lende vorst is de communicatie met het platte land per schip gestremd, waardoor de aanvoer niet aanmerkelijk wasdaar het echter heden dooit, kan de scheepvaart spoedig weder ziju geopend. Granen en zaden met weinig handel iu éen doen. Chicorij met weinig handel tot vorige prijzen te koop. Levende have, of schoon even gestald, wordt steeds duur ver kocht, vooral vette koeien; iu andere soorten nog geen handel. Volgens de regeling der verandering van de garnizoenen op 1°. Mei e. k. zou Zwolle van garnizoen geheel beroofd zijn geworden. Dank echter de door het gemeentebestuur aan gewende démarches bij de hooge regeering, zijn door den minister van oorlog bevelen gegeven, dat het garnizoen aldaar, althans //voorloopig", op den bestaanden voet zal blijven. Van den 2den tot den 7den dezer maand hebben de visschers te Urk 32,000 stuks haring gevangen. Zij zijn verkocht voor 1.75 de 200 stuks. Zr. Ms. oorlogsfregat met stoomvermogen //Adolf Hertog van Nassau" is den 3den dezer te Gibraltar aangekomen. De mail uit Oost-Indië, China en Australië is den lOden dezer vóór den middag te Triest aangekomen. Z. M. heeft Dirk de Graeff van Polsbroek, polit. agent en consul-generaal der Nederlanden in Japan, vergunning verl. tot het aannemen en dragen van het officierskruis der Pruisische kroon-orde; eerv. outsl. Jhr. Mr. P. Polman Gruys en Jhr. Mr. E. A. Guintus, als leden der commissie van admiuistr. over de gevangenissen te Groniugenen den luit-generaal C. baron Nepveu, Hds. adj. in buitengew. dienst, als chef van den gen. staf, met een pens. van 3000 'sjaars; voorts genoemden gen. ben. tot minister van staat. De ministerraad heeft gisterenavond te negen uren eene buitengewone vergadering ge houden, die zeer lang geduurd heeft. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 46°, Wind: N.W., des avonds te 8 uren 45°, te 10 uren 44°. Vrijdag 's nachts te 12 uren 44°, te 3 uren 43°, 's morgens te 5 uren 43°, te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 45°, te 4 uren 42°. KUNST. Eergisterenavond werd door de Schilder- en Teeken-Academie //Ars Aemula Naturae" alhier de eerste kustbeschouwing gegeven. De heer Klinkhamer te Amsterdam had welwillend uit zijne rijke collectie eene portefeuille afgestaan, waarin zeer vele schoone aquarellen van onze eerste meesters voorkwamen. Het drietal van Bosboom mocht onder de uitmuntendste voort brengselen van zijn penseel gerekend worden. Van Schotel en Ten Hove, van Van den Sande Bakhuyzen en Craeyvanger waren er voortref felijke teekenmgen. Ook verdienen de karakte ristieke tafereeltjes van Ten Kate, //le malade ima ginaire" van Bles, de //Paarden" van Verschuur, het //Veertje" van Vos en de //Bloemen" van Ree kers vermelding. De aquarellen van den heer Klinkhamer zeiven naar etsen van Rembrandt voldeden ons minder dan zijne navolgingen van de schilderstukken van oude meesters, die wij vroeger zagen. Alleen eene teekening naar eene ets van Ostade mocht goed geslaagd heeten. Het ware te wenschen dat de kunstavonden wat be ter werden bezocht. Of telt onze stad er zoo weinigen, die de voortbrengselen van Nederland- sche en buitenlandsche kunstenaars weten te waardeeren De Ned. Spectator van 7 December 11. bevat, in een stuk van Dr. V. VI., eene aar dige beschrijving van het //geestvol klein basre liëf" in het Thorvaldsens-museum te Kopenha gen, voorstellende de levensjaren van 't Liefde- godjen, //waar Psyche uit haar kooi of korf verschillende van deze wezentjes aan verschil lende personen ronddeelt: waar 't onschuldige knaapjen, zonder eenig erg nog het dekkleed optilt, terwijl zijn wrat oudere half volwassen zus ter er een dat rondfladdert zoekt te grijpen, een ander meisjen van wat rijper leeftijd nog de armen naar een derde uitsteekt, dat Psyche vasthoudt; wat verder op weer eene jonge vrouw een vierde in haar armen drukt en hartelijk omhelst en kust, een vijfde, reeds wat trager geworden, door eene aanrijpende moeder bij de vleugeltjes gedragen wordt; waar nog wat ver der een man onder een zevende gebukt zit, dat hem triomfeerende op den rug klimt, terwijl eindelijk een grijsaard te vergeefs nog de armen naar een achtste opheft, dat hem spottend ont vliegt." BUITENLAND. Pruisen. In de Dinsdag gehouden zitting van het Pruisische huis van afgevaardigden was de begrootiug voor buitenlandsche zaken aan de orde gesteld. Door den heer Bennigsen werd het voorstel gedaan, dat die begrooting zou worden overgenomen door den Noord-Duitschen Bond, met welk voorstel zich de vergadering in beginsel eens verklaarde, nadat de heer Yon Bismarck er zich niet bepaald tegen had verzet. Door eerstgenoemden spreker werd bovendien voorgesteld, dat de Pruisische gezantschappen en consulaten in de tot den bond behoorende staten opgeheven zouden worden, welk voorstel echter verworpen werd. Uit de gewichtige ver klaringen, welke de minister-president tijdens deze discussiën heeft afgelegd ten opzichte van de aanstaande benoeming van gezanten en con suls van den bond, mag men afleiden dat de Pruisische gezanten en consuls bij de buiten landsche hoven voortaan den bond zullen ver tegenwoordigen, waardoor tevens de quaestie der erkenning van den bond zou opgelost zijn. De bondskanselier heeft eergisteren de zittingen van den bondsraad gesloten. Het bonds-tolparlement zal in Januari bijeenkomen, als wanneer de Zuid-Duitsche staten daarin vertegenwoordigd zullen zijn. In de zitting van 't Huis der afgevaar digden heeft gisteren de einddiscussie plaats gehad over de voordracht van het bestuur over de geldelijke aangelegenheden der vorstendom men Waldeck-Pyrmont aan Pruisen. Graaf Yon Bismarck zeide, dat het verdrag een gevolg was van de verplichting, die op Pruisen als eerlijken staat rust, om bij den strijd tusschen de inrich tingen der verschillende kleine staten en die van den Noord-Duitschen Bond iets te doen, om de kleine staten te geraoet te komen in het dragen der lasten, die op hen ten gevolge hunner toetreding tot deu bond drukken. Het voortbestaan der souvereiniteit is hem gewaar borgd geworden. Pruisen mag de souvereiniteit van zijne vorige bondgenooten niet schenden hoezeer ook voor beide partijen de tweeslach tige verhouding lastig is. De discussie over het eerste deel van het voorstel duurde vrij lang toch is het door het Huis aangenomen. Het tweede deel, waarbij voorgesteld werd, dat het Huis de verwachting zou uitspreken, dat de regeering spoedig de vereeniging der vorstenlanden met Pruisen zal tot stand brengen, is verworpen. Daarna is het ontwerp van wet tot verhooging van de civiele lijst des konings met groote meerderheid aangenomen. Slechts eenige leden der Fortschritt-partei" stemden tegen. Nog een paar hof berichtjesDe koning heeft eergisteren generaal Muschim-Khan, bui tengewoon gezant van Perzië, ter audiëntie ont vangen. De Braziliaansche gezant heeft zijne brieven van terugroeping ingediend en er wordt een ander in zijne plaats verwacht. Den 9den December is in Sömmerda (Thü- ringen) 'de bekende uitvinder van het naaldge weer, de heer Nikolaus von Dreyse, overleden. Frankrijk. De //Presse" vermeldt een gerucht, dat het rapport over den finantieelen toestand voltooid is, en dat men daarin tot het besluit komt, dat, onvoorziene gebeurtenissen daarge laten, eene leening niet noodig zal zijn. Yolgens de Patrie" zouden dépêches uit Florence doen vermoeden, dat de Italiaansche kamer de gemotiveerde orde van den dag zal aannemen en het niet tot een besluit zal laten komen, waarbij opnieuw gelijk in 1861 Rome tot hoofdstad van Italië zou verklaard worden. Particuliere brieven maken de juistheid van dit beweren evenwel zeer twijfelachtig. De liberale dagbladen ergeren zich zeer over het beweren van de Pays", het blad vau den heer Granier de Cassagnac, dat de 238 afgevaardigden, die op 5 December de voorge stelde orde van den dag hebben aangenomen, de godsdienstige, behoudende monarchale mee ning des lands vertegenwoordigen, en dat de //zeventien" andere gedeputeerden een//bezink sel van Sint-Simonisten, socialisten, godlooche naars en vrijdenkers vormen, die meer de slaven dan de leiders zijn van eenige weinige verdoolde fractiën der bevolking," zoodat men, naar de meening van den Pays", zou kunnen zeggen de 238 zijn de vertegenwoordigers van Frank rijk de 17 anderen die der kroegen. Het//Journal des Débats" zegt dienaangaande het volgende Indien het waar is, gelijk verzekerd wordt, dat een der afgevaardigden, die als een verklaard vijand van de vrijheid der drukpers bekend staat, zich onledig houdt met het verzamelen van hevige en aanstootelyke dagblad-artikelen, met het doel, om daarvan bij de discussiën over de drukperswet in het wetgevend lichaam i gebruik te maken, dan is het te wenschen, dat die verzamelaar niet verzuimen zal ook den uitval van den //Pays" op te nemen. Er bestaat geen twijfel meer aan, of het veelbesproken woord van den heer Rouher heeft de goedkeuring des keizers weggedragen. Men beweert zelfs, dat daaromtrent eene afspraak bestond tusschen het gouvernement en de nieuwe meerderheid in het wetgevend lichaam, waarvan de heeren Thiers, Berryer en Chesnelong do chefs zijn. Die beruchte verklaring zou een voorwerp van vragen en afdingen zijn geweest tusschen de regeering en deze afgevaardigden, die beloofd zouden hebben, hunne stem te schen ken aan het ontwerp van wet op de leger-orga- nisatie, op voorwaarde, dat de regeering den paus het bezit van zijn wereldlijk gezag en van zijn tegenwoordig grondgebied waarborgde. In de zitting van het wetgevend lichaam van gisteren is het verzoek om verlof tot het doen eener interpellatie, ingediend door den heer Buffet en strekkende om te vragen, dat het wetgevend lichaam worde gemachtigd om ge motiveerde motiën van orde aan te nemen, ver worpen. Daarna is het rapport der commissie voor de leger-organisatie ter tafel gelegd. Omtrent het bijeenkomen der conferentie bestaat nog altijd onzekerheid. Intusschen heeft zich weder een nieuw incident voorgedaan. Griekenland namelijk beklaagt zich, dat het van de conferentie is buitengesloten. Het brengt in het midden, dat onder de Grieksehe onderdanen vele Katholieken gevonden worden, waardoor het recht zou hebben, zoo goed als de overige mogendheden, om zijne meening uit te brengen over de Romeinsche aangelegenheden. Deze reclamation zijn zoo juist, dat men er zeer waarschijnlijk gehoor aan leenen zal. Het schijnt zelfs dat Turkije, hetwelk gelijke redenen kan aanvoeren, mede tot de conferentie zal worden uitgenoodigd. Een paar berichtjes uit de letterkundige wereld: Eenige dagen geleden is te Parijs, in 73jarigen ouderdom, overleden de fransche ge leerde Flourens, secretaris der Fransche aca demie van wetenschappen. Daar hij tevens lid der academie Fran9aise was, bestaan in dat

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2