c'eue afdeeling hadden geconstitueerd, ging men over tot het kiezen van een bestuur. Behalve de keeren H. A. Wijnne en Ds. E. J. P- Jo- rissen, oud-correspondenten, werden als zooda nig benoemd de heeren Gr. Schilthuis, Prof. B. D, H. Tellegen en A. S. Warmolts. Het onlangs bij de Hervormde gemeente te Harlingen benoemd kerkelijk kiescollege is, ten gevolge der twee ingeleverde protesten, ontbonden. Men verneemt, dat de examina voor can- didaat in de rechten aan de hoogeschool te Utrecht in het vervolg in de moedertaal wor den afgenomen en ook de colleges voor genoemd exanion worden reeds in die taal gehouden. Dezer dagen ontving de zeeloods A. van der Schee te Hellevoetsluis een prachtig geschenk van H. M. de koningin, bestaande in een kostbaar gouden cylinder-horlogie en dito ketting met het koninklijk wapen. Dit geschenk is hem geworden voor het overbrengen van de Valk", waarmede H. M. de koningin gepasseer- den zomer de reis naar Engeland heeft ge maakt. In de week van 1522 December 1867 is te Zevenbergen éen persoon aan cholera overleden. Blijkens eene mededeeling van Zr. Ms. con sul-generaal te Lissabon, zijn de schepen recht streeks van Nederland komende, sedert den 17den dezer niet meer aan eene quarantaine observatie in de Portugeesche havens onderworpen. De //Emeu" is den 16den December met de Fransche mail uit Oost-Indië en China te Point de Galle aangekomen. Men bericht uit Schoonoord, dd. 24 Dec. Wat het jachtveld aangaat, hoorde men dit saizoen veel klachten over het kleine getal patrijzen, hetgeen door sommigen geweten wordt aan de eijer- en vogeldieven, als wezels, bun- sings en vossen, die hier menigvuldig verspreid zijn. Ook de hazen schijnen door de vossen gedund te worden, althans overvloedig als in vorige jaren waren ze niet. Alleen van de zoo gezochte korhoenders werden er betrekkelijk veel geschoten. Tusschen den 21sten en den 22sten heeft men, waarschijnlijk door inklimming door eene ruit, in de Roomsch-Katholieke kerk te Naald- wijk weten te komen. Een der offerblokken bestemd voor de St. Pieterspenning, heeft men opengebroken en geledigd. Een tweede blok, dat men waarschijnlijk niet heeft kunnen open krijgen, heeft men medegenomen en is nader hand geledigd in het water gevonden. Dinsdag voormiddag ten 11 ure had te Leeuwarden eene eigenaardige plechtigheid plaats, nl. het in werking brengen van de door de firma J. G. Kuipers en Cie. gestichte stoom fabriek ter vervaardiging van stroo-carton of stroo bordpapier. Tot bijwoning waren uitge- noodigd de heer commissaris des Konings, de ged. staten en de griffier, de leden van den raad en den secretaris en nog eenige andere belangstellenden. Met eene gepaste aanspraak verzocht de directeur, de heer Jacobus Kuipers, den heer commissaris des Konings wel de ma chine in beweging te willen brengen, waaraan deze verklaarde gaarne te willen voldoen. En nu zag men in éen oogenbiik de gansche ko lossale fabriek, de eerste van dien aard in Ne derland, in werking, en was men er getuige van hoe in weinige minuten het bedoelde papier, geheel voor aflevering geschikt, werd vervaar digd. Z. M. heeft ben. tot landm. van de 1ste kl. bij het kad. de heeren: R. J. Bos, C. Pons en A. Douglas, thans landm. 2de kl., den heer Mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth, te Hulst, tot schoolopz. in het zesde schooldist. van Zeeland. Voorts in Friesland eenige burgemm. herbenoemd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 85°, des avonds te" 8 uren 37®, te 10 uren 38°. Zondag's nachts te 12 uren 40°, te 3 uren 41°, 's morgeus te 5 uren 41°, Wind: N. O., te 8 uren 43°, 's namiddags te 12 uren 43°, te 4 uren 40°, 's namiddags te 5 uren 40", 's avonds te 8 uren 37®, te 10 uren 35°. Maan dag 's nachts te 12 uren 36°, te 3 uren 31°, 's morgens te 5 uren 32®, te 8 uren 32®, 's namid dags te 12 uren 32®, te 4 uren 29®. TIJDSCHRIFTEN, DAGBLADEN ENZ. De Haagsche correspondent der N. Utr. Courant wijst er nog eens op, dat de ministe- rieele pers in de brieven-quaestie, de hoofdzaak, de ongegronde beschuldiging door graaf Yan Zuylen tegen Mr. Cremers ingebracht, buiten rekening laat en vreeselijk de trom roert over het openbaar maken en achterhouden der brieven, waardoor de onjuiste voorstelling der zaken door graaf Yan Zuylen aan het licht is gebracht. Men meent, zegt die correspondent, dat zoo men maar heftig het middel bestrijdt, waardoor de onwaarheid aan den dag gekomen is, dat het publiek dan die onwaarheid zelve wel verge ten zal. Toch wenscht die correspondent nog eens op die beide ondergeschikte punten terug te komen. 1°. //Men spreekt" zegt hij, van het open baar maken van de beide brieven. Wij er kennen dat we wat nieuwsgierig zijn uitgevallen, en die brieven gaarne zouden lezen. Maar tot op heden hebben wij ze nergens gepubliceerd gezien. Ze zijn gedeponeerd geweest op het bu reau van den voorzitter der Tweede Kamer, ter inzage voor de leden dier Kamer. Opzette lijk zijn ze niet voorgelezen, opdat niemand, behalve de vertegenwoordigers des volks, zou weten wat er in staat. De heeren Cremers en Geertsema hebben dus wel gezegd openbaar making te vermijden. Die brieven zijn dan ook in geene enkele Courant opgenomen; van hun inhoud is niet$ bekend dan alleen dit, dat er uit blijkt dat de minister Yan Zuylen on waarheid had gesproken. Wat dunkt u, zijn die brieven inderdaad openbaar gemaakt? 2°. //Men verwart het recht der regeering om kennis te dragen van 'tgeen er over 's lands zaken in die brieven staat te lezen, met het recht van den staat op den eigendom van die brieven. De regeering beeft er ontegenzeggelijk recht op, kennis te dragen van den inhoud van particuliere brieven van een gezant aan een minister van buitenlandsche zakenvoor zoover namelijk die inhoud betrekking heeft op 's lands zaken, en niet b. v. op huiselijke aangelegen heden van een van beide. De heer Cremers heeft dan ook die brieven, toen hij ze ontving, aan den secretaris-generaal laten lezen, en er den inhoud van mondeling meegedeeld aan zijn opvolger, toen hij aftrad. Maar wie zal bewe ren dat de staat der Nederlanden recht heeft op den eigendom van een particulieren brief van een gezant aan een minister van buitenlandsche zaken, waarin b. v. een gelukwensch voorkomt met eene heuchelijke gebeurtenis in het gezin van dien minister //Dit, en nog veel meer dat in het 'boekje van den heer Cremers wordt uiteengezet, is nu wel heel duidelijk voor wie ooren heeft om te hooren. Maar de groote trom maakt zoo'n ver vaarlijk leven, dat de meeste menschen doof worden of zich de ooren dicht stoppen." KOLONIËN. Bij de aankomst van iedere mail worden ons uit Indië indrukken, oordeelvellingen en ver wachtingen medegedeeld, door de politieken toe stand van het moederland in het leven geroepen, die bij ons reeds lang tot het verledene behooren. Terwijl wij hier reeds voor eene ontbinding der Tweede Kamer staan, spreken de Indische dag bladen nog over de discussien, naar aanleiding der troonrede in de beide Kamers gehouden, en over de houding, door den minister van kolo niën daarbij aangenomen. De indruk daardoor teweeggebracht is, volgens het Bat. Hbld. van 25 November, zeer onaangenaam geweest. Een minister, //die ai wat sedert 12 jaren tot ver betering en hervorming van Indië gedaan is, wederom quaestieus maakt en het regeerings- reglement van 1854 met zijne voorschriften en verplichtingen wegcijfert", kon de sympathie van hen die in de koloniën vooruitgang wenschen, niet bezitten. Even onaangenaam is de indruk geweest door de officieele bekendmaking in de Java-Courant, dat het onderzoek naar den tinrijkdom op Bangka gestaakt en bet personeel ontslagen is //wegens gebrek aan fondsen". Het Bat. Hbld. noemt de baten, waarop de minister van financiën, gerekend heeft, schiju- baar. Want wat op 1 Januari 1S67 te veel ia kas was, is in mindering gebracht bij de aan vraag tot aanvulling van het te kort en zelfs van de 12% millioen is een gedeelte niet be schikbaar, aangezien het bestaat uit pasmunt, die maar zoo niet in omloop kan gebracht wor den, hetzij dan, dat men ze bij de bank beleent en er dan ook rente van betaalt. Het schijnt, dat verscheidene residenten, o. a. die van Bezoeki, Pangka en Saraarang zui len heengaan en dat menigeen nog zal volgen. Het Bat. Hbld. betreurt het, dat de heer Schiff, een der uitstekendste en meest bezadigde amb tenaren, tot nog toe steeds op wachtgeld gelaten en niet geplaatst wordt, vooral, daar het dit aan de liberale beginselen van den heer Schiff meenfc te moeten toeschrijven. De traktementsverhooging schijnt aan alle kanten een alleraangenaamsten indruk gemaakt te hebben, met uitzondering van een paar pruttelaars," zooals de Java-bode zegt, die, als uitzonderingen op den regel, den regel beves tigen. Het blad betreurt alleen, dat die maat regel slechts ten halve is toegepast. Het montant der verkochte gouvernements wissels op Nederland heeft bedragen van primo Januari tot en met 29 Oct. 7,126,381.09, van 30 Oct. tot en met 1 Nov. ƒ30,433.505; te zamen ƒ7,156,814.595. De koers is sedert 20 Maart 1015 pCt. Men schrijft uit Soerabaija aan de Sama- rangsche Courant het volgende: Het schijnt, dat de uitvindingsgeest op 't ge bied der telegrafie zijn laatste woord nog niet gesproken heeft. Een geacht ingezetene onzer plaats namelijk heeft kort voor den dood van wijlen zijnen vader (een man van erkende be kwaamheid en geleerdheid, en die indertijd costi verblijf hield) eene mededeeling nopens de telegrafie ontvangen, welke de volgende resul taten kan te weeg brengen 1°. onderzeesche telegraafkabels te leggen met eene enorme besparing op de bestaande kosten, en waarbij gebruik gemaakt wordt van eene overvloedige in Indië voorkomende grond stof, welke de eigenschap bezit, alle schadelijke invloeden van 't zeewater op den kabel zeiven ten eenenmale onmogelijk te maken 2°. aan dezen nieuwen kabel eene soliditeit te geven, welke hem in staat stelt, eene druk king van 45,000 ffi op den vierkanten duim te kunnen verdragenergo eene stevigheid, welke 't breken van onderzeesche telegraafkabels bijna onmogelijk zal maken 3®. de telegrammen over land over te seinen langs onder den grond liggende draden, dezen daardoor te vrijwaren tegen alle verstorende inwerkingen der electriciteit, welke zich van tijd tot tijd in den dampkring ontlast, en aan welk systeem een toestel toegevoegd is, zoo eenvou dig en zoo snel werkend, dat het drukste kantoor op Java aan een personeel van twee ambtenaren genoeg heeft. Die toestel bezit nog daarenboven 't voordeel, dat hij alle berichten met gewone drukletters op 't papier overbrengt, zoodat allo

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2