aangaande de conferentie, het onderwijs, de nieuwe uitgaven voor de Antwerpsche fortifica tiën en de militaire organisatie. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Delaet een voorstel gedaan, volgens het welk de rechterlijke ambtenaren in de Vlaam- sche provinciën het Ylaamsch moeten kennen. Dit voorstel is echter verworpen met 54 tegen 40 stemmen. Duitceland. De Beiersche eerste kamer heeft eergisteren het wets-artikel aangenomen, waarbij de uitoefening van beroepen en bedrijven, voor ingezetenen en vreemdelingen, zonder onder scheid van geslacht of kerkgenootschap, wordt vrijgesteld. Slechts drie stemmen waren er tegen. In de Wurtembergsche kamer van afge vaardigden heeft de minister Yon Vambüler, bij gelegenheid der debatten over Wu r tem bergs vertegenwoordiging in bet buitenland, verklaard, dat de regeering sterk tegen 's lands opname in den Noord-Duitschen Bond is. Die opneming zou liet land jaarlijks vijf millioen gulden kosten en de spoorwegen in vreemde handen brengen. De regeering heeft door hare verdragen het uiterste gedaan, en haren nationalen plicht ver vuld. Indien de kamer het voorstel tot opne ming in den Noord-Duitschen Bond aanneemt, dan zal de regeering overwegen, wat haar te doen staat. De kamer heeft daarna den post voor het gezantschap te Florence verworpen. In de Beiersche kamer van afgevaardigden heeft de minister Yon Ilohenlohe bij de discus- siën over de nieuwe leger-organisatie gezegd, dat de tegenwoordige koortsachtige overgangstoe stand met eene groote crisis dreigt en uitbrei ding van de weerbaarheid noodig maakt, opdat Beieren, goed toegerust, eene positie overeen komstig zijne waardigheid erlangt. Het militie systeem en de tegenwoordige weerbaarheid is daartoe niet toereikend. Door de navolging van het beproefde stelsel van Pmisens weerbaarheid beoogt Beieren een waardig leger te bekomen, ten einde, vereenigd met zijne geallieerden, elk, die zijne rechten dreigt aan te tasten, te weder staal!. Pruisen. Dé Pruisische regeering wensebt de inkomsten der booge ambtenaren te vermeer deren. Het voorstel daartoe is ingediend. Dat van de ministers zal o. a. van 10 op 12,000 thaler worden gebracht. Het totaal der verhoo gingen bedraagt 41,600 thaler. Oostenrijk. Het schijnt dat door het AYee- ner kabinet in dc concordaats-quaestie eenigo nadere beslissiug genomen is. Yolgens het AYee- ner Tagesblatt toch moet de ministerraad be sloten hebben, den H. Stoel voor te stellen, het concordaat door een nieuw verdrag te ver vangen, dat op den geest der tegenwoordige confessioneele en organische wetten gebaseerd zou worden. Frankrijk. Uit het verslag over het wets ontwerp op de reorganisatie des legers, dat door den heer Greasier in de zitting van het wetgevend lichaam is voorgelezen, blijkt, dat de commissie, in strijd met bet advies van den raad van state, haar zegel aan twee amendementen heeft gehecht; het eene heeft betrekking op de vergunning aan de manschappen der reserve om in het huwelijk te treden, het andere op den duur der jaarlijksche wapenoefeningen van de mobile garde. De vergadering heeft met 217 tegen 27 stemmen aangenomen het voorstel van haren voorzitter, om de aanhangige wetsont werpen te behandelen in de volgende orde1°. dat op de reorganisatie des legers; 2°. dat op de drukpers; 3°. dat op het recht van vereeni- ging en vergadering. De dag waarop de beraad slaging over het eerstgenoemd ontwerp zal wor den gehouden, is nog niet vastgesteld. Bij keizerlijk besluit is bepaald, dat de heer Pinard de woordvoerder zal zijn der regeering bij de debatten over het wetsontwerp op de drukpers. De keizer van Oostenrijk heeft aan de stad Parijs, als een bewijs zijner tevredenheid over het hem van harentwege te beurt gevallen onthaal, ten geschenke gegeven eene van Bo- heemsch kristal vervaardigde, op een voet van massief goud rustende en met het fijnste snij werk versierde vaas. Het deksel prijkt met even kunstige als kostbare ornamenten, waar- ouder een gouden standbeeldje behoort, St.- Michael voorstellende, terwijl hij den boozen geest doodt. Op verlangen des keizers zal dit kunststuk iu eene der receptiezalen van het raad huis worden geplaatst. De Oostenrijkscbe Presse" van Donder dag bad vernomen omtrent liet aanstaand ma nifest van het Fransche kabinet aan de mogend heden en de verklaring van den minister Rouher, dat Frankrijk het wereldlijk gebied van den pauselijken stoel onder zijn garantie zou gesteld hebben, en daarvan kenuis had gegeven aan de Enropeesche mogendheden. Het Fransche blad la Pa trie" spreekt die bewering tegen, alsmede de geruchten aangaande eene ophanden zijnde ontbinding van het wet gevend lichaam en eene voorbereidende bijeen komst te Parijs, tot vaststelling der grondsla gen voor eene conferentie der mogendheden. Een ander meer of min officieus blad, de uEtendard", zegt, van het Italiaansche //gele boek" sprekende, dat de beer Rouber eenigszius verbaasd moet geweest zijn, toen hij op die wijze zag welk gebruik gemaakt is van confi- dentieele gesprekken, op wier nauwkeurige re productie zekerlijk wel wat zal aan te merken zijn. Zulk eeue handelwijze is, volgens genoemd blad, in strijd met de diplomatieke tradition en convenances. Italië. In het Huis der afgevaardigden zijn de discussion over de buitenlandsche aangele genheden voortgezet. Tusschen de debatten in heeft de minister van financiën de begrooting voor 1868 ingediend met bijlagen, bevattende eene voorloopige regeling van den dienst en eene opgaaf omtrent den staat der schatkist. Daaruit blijkt, dat 184% millioen beschikbaar is. Hij verklaarde dat hij met het finantieel exposé niet gereed kon zijn voor half Januari, daar hij eerst ontwerpen moest indienen tot reorga nisatie der financiën. Hij heeft het ontwerp be treffende de belasting op het gemaal overge nomen. "VYat de discussion betreft, zoo ontkende de heer Maris, dat Garibaldi op het congres van Genève een enkel woord zou hebben gesproken, hetgeen zijne gevangenneming door eene eerlijke eu beschaafde regeering zou hebben gewettigd. Yolgens Alfieri moest men terugkeeren tot het stelsel van Cavour: Yrijheid in alles, voor zoover dit overeen te brengen is met de hand having der orde en der rechten van anderen. Ook bestreed deze afgevaardigde de pogingen, om op machiavellistischen weg het doel te be reiken. Yolgens zijn gevoelen zal de volksver- ontwaardiging alleen reeds de stoutmoedigheid der sectarissen verpletteren. Hij verklaarde zich voor decentralisatie en zeide, dat de vrijheid en zelfstandigheid der gemeente de eenige, vaste grondslag is voor de monarchie. Hij vroeg niet alleen waarborgen voor de eerbiediging van liet geweten der katholieken, maar ook voor de geruststelling der vrienden van reclit en vrij heid. Yolgens den heer Berti kon Ratazzi slechts worden beschuldigd van achteloosheid, niet van oneerlijkheid. Men moest Europa, zeide hij, over tuigen, dat Italië bij machte en genegen is om het geestelijk gezag te beschermen. Ook hij ver klaarde zich tegen den sectengeest en meende dat het tijd was, niet om voor een of anderen afgod te knielen, maar om tot de ware vrijheid terug te koeren, de eenheid te versterken, het lïnantiewezen op goeden voet te brengen, en te bewijzen, dat ieder de kracht van het katholi cisme en den eerbied, welke men daaraan ver schuldigd is, weet te waardeeren. Bertani verdedigde de partij van beweging en rechtvaardigde de jongste gebeurtenissen op grond van de uitdrukkingen van den Franschen minister Rouher. Hij zeide dat de aanvoerders di der vrijwilligers niet zoo mal zouden zijn geweest, v om hunne manschappeu op te offeren indien o zij geweten hadden, dat de Franschen te Men- g< tana waren. Hij stelde voor te besluiten: de w kamer verklarende, dat Rome is de hoofdstad is van Italië en protest aanteekenende tegen de te Fransche tusschenkomst gaat over tot de orde v< van den dag. di Daarna heeft de heer Guerzoni het pro- di gramma van het ministerie bestreden, dat naar d< Rome wil gaan met medewrerking van de eenige vi mogendheid, welke verklaart dat Italië nimmer bi Rome zal bezitten. De minister van justitie beeft bi daarop het gedrag der regeering ten aanzien van fe Garibaldi verdedigd, en gezegd, dat de expeditie v< van dien generaal niet mocht plaats hebben v< zonder de wet, bet statuut en het votum vau oi het parlement te schenden en zonder tegen si de staatkundige convenauces te handelen. Alle vi partijen, voegde de minister er bij, willen den d paus van het wereldlijk gezag vervallen zien. Het denkbeeld, dat dit gezag in strijd is met de heilige voorschriften van het evangelie is niet nieuw, evenmin als het denkbeeld dat dit gezag - altijd noodlottig is geweest voor den godsdienst. De kwestie moet evenwel niet met overhaasting en met geweld opgelost worden. De minister merkte verder op, dat Garibaldi zich boven het statuut, boven het votum vau het parlement j en boven het gevoelen des lands wilde stellen en dientengevolge was zijne arrestatie wettig, k In elk land, aldus vervolgde de minister, heeft L alleen de souverein het recht om oorlog te 'jj verklaren. Zij, die gelooven dat de September- jj conventie door de vorming van het legioen van j. Antibes geschonden is, behoorden ter gelegener jj tijd in het parlement daarover te klagen, maar niet tot geweld de toevlucht te nemen. De wetten van alle natiën beschouwen bet als eene 0 misdaad, wanneer men den staat aan een oorlog B met eene andere natie blootstelt. De interventie heeft men te danken aan hen, die haar gepro- 3 voceerd hebben. De regeering mocht niet en kon niet de Garibaldianen op het pauselijk j grondgebied volgeu, om hen behulpzaam te zijn J in het schenden der wetten. GEMENGDE BERICHTEN. Over het bederven van do lucht in onze i woonkamers, ten gevolge van de daarin gebezigde verlichting, heeft Dr. Zoch zeer belangrijke on- 1 derzoekingen in 't werk gesteld, die zich he- c paalden tot gas, petroleum en de gewone olie en waarbij werd waargenomen, hoeveel het kool- i stofzuur-gehalte der lucht in een gegeven tijd iu c een vertrek toenam, naarmate men een der c drie genoemde middelen ter verlichting aan- wendde. Er ontwikkelde zich namelijk, bij 1 overigens gelijke lichtsterkte, uit de petroleum meer koolstofzuur dan uit het gas, en uit dit l laatste weder meer dan uit de olie. Bij eene verlichting door petroleum werd, bij eene toe name van het koolstofzuur tot op 0,1779 pet., de lucht reeds zeer ouaaugenaam en onbehaag lijk voor 't gevoel, een verschijnsel dat, bij ge lijken duur van verbranding, bij lichtgas veel i minder en bij olie geheel niet werd waarge- nomen. Daar men echter niet aanuemen kan, dat het koolstofzuur alleen dit onbehaaglijke gevoel 1 veroorzaakt, zoo moet men de oorzaak daarvoor 5 zoeken in de onvolkomen verhrandings-producten i die, nevens het koolstofzuur, de lucht iu het vertrek bederven. Trouwens, een fijne neus P ruikt die voortbrengselen eener onvolledige ver branding al zeer spoedig, vooral bij eene ver lichting door petroleum, ook al zijn de lampen van de meest onberispelijke constructie. Deze proefnemingen nu stellen het buiten allen twijfel, dat eene verlichting door gewone olie de voorkeur verdient, omdat daardoor de lucht het minst met vreemde bijmeugselen ver- 1 ontreinigd wordt. De meer ongunstige verhou- j'

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2