SCH0UWBUKG TE LElDEiN. Wetenschappelijk lichaam thana twee vacaturen, daar ook de plaats van den dichter Ponsard nog vervuld moet worden. Men meent, dat in April tot de benoeming van twee nieuwe leden al worden overgegaan. De prefect der Seine, e heer Haussmann, is in de plaats van den overleden minister Fould tot lid der Fransche academie van schoone kunsten benoemd. Engeland. Het oudste lid van 't Lagerhuis, lolonel Lowther, die sedert 1812 lid van 't parlement was, is overleden. Hij sprak nooit in 't Huis. En men verhaalt, dat toen zijne ver kiezing eens bestreden werd en hij voor zijne kiezers het woord moest voeren, hij na eenige ©ogenblikken stotterend ging zitten met de woor- lenDe zaak is eigenlijk gezegd, mijne heeren hoe minder wij er over spreken, hoe beter 'het is." Italië. Eergisteren zijn in de kamer van af gevaardigden de discussion over den tegenwoor- digen politieken toestand en over het beleid der regeering voortgezet. De heer Crispi zeide, dat hij steeds tegen de expeditie van Garibaldi was, welke Eatazzi hem verzocht te beletten en dat het dezen onmogelijk was geweest het vertrek der vrijwilligers te verhinderen. De heer Ferrari zeide, dat de September-conventie door Frankrijk geschonden was, en dat te spreken van het gaan naar Rome met Frankrijk na het gebeurde bij Mentana, eene slaafsche en onge rijmde daad zou zijn. Het ministerie moet de conventie plechtig opzeggen. Hij verklaarde Frankrijk lief te hebben, maar was van oordeel, dat men nu met het oog op de waardigheid van Italië, de betrekkingen met dat land moest chorsen, zonder dat men deswege voor een casus belli beducht behoeft te zijn. De heer Al- fieri verlangde van het parlement de stipte uit voering der formule van Cavour, betreffende de vrije kerk. De heer Massari prees de politiek van het ministerie Ricasolie ten opzichte der buitenlandsche en Roineinsche quaestiën. Hij maakte aanmerking op de politiek van den heer atazzi, en zeide, dat zijne politieke vrienden et verheven belangeloosheid en patriotisme de rfenis hunner tegenstanders hebben overgeno- en. Hij ging verder den toestand des lands na en kwam tot het besluit, dat de jongste be wegingen vijftig millioen aan het land gekost hebben. Ook hij wilde naar Rome, maar niet met de revolutie. Hij verklaarde dat het land de agitatie en de wanordelijkheden moede was, en algemeen de loyauteit en de krachtige hou ding van het tegenwoordig kabinet toejuichte. GEMENGDE BERICHTEN. Men klaagt nog wel eens dat er een brief verloren gaat. "Wij kunnen allen, die te ver geefs hebben gewacht op de missive, die toch aan hun adres werd afgezonden, troosten met de mededeeling, dat de brief waarschijnlijk nog wel terecht zal komen. Als men maar geduld heeft. Half September toch werd uit eene ge meente bij Gouda een brief aan iemand te Leiden geschreven. Men schijnt op het Goudsche post kantoor Leuven" in plaats van Leiden" ge lezen te hebben. Ten minste, de brief is daar aanbeland. Na aldaar eenigen tijd te hebben uitgerust van de verre reis, schijnt deze epistel (het postmerk is niet duidelijk leesbaar) naar Lyon gesukkeld te zijn, met het opschrift //inconnu a Louvain", hetwelk door 5 hand- teekeningen geverifieerd is. Ook daar kon men er natuurlijk niet mede terecht komen. Geluk kig dat de brief van daar niet nog verder de wijde wereld is ingegaan, maar over Duitschland in ons vaderland en wel op het ministerie van financiën is gearriveerd. Daar werd de epistel opengebroken en vervolgens met een touwtje weder toegebonden en met het rijkszegel voor zien. Zoo is hij voor een paar dagen hier ont vangen. Men kan dus nooit weten of een brief nog niet vroeg of laat zal komen opdagen. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 13 Dec. 1867 zijn ver oordeeld P. L. te 's-Hage, wegens bedelarij, tot eene gev. van 14 d. A. C. te Leiden, wegens het niet aangeven van ziek vee, tot eene geldb. van 5 of subsid. gev. van 2 d. A. J. K. te Leiden, wegens diefstal in dienstbaarheid, eene cell. gev. van Ij. A. d. O. te Leiden, wegens beleediging van een bedienend beambte, tot eene geldb. van 8 of subsid. gev. van 3 d. J. F. en D. V. te Woerden, wegens: 1° feite lijk verzet tegen een bedienend beambte2° feitelijke wederstand door een persoon zonder wapenen tegen een bedienend beambte en 3° beleediging tegen een bedienend beambte, de 1ste eene cell. gev. van 15 d., eene geldb. van 8 of subsid. gev. van 1 d. cell. de 2de vrijge sproken. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koft'ie. Stil. Van de aangeslagene 2574 balen Padang in veiling op 11 dezer werd verkocht N°. 1 tot 3 uit de hand, N°. 4 en 5 opgehou den, van N°. 6 100 balen a 35% ets. verkocht, N°. 8 a IS ets. verkocht, N°. 9 en 10 uit de hand, N°. 11 a 10 ets. opgehouden, N°. 12 a 14 tot 8 a 11 ets. verkocht, N°. 15 en 16 tot 10 ets. opgehouden. Suiker. Verkocht werden 297 krjs Java en 788 matten stroopsuiker tot geheimen prijs. De markt is stil, ook in Geraffineerd. Thee. Zonder handel. Rijst. Met goeden handel in gepelde soorten voor behoeften. Specerijen. Verlaten. Vruchten. Van krenten arriveerde vanZante eene lading, die nog onverkocht is. Vijgen willig. Voor Comadre werd 10 a 11 besteed. Meekrap. Ten gevolge van te hooge vorde ringen wat stiller. Indigo. Zeer vast; de volgende week komen 178 kisten aan de markt. Potassclien. Petersburger loco 12% bij ge- rijf en 12% bij partij. Katoen. Begin der week gunstig gestemd, doch sluit op het einde flauw tot verlaagde prijzen. Tin. Verkocht 2200 blokken Banca tot 54. Op levering veiling werd tot 54% gedaan. Huiden. Afgedaan 1200 stuks Oost-Indische per President van Ryckevorsel. Petroleum. Door dringende behoeften uit het binnenland en groote orders uit Duitsch land met opnieuw zeer belangrijke omzettingen tot stijgende prijzen. De gezamenlijke ver- koopen dezer week bedragen ruim 7000 vaten, ter wijl de prijzen 1 hooger zijn dan de vorige week. Vetwaren. Kokosolie Prima Ceylon 34. Prima Cochin 38. Palmolie per 50 kilo 25% a 24. Genua-O lij folie 78. Lijn koeken per 104 stuks ƒ11 a ƒ14. Raapkoe ken per 1040 stuks 90 a 95. Raapolie cont. 40%, per 6/w. 41%, per naj. 41%. Lijn olie cont. 37%, per 6/w. 38%, per naj. 38%. Granen. Uithoofde de in deze week inge vallen vorst over het algemeen met zeer weinig handel. Tarwe onveranderd. Rogge bij partij ruim prijshoudend. Meel. 1ste qnal. 25%, 2de qnal. 23%, 23. 3de qual. ƒ19, 20. Keizersmeel 30. OFFICIËLE BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, gezien art. 12, 2e alin., der Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Gemeenteblad n°. 25); Doen te weten, dat voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager on derwijs, tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen, waarvan bij onderzoek blijkt dat zij het onderwijs op eene der reeds bestaande klassen kunnen volgen, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breéstraat, tegenover het Stad huis voor die der 2c klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pieterskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breéstraatnaast de Waalse he kerk en wel van den 2den tot en met den léden December ek., dagelijks (de Zondag uitgezon derd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaturdag, daaren boven, van tiuaalf tot twee uren des namiddags. Leiden, 28 November 1867. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invorde ring der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer hon den, die aan de belasting onderhevig zijn, ver- pligt is daarvan jaarlijks vóór den 31sten Ja nuary bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk inge vuld, en door den aangever onderteekend bil let dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienst jaar 1868 van af den löden December aanst. kosteloos ten kantore van den Ontvanger ver krijgbaar zijn. Leiden, 10 D ecember 1867. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van deden. Behandeld werden 1°. De begrooting van het fonds voortsprui tende uit de koopprijzen van domeinen voor 1868. Over dit wetsontwerp voerden het woord, de heerenV. Kerkwijk, V. Nispen, V. d. Maesen, Haffmans, Storm v. 's Gravesande, V. Wasse naar Catwyck, Stieltjes, V. Voorthuijzen en de minister van financiën. In den loop dezer discussie, werd een amend, van den heer V. Kerkwijk, om art. 3 dezer begrooting, bevattende een crediet voor de slechting van vestingwerken, met ƒ100.000 te verminderen, met 38 tegen 25 stemmen ver worpen, waarna het wetsontwerp met 55 tegen 7 stemmen werd aangenomen; 2°. Het wetsontwerp tot onteigening van per- ceelen ten behoeve van een spoorweg van Gouda naar 's-Gravenhage. De minister van binnenlandsche zaken heeft de transactie en de concessie in 't breede ver dedigd uit het oogpunt van het algemeen be lang en ook van voordeelen voor den staat en van het handelsverkeer. De minister van financiën doet ook de voor deelen voor den staat uitkomen. De heer Blom bestrijdt het wetsontwerp, waarbij de regeering hare onbetwistbare rechten heeft prijsgegeven. De voortzetting der beraadslagingen is be paald op morgen te elf uren. ADVERTENTIES. De aangekondigde voorstelling op Dingsdag den 17den December 1867, van de Tooneelisten onder directie van R00B0L, TJASINK cn PETERS, is tot nadere aankondiging Uitg'esteld.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3