bergh, geb. Van Catz, Z. J. S. C. Wassen - burg, geb. Tiemeyer, Z. L. Christiaanse, geb. Klein, Z. M. E. Florijn, geb. Verhave, Z. M. H. Lut, geb. Koree, D. W. Schipper, geb. De Vos, Z. T. A. Mathlener, geb. De Jongh, D. G. Martin, geb. De Jager, Z. M S. van der Mark, geb. Schouten, D. D. tweel. A. D. Lens, geb. A7an de Wetering, D. Gehuwd: L. E. Nieuwenhuijzen jm. enN. van der Plas wed. A. Stouten jm. en G. Laven jd. W. C. van derPlankjm.enG. de GraafF jd. B. J. Selierjm. en E. Peters jd. J. A. Karstens jm. en C. H. Hartevelt jd. Overleden: J. de Groot 79 j. S. J. Lon- gepee, wed. J. F. van Eldik, 72 j. G. J. Florijn, Z. 17 d. J. de "Winter, geb. Priem, 38 j. M. de Haas D. 1 d. A. C. Boom D. 5 j. M. Vavier, geb. Trouwee, 60 j. A. E. Reiche 75 j. H. A. Veltman, wed. J. H. de Swaan, 66 j. M. de Haas, geb. Kok, 28 j. J. Duinkerken D. 2 m. G. Kriek, wed. C. de Laaf, 77 j. M. C. van Kilsdonk 75 j. M. Beurze D. 6 m. J.J. Kanbier Z. 2 d. J. van Poelgeest, wed. I. P. v. d. Walle, 63 j. F. L. W. Waage D. 6 j. en 9 m. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN, gezien art. 3 van het konink lijk besluit van den lsten December 1865 (Staats blad n°. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking Doen te weten, dat in de maand Januarij 1868 zal worden opgemaakt eene lijst van hen, die in de gemeente een tak van nijverheid uit oefenen, waarvan de voortbrengselen met //cer tificaten van Nederlandschen oorsprong of be werking" tegen een lager recht in Nederlandsch Indië kunnen worden ingevoerd, en roepen mits dien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun patentblad, in de maand Januarij 1868 ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. Leyden, 21 December 1867. GEMENGDE BERICHTEN. Den 17den Aug. 1868 zal er eene allermerk waardigste zonsverduistering plaats hebben. De middelpunten van zon, maan en aarde zullen dan in eene rechte lijn liggen, en bovendien zal de maan zich dan op een buitengewoon kleinen afstand van de aarde bevinden. De totale ver duistering zal ongeveer 7 minuten aanhouden en dus eene der grootste ziju, die er kan plaats hebben. Er kunnen slechts twee met deze wor den vergeleken, en wel de eclips van Thales (28 Mei 585 jaar vóór Chr.) en die, welke in Schotland is waargenomen den 17den Juni 1433, en waarvan de herinnering lang bij het volk is bijgebleven onder den naam van het //don kere uur". De langste tijd der verduistering kan waargenomen worden in de Golf van Siam, en wel natuurlijk juist op het middaguur. Aan de kust der Roode Zee, in Indië en Australië kunnen de met die eclips gepaard gaande ver schijnselen zeer goed waargenomen worden, en om dit te kunnen, zullen er zeker toebereidselen worden gemaakt. Zekere W. te Grave werd een paar dagen geleden door een deurwaarder geholpen om te verhuizen, ten gevolge van een vonnis. JNadat de inboedel op straat was gezet, sloot de deur waarder de deur en vertrok. W., meer onwillig dan onmachtig, wilde nu ook het publiek too- nen, dat hij, op straat gezet zijnde, ook op straat wilde wonen. Hij stak de kachel aan, kookte den pot, at en sliep in de open lucht. De burgemeester, met de zaak verlegen, riep de hulp der justitie in en dit had ten gevolge dat W. gesommeerd werd om zich te verwij deren, dewijl men hem anders ook daarmede helpen zou. "W". verzocht toen met zijn gansche huishouden te worden opgezonden naar de Om- merschans, doch daar hij niet te Grave maar wel te Ravenstein armlastig was, besloot men hem op zijne weigering naar Ravenstein te brengen. Zoo gezegd zoo gedaan. Na kennisge ving hiervan werd zijn boedel op een kar gela den en op het territoir van Ravenstein neer gezet, waar hij, hoewel kort, even als te Grave de openlucht voor woonplaats nam. Er ligt op dit oogenblik in de Westha ven van Greenock een ijzeren schip van circa. 70 tonnen, dat in het jaar 1818 aan de Clyde ge bouwd en thans alzoo bijna een halve eeuw oud is. De naam van het schip is //Vulcan." Toen het van stapel liep, kwamen er uit alle deelen des lands personen over, om met eigen oogen het ongewone feit te aanschouwen, dat een ijzeren schip werkelijk op het water zou kunnen drijven. Tegenwoordig is het van sta pel loopen van een houten schip in Engeland reeds bijna een zeldzaam schouwspel. STATEN-GENERAAL. Vereenigde zitting der beide Kamers, op Vrij dag den 27sten December 1867. De vergadering wordt geopend te 2 uren onder voorzitterschap van den heer Philipse. Door eene commissie bestaande uit de H.H. Van Aylva van Pallandt, Schimmelpenninck van der Oye, Franssen v. d. Putte, Messchert van Vollenhoven, van de Eerste Kamer, en de hee- ren Wintgens, 's Jacob, Van Sypesteyn en Van Wassenaer Catwyck, van de Tweede Kamer worden de ministers van binnenl. zaken en van financiën de zaal binnengeleid en plaatsen zich voor den troon. De minister van binnenl. zaken houdt de volgende aanspraak: Mijne Heeren //Niet zonder leedwezen, maar tevens in het besef van plicht en gebiedende noodzakelijkheid, komen wij reeds heden een eind maken aan uwen wetgevenden arbeid. De aanvang der zitting had van het overleg tusschen kamers en regeering beter doen ver wachten. Aan het voorbereidend onderzoek der be- grootingswetten was veel zorg besteed. //Van de wetsontwerpen in de troonrede genoemd waren vele in behandeling, andere in bewerking. //Met grond mocht men hopen dat de vol tooiing der wetten op het onderwijs en de ver betering van die op de rechtspleging en het strafrecht, op handen waren; dat de behande ling van het belangrijke vraagstuk omtrent de lagere school tot eene voldoende uitkomst zou hebben geleid; dat de verbetering der defensie zou worden voortgezet zonder te zware ofiers van de natie te vergendat de vragen omtrent de Indische huishouding zouden worden opge lost in den zin van krachtige handhaving van 't hoog gezag en van de onmisbare bronnen van inkomst, zonder de opbeuring van handel en nijverheid en het welzijn der Oostersche volkeren uit het oog te verliezen. Een gewichtig voorval is tusschen beide ge komen. Omtrent drie groote belangen was tegenover het buitenland een gunstige uitslag verkregen, 's Lands recht op zijn stroomgebied was gehand haafd zonder stoornis der goede verstandhou ding met onze naburen Limburg was voor goed van Duitschland losgemaakt. Nederland had zijne onzijdigheid behouden in bedenkelijke oogenblikken en met eere deelgenomen aan de Londensche conferentie tot verzekering van recht en vrede in Europa. //Toch was het juist het buitenlandsche be leid met betrekking tot die onderwerpen dat in de Tweede Kamer werd aangevallen, ten gevolge waarvan zij het 3de hoofdstuk der staatsbegrooting afstemde. Van zelf was door die daad der meerderheid, de kabinets-vraag gesteld. Het heilzame, ja naar den geest der grond wet onmisbare begrip van eenheid der regee ring ware miskend geworden, zoo een deel van het kabinet had berust in de veroordeeling van hetgeen, in zaken van zoo groot belang, naar de vaste overtuiging van al zijne leden, tot heil van het vaderland was geschied. //Het gezamenlijk verzoek om ontslag werd dus ingediend. 's Konings wijsheid behield zich de beslis sing voor, tot dat door de noodige wetten in de behoefte der dienst zou zijn voorzien. //Daarna behaagde het Hem, dat ontslag niet aan te nemen en aan de raadslieden der kroon de verzekering van zijn ongekrenkt ver trouwen te geven. //Van die beslissing onder zulke omstandig heden zal een vernieuwd beroep van den koning op het getrouwe Nederlandsche volk het onver mijdelijk gevolg zijn. //In 's konings naam betuigen wij aan de Staten-Generaal zijn dank voor het goede, dat met hunne medewerking is tot stand gekomen, en verklaren de tegenwoordige zitting te zijn gesloten." De beide ministers wordt, nadat deze slui tingsrede was uitgesproken, door de commissie uitgeleide gedaan. AD VERTEN TIE jN. STOLLWERCk'SCHE BORSI liOMMS bekend als voortreffelijk middel tegen verkoud heid, hoest, enz. worden aanbevolen door de De pothouders: te Leydeii bij E. XOOJtBIJH, bij N. K. StVEMEK en bij L. O. D111K8 Verkoophuis; te Alplien bij de Apothekers VA- ltOSSIEAU Ëi\ ZOOX en J. V. ALLA.ltT; te JULazcr$%voude bij J. GAAKU.EtJli.EX Bij akte, op den löden December 1867, voor den te Iiillegom residerenden Notaris ISAAC SCHELTUS en getuigen verleden, is tusschen de Ondergeteekenden JAN HENDRIK YAN "VVAVEREN en PIETER HENDRIK YAN WAYEREN, Bloemisten, wonende te Hillegom, aangegaan eene Vennootschap, tot het uit oefenen van BloemisterijTuinderij en Boerderij en het drijven van handel in Bloembollen en der gelijke Gewassen en Tuinzadenonder de firma „&EBKOEDEKS VAX WAVEKEJV". De Yennootschap is gevestigd te Iiillegom, gaat in op den lsten Januari 1868 en is aangegaan voor een onbepaalden tijd. De beide Yennooten hebben de teekening der firma, doch alléén en bij uitsluiting voor zaken onmiddelijk betrek king hebbende op het doel der Yennootschap, en alzoo geenszins tot het opnemen of ter leen geven van gelden, het aangaan van borgtochten, het sluiten van beleeningen, het aankoopen, vervreemden of bezwaren van vaste goederen en andere soortgelijke handelingen, als waartoe de particuliere handteekening van beide Vennoo- ten zal worden vereischt. Yoor uittreksel, J. H. YAN WAYEREN, P. Hk. VAN WAYEREN Hkz. KirV K BIÖKSX- Deze verschrikkelijke hoest, alsmede alle an dere hoesten, welke zulke vreeselijke gevolgen na zich kan slepen, moet in korten tijd vol komen ophouden, zonder gebruik van inwendige medicijnenhet middel daarvoor is op franco aanvraag en onder toezending van een post wissel a f 1.50 te verkrijgen met gebruiksaan wijzing, en wordt door het geheele Rijk toege zonden. Brieven franco, aan de Boekhandelaars F. H. BRINKMAN COMP, Singel, bij het Koningsplein, n°. 478, te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3