N°. 2404. Dinsdag A0. 1867. 10 December. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.125. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 9 December. In de Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst, waarvan ook hier eene afdeeling is gevestigd, was voor eenigen tijd het plan ter sprake gebracht om binnen onze gemeente een standbeeld op te richten voor Hermanus Boerhave, een man die in de eerste helft der vorige eeuw niet slechts als een sieraad onzer Hoogeschool uitblonk, maar die zich door zijne uitstekende verdiensten, zoowel voor de medische als voor de natuurkundige wetenschap pen, een Europesche vermaardheid verwierf. Op de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst die in den afgeloo- pen zomer te Middelburg werd gehouden, werd het voorstel om pogiugen aan te wenden tot oprichting van een standbeeld voor Boerhaave met geestdrift begroet en met algemeene stem men aangenomen. In de najaars vergadering van het hoofdbestuur der genoemde maatschappij werden eeü tiental leden der maatschappij aan gewezen die van harentwege in de te vormen commissie voor de oprichting van het standbeeld zitting zouden nemen, bij welk tiental zich nu allengs, daartoe uitgenoodigd, nog een aantal geneeskundigen en bovendien ook andere in vloedrijke of aanzienlijke personen aansloten zoodat het getal leden der commissie thans tot vijfendertig is geklommen. Deze commissie hield gisteren hier ter stede hare eerste bijeen komst, waarin o. a. een bestuur werd gekozen bestaande uit de Hïï. Dr. Van den Brandeler, Baron Schimmelpenninck Van der Oije, Prof. G. C. B. Suringar, Prof. Boogaard en Dr. Go- defroi. Ook werd besloten, voor het verzamelen van bijdragen, sub-commissiën in verschillende oorden des lands samen te stellen. Bij koninklijk besluit van 24 Januari 1867 is bepaald: Art. 1. Aan degenen, die zich gedurende het heerachen dor cholera in 1866 bijzonder heb ben onderscheiden door onverplichte daden van menschlievendheid en zelfopoffering ten aanzien van aan die ziekte lijdenden of hunne betrek kingen, of door het aanbevelen, voorschrijven of uitvoeren van maatregelen tot wering dier ziekte, wordt als blijk van onze goedkeuring eene bronzen medaille uitgereikt. Art. 2. Op de eene zijde der bedoelde medaille zal eene afbeelding van Aesculapius staan met het randschrift: //Ob cives servatos," en op de keerzijde een lauwerkrans, waarin de naam van den persoon aan wien de medaille is toegekend, met de woorden: //Voor goede zorg en hulp bij het heerschen der cholera asiatica in 1866." Ingevolge dat kon. besluit is de bronzen me daille, bij voornoemd besluit ingesteld, toege kend o. a. aan onze stadgenooten, de HE. Dr. I. C. G. Evers, Dr. J. Baert, C. van Eyk van Voorthuyzen, offic. van gez., W. F. Pbilip- sen, offic. van gez., Dr. P. I. Barnouw, L. Fo reman Fiegneau en Dr. C. I. A. ~VV. Honig. Voorts vermelden wij nog onder de personen die deze onderscheiding genoten hebbenDr. L. J. B. van Heyst te 's-Hertogenbosch, Dr. L. J. Egeling te 's-Gravenhage, Mr. A. C. van Heusde te 's-Gravenliage, Dr. I. F. van Hengel te Hilversum, J. Prins te Dokkum, AV. Ger- hards te Groningen, Dr. F. Haakma Tresling te Winschoten, Dr. I. F. van der Chijs te Bos koop en'A. van Rhijn te Katwijk-Binnen. Z. M. heeft bij besluit van 18 November j.l. bepaald, dat het montant der gedurende het jaar 1868 te genieten schadeloosstelling we gens het gemis van fourrages door de generaals, hoofd- en verdere officieren van het leger, gar nizoen houdende te Leiden, op 68 ets. per paard en per dag wordt vastgesteld. Z. M heeft den 31sten October jl. eenige wijzigingen goedgekeurd in het exercitie-regle ment der infanterie, en zulks in verband met de invoering der achterladers. Te rekenen van den lOden dezer zal het rijkstelegraafkantoor op het Loo tot nader be vel gesloten zijn. De kredietwet van bnitenlandsche zaken is vergezeld van de memorie: Ten gevolge der niet-aanneming bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het lilde hoofd stuk der staatsbegrooting voor 1868 wordt hierbij aangeboden een wetsontwerp tot voorloopige vast stelling van dat hoofdstuk, geheel gelijkluidend met eerstbedoeld afgestemd ontwerp, na de daarin gebrachte veranderingen door aangenomen amen dementen, of bij wijziging. In ons nummer van Zaterdag 11. hebben wij een bericht opgenomen betreffende de re devoering over Erasmus, den 3den dezer door Dr. J. l'Ange Huet in de Hollandsche Maat schappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam gehouden. In de laatste zin snede is het slotidee van den spreker niet juist en duidelijk teruggeven. Men leze hiervoorDe naaste toekomst, zoo eindigde spr., heeft aan Luther en niet aan Erasmus gelijk gegeven. Doch de vraag mag gedaan worden, of niet wellicht nog de toekomst dagen zal, voor den man, die in naam van de veelzijdigheid en vrijheid van het menschelijk gevoel voor 't edele, schoone en goede zijn leven lang //met een glimlach protesteerde" tegen alle dogmatiek. De cholera heeft zichjin de week van 24 —30 Novemder 1867 alleen te Rotterdam ver toond, waar twee personen aan die ziekte zijn bezweken. Blijkens een telegraphisch bericht van Zr. Ms. minister-resident te Madrid van 6 Decem ber, zullen de Nederlandsche schepen van dien dag af, in de daarvoor aangewezen Spaansche havens, slechts aan eene quarantaine-observatie van drie dagen onderworpen zijn. Het stoomschip //Pera" met de mail van China, Oost-Indië en Australië is den 4den dezer van Alexandrië naar Marseille vertrokken, alwaar het den lOden verwacht wordt. Op onderscheidene plaatsen van ons va derland is de Sint-Nicolaas-avond recht prettig gemaakt voor dat gedeelte der jeugd, dat er gewoonlijk niet het meeste van geniet. Zoo heeft te Deventer het departement der Maat schappij //Tot Nut van 't Algemeen," ondersteund door ruime inschrijvingen van de ingezetenen dier gemeente, op dien avond aan ruim 1500 kinde ren van de armen- en tusschenscholen een waar kinderfeest bereid. Des morgens was aan 350 kleine bezoekers van de stads-bewaarschool een dergelijk feest door dezelfde commissie gege ven, waarbij een bezoek van St.-Nicolaas met zijne beide knechts de bewondering der kleinen terecht opwekte. Te Leeuwarden heeft eene commissie van dames, door inteekening van kindervrienden daartoe in staat gesteld, aan circa 1050 arme jongens en meisjes op zeer regelmatige wijze een kleedingstuk, lekkernijen en speelgoed ver strekt, terwijl te Harlingen de kinderen der armen onthaald zijn voor de opbrengst van een kinderconcert, Dinsdag 11. aldaar gegeven. Te Zaandam is ook zulk een feest gevierd in de catechisatie-kamer der doopsgezinde ge meente aan de Oostzijde, terwijl daar tevens iets blijvends tot stand is gebracht. Er is toch, naar aanleiding van een gesprek, door een pre dikant dier stad met zijne leerlingen uit den gegoeden stand gehouden, onder jonge dames eene vereeniging tot stand gebracht, die zich ten doel stelt met den werkman in aanraking te komen en hem te steunen bij de ontwikke ling van zijne kinderen. Door wekelijksche con tributie van een stuiver, die van het zakgeld moet worden bespaard, zal eene som worden bijeengebracht, waarvoor kinderen van werklie den, aan wie eenige ondersteuning welkom is, maar die den weg der bedeeling niet bewande len, naar school zullen gezonden worden. Twee aan twee zijn de leden over een kind patrones sen, die voor getrouw schoolbezoek zorgen en tot vlijt aansporen en later zich aan den jon geling en het meisje, den man en de vrouw zullen laten gelegen zijn. Eens in het jaar, op den St.-Nicolaas-avond, zullen de kinderen, de ouders en de leden feestvieren, en zullen de kinderen beloond worden voor trouw schoolbe zoek en betoonde vlijt. Dat feest nu werd Don derdag-avond voor het eerst gevierd. Om de twee maanden houdt de vereeniging eene vergadering, waarin hare belangen worden besproken en de president een onderwerp behandelt in verband met het doel der vereeniging, die 50 leden telt en zich in het ontvangen van menig bewijs van sympathie verheugt. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Borger Mr. J. D. Dibbits, Coevorden G. H. Wol- tersom, Diever S. van Roijen, Bolde Mr. H. Roman, Ruinerwold Mr. J. T. Nysingh, Sleen W. J. Boel ken, Waalwijk F. A. D. van der KlokkenHeus- den Jhr. G. van Suchtelen van de HaareYinkeveen J. F. Gaspers. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 36°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 33°, te 10 uren 31°, Zondag 's nachts te 12 uren 29°, te 3 uren 30°, 'smorggnaAe 5 uren 29°, te 8 uren 27°, 's namiddags^JSiréi/X t of/?*

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1