N°. 2401, Vrijciai A0. 1867. 6 December. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer0.125. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regelsƒ0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 5 December. Men schrijft ons uit 's-Hage. Veellicht gaat er tegenwoordig niet op over den afloop der politieke crisis. Eene kamer-ontbindiug wordt echter hoe langer zoo onwaarschijnlijker, terwijl denkelijk de heer Thorbecke wel geroepen zal worden om een nieuw ministerie samen te stellen. Men schrijft uit 's-Hage aan de N. Utr. Courant, naar aanleiding van eene verhandeling van prof. Yreede, in //Oefening kweekt kennis" gehouden, en met het oog op de politieke cri sis van dit oogenblik, het volgendeEr is, naar mijne bescheiden meening, aan beide zijden roekeloos gehandeld. Door de oppositie, toen zij in de tegenwoordige omstandighe den de begrooting van buitenl. zaken verwierp en zoodoende alles weer op losse schroeven zette duor de regeering, toen zij tegenover de volks vertegenwoordiging een toon aansloeg, die kwaad bloed zetten en de schaal ten haren nadeele moest doen overslaan. Op dit oogenblik is het, dunkt mij, alleen te beproeven met een ministerieHeemskerk, waarin mannen als Storm, Pijnappel en Stieltjes met een gematigd-liberaal minister van koloniën zouden kunnen zitting nemen." De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben zich gisterenochtend be zig gehouden met het onderzoek der wetsont werpen: 1°. //tot vereeniging der gemeenten Reeuwijk en Sluipwijk", en 2°. //tot afscheiding van de buurtschap Hoog- en Laag-Zwaagdijk van de gemeente Zwaag, en toevoeging aan de gemeente Wervershoojd. Als een karakteristiek voorbeeld, dat in ons vaderland dezelfde zeden en eigenaardighe den, welke eeuwen geleden bij onze voorouders heerschende waren, nog evenzeer in zwang zijn, kan gemeld worden dat in de dezer dagen voor rekening van de Nederlandsche Handelmaat schappij te Amsterdam gehouden groote jaar- lijksche veiling eene hoeveelheid van ongeveer 400 dozijn blauwe koppen en schotels tot on geveer f 100 per 12 paar golden, terwijl ande ren, waar alleen een minder gezocht dessin het verschil was, tot f 25 per dozijn verkocht wer den. v Buiten Nederland is en wordt geenerlei waarde lan dit artikel gehecht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Dinsdag 1.1. beraadslaagd over het rapport der raads-commissie in de zaak van het bekende verzoek der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Het preadvies dier commissie is het onderwerp geweest van eene langdurige discussie. Punt 1 an dat preadvies (de Raad vereenigt zich niet aet het voorstel van de directie der Maat- chappij) is aangenomen met 32 tegen 4 stern en. De behandeling van de overige punten met het oog op de politieke verwikkelingen an het oogenblik, tot later aangehouden. et 27 tegen 7 stemmen heeft de Raad ver- orpen de voordragt van B. en W., strekkende om aan den heer S. J. graaf van Limburg Sti- rum, te 's-Hage, concessie te verleenen tot het aanleggen en exploiteeren van een paardenspoor tusschen de twee spoorweg-stations te Amster dam. Men zegt dat de heer J. J. L. ten Kate voornemens is, bij zijn optreden in Musis Sacrum te Arnhem den lOden dezer, voor te dragen //de drie Eerste Zangen" van een nieuw en nog onuitgegeven, uitvoerig gedicht, dat eenigszins als een tegenhanger van zijn gedicht//De Schep ping" kan worden beschouwd. Het onderwerp is ditmaal aan den //Sterrenhemel" ontleend. Volgens telegraphische berichten, bij het departement van marine ingekomen, is Zr. Ms. ramtorenschip //Prins Hendrik der Nederlanden" in den morgen van den 3den dezer van Brest naar Cherbourg vertrokken, en Zr. Ms. fregat met stoomvermogen //Adolf Hertog van Nassau" in den namiddag van dien dag te Gibraltar aan gekomen. Aan boord van béide bodems was alles wel. Het stoomschip Simla", medebrengende de mails van Oost-Indië, China en Australië, is den 30sten November te Suez aangekomen. Men verneemt thans uit M e p p e 1 dat de opening der Eriesche spoorweglijn tot Heeren veen hoogstwaarschijnlijk medio December zal plaats hebben. Nog vermelden wij een bericht uit VIis- s in gen van 2 December: Een verschrikkelijke storm uit het N. W., die gisteren hier woedde, is heden in vreesselijke kracht overtroffen. Aan de ongekende hevigheid van den wind paarde zich een verstijvende sneeuw- en hageljacht, met donder en bliksem. In den afgeloopen nacht stond de halve stad onder water; heden ver wacht men hetzelfde lot, zoo niet erger. Ver bazend hooge golven werpen zich over de wal len in de stad; de kapitale vestingmuur aan het westerhoofd is geheel gebarstenruim 2600 palen van het werk buiten de Rammekenspoort zijn weggespoeld. Eene onbekende schooner is voor de stad bij de nieuwe sluis aan stukken geslagenbijstand en redding waren onmogelijk. De stoomboot Stad Vlissingen n°. 2," welke heden-ochtend te S ure naar Rotterdam moest vertrekken, is niet vertrokken. Bij Zoutelande is de groote bark Maiimiliaan gestrand, kapt. Hatfield, van Philadelphia naar Antwerpen, met petroleum; de vaten dreven in zee, zoodat men ook voor dat schip vrees koestert. Terecht is men beducht voor den nacht, ofschoon alle voorzorgsmaatregelen genomen zijn. 's Namid dags te 4 uren was het, ondanks alle beproefde worstelingen, niet mogelijk, de reede te bereiken. Onder de berichten nopens den storm van Zondag en Maandag 11. deelen wij nog een be richt uit Zwolle mede van 2 dezer. Nadat het gisteren en, den afgeloopen nacht en dag hier verschrikkelijk in onderscheidene richtingen ge waaid had, is de wind heden tegen den avond plotseling N. W. geworden, ten gevolge waar van het water met schrikbarend geweld naar binnen is geloopen. Heden avond te 10 uren, de tijd waarop in den regel de bewoners der Waterstraat en aangrenzende straten reeds ter ruste zijn, was alles daar nog in de weer; dam men werden opgeworpen, aardappelen en koop mansgoederen uit de kelders gehaald, huisraad en beddegoed naar bovenkamers en zolders ge bracht, enz. Het schijnt dat men een zeer on- rustigen nacht te gemoet gaat, en men is niet zonder grond bevreesd voor het bezwijken van een of ander der in deze nabijheid gelegene dijken en waterkeeringen. Sedert eenige jaren bestaat er tusschen on derscheidene gemeenten in de eilanden Zuid- en Noord-Beveland eene overeenkomst, dat weder zijds niet zullen worden teruggevorderd de kosten van genees-, heel- en verloskundige ver pleging van elkanders armlastigen, met bepaling dat wanneer deze in het gasthuis te Goes werden verpleegd, voor kosten van huisvesting en voe ding aan die gemeente de som van 25 cents daags zoude worden te goed gedaan. De gemeente Goes, overwegende dat deze som in verhouding tot de tegenwoordige duurte der levensmiddelen veel te gering is, heeft een verzoek gericht aan de daarbij belanghebbende gemeenten, om ge noegen te nemen in een besluit tot verhooging dier som voor voeding en huisvesting tot op 40 cents daags per persoon. Verleden week heeft de Engelsche rechter eene niet onbelangrijke beslissing genomen op de vraag, of het uitbrengen van trossen en het beproeven om een anker uit te brengen hulp is te noemen volgens de bedoeling van het zee recht. Eenigen tijd geleden liep de //Olga", stoom boot op Harlingen, vast, en nam de //Mag net" aan, om afgesleept te worden. Daar dit mislukte, bracht de //Magnet" trossen uit én be proefde hetzelfde te doen met een anker der //Olga" De agent der Engelsche boot beweerde, dat hij niet meer verschuldigd was dan de som, waar voor de sleeper per uur was aangenomen; de eigenaar was van meening, dat er hulp was ver leend. Alzoo oordeelde ook de Londensche rech ter en wees den eischer 150 pd. st. toe. Dezer dagen is Blondin bij het geven eener voorstelling te Keulen van de koord gevallen. Door zijn val werd de stoel verbrijzeld, terwijl de acrobaat zijn arm brak. Z. M. heeft benoemd tot pres. der arr.-reclitb. te Dordrecht, Mr. W. J. van Vollenhoven, rechter in die rechtb.; tot rechter in de arr.-rechtb. te Goes, jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, kantonr. te Tholen; tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Dordrecht. Mr. F. E. T. Dittlinger, offic. van just, bij de arr.-rechtb. aid.; tot eersten adsistent bij 's rijks museum van nat. liist. te Leiden W. Marshall; vergunning verleend aan R. van Rees, em. hoogl. aan de hoogeschool te Utrecht, het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Belgische orde van Leopold, en aan A. R. J. Cramerus te Amsterdam, van ridder der Italiaansche orde van de Heilige Mauritius en Lazarus, eervol ontsl. den luit-kolonel der art. van het leger in Ned.-Indië A. J. Doorman, met teeterr

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1