staan tusschen de Eerste en Tweede Kamer over de uitvoering van het regeeringsprogramma. Dit programma beloofde oplossing der koloniale en der onderwijsquaestie en het volk zal wel ge- looven, dat men gaarne die quaestiën had op gelost en dat het alleen aan de tegenwoordige Tweede Kamer te wijten is dat die quaestiën zijn hangende gebleven. In elk geval zouden zij, die op het eene en het andere gebied reactie verlangen, in deze belijdenis eene nieuwe hoop vinden voor de verwezenlijking hunner wenschen en daarom gaarne willen medewerken tot het vormen althans van eene andere meerderheid. De band met het ultramontanisme zou, in plaats van verlaten, vaster aangeknoopt worden. De roomsche clericalen, die het meest van alle kerkgenootschappen zouden winnen bij eene on dersteuning van staatswege aan secte-scholen te verleen en, zouden zekerlijk de hand niet afwij zen die hun toegereikt wordt voor eene alliantie, waarbij zij in geen geval iets te verliezen heb ben, en die hun altijd eenige kansen geeft om invloed en gezag te winnen. Protestantsche con servatieven en ultramontanen zouden samenspan nen om in Limburg en Noord-Brabant die af gevaardigden, welke nog niet genoeg aan den leiband loopen, te vervangen door zuivere cleri calen. Mochten de ultramontanen als loon hun ner medewerking een minister-portefeuille stel len, die prijs zou hun toegestaan worden. Het nieuwste in het plan zou wezen, dat sommige ministers zich verkiesbaar zouden stel len als lid der Tweede Kamer en alzoo afwijken van de goede usantien, die sinds 1S48 in ons parlementair leven bestaan. Tegenover den heer Keuchenius te Arnhem zou graaf Yan Zuylen candidaat gesteld worden; tegenover den heer Heemskerk Bz. te Amsterdam, de heer Heems kerk Az.; en tegenover den heer Limburg Brou wer te Almelo, de heer Schimmelpenninck. In hoeverre het ministerie geneigd is dit plan uit te voeren, kan gemelde correspondent niet bepaald zeggen. Hij acht zich echter verplicht er notitie van te nemen, omdat wij tijden bele ven waarin nog al het een en ander voorvalt dat het koele verstand niet inviel en omdat hem van een soliden kant verzekerd wordt, dat het plan in allen ernst bij de ministerieele partij besproken en gecommentarieerd wordt. Men deelt aan de N. Rott. Courant, naar het schijnt van eene goed ingelichte zijde, mede, dat de heer Mijer met de laatste mail aan den minister van koloniën geschreven heeft, dat Indië niet conservatief kan geregeerd worden en dat hij des ministers voorschriften onuitge voerd moet laten, omdat zij in strijd zijn met het regeerings-reglement. In de Courant van heden wordt hieromtrent nog gezegd //De hoofdzaak in uw bericht betreffende de zoo gespaunen verhouding tusschen den heer Mijer en den minister Hasselman is hier algemeen bekend, maar volgens mijn berichtgever moet de heer Mijer geschreven hebben, dat hij wel de conservatieve politiek nog is toegedaan, maar de voorschriften van den minister niet uit te voe ren zijn, omdat eene dergelijke reactie in Indië niet mogelijk is, althans dat hij de uitvoering daarvan moet afraden, terwijl hij die ook niet overeenkomstig acht met eene eerlijke uitvoe ring van de bepalingen van het regeerings-rege- lement. De verhouding tusschen den gouver neur-generaal en den minister schijnt zelfs zoo gespannen te ziju, dat de laatste verklaard moet hebben bepaald te willen aftreden, als de eerste niet teruggeroepen wordt. Dit alles is geen ge heim, maar weet ieder, die in eenigszins goed onderrichte kringen verkeert. Ik heb alleen op uw bericht van gisteren aan te merken, dat de uitdrukkingen wat sterk gekozen waren, maar de zaak zelve is volkomen waar. Mijer deinst terug voor de reactie, die Hasselman voorschrijft en hij terecht in strijd met het regeerings-re glement acht.'1 In de week van 17 December zijn aan cholera overleden 3 personen, waarvan te Rot terdam 2 en te Oud- en Nieuw-Gastel 1. Per //Grand Central Beige" zijn gisteren weder 75 jongelingen van Rotterdam naar België vertrokken, met bestemming naar Rome, om bij het pauselijk leger in dienst te treden. Even als vroeger waren bij dit afscheid een aantal toeschouwers aanwezig. Hit Gouda is gisteren de heer J. T Prince vertrokken, die, met verlof van Z. M. den koning, voor eigen rekening aan de Abys- sinische expeditie gaat deel nemen. In Rotter dam zou de 1ste luit. Buys zich bij hem voegen en van daar zouden beide heeren de reis voort zetten. Aan het station van den Rijnspoorweg werd hun door al de officieren der schutterij en door vele officieren van het garnizoen het vaar wel toegeroepen. Men schrijft uit Ammerstol: Onze vis- scherij door drijfijs en hoogen vloed belemmerd, is gedurende de 5 eerste dagen der week gestaakt geworden. Sedert 2 dagen hervat, leverde de vangst slechts 15 zalmen op, gemiddeld zwaar 14 kilo, kooplust en gelding stationair, aan den afslag werd f 1.30 per 5 ons besteed. Men schrijft uit Woudrichem: Door de ingevallen vorst van vóór eenige dagen heeft de visscherij alhier eene groote belemmering onder gaan, en wel hoofdzakelijk in het vangen van prik. Thans, nu weder de rivier gezuiverd is van ijs, hebben de visschers met veel ijver hunne werkzaamheden hervat. Ook de passage van stoombooten en schepen langs onze stad begint weder te herleven. Maandag 9 Dec. heeft er te Bath een onderzoek plaats gehad van deskundigen nopens den stand en den staat van de gezonken Eugel- sche stoomboot //Sultane"; maar met eenige ze kerheid is daaromtrent niets kunnen worden gezegdmen heeft evenwel bevonden dat de boot in diep vaarwater gezonken isdat o p het wrak bij laag water 13 Ned. ellen water staat, ter wijl naast hetzelve 20 en 21 el is gepeild, zoo- dat er water genoeg is om geene stoornis in de vaart der schepen te veroorzaken, indien de mas ten worden weggenomenniettemin zal het wrak toch dienen te worden opgeruimd, vermits de op- en afvarende zeeschepen, bij tegenwind, in het laveeren daarvan hinder zouden kunnen on dervinden, omdat menigmaal daarbij door den snellen storm als anderszins van het anker moet worden gebruik gemaakt. Voorloopig zijn er aan de masten tot sein des daags manden gehecht, terwijl des nachts, door de zorg en medewerking des controleurs, den heer Tissot van Patot te Bath, op hetzelve een licht wordt geplaatst. Naar men verneemt, wil men trachten van de lading zooveel mogelijk boven te krijgen. Het kantongerecht te Goes is Zaterdag 7 Dec. te Bath geweest, om naar het gebeurde ampel onderzoek te doen, waarbij de schepelingen zijn gehoord en daarna van een en ander proces verbaal is opgemaakt. De schepelingen zijn 10 Dec. met de Stoomboot //Telegraaf" naar Hol land vertrokken. Yrijdag werd langs de kust aan Den Helder een groote partij wrak- en rondhout opgevischt. Men vermoedt dat het afkomstig is van een Engelsche steenkolenbrik, die waar schijnlijk in den vliegenden storm van den ver- loopen nacht op de haaks zoude zijn verbrijzeld geworden. Ter vervulling van do bestaande vacature van procureur bij het prov. gerechtshof van Groningen is eene voordracht opgemaakt, bestaande uit de Mrs. B. van Roijen, Th. Haakma Tresling en E. C. J. G. Hecke, allen advocaten te dier stede. Men verneemt dat de kompagnieën artille rie te 's-Hertogenbosch met 1 Mei a. s. niet van garnizoen zullen verwisselen, zooals reeds bepaald was. Z. M. heeft benoemd tot commies der posterijen van de 1ste kl. W. Slichteubree en J. W. Kónig, thans comm. der 2dc kl.; van dc 2dc kl., A. J. J. Perleman, P. de Vriese en P. C. Past thans comm. van de 3de kl.; van de 3de P. Menschaar, J. 11. de Boer, J. A. A. Kuiler! ~VV. II. E. van Lidth de Jeude, thans surnum. posterijen; een kantoor voor de ontv. der dir. 1 en acc. gevestigd in de gemeente Zuidhom, vüP de gemeenten Zuidhom, Hoogkerk en Adua.i hoofdpl. Zuidhorn, en ben. tot ontv. der dir. bekj en acc. aldaar G. Bouricius, thans ontv. te Ho: kerk c. a. Voorts onderscheidene burgemm. her. noemd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alb)! Zaterdag des namiddags te 5 uren 44°, Wind: Z. des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 46°. Zon<t 'snachts te 12 uren 46°, te 3 uren 47°, 'smorge* te 5 uren 46°, te 8 uren 46°, 's namiddags 12 uren 47°, te 4 uren 46°, 's namiddags te 5 uk 44°, 's avonds te 8 43°, te 10 uren 41°. Maandag 'snachts te 12 uren 41°, te 3 uren 43 's morgen te 5 uren 43°, W., te 8 uren 46°, 's nami dags te 12 uren 49°, te 4 uren 48°. BUITENLAND. Belgie. Omtrent de ministerieele crisis word' gemeld, dat het verschil van meening tussche: de ministers Frère en Rogier aan 's koning beslissing is onderworpen. Duitschland. In de tweede kamer van he groothertogdom Baden is een wetsontwerp te tafel gebracht, strekkende om (in navolging vai AYurtemberg en Beieren) den rechtstoestand de: studenten aan de hoogescholen te Heidelberg ei Freiburg meer in overeenstemming te brenget met de algemeen burgerlijke rechtsvordering Volgens dat ontwerp zouden evenwel zeker? exceptionneele bepalingen ten voordeele der stu denten van kracht blijven, waaronder voorna melijk behoort disciplinair straffen der academ sche tweegevechten. De kamer heeft daartegen} bezwaren geopperd, met dit gevolg, dat twee gevechten tusschen studenten voortaan volgens de gewone wetten door den gewonen rechter zullen worden behandeld. Aan de universiteit is echter zeker disciplinair gezag gelaten, hetwelk bij een besluit der regeeriug nader zal worden: omschreven, en waarbij aan de studenten de gunst zal mogen verleend worden om voor zekere kleine vergrijpen in hun eigen career" in stede van in de gewone gevangenissen te boeten. Oostenrijk. In de zitting der tweede kamer is Yrijdag bij de voortzetting der beraadslagin gen over de wet betreffende de staatsschuld het volgende voorstel gedaanOverwegende dat Hongarije verklaart slechts eene vaste jaarlijk- sche bijdrage tot de staatslasten, de rentebeta ling en de delging der algemeene staatsschuld te willen bijdragen, zoo behoudt de rijksraad zich voor, om over de delging van staatsschuld en de rentebetaling later besluiten te nemen. De minister van financiën verklaarde, dat hij hoopte in Januari a. s. 30 millioen als bezui nigingen van vorige dienstjaren te kunnen aan wijzen, terwijl bovendien nog andere hulpmid delen aanwezig beloofden te zijn, zoodat de regeering voorshands geene verlegenheid te ge- moet ziet. Hij verklaarde verder, dat hij nog geen gedetailleerd ontwerp nopens de unificatie der staatsschuld kon overleggen, doch die unificatie zou met aanzienlijke voordeelen kunnen plaats hebben, zonder dat daardoor de schuldeischers van den staat benadeeld zouden worden. De //Presse" en de //Debatte" verzekeren, dat de bewering, alsof de regeering het voor nemen heeft om den heer Crivelli niet als ge zant naar Rome te zenden, allen grond mist. Deze diplomaat zou gisteren of heden naar zijne nieuwe bestemming vertrekken, om de onder handelingen met den Heiligen Stoel te hervatten. De eerste kamer heeft het van de tweede kamer terugontvangen ontwerp betreffende de

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2