TIJDSCHRIFTEN, DAGBLADEN ENZ. Ten gevolge van de bekende uitkomst der herstemming voor het kerkelijk kies-collegie te Groningen bevinden zich thans in dat colle ge, bestaande met den kerkeraad uit 153 leden, 76 of 77 voorstanders der oudere kerkleer. Maandag 11. heeft bij de Nederduitsch Hervormde gemeente te Leeuwarden de in levering plaats gehad van de stembiljetten voor de verkiezing van 70 gemachtigden. Yan de 1006 stemgerechtigden, die hun verlangen hadden te kennen gegeven om van het hun toegekend recht gebruik te maken, hebben 698 daaraan gevolg gegeven. Met de opening der briefjes is Dinsdag een aanvang gemaakt; dewijl dit echter nog al eene veel omvattende zaak is, zal de uitslag dezer verkiezing zeer waarschijnlijk eerst de volgende week bekend kunnen zijn. Ook te Harlingen heeft zich, ten ge volge eener rede door den heer E. C. Enklaar gehouden, eene afdeeling gevestigd van de //Maat schappij tot Nut van den Javaan". De commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid te Erederiksoord hebben be kend gemaakt, dat de laatstelijk gehouden col lecte (behalve de gift van 5000), voor zoover bekend is, een onzuiver bedrag van [50,030 heeft opgebracht, en dat zij zich, geschraagd door dien krachtigen steun, in staat gevoelen, de hun opgedragen taak bemoedigd voort te zetten. In de week van 15—21 December 1867 is in de gemeente Sluipwijk een geval van vee- typkus voorgekomen. De mail uit Oost-Indië en China is den 24sten dezer uit Alexandrië te Triest aange komen. De bijdragen voor het pauselijk leger, door //de Tyd" ingezameld, bedragen f 132,722.91,/a- Z. M. heeft aan IiD. adj. iu buiteug. dienst, den schout-bij-nacht titulair, jhr. Ii. A. van Kar- nebeek, verl. den titulairen rang van vice-adm.; bev. tot kapit. t. z. de kapit.-luit, t. z. jhr. F. de Casembroot, J. van Gogli en jhr. J. H. van Ca- pelle, eerstgen. Zr. Ms. adj. in buiteng. en laatst- gem. in gcw. dienst; tot kapit.-luit. t. z. de luits. t. z. 1ste kl. J. J. A. D. Phaff, J. L. Nierstrasz, J. H. K. Kroes en H. E. Bunnik, tot luit. t. z. lste kl. de luit. t. z. 2de kl. G. Kruys en jhr. C. C. Sixtot luit. t. z. 2de kl. de adelborsten lste kl. D. J. W. A. G. Coops, 11. L. C. Wolterbeek Mul ler, H. van den Pauvert en J. P. Hoffman; tot luit.-kol. bij het korps mariniers den maj. D. Yree- denberg; tot maj. den kapit. lste kl. J.A.Stengel; tot kapit. lste kl. den kapit. 2de kl. E. G. H. Hornbostel; tot kapit. 2de kl. den lsten luit. K. H. Koentze, en tot lsten luit. den 2deu luit. J. H. Welij. Z. M. heeft de volgende hoofdoffic. op pensioen gesteld: J. A. K. van Hasselt, kapit. t./z., ƒ1800, onder toekenning van den tit. rang van schout-bij nacht; G. P. J. Mossel, idem, f 1800; E. M. C. Baak, idem, ƒ1800; J. C. Iloltzapffel, kapit.-luit. t./z. ƒ1500, onder toekenning van den tit. rang van kapit. t. z.; jhr. A. A. von Neukirchen, ge naamd Nijvenheim, maj. bij het korps mar., 1010, onder toekenning van den tit. rang van luit.-kol. Z. M. heeft bev. tot apoth. 2de kl. bij den pharmae. dienst der landmacht in W.-Indië den apoth. 3de kl. bij dien dienst W. J. S. Bresseraan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapit. der' inf. van het leger in Ned. Indië H. Spoelder een eervol ontsl. verl., met toekenning van pen sioen. Z. M. heeft tot arrond.-ijker der maten en ge wichten benoemd A. Darome. Z. M. heeft den raad van legatie Mr. B. O. F. H. Westenberg, als tijdelijk zaakgelastigde ad inte rim bij de hoven van Baden en Beieren terugge roepen en tijdelijk buiten werkelijken dienst gesteld. Voorts benoemd bij het 2de reg. inf. tot kapit. 3de kl. den lsten luit.-adj. F. M. Avenarius, van het 6de reg.; bij het 3de reg., tot kapit. 3de kl. den lsten luit. 3. G. van Gendt, van het reg. gren. en jagersbij het 1de reg., tot luit.-kol. den maj. J. W. G. Peltzer, van het 6de reg.; bij het 5de reg., tot maj. den kapit. lste kl. D. N. de Fremery, van het korps; bij het 6de reg. tot maj. den kapit. lste kl. J. A. Halfmouw, van het 2de reg.; bij het 7de reg., tot luit.-kol. den maj. W. von Wrangel auf Lindenberg van het 5de reg. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 31°, des avonds te 8 uren 32°, te 10 uren 33°. Donderdag 's nachts te 12 uren 34°, te 3 uren 35°, 's morgens te 5 uren 35°, Wind: N. O., te 8 uren 39°, 's namiddags te 12 uren 41°, te 4 uren 41°, 's namiddags te 5 uren 40°, 's avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 35°. Vrij dag 's nachts te 12 uren 34°, te 3 uren 32°. 's morgens te 5 uren 33°, te 8 uren 33°, Z. O., 's namiddags te 12 uren 33°, te 4 uren 32°, N. O. Men maakt aan de N. Rott. Courant de vol gende opmerking omtrent de brieven van den heer Cremers. //De heer Yan Bylandt wil het particuliere ka rakter van die brieven daaruit bewijzen, dat hij ze een nommer in zijn archief gegeven heeft. Dit nu is eene zaak tusschen den ,heer Yan Bylandt en zijn archivaris. De ontvanger van den brief te 's-Hage kon niet weten wat in het archief van den heer Yan Bylandt te Berlijn, was genoteerd. Yoor dien ontvanger moest het n iet-parti culiere^ van de brieven zijn aangeduid door het nommer in het archief op de brieven zelve, opdat daarop bij de beantwoording een beroep kon gedaan worden. //En dat nommer bevindt zich op die brie ven niet." Ziedaar dus het bewijs, dat de heer Cremers volkomen gerechtigd was, ze voor particuliere te houden." BUITENLAND. Luxemburg. In de zitting der Luxemburgsche stenden van den 19den dezer verscheen het nieuwe ministerie voor de eerste maal voor de kamer, en de minister van staat, de heer Ser- vais, deelde haar bij die gelegenheid zijn pro gramma mede. Hij somde de verschillende aan gelegenheden, die geregeld moesten worden, op, namelijk de herziening der grondwet en de daaraan verbonden politieke wetten, de nieuwe organi satie der gewapende macht, bepalingen omtrent de gebouwen en gronden der voormalige ves ting, verhooging der belastingen, voltooiing der spoorwegen en eindelijk afrekening met Holland. De militaire commissie heeft zich verstaan omtrent het volgende voorstel tot organisatie der gewapende macht van het groothertogdom: zij zal uit een korps vrijwilligers bestaan van 300 man in twee kompagnieën verdeeld, onder bevel van een majoor, twee kapiteins en vier luitenants. Duitschland. Yolgens de Yossische Zeitung zal de Noord-Duitsche Bondsraad, op voorstel van Saksen, eerlang eene wet ontwerpen, krach tens welke spoorweg-maatschappijen in rechten zullen kunnen vervolgd worden wegens onge vallen, aan reizigers overkomen. Pruisen. Het ministerie van staat heeft be sloten, dat alle Hanoversche dienstplichtigen, die, om zich aan den krijgdienst te onttrekken, in Zwitserland de wijk genomen hebben, voor zoover zij aan geen ander strafwaardig bedrijf schuldig zijn, straffeloos kunnen terugkomen, onder voorwaarde Yan alsnog hun tijd uit te dienen. De Pruisische gezant in Zwitserland heeft in last, aan de betrokken personen dit be sluit bekend te maken. Frankrijk. De heer De Pietra Santa, med. dr. te Parijs, is door den groothertog van Luxem burg benoemd tot officier der orde van de Eikc- kroon. Home. Wij moeten nog mededeeling doen va: de korte allocutie, welke Z. H. de paus dei 20sten dezer in het consistorie heeft uitgespit ken. De paus wees daarbij op den Goddelijk bijstand, waardoor het leed gelenigd werd do vreugde. De bisschoppen waren nauw aaneeng sloten, om hem te verdedigen door redevoerit gen en geschriften, terwijl de leeken de werel lijke macht in openbare vergaderingen voorstoi den. De paus constateerde voorts, dat Z schitterend en prachtig in het wetgeven lichaam te Parijs was verdedigd, onder de t juichingen van alle beschaafde lieden; en w voorts op de demonstratiën en getrouwe offe» anden en den ijver van de catholieke schrijve en redenaars, de toewijding der vrijwilligers de getrouwheid vooral van de Romeinsche ot derdanen. Yervolgens werd gewezen op de da perheid van het leger van den machtigen kek van het edele en edelmoedige Frankrijk, die d- gevaren in aanmerking nemende, zijne dappe soldaten naar Rome heeft gezonden om te Met tana en te Monte-Rotondo te strijden en de zaak van den Heiligen Stoel hun bloed vergieten. De paus beval aan, dat men God zou bidder.™ om hem tegen zijne vijanden te beschermen e dat allen, die hem bijstaan, zullen worden gt zegend. Denemarken. De //St.-Thomas Tidende" dee; eene missive mede, gedateerd 25 November Kopenhagen, waarin de minister-president ai de bevolking van Deensch West-Indië kenn: geeft van den verkoop van het eiland, beho: dens goedkeuring door den rijksdag. DaarbL wordt bepaald, dat de bewoners aldaar kunne: blijven of het eiland kunnen verlaten en hum eigendommen verkoopen, zonder dat zij daarvo. rechten of belastingen behoeven te betalen, te- wijl hun twee jaren tijd wordt gelaten om t< beslissen, of zij het burgerrecht bij Amerib verlangen, dan wel of zij Deensche onderdanf. willen blijven. Met dien termijn van twee jaren schijnt eenig: zins in strijd te zijn een bericht den dagnadï eerste bericht uit Kopenhagen verzonden, vol gens hetwelk de volksstemming op de Deensi. West-Indische eilanden waarbij uitspraak moe gedaan worden over de vereeniging dier eilau den met Noord-Amerika, in de maand Januar a. s. zal plaats hebben. Waarop dit bericht doelt is niet recht helder Op den verkoop toch kan het niet slaan, daar deze immers reeds gesloten is. Rusland. De consul te Hakodade meldt, dat volgens onderhandelingen, gevoerd tusschen Engeland, Frankrijk, de Yereenigde Staten, Nederlanden en Japan, met den 29sten Januar 1868 de havens Jeddo en Osaka voor den han del met de Staten, die zich aan het tractas' hebben aangesloten, worden geopend. RECHTSZAKEN. In de correctioneelezitting der Rechtbank te Leiden van Yrijdag 27 Dec. 1867 zijn ver oordeeld H. d. G. te Oegstgeest, wegens diefstal, tot eene gev. van 18 m. A. K. te Woerden, wegens diefstal, tot eene cellulaire gev. van 6 m. - W. M. te Bodegraven, wegens mishandeling vrijgesproken. OFFICIEELS BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 19den tot en met den 25sten December. Bevallen: B. de Leeuw, geb. Koetser, Z. - H. C. HanseD, geb. Planje, Z. S. Hemerik, geb. Overveld, D. N. Boom, geb. Yan der Tuin, Z. J. M. de Ru, geb, Brittijn, Z. J. Kanbier, geb. De Boer, Z. P. H. Coe-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2