N°. 2402, Zaterdag A0. 1867. 7 December. LEIDSCH DAGBLAD. icb PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerƒ0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 6 December. Door de vereeniging Licht, Liefde, Leven te 's- H age is aan Dr. J. C. Zaalberg'Pz na zijn vertrek uit die stad, met algemeene stemmen het lidmaatschap van verdiensten aangeboden, als hulde voor al de diensten en al de welwil lendheid, door hem aan die vereeniging betoond. Men deelt uit 's-Hage aan de Arnh. Courant onder meer een gerucht mede, //dat meer vertrouwen verdient dan de geruchten omtrent eene tweede ontbinding," ofschoon //het Itoch nog wel wat voorbarig is," van den vol genden inhoudbij slot van rekening zou, na de behandeling der krodietwetten, de heer Heems kerk belast worden met de vorming van een nieuw ministerie. Reeds wordt de heer Yan Tets van G-oudriaan aangewezen als de toekomstige minister van financiën. Aan een nog ongenoemd catholiek, die de quaestie van het al of niet deelnemen aan de conferentie over de Romein- sehe aangelegenheden zou beslissen, zou de por tefeuille van buitenlandsche zaken toevertrouwd vorden en justitie aan een rechterlijk ambte- ïaar worden aangeboden. Een gerucht van denzelfden aard vinden wij een brief uit Holland aan de Gron. Courant. Dinsdagavond trad voor de leden der Holl. Maatschappij te Rotterdam als spreker op, de lieer Dr. l'Ange Huet met eene verhandeling over Desiderius Erasmus. Hij schetste Erasmus als den man van goeden smaak, classieke vor ming en fijne beschaving, als de voorlooper van den modernen tijd, zooals die misschien eens zal aanbreken. Zijn roem, zeide spr., is een wan klank in het voorledene en in het tegenwoor dige; hij zal eerst wel luiden in de toekomst. Zondag 11. heeft Mr. J. G. A. baron Taets van Amerongen op plechtige wijze afscheid ge nomen van het bataljon dienstdoende schutterij te Utrecht waarover hij 12 jaren het bevel heeft gevoerd. Het bevel over dat bataljon is tijdelijk opgedragen aan den kapitein Mijsberg. Z. Ms. ramtoreuschip //Prins Hendrik der Nederlanden" is in den namiddag van den 4den dezer te Cherbourg aangekomen. Aan boord was alles wel. Naar men verneemt, is de heer M. J. H. van Lier, kanselier bij het Nederlandsche ge- antschap te Parijs, door keizer Napoleon be noemd tot ridder der orde van het Legioen van Eer. //De Tijd," verneemt met genoegen //dat de edelhartige vrouwen, die werkzaam zijn met ;iften in te zamelen voor het vaandel, dat zij, n naam der katholieke doch teren van Neder- and, aan zijne Heiligheid voor de pauselijke ouaven zullen aanbieden, het besluit geno- tnen hebben om ongeveer f 3000 aan dat ge schenk te besteden. De overblijvende gelden uilen ten goede van de Nederlandsche zouaven omen, en allereerst voor de gewonden worden aangewend." In den nacht van 3 op 4 Dec. omstreeks 4 uren hebben de ambtenaren van "Wester voort en Pannerden op de hoogte van den rechteroever bij Kandia weder eene belangrijke aanhaling gedaan van spiritus in twee roeiboo- ten, onder aanhouding en gevangenneming van een der hoofden der beruchte smokkelaarsbende, met name C. W. Weijde van Doesborgh. De spiritus met de twee roeibooten zijn in goede orde opgebracht ten kantore van den heer ont vanger te Pannerden. Uit Bath schrijft men o. a. betreffende het vergaan van het piekschip Theresia Josepha, gevoerd door J. B. Ceulemans, te huis behoorende te Windham in België het volgendeDe schip per was reeds Zondag-middag de Wester-Schelde afgevaren, om zoo mogelijk in het Zuid-Beve- landsche kanaal te komen, doch kon door den hevigen tegenwind dit niet bereiken, en was genoodzaakt eerst ter hoogte van het vuurschip (Valkenisse) te ankeren en daarna, bij het ver ergeren van het weer, opnieuw deze reede op te zoeken, alwaar evenwel het vaartuig ook zoo geweldig slingerde en begon te werken, dat de schipper, beducht dat het anker zoude doorgaan, meer ketting liet steken, toen (het was 's avonds circa 6 uren) het schip plotseling begon te zinken, zonder dat de opvarenden den tijd had den de boot te nemen. Een der beide knechts, die trachtte de boot los te maken, werd, toen het schip reeds onder hem zonk, door de 17jarige dochter des schippers om den hals gegrepen, en beiden verdwenen alzoo in de dieptedoch weder boven komende, had de knecht het geluk een stuk hout te vatten, waarmede hij al drijvende en zwemmende, en worstelende met wind en golven, poogde met haar, zoo mogelijk, land te bereiken, hetwelk hem na langen en bangen strijd gelukte, doordien hij door een paar zware golven nevens het zoogenaamde havenhoofd van Bath geworpen werd en zoo in de nabijheid van het rijks-kantoor geraakte, waarin hij, schier bewusteloos en verkleumd van koude, door den ontvanger werd opgenomen, terwijl het meisje, eenige oogenblikken vroeger uitgeput rakende, hem had losgelaten en den dood in de golven vond. Tot zich zeiven gebracht, gaf de drenke ling een kort verslag van het gebeurde, waar van wegens de duisternis en het loeien van den wind op den wal niets bemerkt was geworden. Inmiddels werd van dit alles in het fort rap port gemaakt, en weldra was er een tal van belangstellenden op de been, om zoo noodig verdere hulp te bieden, waaronder de heeren controleur, burgemeester, expediteurs, enz., die, door woord en daad de menigte aanvuurden, pogingen in het werk te stellen, om te trachten het gezonken vaartuig te bereiken, van waar men gedurig een hartverscheurend geroep om hulp vernam, evenwel kon men door de dikke duisternis niet bespeuren van wien het geroep kwam. Aanvankelijk werd het waagstuk wegens de hevige branding door niemand ondernomen, totdat eindelijk de wakkere sloeproeiers van den klaringspost aldaar, aangespoord door den heer controleur Tissot van Patot en ondersteund door den Belgischen consul, den heer De Groof, met hunnen moedigen kwartiermeester aan het hoofd, mot de sloep in zee staken, en bij eene tweede poging den anderen knecht in den top van het gezonken schip ontdekten en hem onmiddelijk, evenwel niet zonder groot gevaar, uit zijne bange en gevaarlijke positie redden en, ofschoon hoogst vermoeid, bezeerd en verstijfd van koude, aan wal en dadelijk in de nabij zijnde herberg brachten, om daar, op last van den expediteur den heer Yan den Brink, te worden geholpen en verpleegd; zijnde de schipper, die bij het ten gronde gaan van zijne schuit zich aan de bakstag had vastgeklemd daarvan afgeslagen en ongelukkig omgekomen, zoodat van de vier op varenden slechts twee gered zijn geworden. Te Me pp el zijn onderscheidene personen 11. Zondag-morgen bijna de slachtoffers geworden van hun lust, om een zich sedert geruifnen tijd aldaar gevestigd hebbenden zoogenaamden evan gelist te hooren prediken, 't Nieuwe laag ge bouwde kerkje, vol toehoorders, was namelijk dien ochtend bij de heerschende winterkoude zoodanig met stovendamp gevuld, dat velen flauw vielen en meest allen met geweldige hoofdpijn een uitweg zochten. Gelukkig heeft men geen verlies van menschenlevens te betreuren. In de zaal der redouten te Maastricht, werd Dinsdagavond eene meeting gehouden onder de leiding van den heer Yan Winters- hoven, met het doel om een adres aan den ko ning vast te stellen in het belang van het minis terie. Er waren minder personen tegenwoordig dan bij vorige gelegenheden, en daaronder meer nieuwsgierigen dan voorstanders van het doel der demonstratie. De heeren Yan "Wintershoven en Wenmaeckers hielden lofspraken op het ministerie. De vergadering gaf aan het bureau volmacht, om het ontworpen adres uit naam der meeting te teekenen. Men schrijft uit Y o 11 e n h o v eIn de vorige week hebben hier zeer belangrijke vangsten van haring plaats gehad en heeft menig visscher eene goede winst behaald. Jammer maar, dat de visch zoo schraal van gehalte en klein van stuk blijft, dat de venters moeite hebben hunne bokking elders met eenige winst aan den man te brengen. Dit is zeer bedroevend, daar hier zoo velen wonen, welke op deze wijze hun brood moeten verdienen. Bij Z. M. besl. van den 3den dezer, zijn met ingang van den lsten December 1867 bevorderd tot luit. der 2de klasse de adelborsten der 1ste klasse M. C. van Doorn, A. Werumeus Buning, J. Lagaay, S. T. Land, J. J. de Bruyne, H. Vree- denburg, J. D. A. Nederburgh, H. E. Verheggen, H. J. J. Kempe, W. van Hasselt, G. M. Dolle man en jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altenstad. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 32°, des avonds te 8 uren 32°, te 10 uren 31°. Vrijdagmorgen te 5 uren 31°, Wind: Z. W. te 8 uren 32°, 's namiddags te 12 uren 35°, Z., te 4 uren 33°.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1