te staan. Wel geloofde hij niet, dat zij direct betrokken waren bij dien vreeselijken aanslag maar de heer Keneallv zegt, dat dit wel het geval was met eenige vrienden van de gevan genen. Te Liverpool, Leeds en in eeuige andere plaatsen, waar men het plan had gevormd ora Zondag j.l. rouw-proeessiën te houden, 't geen echter verboden was, werd de orde niet ver stoord. De autoriteiten hadden maatregelen ge nomen, om elke demonstratie te voorkomen. De heer William Hadfield, eigenaar der //River Plate-Mail," is uit Londen naar Buenos- Ayres vertrokken, tot het organiseeren eener emigra'tie-beweging naar Brazilië en de la Plata, in vereeniging met de heeren T. M. Mackay and Son, te Londen, welke firma gedurende 16 jaren, reeds 150,000 personen naar Australië heeft overgebracht, zonder dat daarvan een enkel passagier anders dan ten gevolge van natuur lijke oorzaken op reis het leven heeft verloren. Italië. De heer Crispi heeft Maandag 1.1. in de kamer van afgevaardigden de jongste betrek kingen met Frankrijk en de verklaringen van het Fransche gouvernement onderzocht. Hij zeide dat de geest der conventie en van de verkla ringen der Fransche regeering altijd tegen de bevrijding van Rome zijn geweest, en hij toonde ook aan, dat Frankrijk door de oprichting van het legioen van Antibes de September-conven- tie heeft geschonden. Hij keurde de woorden van Rouher af en critiseerde het programma van het ministerie. De heeren Minghetti en Visconti Venosti gaven ophelderingen omtrent de inten- tiën hunner ministeriën, over de uitvoering van hun programma en de onderhandelingen met Rome. Zij beschouwden de uitvoering van een tegenovergesteld programma als de oorzaak van de tegenwoordige rampen. Ook de minister van justitie beantwoordde den heer Crispi en revin- diceerde de onafhankelijkheid en de waardigheid van de rechterlijke macht. De heer Drepetis gaf een overricht van de onderhandelingen, die ge voerd zijn voor de samenstelling van het mi nisterie Cialdini. I De //Correspondence Italienne" spreekt het gerucht tegen, dat eene Fransche nota aan het kabinet van Florence zou gezonden zijn en meent, dat het meer waarschijnlijk is, dat uit Florence dépêches naar Parijs zijn geëxpedieerd. In een volgend nummer meent dit blad dan ook te we ten, dat de heer Menabrea te Parijs opheldering gevraagd heeft omtrent hetgeen de heer Rouher gezegd heeft over den koning van Italië en dat er nog eene dépêche door den heer Menabrea naar Parijs gezonden is om te constateeren, dat de toestand eene geheele verandering had onder gaan ten gevolge van de verklaringen der Fran sche ministers. De heer Menabrea zou nu, zegt men, zich niet meer bereid verklaren, om in hoofdzaak op te geven datgene, waardoor naar zijn inzicht een vredelievende en voldoende op lossing der Romeinsche quaestie bereikbaar zou geweest zijn. Hij wil zich niet uitlaten, voor dat hij bepaalde opheldering omtrent de bedoe lingen der Fransche regeering ontvangen heeft. Rome. Uit Rome wordt gemeld, dat de pau selijke zouaven, die uit slechts twee bataljons bestonden, vermeerderd zijn met twee andere bataljons. De vrijwilligers stroomen van alle kanton naar Rome. Het grootste aantal komt uit België (500), uit Frankrijk en uit Holland. Er zijn ook eenigen gekomen uit Schotland, uit Ierland, uit Engeland en uit de Vereenigde Staten, die vroeger een vrij talrijk contingent hebben gezonden. Afgescheiden van deze vrij willigers, die allen zich bij de zouaven hebben laten aanwerven, zijn er nog 50 Schotten te Rome aangekomen onder geleide van kapitein Cordon, die de kern zullen vormen van een legioen Hooglanders in dienst van den H. Stoel. Men meldt ook de aankomst van 50 Poolsche vrijwilligers. De sterkte der pauselijke cavalerie (dragonders) zal op 900 ruiters worden gebracht. Men heeft uit de verschillende steden van Frank rijk in den loop der maanden October en No vember en gedurende de eerste week van Decem ber 3 millioen franken voor het pauselijk leger ontvangen. Ierland zond 40,000 pd. st. De her tog van Nemours heeft den paus een brief ge schreven, vergezeld van 50 pd. st. voor diens soldaten. De graaf De Lornaye heeft honderd flesschen gezonden van zijn besten hermitage (Bourgognewijn) voor de gekwetste pauselijke soldaten. Ook is te Rome uit Frankrijk een groot aantal tenten ontvangen voor het leger. Denemarken. De officieele z/Berlinske Ti- dende" heeft bericht, dat de aanvaarding der West-Indische eilanden St.-Thomas en St.-Jan door de Amerikaansche Unie uit de lucht ge grepen is. Nu de toestemming van den Deen- schen rijksdag ontbreekt, kan de Unie onmoge lijk de eilanden aanvaarden, daar men er nog geen afstand van gedaan heeft. Rusland. De //Invalide" besprak Dinsdags de in het Fransche gele boek voorkomende di plomatieke correspondentie, voor zoover die de algemeene politiek betreft, loopende van 24 Febr. 1S66 tot 9 Oct. 1867. Het blad zegt, dat daarin niet voorkomen de stukken betreflende de toe nadering van Frankrijk tot Rusland, die aan leiding gaven tot de collectieve verklaring der vier groote mogendheden aan de Porte. Het blad wijst op de weifelende politiek van Frank rijk en doet uitkomen, dat Frankrijk en Oosten rijk eene lijn trekken ten opzichte van de Oostersche, Duitsehe en Italiaansche quaesticn, waarbij men beoogt de Christenen te doemen tot de vroegere slavernij, de uitbreiding van den Noord-Duitsclien Bond te verhinderen, de eenheid van Italië te verijdelen, de zelfstandig heid der Slavische rijken te beletten en de Poolsche quaestie door kunstmiddelen levendig te houden. Wanneer van deze politiek niet wordt afgezien, dan, meent het blad, zal de gewapende vrede tot een hardnekkigen oorlog overslaan. Amerika. De City of Paris heeft berichten van 7 dezer uit New-York aangebracht. De se naat heeft eene resolutie aangenomen, waarbij de minister van financiën wordt uitgenoodigd, om te onderzoeken of de aflossing der 5- 20rs bonds geschieden kan door middel eener voor 40 jaren aangegane leening en uitgifte van 5 pet. staats-obligatiën. Het kapitaal en de rente van deze leening moeten in goud betaalbaar zijn. De //New-York Herald" bevat eene dé pêche uit Havana van den 12den dezer, houdende dat Spanje heeft aangeboden om Cuba en Porto- Rico aan de Vereenigde Staten te verkoopen voor 150 millioen dollars. Het rapport van den Engelschen consul op St -Thomas gedateerd van 30 Nov. zegt, dat sinds 18 November onophoudelijk schokken plaats hadden. Sedert dien tijd werden nog 20 tot 30 maal schokken van aardbeving dagelijks gevoeldwaarvan de eerste gewoonlijk zeer sterk waren, terwijl de volgende geleidelijk in hevigheid afnamen. Op den 18den November zijn verscheidene schepen vernield en andere zwaar beschadigd. Onmiddellijk na de aardbe ving van dien dag kwam de zee opzetten als een muur van water. Men vreesde, dat zij 't geheele eiland zou overstelpen. Doch gelukkig werd de zee gebroken op de riffen en rotsen, die het eiland omgeven, en den ingang van de baai omringen. Toen het water de haven bin nenkwam, was het zoover gedaald, dat het slechts een deel der buitenstad overstroomde. De hoofd straat aldaar was als een gracht geworden. Men vermoedt, dat de buitengewoon hooge zee ver oorzaakt is door een vulkanische uitbarsting onder water op een afstand van twee mijlen van de kust. De meeste bewoners waren hunne huizen ontvlucht en hadden de wijk gezocht in de bergen. Alle zaken stonden geheel stil. Thans hebben verscheidene kooplieden besloten te li quideeren en het eiland te verlaten. De La Plata" zelf is bijna te gronde gegaan. ACADEMIE. Leiden, 18 Dec. Bevorderd tot doctor in de letteren de heer P. L. Muller, geb. te Koog a/d. Zaan, met een academisch proefschrift, ge titeld: //Geschiedenis der regeering in de nader geünieerde provinciën tot aan de komst van Leicester (1579—1585.)" OFFICIEELE BERICHTEiN. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Leyden, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsten Januarij 1868 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1849, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verpligting tot het doen van aangifte voor de nationale militie, in de maand Januarij 1868. Tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des morgens 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 13 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 1, 2 en 3, op Dingsdag den 14 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 4 en 5, op Woensdag den 15 Januarij voor de bewo ners van wijk 6, op Donderdag den 16 Januarij, voor de be woners van wijk 7, op Vrijdag den 17 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 8 en 9j of de buitenwijk. Eindelijk dat de geboorte-acten, die ieder be langhebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zon- en feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn ge boren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invorde ring der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer hon den, die aan de belasting onderhevig zijn, ver- pligt is daarvan jaarlijks vóór den 31sten Ja nuarij bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk inge vuld, en door den aangever onderteekend bil let dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienst jaar 1868 van af den 15den December aanst. kosteloos ten kantore van den Ontvanger ver krijgbaar zijn. Leiden, 10 December 1867. ADVERTENTIES. l)c Zaandammer llaarolie cu Haarwater zijn en blijven, niettegenstaande alle concur rentie, als de beste middelen ter bevordering van den groei en het behoud van het hoofd haar algemeen bekend. In en buiten ons Vaderland, onder alle stan den, heeft genoemde Olie en Water eene ze kere beroemdheid gekregen, daar nog nooit door eenig ander middel zulke gunstige resultaten zijn verkregen. Door verscheidene HH. Doctoren zijn zij dan ook als de beste middelen aanbevolen en erkend Op franco aanvrage en toezending van eenige uitgevallen en afgeknipte haren kan men nadere inlichtingen verkrijgen. Het Fleschje Olie of Water a 75 ets. te be komen bij den Fabrikant Am. DORPEMA, te Zaandam, Oostzijde.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3