeft hij terstond weer zijn brutale handelingen voortge zet. Zijn bezoek gold ditmaal eene weduwe, in wier woning hij zich thuis heeft gehouden als een oude bekende, in weerwil nochtans dat hij er voorzeker nooit een voet over den drempel zette. Geheel op zijn gemak, even als iemand, die volstrekt niet gepresseerd is, opende hij do etenskast en begon te soupeeren met een eet lust, die een zieke hem zoude benijd hebben. Een gebraden kip, een groot stuk kaas verslond hij zonder moeite, terwijl de bitterflesch niet on aangesproken bleef. Na zijne hougerige maag voldaan te hebben, begon hij aan eeu meer passende kleeding te denken. De garderobe der weduwe liet hem dan ook eeue ruime keuze. Bij wijze van souvenir wellicht liet hij haar zijn hoofddoek van kettingjongen. Hij schijnt echter van zilver weinig kennis te hebben, an ders toch zoudo hij een half dozijn quasi zilve ren lepels en vorken niet hebben medegenomeu. Voorzien van nieuwe kleeding; begaf hij zich naar de woning van den heer B. De heer des huizes zat juist te schrijven, hoorde onraad en riep toen zijue bedienden, waarop W. wijselijk het hazen- en dievenpad koos. Ook de heer W. kreeg van hem een bezoek, maar ook daar gelukte het hem niet zijn doel te bereiken. Men heeft hem nog niet in banden gekregen. Men heeft in Quebec een middel uitgedacht, om de personen der brandweer te beschermen, wanneer zij door te groote hitte bedreigd wor den. Het bestaat eenvoudig hierin, dat op het einde der pijp, waaruit het water spuit, een holle koperen bol met gaten, evenals een gie ter, wordt vastgeschroefd, waardoor er een fijne regen ontstaat, die den brandbluascher op het oogenblik, waarop hij dat noodig acht, op zich kan doen neerdalen. Uit Amerika zijn berichten ontvangen, dat de meteoren-regen op den 14den November zeer sterk is geweest. Het maximum heeft in den staat New-York 's morgens te 4 uren ongeveer plaats gehad en dus toen het voor ons geheel dag was, namelijk toen het hier ongeveer 9 uren in den morgen was. In Michigan zag men er 1500 per uur vallen, te "Washington 1000 in 21 minuten; te Wilmington 500 in 20 minuten te Bichmond 1500 per uur enz. In Busland heeft onlangs een man, met name Kursen, lid van eene dweepzieke gods dienstige secte, zijn eigen zoontje gedood en als een offerande aan God opgeofferd. Hij door stak het knaapje van zeven jaren verschei dene malen en nadat het dood wa9, viel hij in geestverrukking op zijne knieën God smeekende het offer te ontvangen. Nadat men hem in de gevangenis opgesloten had, weigerde hij voedsel en stierf van honger, aleer zijn vonnis kon vol trokken worden. AD VERTEN TIEN'. Voorloopig beiigt. van de Singer Compagnie (c Kew-l'ork. Gedurende eenige dagen te beginnen Donder dag 2 Januarij ral de representant der Com pagnie eenige soorten NAAIMACHINES ten toon stellen ten huize van Mejufvrouw Wed. KBEPS, op de Aalmarkt te Leiden. Eepresentant G. J. DAKE van Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3