N°. 2419 A°. 186^,. Maandag 30 December. MN N EN LAND. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.40. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels/0.75; iedere regel meer0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. Wij hebben gisteren aan onze lezers de rede Snedegedeeld waarmede de zittingen van de Sta- ten-Generaal voor dit jaar werden gesloten. Deze fel uitingsrede, in den regel weinig belangrijk, had liezen keer een bijzonder gewicht, omdat zij de perste, zij het ook nog maar zeer korte, ontwik keling was van de motieven, waarom de regee ring den Koning ontbinding van de Tweede [Kamer meent te moeten aanbevelen. Wij bepalen ons tot een paar opmerkingen. De minister van biunenlandsche zaken behandelt in zijne rede tweeërleide verwachtingen welke men in den aanvang van de zitting gekoesterd bad, verwachtingen nu helaas in rook vervlogen, de redenen der nieuwe ontbinding. Zoo wel die verwachtingen als die redenen wor den naar onze meening niet gelukkig gemoti- Iveerd. //Met grond mocht men hopen" zegt de minister //dat de voltooiing der wetten op het ouderwijs en de verbetering van die op de rechts- Ipleging en het strafrecht, op handen waren". Waarop steunde die grond? De wet op het hoo- ger onderwijs moest nog worden ingediend, en lliet nieuwe wetboek van strafrecht schijnt zelfs in de ministerieele bureaux nog verre van vol- I tooid te zijn. Trouwens liet afsterven van den lieer Borret moest op zich zelf reeds aan dien grond zijn grond ontnemen. In de tweede plaats mocht men met grond hopen, //dat de behandeling van het belangrijke vraagstuk omtrent de lagere school tot eene voldoende uitkomst zou hebben geleid." Nog eens vragen wij: waar schuilde die grond Had dan de minister van biunenlandsche zaken niet nog weinige weken geleden opnieuw geconsta teerd, dat de schoolwet-agitatie allerminst van hem bevrediging wachten kan In de derde plaats eindelijk mocht men met grond hopen//dat de vragen omtrent de Indi sche huishouding zouden worden opgelost in den zin van krachtige handhaving van het hoog ge zag en van de onmisbare bronnen van inkomst, zonder de opbeuring van handel en nijverheid en het welzijn der Oostersche volkeren uit het oog le verliezen." En wederom vragen wijop welken grond Toch niet omdat de Kamer zich homogeen verklaarde met den heer Trakranen, die wegens gebrek aan homogeniteit met zijne ambtgenooten was afgetreden en vervangen door een ander. En nu de motieven van de ontbinding. Deze resumeeren zich alle hierin, dat de Kamer door af te stemmen het budget van buiten- landsche zaken heeft afgekeurd het algemeen regeeringsbeleid. Het //naar den geest der grond wet onmisbare begrip van eenheid dor regeering ware miskend geworden" indien na dat votum niet het geheele ministerie ontslag gevraagd had Wij gelooven dat de minister den geest der grondwet miskent. De kamer heeft het persoon lijk beleid van graaf Van Zuylen veroordeeld, en die veroordeeliug mocht niet een motief zijn voor de aftreding van alle ministers. Maar aangenomen de ministerieele theorie, dan blijft er aan het betoog van de sluitings rede toch éen schakel ontbreken. Het gemeen overleg tusschen Regeering en Kamer was ver broken, zegt de minister; de Koning bleef den ministers zijn vertrouwen schenken, ergo moest ontbinding volgen. Maar was er dan geen an dere conclusie mogelijk? Hadden de ministers, hoe ook gestreeld door het blijk van koninklijk vertrouwen, dat hun geschonken werd, niet eer biedig op hun ontslag kunnen blijven aandrin gen? 't Was zeker pliohtbesef dat hen belette zoo te handelen, maar juist dat plichtbesef had den wij gaarne gemotiveerd gezien. Waarom zouden de nadeelen uit de aftreding van dit ministerie voortvloeiende, aan het publiek be- laug meer schade hebben toegebracht dan het nu vau de ontbinding der Kamer te wachten heeft Bedriegen wij ons niet dan ziju er zeer velen in Nederland, die op deze vraag, de hoofd vraag bij uitnemendheid, nog maar altijd geen afdoend antwoord kunnen vinden. LEIDEN, 28 December. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 219 tot 241 vol wassen personen en van 137 tot 153 kinderen. De gewone audientiën voor het ministerie van justitie en administratie voor de zaken der R. C. eeredienst zullen op Woensdag en Don derdag 1 en 2 Januari aanst. niet plaats hebben. Door de zorgen van hunne Exellentiën de ministers van biunenlandsche zaken en van marine is dezer dagen gepubliceerd de Neder- landsche bewerking van het //Algemeen Seinboek voor alle natiën." Op 's rijks schepen en vaar tuigen van oorlog is het gebruik daarvan inge voerd bij koninklijk besluit van den 31sten October jongstleden, terwijl bij dat besluit tevens werd bepaald, //dat het gebruik van datzelfde //Seinboek" zooveel mogelijk ook aan Neder- landsche koopvaardijschepen zal worden aanbe volen." Het blijkt dat de in dit boek vervatte inrich ting van seinen voor de scheepvaart niet alleen uitmunt boven alle andere seinstelsels door vol ledigheid, duidelijkheid en gemakkelijkheid van gebruik, maar ook dat het officieele en univer- seele karakter, 't welk door de loffelijke samen werking van de regeeringen der voornaamste zeevarende natiën daaraan gegeven is, het zoo veel hooger stelt, dat alle vergelijking met die vroegere stelsels van zelf wegvalt. Aan het .-/Seinboek" is toegevoegd eene alpha- betische lijst van de Nederlandsclie zeeschepen, welke daarbij allen een officieel onderscheidings sein hebben gekregen. Heden wordt door den minister van bui- tenl. zaken, graaf Van Zuylen, een diplomatiek diner gegeven. Jhr. Mr. C. J. C. H. van Nispen tot Se- venaer, rechter in de arrondissemente-rechtbauk te Arnhem, die zooals vroeger gemeld is, ge durende eenige dagen in de residentie heeft doorgebracht, is thans naar Arnhem terugge keerd, maar wordt eerstdaags te 's-Hage terug verwacht. Tijdens zijn verblijf aldaar heeft hij onderscheidene conferentiën gehad met de minis ters van buiten 1. en binuenl. zaken en van financiën. Men blijft het er te 's-Hage alge meen voor houden, dat jhr. Van Nispen wel licht reeds is of weldra zal worden benoemd tot minister van justitie. In 's-Gravenhage loopt het gerucht, dat bij eene ontbinding der Kamer, de heer Iz. J. Lion, de redacteur van het Dagblad van 's-Gravenhage, zich in Limburg candidaat voor de Tweede Kamer zal stellen. ITet Dagblad van Zuid-Holland" meldt, in zijn nommer van heden dat de hoofdredacteur van dat blad de heeren advocaten Mr. A. M vau Stipriaan Luis^us en B. L. Rascli heeft gekozen, om zitting te nemen in de commissie tot onderzoek van de gerezen quaestie met den heer Sijthoff, betreffende de beschuldiging door den heer Lion tegen den heer Sijthoff inge bracht. Men verneemt, dat in het aanstaande voorjaar, behalve de reeds bestaande, nog een stoombootdiensttusschen Zwolle en Amster dam geopend zal worden. De stoombooten vau dien nieuwen dienst zullen meer bepaald voor het overbrengen van passagiers worden ingericht; zij zullen te Amsterdam aankomen een uur vóór en van daar vertrekken een uur na beurstijd. Den 23sten en 24sten dezer maand is te Amsterdam de algemeene winter-vergadering gehouden van de vereeniging van onderwijzers in de gymnastiek in Nederland. Uit het jaar verslag is gebleken, dat het aantal leden blijft toenemen en de vereeniging niet zonder vrucht werkzaam is geweest. De eerstvolgende verga dering zal te Zwolle gehouden worden. Naar men verneemt, hebben van de vier heeren, die in de Woensdag met gesloten deu ren gehouden raadsvergadering tot hoogleeraren en lectoren aan het Athenaeum te Amster dam benoemd zijn, drie hunne benoeming aan genomen, namelijkDr. Herz, te Greifswald, tot hoogleeraar in de pathologische anatomie; Dr. A. H. Israëls, aldaar, tot lector in de //historia medicinae" enz., en de heer F. J. Swartwout, apotheker in het binnen-gasthuis aldaar, tot,lector in de pharmacie. Dinsdag 24 dezer is op 's rijks marinewerf te Amsterdam de kiel gelegd voor een ijzeren ramtorenschip, hetwelk genaamd is Matador." Het gerucht loopt te Arnhem dat Bil joen en Beekhuizen, hetwelk onlangs door een

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1