de beide richtingen plaats en wordt het meer en meer duidelijk, dat onderscheidene personen die, door het uitbrengen hunner stem, juist oor zaak van het aftreden der beide predikanten zLjn geweest, wellicht anders zouden gehan deld hebben, zoo zij alle gevolgen hadden kun nen voorzien. Zeker is het, dat zoo de gehoudene stemming nu nog eens kon worden overgedaan, deze wel eenigszins anders zou uitvallen. Z. M. heeft aan M. Yaassen, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Elsloo, en tot burgem. dier gem. benoemd H. Janssen; tot burgem. der gem. Noorbeek herbenoemd T. Wet- zels; den heer jhr. J. A. H. de Lannoy, eervol ontslagen outv. der dir. bel., te Groesbeek, verleend een jaarlijksch pens. van f 538; benoemd tot ontv. van den acc. op het geslacht te Amsterdam, J. W. van Walsem Wzn., Z. M. heeft den lsten luit.-kwartierm. G. N. Bouman, van het 8ste rcg. inf., op aanvraag, een pensioen verleend van f 690 'sjaars. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 46°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 46°. Woensdag 's nachts te 12 uren 45°, te 3 uren 44°,'s morgens te 5 uren 42®, te 8 uren 40°, 's namiddags te 12 uren 42°, te 4 uren 40®. TIJDSCHRIFTEN, DAGBLADEN ENZ. De hoogleeraar Tellegeu, te Groningen, heeft iu de Groninger Courant een artikel geplaatst over de ministerieele crisis. Hij gaat daarin de handelingen na van graaf Van Zuylen, die tot de verwerping van diens budget hebben geleid. In de eerste plaats de Schelde-quaestiedaarom trent komt de hoogleeraar tot de conclusie, dat men dien post van de afdamming der Ooster- JSchelde gerust uit het credit" van graaf Van Zuylen kan schrappen, en dat bovendien onze verhouding met België door hem er niet op is verbeterddaarop de losmaking van Limburg" van den Duitschen Bond, en eindelijk de hoofd post van het //debet" van Van Zuylen: //de Luxemburgsche quaestie. Dienaangaande zegt de hoogleeraar //Beoordeelt hem naar de uitkomsten! Welnu! Ik geloof, dat, wanneer men de handelwijze van Van Zuylen op het voordeeligst zoekt te verklaren, het doel van zijn streven moet ge weest zijn de personeele unie van Luxemburg en Nederland te doen opheffen. Hij achtte dat wenschelijk voor ons vaderland (zitting van den 5den April 1S67). Is die wensch vervuld Een ieder weet het tegendeel. Alen heeft zoolang gemanoeuvreerd, dat bij het tractaat van Londen niet alleen de perso neele unie niet is opgeheven, maar integendeel de banden tusschen Luxemburg en ons stam huis uitdrukkelijk zijn gehandhaafd. Doch Luxemburg is neutraal verklaard! Welk Nederlandsch belang, ik vraag het, is daar door bevorderd? En, terwijl volgens het zeggen van Van Zuylen zelf, Nederland met Luxemburg tot dusver niet meer te maken had dan met China en Japan (zitting van 5 April), zoo zitten wij thans aan Luxemburg vastgesnoerd. Immers wij hebben de neutraliteit van Luxemburg gegarandeerd. Te eeniger tijd, vroeger of later, zullen wij verplicht kunnen worden in de bres te springen voor de onzijdigheid van dat ons vreemde land. Van Zuylen heeft dus het tegenovergestelde bereikt van hetgeen hij wenschelijk achtte. Wat zijn nu de uitkomsten? Waar staan nu de ge bouwen, die hij gesticht heeft Ook wat betreft //de moreele consideratie" van ons land, hebben wij volgens den hoogleeraar eer verloren dan gewonnen door het regeerings- beleid van graaf Van Zuylen. Ten slotte vindt Prof. Tellegen ook volstrekt geen tact of be leefdheid bij den minister Van Zuylen, niette genstaande men hem die van zekere zijde in hooge mate heeft toegeschreven, en besluit met te zeggen //Wanneer ik dan de slotsom mijner beschou wingen trek, dan hebben wij aan het beleid van Van Zuylen niets goeds, veel kwaads te danken. Limburg was los door de vernietiging van den bond. Pruisen had, door zijn voorstel van bonds- hervorming van den lOden Juni 1866, door ons niet uit te noodigen tot deelneming aan den Noord-Duitschen bond, bovendien genoeg ge toond, dat het Limburg niet in den nieuwen bond begeerde. Het was geheel onnoodig te bedelen om eene verklaring van Von Bismarck, eene verklaring, die in elk geval ons onbetwist baar recht niet konde versterken. Bedelen, dat tot niets anders kon leiden dan om onze sterke positie te verzwakken. Ten opzichte van Luxem burg is onze toestand verergerd. In Duitschland is men verbitterd op ons. En de Nederlandsche diplomatie is onder Van Zuylens leiding de//risee", zoo al niet van Europa, althans van Duitschland geworden. Waarlijk, in 't algemeen is het zeer dwaas den liberalen portefeuillejacht te verwijten. De geschiedenis heeft geleerd, dat bij de vorming van een liberaal ministerie de groote moeilijk heid juist hierin zit, personen te vinden, die be reid zijn dat ambt te aanvaarden. Maar zoo ooit dat verwijt dwaas was, het is in dit gevalwaar aan een minister van buitenlandsche zaken het vertrouwen moest worden ontzegd, omdat zijne persoonlijkheid zich kenmerkt door //gebrek aan beleefdheid, tact en bekwaamheid" en dit alles het land aan de grootste gevaren had blootge steld of nog moest blootstellen. Waarlijk wij mogen dankbaar zijn, dat om standigheden, onafhankelijk van Van Zuylen, de vredelievende gezindheid van Pruisens minister en vooral van Eranknjks keizer, de tusschen- komst der andere groote mogendheden, dat zij hebben bewerktdat wij tot dusver nog niet iu een oorlog zijn medegesleept ten behoeve van een land, volgens het zeggen van Van Zuylen zelf, ons vroeger zoo vreemd als China en Japan". BUITENLAND. Belgie. Het schijnt dat de oneenigheden tus schen de^ministers nog niet zijn bijgelegdalthans het bericht dienaangaande in sommige bladen wordt in een telegram uit Brussel tegenge sproken. Oostenrijk. Volgens de //Presse" kan in den loop der week de afkondiging der door den keizer gesanctionneerde wujziging der grondwet te gemoet worden gezien. Alsdan moet een mi nisterie optreden, dat overeenkomstig die wijzi ging is samengesteld. De verkiezingen der dele gation zullen vermoedelijk reeds in het laatst der week volgen. Vervolgens zal de rijksraad verdaagd worden tot half Januari, om alsdan het budget voor 1868 vast te stellen. Voor de ver gadering zal er een president worden benoemd, doch men verwacht dat de keus daartoe wel weer op den tegenwoordigen voorzitter zal vallen. De benoeming van het volgens de gewijzigde grond wet samengestelde ministerie wordt verwacht on middellijk na uitvaardiging van het keizerlijk besluit, krachtens hetwelk de president van het Hoogerhuis, vorst Carlos von Auersperg, met de samenstelling van een nieuw kabinet wordt belast. Volgens de //Debatte" is de verdaging van den rijksraad op 21 dezer zeker. Volgens het //Abendblatt" zou niet prins Von Auersperg, maar graaf Taafl'e met de samen stelling van een nieuw kabinet belast worden. De kanselier van den rijksraad heeft de regeerings-voorstellen ingediend, in verband met de vaststelling van het in werking treden der gewijzigde grondwet. De //Wiener Zeitung" is gemachtigd te verklaren, dat de geruchten, welke sommige dagbladen verspreid hadden omtrent eene ophan den zijnde leening ten behoeve van het legerl en omtrent het voornemen eener belasting op! de coupons geheel uit de lucht zijn gegrepen. De //Morgenpost" meldt dat de Pruisisch* gezant bij het Oostenrijksche hof, de baron Vonl Werther, met nieuwjaar den titel von Noordi Duitschen bondsgezant- zou aannemen, en dat de uit Mexico terugverwachte baron Magnust hem zal worden toegevoegd. Frankrijk. In de zitting van het wetgevend! lichaam is bepaald, dat de beraadslagingen over het wetsontwerp op de reorganisatie van het leger aanstaanden Donderdag een aanvang zul-i len nemen. De heer Picard heeft verlof gevraagd] tot het doen van drie interpellation, 1°. betref fende de dépêches in het Italiaansche Groene boek, welke in het Fransche Gele boek ont breken; 2°. op het in beslag nemen der Duitsche en Italiaansche dagbladen aan de Fransche grenzen en 3°. op den finantieelen toestand der gemeente Parijs. Op eene vraag van den heer Haentjens heeft de heer Eouher verklaard, dat de regeering werkelijk voornemens was binnen kort een wetsontwerp aan te bieden tot verla ging van het tarief der telegrammen. De //Patrie" en de //Etendard" logenstraffen, op de meest stellige wijze, de bewering van een Amerikaansch dagblad, betreflende de komst van een Fransch zaakgelastigde te Mexico. Keizer Napoleon heeft geen diplomatiek agent bij de regeering van den president Juarez geaccredi teerd. Een bericht uit Londen houdt in, dat het Fransche gouvernement heeft verklaard het con ferentieplan geheel verlaten te hebben. Als oor zaak van het vertrek van den Pruisischen ge zant uit Parijs geeft een Engelsch blad opdat llusland volstrekt geen deel wil nemen aan de conferentie. Engeland. Het buskruid-verraad in Cler- kenwell blijft natuurlijk het voornaamste onder werp van den dag. Verdere bijzonderheden aan gaande het feit zelf, dan die welke wij reeds mededeelden, werden niet bekend. De bladen deelen alleen nadere détails mede, waaruit blijkt dat het verlies aan menschenlevens en eigen dommen veel aanzienlijker is dan men aanvan kelijk vermoedde, H. M. de koningin heeft een bezoek afgelegd in het St.-Bartholomeus hospi taal en den verschillenden lijders, die door dezen verschrikkolijken aanslag gewond werden, haar diep leedwezen over het gebeurde betuigd. Al- lerwege worden meetings belegd, om inschrij vingen te erlangen, ten einde het lot dier lijders zooveel mogelijk te verzachten. Het gouverne ment heeft eene belooning van 400 pd. st. uit geloofd aan hem, die de misdadigers aan den rechter zal overleveren. Tot nu toe zijn de daaromtrent ingestelde pogingen totaal mislukt. De Fenians Burke en Casey, die men door dezen aanslag in vrijheid heeft willen stellen, zijn naar de gevangenis in Bowstreet overge bracht. Het schijnt, dat het gouvernement Vrij dagochtend jl. een telegram uit Dublin ontving, waarin gemeld werd, dat de Fenians het plan hadden gevormd, om dezen vreeselijken aanslag te bewerkstelligen, doch dat men er geen ge loof aan sloeg, aangezien op dienzelfden dag verschillende bedreigingen aan het gouverne ment werden gericht, onder anderen dat de Fenians het plan hadden, om de Londensche buskruit- en percussie-fabriek van de heeren Eley, alsmede de voornaamste gas-fabrieken in de lucht te laten springen, waardoor Londen natuurlijk in de diepste duisternis zou zijn ge huld, die de Fenians zich ten nutte zouden maken, om hun slag te slaan. Den brand van het Haymarket-Théatre schrijft men thans ook aan de Fenians toe. Er rusten ernstige vermoedens op Burke en Casey, dat zij bij het buskruit-verraad" be trokken waren. Hun advocaat, de heer Kene- ally, die hen bij vorige gelegenheden immer verdedigd heeft, heeft thans geweigerd hen bij

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2