lische brieven van den paus, waarin verklaard wordt, dat de kardinaal Andrea, in zijne functiën als kardinaal geschorst voor den tijd van drie maanden en gedaagd, om zich ootmoedig voor den. H. Vader te vertoonen, dezen termijn heeft laten verloopen, zonder aan die daging gevolg te hebben gegeven, weshalve de heer Andrea wordt vervallen verklaard van het kardinalaat, van het episcopaat en zijne andere geestelijke waardigheden. Amerika. Reuter's Office" heeft uit Amerika bericht ontvangen, dat de minister van buiten- landsche zaken der Vereenigde Staten, Seward, zich tot de Engelsche regeering gewend heeft, ten behoeve van de Fenians die te Manchester geëxecuteerd zijn. Te Havannah heeft den lsten December eene hevige aardbeving plaats gehad, gepaard met vulkanische uitbarstingen. Er is een groot aantal personen omgekomen en veel zeeschade geleden. Het fregat //Novara" met het lijk van keizer Maximiliaan was juist dien dag te Ha vannah aangekomen. Juarez heeft de vonnissen jegens de krijgs gevangenen, die tot het voormalig keizerlijk leger behoorden, verzacht; alle hooge ambtena ren worden verbannen. De stad St.-Domingo is schier geheel ver nield door den storm, die den 30sten October woedde. Er zijn een groot aantal personen ge dood en een aantal schepen vergaan. GEMENGDE BERICHTEN. Te Belfast is eene belangrijke aanklacht we gens laster ingesteld door den redacteur van het ■catholieke blad //Ulster Observer" tegen pastoor Clarke. Deze heeft den redacteur een vreeselijk scheldwoord naar het hoofd geworpen en wel door hem toe te voegenGij zijt een Gari baldi!" De advocaat van den aanklager voerde aan dat dit gelijk stond met het honend ver wijt, dat hij. aanklager, aan zijn plicht als re dacteur was ontrouw geworden; dat hij andere meeningen koesterde en verkondigde dan die tot welker verspreiding het blad was opgericht." De rechter merkte daarop aan, dat hij met ge noegen eindelijk eene uitgebreide definitie van het woord Garibaldi mocht hooren, en hoopte dat in het vervolg do woordenboeken zich die ten nutte zouden maken. De advocaat van den aangeklaagde zeide, dat zijne verdediging zou moeten strekken tot wederlegging van deze honende definitie. De naam van den Italiaanschen vrijheidsheld is inderdaad in den mond der streng catholieke Ieren een schempwoord. A ls een karakteristieke bijdrage tot de bescha ving van de Fenier3 kan dienen, dat dezer dagen bij den uitgever van een te Dublin verschijnend blad twee shillings ingezonden werden met het bijschrifttot ondersteuning der drie te Man chester opgehangen vaderlandslievende man nen." In het Fransche Journal de 1'Agriculture" wordt melding gemaakt van de volgende ont dekking. De heer Marion, landbouwer te Cor- nimont (Hornenberg), in het departement der Vogesen, had in een vorig jaar op een met zieke aardappelplanten bedekten akker eene struik opgemerkt, waarvan het loof frisch was gebleven en waaraan zich vervolgens, bij het rooien, geen enkele zieke knol had vertoond. De heer Marion schreef dit verschijnsel toe aan de omstandigheid, dat de bedoelde plant onder een afdak had gestaan en daardoor tegen den regen beschut was geworden. In het vol gende jaar had de heer Marion eene proef ge nomen met twee struiken, waarvan hij de eene bij regenachtig weder steeds overdekt en de andere aan den regen blootgesteld gelaten had. In Augustus was het loof der laatste reeds ge heel verdordterwijl dat der andere groen bleef en bij het rooien enkel gezonde aardappelen opleverdede knollen der verdorde struik waren daarentegen allen verrot of aangestoken. De heer Marion ziet in deze uitkomst het bewijs, dat de kiem der ziekte door den regen, indien al niet onstaat, dan toch ontwikkeld wordt. De ziekten in den wijnstok en in andere struikgewassen zouden zich, naar zijne meening, op dezelfde wijze laten verklaren. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Was deze week zeer stil; men kon verschillende nummers der laatste veiling tot veilingsprijs bekomen. Suiker. Tot geheime prijzen werden circa 2000 kranjs. Java verkocht. De markt is flauw gestemd, zoowel voor Ruwe als Geraffi neerde. Thee. Zonder handel. Rijst. In dit artikel gaat niets om als voor dagelijksche behoeften. Specerijen. Verlaten. Men noteert Noot N°. 1 92 ets. Foelie 117 ets. Vruchten. De 1037 kisten grof rood Srnirna- vijgen in veiling aangeslagen tegen 6 dezer zijn uit de hand verkocht. Villa Nova-vijgen met veel vraag. Men noteert thans Condaatsch 8% a 9. Comader heele matten ƒ10 a 10%, kwart matjes 11% a ƒ12. Meekrap. Zeer willig en groote partijen tot hooger prijzen gedaan. Indigo. Met goede vraag; circa 100 kisten werden verkocht. Potasschen. Onveranderd. Prima Petersbur ger 12% a 12%. Katoen. Deze week flauw en dalende; de sluiting is echter in betere stemming. TinAfgedaan 2000 blokken B'anca tot 54 Nog werden belangrijke partijen op levering aan staande voorjaarsveiling gedaan tot 55 en 55*. Huiden. In veiling verkocht: 2186 stuks gezouten Australische van 12% tot 25 ets.; 1000 stuks droge Buenos Ayres van 39% tot 51% ets.; 2255 stuks droge Phernambuce van 26% tot 39 ets.; 1400 stuks gezouten Buenos Ayres van 25% tot 26 ets.; 700 stuks droog gezouten West-Indische van 27% tot 36 ets. Petroleum. Door het binnenkomen van drie ladingen was de markt tegen het einde der vorige week flauw en lager. Sedert Maandag kwam echter groote vraag voor drin gende binnen- en buitenlandsche behoeften, waar door ruim 5000 vaatjes werden verkocht en oogenblikkelijk verzonden. Men noteert thans 20% a ƒ21 voor blank, waarvoor evenwel wei nig te koopen is. Vetwaren. Kokosolie prima Ceylon 34. Prima Cochin 38. Palmolie per 50 kilo ^25%, 24%. Genua-Olijfolie 80. Lijn koeken per 104 stuks ƒ11, ƒ14. Raapkoeken per 1040 stuks ƒ85 a ƒ92. Raapolie cont. 39%. Per 6/wƒ41. Pernaj^41%.Lijnolie cont. 37%. Per 6/w. 38%. Per naj. 38%. Granen. Over het algemeen,-vooral de in- landsche soorten, deze week flauwer gestemd. Meel. late qual. 25%, 2de qual. 22%, ƒ23. 3de qual. ƒ19, 20. Keizers 30. RECHTSZAKEN. In de correctioneelezitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 6 Dec. 1867.ia: F. J. K., te Oudshoorn, wegens overtreding der po- licie-verordening te Oudshoorn, vrijgesproken. J. P., te Waarder, wegens beleediging van een bedienend beambte, vrijgesproken. M. J. C., te v Woerden, wegens idem, vrijgesproken. H. v. d. K. en H. A., beiden te Leideu, we gens mishandeling, de lste tot eene cell. gev. van 15 d. en eene geldb. van ƒ8, of subsid. 1 d., de 2de vrijgesproken. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van heden. De beraadslagingen over de credietwetten voor de staatsbegrooting van 1868 zijn voort gezet. Hoofdstuk IV, B (Admin. Zaken R. K. Eere- dienst.) Met algemeene stemmen aangenomen, na verwerping met 36 tegen 31 stemmen van een amendem. van den heer Van Delden tot vermindering van art. 1 met een bedrag van 150 (tractementen van ambtenaren). Hoofdstuk VII, C (Herv. en andere Eere diensten). De heer Gratama verklaarde zich tegen eene voorgenomene wijziging van het kon. besl. van 9 Febr. 1866 omtrent het ker kelijk beheer der Hervormden, welke wijziging zou moeten strekken om het kerkgenootschap aan den staat te verbinden. Een amend, van den heer Van Delden tot vermindering van art. 1 met 200 (tractementen) is verworpen met 38 tegen 28 stemmen. Het hoofdstuk una niem aangenomen. Hoofdstuk VI (Marine). Na langdurige beraadslagingen werd een amendem. van den heer Van der Hucht, om de door den min. van marine, met het oog op het karakter der wet, gelichte som van 156,000 voor gepantserde vaar tuigen, op de credietwet terug te brengen, ver worpen met 51 tegen 20 stemmen. Het hoofd stuk is daarna aangenomen met algemeene stemmen. Hoofdstuk VIII (Oorlog). De minister van oorlog geeft bij art. 21 gunstige mededeelingen omtrent den aanmaak van geweren, waarover de heeren Stieltjes en De Bieberstein zich vol daan betoonen, en waarna bet art. wordt aan genomen. Art. 28, betreffende den aanleg van forten, geeft tot langdurige discussie aanleiding tusschen den minister van oorlog en den heer De Roo van Alderwerelt, ten gevolge van 's ministers verklaring, dat deze werken onderscheidene ton nen meer zullen kosten dan ƒ1,800,000, vroe ger door Z. Exc. aangegeven. Ook de heeren Stieltjes, Storm en Van der Linden mengden zich in dit debat. Ook deze kredietwet is met algemeene stemmen aangenomen. In den loop der zitting is ingekomen een ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1867, welke verhoo ging in betrekking staat met den ongunstigen toestand der spoorweg-exploitatie. ADVERTENTIEN. Bevallen van een Zoon H. F. KRANTZ Kist. Leiden, 5 December 1S67. JONGE MAATJES en JONGENS, die opgeleid willen worden, kunnen geplaatst wor den ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. 0p Maandag 9 December a. s. des voormiddags te 12 uren, zal te Leiden in het Venduhuis op de Hooglandsche Kerkgracht pu bliek worden verkocht S pakken JAVA0EK. 4 pakken JAVAANSCHBLA». 3 pakken BRAZILIË. 1 cerven VARA. 1 cerven PAEMIJRADEK, benevens p. ra. 35 mille JAVA ,1 fijne SIGAREN. Te bezigtigen Zaturdag en Maandag voor den verkoop.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3