RAMMENAS-BONBONS GENEESKUNDIG ATTEST. H. Wille en C°. Winterarlikelen als: ONTVANGEN ris- en natuurkunde 54, in de godgeleerdheid 36, in de rechten 199, in de letteren 17. Van dit getal zijn er echter 24 die wel aldaar igeechreven zijn, doch aan de athenaea stu- eeren. GEOORLOOFDE SLAVENHANDEL. Het Ainerikaansch blad //The Christian tra elier" levert het volgende artikel, waaruit blijkt, at den slavenhandel nog de kop niet ingedrukt maar hij onder andere vormen en namen lijft voortbestaan. //Zij, die zich met den koe- .ehandel bezig houden," schrijft het blad, //of ietandere woorden, zij, die zich tot de leve. ing van koelies bij contract verbonden hebben, iuren groote schepen en laten ze in de haven •an Shanghai, Canton, Foochow of andere groote leesteden voor anker gaan. Het dek en de ka- uiten worden voor allerlei hazardspelen inge- icht, muziekgezelschappen laten vroolijke wijzen ïooren, enz. Als alles op die wijze in gereedheid s, worden sloepen naar land gezonden, die edereen kosteloos naar boord roeien, en om het bezoek aan te moedigen, worden door behendige handlangers onder het volk aan wal allerlei praatjes verspreid van de grove winsten door het spel aan boord te behalen, enz. Eene menigte loopt in den strik, laat zich overroeien, ziet het spel aan met groote oogen, en de algemeene neiging der Chineezen voor hazardspelen, hunne zwakke zijde wordt op de sterkste wijze geprik keld. Nu beginnen de ondernemers lmnnen slag te slaan, zij gaan tusschen de toeschouwers van het spel rond en sporen hen op de vriendelijkste wijze aan hun geluk te beproeven. De lust is bij allen groot, het gezicht van het goud doet ben watertanden, maar het geld voor den inzet ontbreekt. Daarin voorzien de contractanten met de grootste vrijgevigheid. Een voorschot van 6 a 8 dollars in kleine koperen munt wordt in een ommezien verstrekt, met de aanmoedi gende bijvoeging, dat het ruim genoeg is om in weinige oogenblikken een rijk man te wor den. Slechts eene voorwaarde wordt den armen, stelselmatig door allerlei verleidingsmiddelen op gewonden Chinees gesteld. Verliest hij alles, dan( gaat hij'als koelie met den geldschieter mede. Het behoeft geen betoog, dat het spel met het verlies van den Chinees eindigt, ook na behaalde voordeelen, daar hij, geheel overeenkomstig zij nen aard, doordobbelt als hij wint, en ten laatste de kans ieder op zijne beurt nadeelig wordt, gezwegen nog van de kunsten om, is de gele genheid gunstig, hem te bedriegen. Bij totaal verlies zoekt de contractant het slachtoffer op, en nu biedt hij vriendschappelijk brandewijn of opium aan om hem het leed te doen vergeten. Onde rwijl wordt het contract bevestigd. De tijd van verband is maar vier jaren, en de contrac tant zal uit medelijden zelf de overtochtskos- ten betalen. De ongelukkige teekent, half be- loorig, half beneveld het contract, dat hem tot duizendvoud zwaarder slavernij verbindt, dan waarvan //uncle Tom" gedroomd heeft. Hebben de contractanten hunne lading vrije koelies beet, dan houdt de pret aan boord op, de ankers worden gelicht, het schip hijscht de Italiaansche, Portugeesche of Peruaansche vlag en kiest zee. Deze schepen worden in de vereenigde staten voor de //Companic maritima del Peru" gebouwd en men verzekert, dat de bouwmeesters zeer goed weten tot welke vloekwaardige doeleinden die bodems gebezigd worden. ■//Bij grooten getale in een lage, morsige, dompige ruimte opeengehoopt, worden de Chi neezen den oceaan overgevoerd. Wagen de arme bedrogenen het in verzet te komen tegen hunne beulen, dan worden er doodeenvoudig eenige salvo's geweerschoten blind weg in het scheeps ruim afgevuurd, en de muiterij houdt op. Zij worden slechts twee aan twee op het dek ge laten en zijn alzoo geheel machteloos aan hun meesters overgeleverd. Yóor zij in Peru aan wal gezet worden, neemt men hun, hetzij onder eenig bedrieglijk voorwendsel, hetzij met ge weld, hun kleeren af, met uitzondering van een dun opperkleedje. Aldus, bijna naakt, komen zij aan land en worden dadelijk aan een suiker planter of guanohandelaar verkocht, om als vrije koelies in naam, maar als slaven inderdaad te arbeiden. De contractanten leveren de noodige kleedingstukken uit hun afgeronselden voorraad en maken daarbij in den regel 500 pet. winst. Het loon der vrije koelies bedraagt gewoonlijk 5 dollars per maand, en hierop ligt derhalve voor den eersten tijd al reeds dadelijk beslag. De koelie zit vast in de klauwen der gieren, die hem eens gegrepen hebben, en is zoo door en door gedemoraliseerd, dat, heeft hij eindelijk zijn schuld voldaan, het eerste het beste geld, dat het zijne is, verdobbeld of doorgebracht wordt. Is hij, bij groote uitzon dering, een ordelijk mensch, houdt hij zich bui ten schulden; heeft hij, wat veel gebeurt, niet na eenigen tijd door zelfmoord een eind aan zijn rampzalig leven gemaakt; werd hij door het vreemde klimaat niet gedoodkan hij dus, in het gunstigste en zeer zeldzame geval, na volbrachten vierjarigen diensttijd, tot zijn heer en meester gaan, om te vertrekken, dan wordt hem brutaal weg ontkend, dat hij vier jaren gediend heeft en met geweld drijft men hem weder aan den arbeid, of hij gaat in de ijzers. De hoop op verlossing versterft nu in den ongelukkige en hij sleept zijn ellendig aan zijn, in dofte wezenloosheid, werktuiglijk voort, tot de dood hem verlost. Tot heden," verzekert de Christian tra veller," is nog geen der koelies, die naar de Chincha eilanden of naar de Fransche koloniën getransporteerd werden, naar China teruggekeerd. Kwam een eenige slechts in zijn land weder, den ganschen handel zou door zijne wederver schijning de bodem ingeslagen worden." Eerste Kamer der Staten-Generaal. Zitting tan heden. Aan de orde zijn de wetsontwerpen1°. tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pens.fonds voor burgerl. ambten, over het jaar 1868. Daarbij drong de heer Cost Jordens aan dat bij het nader indienen van definitive begroo- tingswetten door de regeering moge worden overgelegd een tabellarisch overzicht van den loop der zaken en van den toestand van het pens.fonds van burgerl. ambten, sedert de in stelling. De minister van financiën dankte voor den gegeven wenk. Het ontwerp werd vervol gens met alg. stemmen aangenomen, zoomede de navolgende zonder discussie 2°. tot vaststelling der begrooting van het fonds voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1868; 3°. bepalingen om trent de verevening van uitgaven ter zake van de opheffing der slavernij in de W.-I. koloniën4°. tot aanvulling der regeling van het loods- en bakenwezen op eenige rivie ren; 5°. tot vaststelling der begrooting voor den arbeid der gevangenen, dienst 18686°. tot vaststelling der begrooting voor de algemeene landsdrukkerij, dienst 1868en 7°. tot vaststelling der begrooting voor de gestichten (Ommerschans en Yeenhuizen, dienst 1868. De ontwerpen van wet: 8°. tot vereeniging der gemeenten Schiedam en Oud- en Nieuw Mathenesse met toevoeging van Ylaardinger- Ambacht en 9°. van de gemeente Reeuwijk met Sluipwijk, die daarna behandeld werden, gaven aanleiding tot discussie over de vraagof in deze wel de voorschriften der gemeentewet zijn in acht genomen. Dit werd door de heer Hein ondersteund, door de heeren Yan Swindcren en Fransen van de Putte beweerdmaar door den min. van binnenl. zaken ondersteund, door de leden Michiels van Kessenich en Cremers ont kend. De heer Yan Nispen ontwikkelde daarvan geheel afwijkende bezwaren ontleend aan de kies- en schutterijwet, tegen dit wetsontwerp dat ten slotte werd aangenomen met 20 tegen 11 stemmen. Daarentegen werd dat, hierboven vermeld onder sub 9 met 17 tegen 14 stemmen verworpen. Nadat nog eenige kleine wetsont werpen waren goedgekeurd, werd ten laatste tot de behandeling overgegaan van10° het w. o. tot onteigening van perceelen ten behoeve van een spoorweg van 's-Gravenhage naar Gouda. De eenige spreker over dit w. o., de heer Fransen van de Putte, bestreed dit uit verschillende oogpuuten. De min. van binnenl. zaken, herhaalde grootendeels zijne uitvoerige verdediging van deze wetsvoordracht bij de Tweede Kamer, zij werd met 28 tegen 2 stem men aangenomen, en het w. o. tot onteigening van perceelen ten behoeve van de lijn Harme ienBreukelen met algem. stemmen. De voorzitter heeft als toen, daar niets meer aan do orde was, de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. ADVERTENTIES. De ondergeteekende acht zich verplicht, in het belang van zijnen goeden naam, bij dezen opentlijk te verklaren, dat, wat zijn gewezen patroon, P. L. KERREBIJN, Molenaar op den molen de Stierverkiest uit te strooien, als zou hij zelve mij uit zijnen dienst hebben ontslagen, laster is, hebbende ik hem mijne betrekking opgezegd, omdat ik niet verkies mede te werken in handelingen die ik afkeur. J. DE HAAS. van V. X. V. FISCHER te Bockenhclm bij Frankfort. Tegen Hoest en Borstaandoeningen a 26 ets. per ons. Doosjes van 30 en 40 ct. Eenig depót voor Leiden bij J. J. REYST, Apotheker, N. Rijn, W. VII, N°. 65. Tevena verkrijgbaar Papier en Cornpr. d'Albeapeyrea, Patés Pectora- les de Regnault, Capsules de Baume de Copabu, Spiritus om te branden a 70 cents per wijn- flesch. De door den Hofleverancier den Heer Frans Stollwerck te Keulen bereide Borst-Bonbons kan ik na zorgvuldig onderzoek bij catarrhalische keel- en borst-aandoeningen en daaruit voorko mende heeschheid en drooge hoest ten sterkste aanbevelen. Door het voortdurende gebruik daarvan wordt de prikkeling der luchtpijpen verminderd, de heeschheid spoedig weggenomen en de eipecto- ratie zeer ondersteund, zoo als ik dit niet alleen bij mij en mijne familie maar ook door waar neming bij mijne patiënten heb ondervonden. Magdeburg, 11. Dec. 1858. Ifr. Ltcnikc, koninkl. Staf-Arts. Bovenstaande met roem bekende Stoll- werck'sclic Ifiorst-Bonbons zijn echt te verkrijgen tegen 30 cent het pakje: te Leyden bij E. ROORU1JH, bij ft. K. SRËittfeR en bij L. Ci. IHUR* Yerkoophuis; te Alplien bij de Apothekers VAROSSIEAU ER ZOO* en J. T. ALIjART; te llazcrswoudc bij J. GAARKKUKER. BOTERMARKT, WIJK IV, N°. 30. TURFBAKKEN, KOLENBAKKEN, HAARDSTELLEN, VOETZAKKEN, VILT- PANTOFFELS en V1LTSOKJES, OVER- SCHOENEN enz. in ruime keuze. Eene ruime sortering in PETROLEUM LAMPEN.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3