Maandag PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nominersn 0-10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 4-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.45. No. 2415. LEIDSCH BINNENLAND. LEIDEN, 21 December. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 205 tot 225 vol wassen personen en van 117 tot 138 kinderen. Ingevolge koninklijk besluit van den 12den dezer (Staatsblad n°. 118) wordt het uniforme binnenlandsche tarief van 50 cents per enkel voudig telegram, met ingang van den lsten Ja nuari 1868, op 30 cents verminderd. Dit tarief is toepasselijk op het verkeer met alle telegraaf kantoren in Nederland, onverschillig of zij aan het rijk dan wel aan eene bijzondere onderne ming toebehooren. Gelijktijdig wordt de prijs van een afschrift van 0.25 op 0.15 gebracht. Krachtens bovenstaande tariefswijziging wordt, te rekenen van denzelfden dag, het tarief voor Groot-Brittauje en Ierland, voor alle Neder- landsche kantoren, behalve het aansluitingspunt der Nederlandsche en Engelsche lijnen 's-Gra- venhage met 0.20 verminderd en bedraagt alzoo 2.20 voor enkelvoudige berichten naar Londen en 2.80 voor de overige Britsche en Iersche kantoren. Vóór 's-Graveuhage blijft het be staande tarief, respectivelijk van ƒ1.90 en 2.50 in werking. De gewone audientien van den minister van binnenlandsche zaken, ook voor het minis terie van justitie en voor de administratie voor de zaken van den K. K. eeredienst, zullen op Za terdag 21, Woensdag 25 en Donderdag 26 de zer niet plaats hebben. 's Rijks middelen hebben gedurende de elf eerste maanden van 1866 opgebracht ƒ62,922,701.835. Zij waren voor gedeelten voor 1867 geraamd op ƒ62,116,398.90 en heb ben gedurende de elf eerste maanden van dit jaar opgebracht ƒ66,166,027 21. Het zou dwaasheid zijn," schrijft men uit 's-Hage aan de Arnh. Courant, //telkens al de tegenstrijdige geruchten mede te deelen, die omtrent de oplossing van de ministerieele crisis hier in omloop zijn, maar ik acht mij verplicht toch een dier geruchten mede te deelen, omdat van drie verschillende kanten mij dit bevestigd is, namelijk dat de heer Heemskerk bepaald zou belast zijn geworden met het zoeken naar enkele nieuwe ministers, en wel bepaaldelijk voor de portefeuilles van buitenlandsche zaken, financiën, koloniën en justitie. In die opdracht zou evenwel geen bepaald mandaat tot het vormen van een nieuw kabinet gelegen zijn. Voor de waarheid kan ik natuurlijk moeilijk instaan." De Arnh. Courant acht het volkomen on denkbaar, dat een minister ministers zou gaan zoeken, zonder mandaat om een ministerie sa men te stellen. Hij moet daarbij toch eene richting volgen en hij is aansprakelijk voor die richting en de keuze der personen. De rol van makelaar in ministeriën is den staatsman on waardig en het blad hecht dus aan dit gerucht weinig geloof. Men leest in de N. Rott. CourantGis teren heeft de minister van koloniën op de vraag van den heer Hartsen, het bericht ons in der tijd medegedeeld, tegensproken dat zou zijn ontvangen een schrijven van den gouver neur-generaal aan den minister van koloniën, waarbij hij zou opkomen tegen de hem gege ven voorschriften, die in strijd zouden zijn met het regeerings-reglement en dat in het al gemeen het regeeren in conservatieven zin in Indië onmogelijk zou zijn." De heer Hartsen en de minister hebben echter beide gezwegen van den brief, die den volgenden dag in onze courant verschenen is en waarin de briefschrij ver zegt, dat de uitdrukkingen van onzen be richtgever van den vorigen dag, wat sterk ge kozen waren, en dat de heer Mij er geschreven moet hebben, //dat hij wel nog de conservatieve beginselen is toegedaan, maar de voorschrif ten van den minister niet uit te voeren zijn, omdat eene dergelijke reactie in Indië niet mo gelijk is, althans dat hij de uitvoering daarvan moet afraden, die hij ook niet overeenkomstig acht met eene eerlijke uitvoering van het re geerings-reglement." De minister heeft evenmin verklaard, dat er tusschen hem en den gouver neur-generaal overeenstemming en geenerlei spanning bestaat. Hoe dit zij, wij kunnen voor eerst slechts berusten in de verklaring des mi nisters. De tijd zal ook ten dien aanzien wel leermeester zijn. De Arnh. Courant ontleent het volgende aan de Dordrechtsehe Courant: //Sedert langen tijd werd de vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den president der rechtbank te Dordrecht, op den 29sten Augustus jl. opengehouden. De be handeling der begrootingswetten naderde inmid dels. Geen benoeming. De minister van justitie sterft vervolgens. Een interimair minister treedt op. Geen benoeming. Eindelijk is de dag daar, dat do begrooting van buitenlandsche zaken moest behandeld worden. De heer De llaadt ontbreekt. Hij moest dien dag zijn broeder be graven. De begrooting loopt niet af dien dag. Den volgenden dag is de heer de Raadt op zijn post en stemttegen de begrooting. Enkele dagen later wordt de betrekking vervuld en de heer De Raadt wordt niet benoemd. Welke denkbeelden rijzen er nu op in een eerlijk gemoed Zaterdag-namiddag is de havenmeester Britt van Rije te Rotterdam door't omslaan van een bootje, waarin hij zich bevond, ver dronken. Kapitein Britt was de laatste van zes broeders, waarvan vijf in het water den dood gevonden hadden, éen voor eenige jaren aldaar. De thans verdronkene was zelf sedert den dood zijner broeders zoo bevreesd voor hetzelfde lot, dat hij niet meer ter zee wilde varen en zelfs zijne betrekking als kommandant van de haven sleepboot had opgegeven. Eergisteren is te Amsterdam eene ver gadering gehouden van aandeelhouders in de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwe gen. Eene langdurige discussie werd gevoerd voornamelijk over het amendement van den heer 's Jacob om, niet aan eene commissie, maar aan de directie het mandaat te geven om het aan gevangen werk voort te zetten en tot een voor de aandeelhouders gunstig resultaat te brengen. Dit voorstel werd verworpen. In de vacatures in de directie ontstaan door de aftreding van de heeren 's Jacob en Vrolik (de laatste wegens redenen van gezondheid) is krachtens besluit der vergadering niet voorzien. Aan de directie en den raad van toezicht is machtiging verleend om eene leening te sluiten van 200,000 om tijdelijk in den dienst te voorzien en de over neming der exploitatie door den staat te voor komen, terwijl men inmiddels plannen zou be ramen om de maatschappij te behouden. Gisteren vierde mgr. J. Zwijsen, aartsbis schop van Utrecht, administrator van het bisdom 's Hertogenbosch, zijn 50jarig priester schap, en van zijne bisschoppelijke waardigheid het 25jarig jubilé. Bij deze gelegenheid is de jubilaris benoemd tot groot officier der orde van de Eikenkroon. De gemeenteraad van 's-Hertogen bosch heeft den heer A. Sopers, beeldhouwer te Brussel, benoemd tot directeur der kon. school voor beeldende kunsten aldaar. Te Stockholm is voor weinige dagen eene opera opgevoerd, door onzen landgenoot den heer J. van Eysden, die aldaar vertoeft, gecom poneerd; het stuk heet: //het Gastmaal van Bacchus." In den trant van Offenbach's //Orpheus" en //De schoone Helena," bevat het stuk, vol gens Zweedsche bladen, veel geestigs en heeft veel bijval ingeoogst. Z. M. heeft ter vervanging van de op den 3 lsten December e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden o. a. benoemd: Yoor Zuid-HollandDr. I. M. Addink te 's-GravenhageDr. II. Boursse Wils te Lei den Dr. G. P. Buchner te GoudaW. Robertson, apoth. te Rotterdam en F. J. Moet, apoth. te 's-Gravcnhage. Ben. tot plaatsverv. leden bij de geneesk. raden: Yoor Zuid-Holland: Dr. T. H. Blom Coster te 's-Gravenhage; Dr. I. A. Boogaard, hoogleeraar te LeidenDr. K. A. Rombach te Leiden; Dr. P. Schut te IJsselmonde en A. C. Cramer, apoth. te Rotterdameerv. ontsl. Dr. C. H. van der Looy te Rotterdam als plaatsv. lid van den geneesk. raad voor Z.-Holland, W. C. van Oordt, als Ned. consul te Hongkong, en als zood. ben. de heer M. Bosmanvoorts ben. tot not. te Terschel ling, N. D. Dijkstra, cand.-not. te Benuingbroek, eerv. ontsl. de luit. t. z. 2de kl. II. W. F.VRiesz. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 3*1°, Wind:Z. O., des avonds te S uren 32°, te 10 uren 28°. Zaterdag snachts te 12 uren 2S°, te 3 uren 28°, 's mor gens te 5 uren 29°, te 8 uren 34°, 's namiddags te 12 uren 33°, O., te 4 uren 32°. INGEZONDEN. WINKELKAARTJES. Bij al het kingen en jammeren over den te- genwoordigen tijd, ia het bepaald een genot zijn

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1