N°. 2418. Zaterdag A°. 1867. 28 December. LEIDSCH DAGBLAD! PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersn O.iO; Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van '1-4 regels 0.90; iedere regel meer„0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 27 December. Door de arrondissements-rechtbank alhier is, [ter vervulling van de plaats van griffier bij die [rechtbank, opengevallen door het overlijden van den heor Mr. J. F. C. Moltzer, de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt: Mr. H. P. van l'Kaathoven, Mr. R. T. baron Collot d'Escury en Mr. D. Lopez de'Leao Laguna. Zaterdag den 30sten November 1.1. hebben le leden der vereeniging //Nut en Genoegen" lhier, niet alleen hunne gewone wekelijksche ["bijeenkomst gehouden, maar tevens het éénjarig bestaan hunner vereeniging herdacht. Onder de herinneringen van het afgeloopen jaar behoorde ook het aanbod yan den tweeden commissaris van toezicht der vereeniging, den heer L. J. ■Engels, om gratis teekenonderwijs te geven aan de leden Nut en Genoegen, volgens de leerwijze van Dupuis. Daar 34 personen, zooveel toch hadden van dat vriendelijk voorstel gebruik wenschen te maken niet door éen persoon on derwezen konden worden, zoo werd een ander - even bereidwillig gedaan aanbod van den heer J. Engels Jr. aangenomen, om zijn zoon bij het geven van dat onderwijs bij te staan. De commissie, die in eene vergadering van den 4den December 1.1. benoemd werd om verslag '--üit te brengen over hetgeen in het afgeloopen jaar door het bestuur verricht was, kon zich over alles buitengewoon voldaan verklaren. ■Nadat verder besloten was het aantal der be stuursleden met een tweeden secretaris en twee den penningmeester te vermeerderen, moest gedeeltelijk tot herbenoeming, gedeeltelijk tot Jbenoeming van bestuursleden worden overgegaan. Ten gevolge daarvan is het bestuur thans aldus samengesteldJ. Goedeljee, president, G. van der Kaay, 1ste seer., J. G. Hoef hamer, 2de seer.. A. A. de Graaft, Iste penningmeester, J. van Bemmel, 2de penn., J. J. Werst, bibliothe caris, J. C. Hoffkes, lste comm. van toezicht, H. J. Trap, 2de comm. van toezicht. Met dankbaarheid en vertrouwen treedt de vereeniging, die, door 22 personen opgericht, nu ruim 130 leden telt, haren tweeden jaarkring binnen. Zij betwijfelt echter, of zij, met de ge ringe contributie van 5 cents per week de kosten van verlichting en verwarming der lo calen drie avonden per week, het onderhoud der boeken, bet aanschaffen van voorwerpen voor teekenonderwijs en andere zaken wel zal kunnen bekostigen. Zij beveelt zich daarom op nieuw in de belangstelling barer stadgenooten aan en hoopt, dat het kleine getal van hen, die haar door toezegging eener jaarlijksche bij drage verblijdden steeds grooter zal worden. Men schrijft ons uitNoordwijkerhout dd. 24 dezerHeden hadden wij het genoegen voor het eerst de kom van ons dorp door goede petroleumlantaarns verlicht te zien waardoor in een lang gevoelde behoefte voorzien is. HH. MM. de koning, de koningin en IZ. K. H. de prins van Oranje hebben aan Ge broeders Belinfante te 's-Gravenhage, uit gevers van den //Nederlandsclien Residentie- Almanak", HD. dank betuigd voor de aanbie ding van den 43sten jaargang van dat handboek. De openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zal plaats hebben op Donderdag den 2den Jan. 1868, des voormiddags te elf uren. Het //Staatsblad" n°. 117 bevat het be sluit van den 9den December 1867, bepalende de plaatsing in het //Staatsblad" van de tus- schen de postadministratie van Nederland en die van de Vereenigde Staten van Amerika op den 26sten September 1867 gesloten overeen komst. In de Staatscourant van "Woensdag 25 dezer komt het verslag voor van den minister van binnenl. zaken aan Z. M. den koning be treffende de exploitatie der staatsspoorwegen in 1865. Dit verslag bepaalt zich bijna uitsluitend tot de feitelijke uitkomsten der eiploitatie in dat jaar. In de residentie is aangekomen en aan het //Hotel Paulez" afgestapt de secretaris van het Belgische gezantschap, de baron De la Rous- selière. In de Dinsdag gehouden zitting van dén gemeenteraad te s - H a g e is bij vernieuwing benoemd tot directeur van den koninklijken Hollandschen schouwburg voor het jaar 1868 69 de heer J. C. Valois. Uit een bij het departement van marine ontvangen bericht van den kapitein-ter-zee J. E. de Man, kommandeerende Zr. Ms. fregat met stoomvermogen //Adolf Hertog van Nassau,'' blijkt dat die bodem den 16den dezer Gibraltar verlaten heeft en den 23sten daaraanvolgende te Barcelona is aangekomen. Alles was wel aan boord. Men verneemt, dat met 1°. Januari a. s. het formaat van het //Algemeen Handelsblad'' zal vergroot worden. Eergisterenmiddag had op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam de plechtige ter aardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van den Zondag 11. overleden predikant, Ds. F. Rauwenhoff. Bijzonder groot was de deelneming door de protestanten uit allerlei rangen en standen der maatschappij bij die ge legenheid betoond en op den godsakker was de toevloed der belangstellenden van dien aard, dat honderden slechts zeer uit de verte dó plech tigheid konden volgen. Een aantal vrienden vau den overledene hadden zich met de onder wijzers, die zijn cursus over de geschiedenis van Israël hadden bijgewoond, aan den stoet aan gesloten bij welke zich nog de hulp-onderwijzers en kweekelingen voegden. Het lijk werd graf waarts gedragen door de wijk-broeders en oud- wijk-broeders, terwijl eenige leerlingen van den afgestorvene de slippen van het lijkkleed droe gen. Achtereenvolgens brachten Ds. W. P. Bou- man, de heer R. Mees, de heer Schamp, leer ling van den overledene, Ds. C. P. Tiele en Ds. H. Roodhuyzen Jr., predikant te Bommel hulde aan de nagedachtenis yan den leeraar, den vriend, dien man van geest en hart, van geloof en ijver. Nadat prof. Rauwenhoff namens de familie alle aanwezigen voor hunne belang stelling had bedankt, verwijderde zich de stoet. Reeds had een groot gedeelte der menigte de begraafplaats verlaten, toen eene jonge dame, eene catechisante van den overledene door de nog overgebleven omstanders heendrong en een immortellen-krans, met lauweren doorvlochten op liet graf nederlegde. De gezondheids-commissie te Amster dam heeft allen, die gebruik maken van bet regenwater uit de vergaarbakken van sommige kerken, gewaarschuwd, dat dit water in sterke mate loodhoudend is, en wel in sommige tijden des jaars in veel hoogere mate dan in andere, en dat de zuiverende werking der filtreertoe- stellen, indien zij niet zorgvuldig schoongemaakt worden, niet "altijd voldoende is om de daaruit voortvloeiende nadeelige gevolgen te weren. Te vens heeft die commissie de aandacht gevestigd op het feit, dat van tijd tot tijd weder anijs zaad, met coniumvruchtjes vermengd, in den handel voorkomt, en dat het gebruik daarvan, in melk of in zoogenaamde muisjes, voor de gezondheid nadeèlig kan zijn. Wij meenen, dat misschien beide, en in alle gevallen die laatste waarschuwing, nog wel elders, dan alleen te Amsterdam van belang kan wezen. De //Wekker, Weekblad voor het onder- derwijs", deelt eenige statistieke opgaven mede over de verhouding der getallen van de geëxa- mineerden en de toegelatenen bier te lande in de jongste vier jaren. In de vreemde talen, en inzonderheid in het Fransch, werden in Octo ber jl. geëxamineerd 128 candidaten, en toege laten 55; zoodat de verhouding was 42,97 pet., zijnde het hoogste cijfer sedert 1864; in April 1866 was het verhoudingsicijfer slechts 24,06. Wat de categorie der wiskunde betreft, zijn in October jl. geëxamineerd 112, toegelaten 44, dus 43,13 pet. Het hoogste verhoudingscijfer se dert 1864 was 56,87 in April 1866het laagste 40,26 in October 1865; gemiddeld komt in dit vak de helft van het getal candidaten voor in de lijst der afgewezenen. Twee ingezetenen van 's-Hertogen bosch hebben aan de kathedraal van St.-Jan ten geschenke aangeboden drie beschilderde glasramen, voorstellende de H. Drievuldigheid, de H. Maagd Maria met den H. Joseph en Zacharia met Elizabeth. De ramen zijn ge schilderd door den heer Capronnier, te Brussel, naar teekeningen van den heer L. C. Hezen- mans uit 's-Hertogenbosch. Het klinisch onderwijs aan de hoogeschool te Groningen zal eenige uitbreiding en ver betering erlangen. Op voorstel van curatoren is namelijk door den gemeenteraad vastgesteld eene instructie voor een der armen-doctoren, die door het burgerlijk armbestuur, in overleg met den hoogleeraar in de kliniek, zal worden aangewe zen om in eene der wijken, waarin de gemeente voor de geneeskundige armen-praktijk is ver deeld, werkzaam te zijn ten behoeve van de buiten-kliniek bij het academisch ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1