MARMEREN BEELDEN, SCHOUWBURG TE LEIDEN. IJSKOUDE HARTEN, KROKODILLENTRANEN. OPENBARE VERKOOPING, Engeland. Omtrent de groote rouwprocessie van Zaterdag, te Dublin, ter gedachtenis aan de ter dood gebrachte Fenians, wordt nader het volgende gemeld: Het was dien dag zeer regenachtig, maar dit belette toch niet dat ruim 16,000 personen, waaronder 3 a 4000 vrouwen, zich tot het houden van den optocht veréènigden, allen rouwkrip met groen lint dragende, terwijl ook een groot aantal toe schouwers zich een strik of roset van dezelfde kleuren om den arm hadden geknoopt. De stoet werd begeleid door elf muziekcorpsen, die ge regeld treurmarschen deden hooren. In de Tho masstraat de plek bereikt hebbende, alwaar vroeger Emmetth was opgehangen, namen alle leden van den stoet den hoed af en begonnen zij een hoera aan te heffen. Bij de aankomst op G-lasvenin hield John Martin, van wien de handeling was uitgegaan, eene rede, die recht streeks gericht was tegen de houding der En- gelsche regeering in de zaak der Fenians. De geheele speech was als 't ware eene uitbarsting van een verbitterd gemoed. Evenwel, al werd zij met aandacht aangehoord, zoo bleef het toch daarbij en schenen zijne woorden onvermogend te ziju om eenige verdere demonstratie uit te lokken. Volgens een particulieren brief van 11 November 11. uit Bombay, zou de bekende rei ziger, aan wiens dood beurtelings wordt geloofd en getwijfeld, nog gezond en wel zijn. Zijne in- landsche manschappen zouden hem wel hebben verlaten, maar niet ten gevolge van een gevecht, waarin hij het leven verloor. Het best zal in- tusschen zijn de bevestiging van dit een en ander af te wachten. Italië. Eergisteren heeft te Florence in het Huis der afgevaardigden de president Lanza, na de redenen ontvouwd te hebben, die hem be wogen hebbeu de benoeming tot voorzitter aan te nemen, de kamer aangespoord tot kalmte en eensgezindheid, om de binnenlandsche reorgani satie te bevorderen. Hij zeide dat vroeg of laat Home de hoofdstad van Italië zou zijn. Alvo rens de discussie over de interpellatiën, betref fende de politiek der regeering te openen, stelde de president voor om over te gaan tot de stemming over eene orde van den dag, door eenige afge vaardigden van verschillende partijen ondertee kend, strekkende om het nationale programma: Home, hoofdstad van Italië, te bevestigen. De heer Cortese bestreed die motie, welke hij dub belzinnig achtte; hij was van oordeel, dat men niet moest beraadslagen over zaken, die men thaus niet ten uitvoer kon leggen. De heer Crispi vereenigde zich met het voorstel-Sella. De heer Ferrari wenschte dat de interpellatie de prioriteit zou hebben. De heer Menabrea sprak in gelijken zinhij geloofde niet, dat het voorstel-Sella tot eenig praktisch resultaat zou leiden; hij beschouwde het als de uitdrukking van een nutteloozen wensch, want het land had nog voor de kamer het bezit van Home ver langd liet zou ook dubbelzinnig zijn, want indien men het aannam, dan zou men over de middelen moeten beraadslagen en hij vroeg welke die middelen warenhij zeide dat hij wilde weten met wie en hoe men naar Rome zou gaan, of dit met geweld, dan wel door zedelijke middelen moest geschieden. De kamer heeft daarop met 201 tegen 176 stemmen beslist, dat beraad slaagd zou worden over de interpellatiën, alvo rens te stemmen over de orde van den dag van den heer Sella. Daarna heeft de heer Miceli zijne interpellatie over de buitenl. en binnenl. politiek der regeering toegelicht. Hij gispte de verschillende miuisteriën wegens hun vertrouwen op het Fransche bondgenootschap. Hij zeide dat de jongste handelingen en de laatste ver klaringen der Fransche regeering, alle illusie moeten ontnemen, en het bewijs leveren van zijn voornemen, om zich te verzetten tegen de Italiaansche eenheid. Om te bewijzen hoe de Fransche regeering sedert lang de September- conventie schendt, vertoonde hij aan de kamer eenige livretten, gevonden op de lijken van solda ten van het legioen van Antibës, waaruit aan getoond wordt, dat dit Ifegioen'samengesteld is uit werkelijke Fransche soldaten in pauselijken vermomd. Hij keurde hét gedrag van het Itali aansche ministerie af. De heer Laporta gispt de regeering wegens haar gedrdg, hetwelk hij ter zake der arrestatie van Garibaldi slaafsch jegens Frankrijk noemde. Rusland. De grijze staatsman, die voor kort zijn vijftigjarig jubilé van staatsdienst gevierd heeft, vorst Gortschakoff, minister van buiten- landsche zaken, vice-kanselier van het rijk, heeft op zijn verzoek eervol ontslag gekregen, en zal waarschijnlijk opgevolgd worden door generaal Ignatief, vertegenwoordiger van den czar bij de Porte. 0FFICIEELË BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien art. 12, 2e alin., der Verordening van 2 Julij 1S66 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Gemeenteblad n°. 25); Doen te weten, dat voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager on derwijs, tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen, waarvan bij onderzoek blijkt dat zij het onderwijs op eene der reeds bestaande klassen kunnen volgen, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw aan de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breëstraat3 tegenover het Stad huis voor die der 2e klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pieterskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breêitraatnaast de Waalsche kerk en wel van den 2den tot en met den 14den December ek., dagelijks (de Zondag uitgezon derd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaturdag, daaren boven, van twaalf tot twee uren des namiddags. Leiden, 28 November 1867. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invorde ring der plaatselijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer hon den, die aan de belasting onderhevig zijn, ver- pligt is daarvan jaarlijks vóór den 31sten Ja nuary bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk inge vuld, en door den aangever onderteekend bil let: dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienst jaar 1868 van af den 15den December aanst. kosteloos ten kantore van den Ontvanger ver krijgbaar zijn. Leiden, 10 December 1867. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van heden. Tot rapporteurs der voordrachten nopens de lijnen 's-Gravenhage—Gouda en Harmeien Breukelen zijn benoemd de heerenThorbecke Van Lynden, Insinger, Wintgens en W. van Goltstein. Aan de orde is de beantwoording van de vragen des heeren Pijnappel nopens de Kanaal maatschappij. De minister Heemskerk zegt, dat er twee categorieën van stukken zijnvan de eerste kan de Kamer kennis nemen, de tweede is van par ticulieren aard. De voorzitter stelt voor de overgelegde stuk ken in handen te stellen van eene commissie van vijf ledeD, waartoe benoemd worden de HH. Pijnappel, Godefroi, Stieltjes, Simons en 's Jacob. De heer Pijnappel wenscht in afwachting van dat onderzoek de aandacht der Kamer op som mige punten t,e vestigen. Vervolgens is de discussie over het krediet voor mogelijke exploitatie der staatsspoorwegen aangevangen, die morgen te 2 uren zal voort gezet worden. ADVERTENTIEN. In het AKADEMISCH GAST HUIS te Leiden wordt, om met 1 Januarij aanstaande in dienst te treden, gevraagd eene MOEDER VOOR DE KKA1NZ11Lkunnende lezen en schrijven, op een salaris van een honderd guldenmet kost en inwoning. Ongehuwden of Weduwen zonder kinderen, die daartoe genegen zijn, kunnen zich adresseren, met eigenhandig geschreven brieven of in persoon, aan den Administrateur van het gesticht aldaar, van des morgens tien tot één ure. De Tooneelisten van den Amsterdamschen Stads schouwburg, onder directie van ROOBOL, TJASINK PETERS, zullen de eer hebben, te vertoonen, op Dlngsdag den 17den December 1907: Drama in Vier Bedrijven en een voorspel in Een Bedrijf, naar het Fransch van Th. Barrière en L. Thiboust. Te Parijs ontelbare malen opgevoerd. Hut Voorspel speelt 2400 jaren vóór de handeling van het stuk. gevolgd door: Blijspel ia Een Bedrijf, naar bet Pransch, (/es Femmes qui pleurenlvan Siraudin en Lajibkrt Tbibodst. Aanvang ten 7 ure. Prijzen der Plaatsen Loges f 1.60. Baignoires f 1.20. Parterre 1.00. Galerij /"0.50. Achter-Galerij f 0.30. Plaatsen zijn te bespreken op Maandag 1G De cember, en op den speeldag, van 10—1 uur. in het Heeren-Logement aan den Burg te Ley den, op Zaturdag den 14den December bij opbod, en op Zaturdag den 21sten December 1867 bij afslag, des avonds telkens ten 7 urevau de navolgende percelen te Legden gelegen, en wel ten overstaan van den aldaar residerenden Notaris J. M. E. DERCK- SEN, als: Een HUIS en ERF, hebbende onderschei dene Boven- en Beneden vertrekken, 2 Keukens, Binnenplaats, Kelder en verdere gemakken, op de Oude Yest, Wijk VI, N°. 945. Verhuurd beneden voor f 27.in de drie maanden, en boven voor 1.80 iu de week. Een HUIS en ERF, te Legdenin de Raain- steeg bij de Ruine, Wijk II N°. i93. Verhuurd voor ƒ1.35 iu de week. Twee dito, op de Sint Jacobsgracht, Wijk II, Nos. 158 en 171. Het eerste voor f 0.90, het tweede voor f 0.S5 in de week verhuurd. Een dito, op de Binnenvestgracht bij de Gee- restraat, Wijk II, N°. 603. Verhuurd voor f0.90 in de week. Een dito, op de Binnenvestgracht bij de Kraaijerstraat, Wijk III, N°. 59. Verhuurd voor f 0.80 in de week.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3