N°. 2405. Woensdag A°. 1867. 11 December. BINNENLAND. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0/10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-G regels ƒ0.75; iedere regel meer0/l'2s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0/15. LEIDSCH DAGBLAD. LEIDEN10 December. Gisterenavond tegen zes uren arriveerde Z. M. de koning met gevolg te Rot ter da m komende van bet Loo. Z. M. werd aan het sta tion van den Rijnspoorweg ontvangen door den heer burgemeester, die HD. uitgeleide deed naar het station van den Hollandschen spoorweg, van waar Z. M.j.na door heeren commissarissen gecom plimenteerd te zijn, onmiddellijk per extra-trein de reis naar de residentie heeft voortgezet. Te halfzeven bevond Z. M. zich weder te 's-Hage. De audiëntie van den minister van marine zal op aanstaanden Vrijdag, den 13den dezer, niet plaats hebben. "Woensdag-avond 11. is door Dr. H. Kern, hoogleeraar te Leiden, eeno hoogstbelangrijke voordracht gehouden in het //Koninklijk instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Neder- landsch Indië", gevestigd te 's-Hage. Die voor dracht zou als titel kunnen voeren//Herinne ringen uit Britsck-Indië". Met voorliefde stond de redenaar stil bij Benares, het Mekka der Hin does. en met de meeste aandacht volgden hem daarbij zijne hoorders. Spr. eindigde met te zeg gen, dat, hoewel zijne voordracht zich niet strikt had gehouden aan het doel der vereeniging, daarin toch een aantal punten van overeenkomst met Ned. Indic wa~-m voorgekomen, die wel mochten worden opgemerkt. Luide betuigingen van goedkeuring deden zich ten slotte als dank over zijne doorwrochte rede vernemen. Het //Indisch Genootschap" te 's-Hage zal op Dinsdag 17 dezer eene algemeene verga dering houden in het Groot Keizershof. In deze vergadering zal behandeld worden het landrente stelsel op Java, thans meer in het bijzonder over de wijze van aanslag en inning der landrente in de verschillende residentiën. De heer G. de Serière, oud-gouverneur der Moluksche eilanden, een der oudste koloniale hoofd-ambtenaren, is dezer dagen door de com missie voor de wereldtentoonstelling te Parijs bekroond met de gouden medaille voor zijne ijverige en oordeelkundige bemoeiingen met de invoering der thee-cultuur op Java. Volgens bericht van den consul der Ne derlanden te Saigon, dd. 1 November jl., zijn bij besluit van den vice-admiraal, gouverneur van Cochin-China, de havens van Hatiën en Rachgia, op de westkust van Cochin-China, voor handelsschepen van alle natiën opengesteld, op dezelfde voorwaarden als de haven Saigon. Zr. Ms. ramtorenschip //Prins Hendrik der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee M. H. Jansen, is den 6den dezer van Cher bourg vertrokken om naar Nederland terug te keeren. Op den Nederlandschen Rijnspoorweg zijn gedurende den winter ook de 2de klasse rijtui gen van warme waterstoven voorzien. In eene gisteren te Amsterdam onder voorzitterschap van Mr. C. W. Opzoomer ge houden vergadering der letterkundige afdeeling van de academie van wetenschappen is o. a. door haar medelid den luitenant-generaal W. J. Knoop, een allerbelangrijkste bijdrage" gehouden tot toelichting van een gedeelte van den slag bij Waterloo. De spreker deed daarbij vooral het aandeel uitkomen, hetwelk het Nederlandsche leger aan dien roemrijken veldslag heeft gehad, en verdedigde de eer van dat leger tegen het geen door den Duitschen geschiedschrijver Pertz daartegen, o. a. in de Berlijnsche academie van wetenschappen, is in het midden gebracht. Die schrijver had namelijk beweerd, dat een deel van het Nederlandsche leger bij den aanvang in dien veldslag op de vlucht was gegaan en heeft over de brigade van Byland deswege zich een streng afkeurend oordeel veroorloofd. De heer Knoop gaf als oorzaak van deze dwaling op, dat de heer Pertz het tegen het Nederlandsche leger zeer eenzijdige werk een Seiborn had ge raadpleegd, zonder kennis te. nemen van het door hem in 1845 daartegen geschrevene, het welk en in het Eransch èn in het Duitsch was vertaald. Uit verschillende bijzonderheden deed hij uitkomen, dat de brigade Byland niet is teruggetrokken, dan, na op een zeer gevaarlijk punt moedig te hebben stand gehouden, en niet dan toen het bleek, dat de vijand daar te machtig was. Spr. wees er op dat zelfs Erederik de Groote bij de eerste ontmoeting in den zeven jarigen oorlog op de vlucht is gegaan, en ein digde met de verklaring, //dat hij deze taak tot handhaving der eer van ons leger en van den roem van ons volk had ondernomen, zonder eenigen hartstocht, dan die van wetenschap en waarheid." De leden van de academie gaven door luide toejuichingen blijken van hunne waardee ring van het gesprokene, terwijl naar aanleiding van een voorstel van den heer Koenen, na eenige discussie, bij acclamatie, besloten werd aan de Berlijnsche academie kennis van het gewicht dier bijdrage te geven, bij een speciaal schrijven, gevoegd bij de toezending der ver slagen, waarin de vergadering besloot die bij drage op te nemen. Het verspreiden der beschouwingen van ge neraal Knoop in het binnenland zou de verga dering maar liever aan de verschillende dagbladen overlaten. Door de Engelsche stoombooten Ravens- bury en Waterloo is gisteren op Schaar aan den grond gezet het Eng. stoomschip Smyrna, in zee drijvende door equipage verlaten, geladen met lijnzaad van Riga. Gemelde stoombooten zullen de Smyrna trachten af te slepen en te Brouwershaven binnen brengen. Door de ingevallen vorst worden de werk zaamheden aan de spoorweglijn van Heeren veen op Leeuwarden zeer bemoeilijkt, zoodat men 't plan heeft, het werk vooreerst te staken. In den gemeenteraad te Arnhem is Za terdag 11. in herstemming gebracht het voorstel tot het geven van openbaar natuurkundig on derwijs, waaromtrent in de vergadering van 30 November evenzeer do stemmen staakten. Dat voorstel is met 9 tegen 7 stemmen verworpen, waarna met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. is aangenomen om aan Dr. Van de Stadt een der lokalen van de hoogere burger school af te staan tot een nuttig doel (het geven van onderricht in de natuurkundige wetenschap pen aan eenige jonge dames). Men ziet dus dat alles ten genoege der jeug dige ontwerpsters van dit wetenschappelijk plan geschikt is, terwijl juist de vrees die zij koester den, dat n.l. de lessen van den heer Van de Stadt en de samenstelling van zijn gehoor hun eigenaardig en aardig karakter verliezen zouden, verdwenen is. De Amersfoortsche Courant van heden bevat een kort overzicht van hetgeen Mr. J. C. G. C. Laan gedurende de negen jaren dat hij burgemeester en secretaris van Baarn en Ee m- nes geweest is, in die betrekking voor het welzijn en de belangen der gemeente heeft tot stand gebracht. Uit het een en ander blijkt, dat de afgetreden burgemeester niet alleen voort durend met ijver en beleid werkzaam geweest is voor alles wat de dagelijksche behoeften der gemeente eischten, maar dat hij ook bij ver schillende bijzondere gelegenheden, zooals in 1862, toen de dijk te Eemnes op het punt stond door te breken, en verleden jaar, meer dan eens naar aanleiding van onlusten, door de veepest veroorzaakt, eene groote mate van persoonlijken moed en geestkracht heeft aan den dag gelegd. Het spreekt van zelf, zegt genoemd blad, dat het leedwezen over zijne aftreding algemeen is. In de Vrijdag gehouden zitting van den gemeenteraad te M i d d e 1 b u r g is door den voor zitter voorgelezen een brief van den minister van oorlog, waarbij afwijzend is beschikt op het ver zoek van burgemeester en wethouders dier ge meente, om na 1 Mei 1868 aldaar garnizoen te mogen behouden. Door den voorzitter werd voorts medegedeeld, dat dezer dagen op het met het zelfde doel door 336 ingezetenen ingediende adres dezelfde beslissing is ontvangen. Met algemeene stemmen is daarop besloten, zich bij gemotiveerd adres tot Z. M. den koning te wenden, met verzoek om, voor zooveel die gemeente betreft, eene wijziging in de onlangs vastgestelde garni- zoens-verandering te willen verordenen. Z. M. heeft aan den gewezen licktwachter bij de kustverlichting te Kijkduin J. Muij of Mije, met 1 Januari 1868 pensioen verleend ten bedrage van f 230 en den vice-adm. G. Eabius, comm. der zeem. en chef van het dep. van marine in Ned.-Indië, vergunning verl. tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Italiaansche orde van St.-Mauritius en Lazarus. Bij arrest van heden heeft de Hooge Raad der Nederlanden verworpen het beroep in cassatie van J. de Koster tegen een arrest van het hof in Zuid-Holland, waarbij hij tot de doodstraf is veroordeeld ter zake van diefstal, onder ver zwarende omstandigheden gepleegd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 23°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 21°, te 10 uren 21°, Dinsdag 's nachts te 12 uren 24°, te 3 uren 27°, 'smcu^u3R^/V

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1