N°. 2406. Donderdag A°. 4867. 12 December. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels/0.75; iedere regel meer0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. Yolgens de Haarlemsche Courant van den 9den dezer heeft lord Russell in het Huis der lords verklaard, //dat geeu Britsch gezant ooit aan eene beraadslaging kan deelnemen, die liet behoud van het wereldlijk gezag tot grondslag had; eene verklaring welke in het Huis niet de minste tegenspraak heeft gevonden." Dit is in deze zaak de politiek van Enge land, en welke zal de onze zijn In een artikel van de Tijd, door het ministerieele hoofdorgaan met welgevallen overgenomen, is den volke ver kondigd, niet alleen dat wij aan die conferentie zullen deelnemen, maar ook dat onze gezant in last zal hebben geheel in ultra-montaanschen geest te handelen, dat wil zeggen dat hij zal moeten ijveren om den paus al hetgeen hem in de laatste jaren ontnomen is te doen terugge ven. Zelfs Frankrijk zal niet zoo ver gaan, maar Spanje daarentegen zal onze bondgenoot zijn Welk een heerlijke lauwerenoogst wacht op nieuw graaf Yan Zuylen! Yan alle kanten zal het zijn//La papauté, c'est vous qui l'avez I sauvée." Ongelukkig heeft de zaak meer dan een ern- stigen kant. Het doel van Frankrijk is klaar blijkelijk de mogendheden, die aan de conferentie zullen deel nemen, te bewegen de integriteit van den pauselijken staat binnen zijne tegen woordige grenzen te waarborgen en even klaar blijkelijk is het, helaas, dat graaf Yan Zuylen die garantie ter wille van zijne ultra-mon- taanscho bondgenooten zal moeten geven. Vroeg of laat derhalve zullen wij in een oorlog met Italië gewikkeld worden. Ondenkbaar is het toch, dat Victor Emmanuel of zijne opvolgers ooit van het bezit van Rome zullen afzien. Gelukkig zullen wij ons moeten achten zoo het bij een zeeoorlog bleef, maar welk nadeel dooreen enkelen kaper aan onzen handel kan worden toegebracht, behoeft niet te worden voorgere kend. Wij ontleenen het volgende aan een particu lieren brief van een Duitscher, die sinds eenige jaren een der huizen op den Monte-Capitolino te Rome bewoont: Het is verbazend, hoe gering de macht der liberale partij hier te Rome is, of wel hoe slap zij zich gedragen heeft. Gelukken kon immers de zaak alleen dan, wanneer hier te Rome een opstand plaatsgreep, die de algemeene deelne ming van het volk, en zijn vasten wil om van de priesterregeering verlost te worden, klaar aantoonde en de geringe krachten der regeering aanstonds in het middelpunt versloeg. In plaats daarvan volgde op de snoeverijen een nietige slecht georganiseerde oploop van nauwelijks hon derd facchini en andere lieden uit het gepeupel. Daar men zich van het Kapitool wilde meester maken, bevonden wij ons in het centrum der gansche beweging, maar hoorden slechts weinig en kort schieten, en eene zwakke compagnie der Zwitsers, die, naar 't heette, allen omge kocht waren en aanstonds zouden overloopen, was voldoende om dit meest bedreigde punt te behouden. Daar de opstand zoo schrikkelijk pover was en zich vooral dapper betoonde in het aanleggen van mijnen en het leggen van bom men, was het geen wonder dat geen enkel sol daat overliep, maar veeleer alle soldaten ver bitterd werden, en zelfs van het publiek de sympathie uiet werd opgewekt. Ook de Gari- baldiui buiten de stad hebben vele leelijke din gen op hun geweten en zijn met uitzondering vau de affaire bij Monte-Rotondo steeds gesla gen geworden. Zoodoende valt het zwaar sym pathie voor de liberale partij in Italië te be houden, daar hare vertegenwoordigers getoond hebben zoo weinig sympathie te verdienen." HIXiNENLAND. LEIDEN11 December. Met genoegen zullen onze lezers, evenals wij, uit achterstaande advertentie zien, dat de lieer J. J. Cremer, uit 's-Hage, Dinsdag a. s. een zijner novellen alhier zal voordragen en wel //het Kruuzemuntjedat in dezen jaargang der //Yaderlandsche letteroefeningen" verschenen is. De politie te Amsterdam heeft de we tenschap bekomen dat nu en dan beproefd wordt om coupons aan den man te brengen van de sedert eenigen tijd reeds geliquideerdeRijn-en IJsel- Stoomboot-Maatschappij". Eenige ingezetenen der hoofdstad hebben hierdoor al nadeel geleden, daar de coupons geene waarde meer hebben. Deze coupons schijnen bij de liquidatie niet met ge noegzame zorg vernietigd te zijn. Meü wordt gewaarschuwd zich in deze voor schade te wachten. Eergisteren is de schipbrug voor Arnhem wegens den ijsgang in de haven geborgen. Ook is, ten gevolge van het menigvuldige drijfijs, de schipbrug die te \Ve9tervoort over den IJsel ligt, weggenomen. Maandag-avond is te Arnhem de aange kondigde tooneelvoor3telling, ten voordeele der armen, door de aldaar in garnizoen zijnde offi cieren gegeven. Toeschouwers en beoordeelaars hebben niets dan lof over voor de meesterlijke wijze, waarop deze heeron liefhebbers hunne rollen gespeeld hebben, terwijl de natuurlijkheid van toon, de zuiverheid van uitspraak en de soberheid van gesticulatie hen boven menig acteur van professie stelden. Als eene hulde voor hare talentvolle en onbaatzuchtige medewerking is door heeren officieren aan mevrouw Coenen Yan Ollefen een kostbare gouden bracelet aan geboden. Yolgen3 den Franschen //Moniteur du Soir" mag vee uit Nederland en België in Frankrijk worden ingevoerd, mits het aan de Fransche grenzen bij onderzoek door deskundigen gezond bevonden worde. Door de jury der Parijsche wereldten toonstelling van 1867 zijn nog de navermelde onderscheidingen aan Nederlandsche inzenders toegewezen Hollandsche maatschappij van landbouw, mo del bouwmanswoning voor zuivelbereiding, gou den medaille A. E. Maas te Scheveningen, reeder, inge voerde verbeteringen betrekkelijk de zeevisch- vangst, zilveren medaille A. Hoogendijk Jzn. te Ylaardingen, reeder, ingevoerde verbeteringen betrekkelijk de zeevisch- vangst, zilveren medaille M. J. de Bont te Amsterdam, kunstmatige vi8ckfokkerij en bevolking van vijvers, bronzen medaille Dr. J. K. Hasskarl te Kleef, invoering der kina-cultuur op Java, gouden medaille; G. de Serière te 's-Gravenhage, invoering der thee-cultuur op Java, gouden medaille De Raad te Z u t f en heeft het concept-con tract met het rijk omtrent den IJsel goedge keurd. Er zullen nu enkele huizen opgeruimd en eene nieuwe kade opgericht worden, dat zeer ter verdere verfraaiing der stad zal strekken. Maandag-morgen was ook bij Deventer de rivier geheel met drijfijs bedekt, en nam het in den loop van den dag zoozeer toe, dat het ijs zich in den achtermiddag voor de brug vast zette en men de schipbrug zelve dien avond heeft moeten afnemen. Oude ingezetenen herin neren zich maar zelden zulk eene plotselinge stremming van de scheepvaart gezien te hebben. Men schrijft uit Bra kei: Het heugt hier niemand, dat de zalmvangst om dezen tijd van het jaar ooit zoo gunstig was, als thans het geval is. In betrekkelijk korten tijd zijn door de tien alhier woonachtige visscbers 60 zalmen gevangen, die gemiddeld eene zwaarte hadden van ruim 12 Ned. ponden. Tegen 1.60 het kilo worden ze naar Gorkum verzonden. Men schrijft uit Aardenburg dd. 7 December: //Yerleden Maandag strandde bij Retranchement een Engelsche schoener met ballast, komende van Londen en bestemd naar Antwerpen. Het schip zit op de zooge naamde Vlaamsche plaat, en er is twijfel gerezen, of het zich bevindt op Belgischen of op Nederlandschen grond. Allen die van onze zijde op de plaats van stranding zijn geweest met de kaart in de hand, verklaren dat het schip zicli duidelijk bevindt op Nederlandseh territoir. Evenwel hebben zich reeds tien gewapende amb tenaren der Belgische douane aan boord van bet vaartuig begeven en houden er vroolijk huis. Er is van dit alles bericht gezonden aan den commissaris des konings in dit gewest. Met be langstelling wordt de beslissing afgewacht. Wel licht dat voor dien tijd de schoener reeds weder zeilende zal zijn, want men twijfelt niet, of hij zal nog kunnen worden afgebracht." Zr. Ms. ramtorenschip //Prins Hendrik der Nederlanden," onder bevel van den kapitein ter zee M. H. Jansen, is in den voormiddag van gisteren ter reede van Texel aangekomen. In de week van 17 December hebben zich geene gevallen van veetyphus in bet rijk-- voorgedaan. h':-'

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1