BINNENLAND. BUiTE NLAND. wereldlijke macht van den paus nauwkeurig worden ondersscheiden. Verwarring van beide heeft het gevolg gehad, dat de eatholieken in ons land lange jaren van de vrije regeling hunner kerkelijke zaken verstoken waren, en met het opperhoofd hunner kerk niet kouden en mochten onderhandelen zonder de voorzorgen, die voor elke handeling van onderdanen des rijks met eenig vreemd souverein uit den aard der zaak worden gevorderd. Als opperhoofd der kerk is de paus niet aan de grenzen van zijn wereldsrijk, noch aan die van eenig land ter wereld gebondenmaar als geestelijk opperhoofd houdt hij ook geene soldaten en begroet hij zijne vijanden niet met kanon en geweer. "Waar bij deze wapenen aangrijpt, is het tot verdediging van zijne wereldlijke macht en handelt hij als wereldlijk vorst, als souverein van den Kerkelijken Staat. De dienst in zijn leger is voor den Nederlander derhalve in den volsten - zin des woords een vreemde krijgs dienst. Nu zouden sommigen, de meesten wellicht, zich van de dienstneming door eene waarschu wing der regeering niet hebben laten weerhou den maar zeker is ook, dat velen in opgewon denheid en onkundig van ons recht hebben gehandeld, zonder te weten, dat zij door hunne dienstneming in het leger van den Kerkelijken Staat hun Nederlandsch burgerrecht verspeel den. Dat had niet moeten zijn. Ook zij, die uit volle overtuiging misschien zouden gemeend hebben, dit offer te moeten brengen, hadden moeten weten wat zij opofferden. De regeering die wist, dat dagelijks voor dezen vreemden krijgsdienst werd opgeroepen, die dagelijks onder scheiden burgers onwetend en onbewust het Nederlandsch burgerrecht zag verbeuren, had hen belmoren te waarschuwen, om later veilig te zijn tegen het verwijt, dat zij hen roekeloos hunne rechten had zien verliezen. Het geldt hier eene politieke quaestie, waar voor Nederland als zoodanig volstrekt geene partij kiest, en waarover het oordeel onder de roomsch-eatholieken vau alle landen, ook in Nederland verdeeld is. Arerdeeld kunnen de eatholieken daarover ter goeder trouw aan beide zijden zijnwant het is geen geloofspunt of de paus ook de wereldlijke souvereiniteit over den Kerkelijken Staat moet hebben of niet. Tegenover het gevoelen van velen, dat de paus die wereldlijke soevereiniteit behoeft om onaf hankelijk te kunnen zijn in zijn geestelijk ge zag, staat de meeuing van vele andere niet min der geloovige eatholieken, dat deze wereldlijke macht in de tegenwoordige omstandigheden een der grootste beletselen is voor de vrije uitoefe ning der geestelijke heerschappij. Het is mogelijk, dat eatholieken, wier zonen in 's pausen leger voor diens wereldlijke heer schappij zijn gaan stijden, zich dat later be klagen. Wat zal de regeering antwoorden op hunne vraagwaarom hebt gij ons niet ge waarschuwd, dat onze zonen door hunne dienst neming een daad deden, waartegen de Neder- landsche wet de straf van verbeurte van het burgerrecht bedreigd heeft? De stap is zoo gemakkelijk niet weder te herstellen. Een gedeelte der nadeelige gevolgen moge kunnen worden voorkomen, indien de teruggekomen zouaaf de formaliteiten vervult, om te deelen in de voordeel en van gevestigde ingezetenen. Het Nederlandsche burgerrecht kan alsdan niet dan na zes jaren, en alleen door de wet weder verkregen worden. LEIDEN, 2 December. Op Donderdag den 5deu December zal de ge wone audiëntie van den minister van finan ciën niet plaats hebben. De ministerraad is gisterenmorgen verga derd geweest. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal onderzoeken heden de ont werpen, houdende de kredietwetten voor hoofd stukken IV B (R. C. eeredienst), VI (marine), VIIB (financiën), VII C (Herv. eeredienst), VIII (oorlog), IX (koloniën) en X (onvoor ziene uitgaven) der staatsbegrooting voor 1S6S. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te 's-Hage onder de Uilenboomen eene vrij uitgestrekte meubelfabriek met bergplaats afge brand. De oorzaak van den brand is onbekend. Aan de doelmatige bevelen van den opperbrand- meester en de ijverige medewerking van de mi litaire brandweer is het toe te schrijven, dat niet een aantal belendende gebouwen eene prooi der vlammen zijn geworden. Zaterdag 11. is te 's-Hage bij het prov. gerechtshof als raadsheer geïnstalleerd Mr. B. H. H. Hanlo, ter vervanging van wiilen Mr. C. D. Beelo. Bij de discussie over de begrootiug in den gemeenteraad te Delft is door een lid voorge steld den gemeente-archivaris, tevens conservator van het stedelijk museum van oudheden, af te schaffen. Bijna alle andere leden hebben zich echter krachtig tegen deze bezuiniging verklaard. Uit Rotterdam zijn twee adressen aan Z. M. den koning gezonden. In het eene wordt eene ontbinding van de Tweede Kamer verzocht. Het was éen uur voor de afzending van S hand- teekeningen voorzien. Het andere is uitgegaan van een der ingezetenen, onder medewerking van enkele vrienden, en strekt om de ontbinding der Kamer te ontraden. De heer Zwaardemaker, uitgever te D e- venter, heeft de eerste aflevering verzonden van een tijdschrift, voor jongens en meisjes be stemd en getiteld: Trio, journal amusant. Vol gens het prospectus zal het //nuttige en onder houdende" lectuur bevatten in drie talen, elke afdeeling met afzonderlijke paginatuur, zoodat de inteekenaar aan het einde van een jaargang drie verschillende werkjes in even zoovele talen bekomt, waarvoor door den uitgever afzonderlijke titels en omslagen gratis zullen worden toegevoegd. Elk der drie werkjes zal 12 vellen druks bevatten en te zarnen zullen zij slechts kosten. Een niet onaardig middel om de jeugd een klein bi bliotheekje voor de drie nieuwe talen te bezor gen. In de keuze der stukken voor deze afleve ring is de uitgever zeer gelukkig geslaagd. Nevens de //Strooi-avonden" van Koop- mans van Boekeren, meenen wij tegen het aan staande kinderfeest de aandacht te moeten vestigen op een pas verschenen werkje van Gouverneur //Wat oom Jan nog in zijn zak vond". Hij vond er keurige versjes in, waarmede men kinderen recht gelukkig kan maken. En wij hopen dat de zak nog niet ledig is. In de week van 17-23 November zijn in het geheele rijk aan cholera overleden 9 perso nen, waarvan te Rotterdam 4-, te Oude-Tonge 2, te Den Helder 1, te Delfshaveu 1 en te Brielle 1. De handel in vette varkens in de pro vincie Drenthe neemt steeds toe. Wekelijks worden er met beurtschepen en andere gelegen heden ongeveer 500 stuks vervoerd. Doch de prij zen blijven laag; ze varieeren van 36 tot 42 ets. het Ned. pond. Onlangs hebben wij melding gemaakt van zekere geïmiteerde bankbiljetten. De Provinciale Noordbrabander Courant meldt, dat men te 's-Hertogenbosch de proef genomen heeft om zulk een bankbiljet te laten wisselen. De proef is geslaagd en eerst eehigen tijd later ont dekte de wisselaar, dat hij dupe was geweest, en dat men hem een //Nederlandschen wensch" in plaats van een bankbiljet had gegeven. Men zij dus voorzichtig. Z. M. heeft benoemd tot uot. binnen het arr. Deventer, ter standpl. Wijhe, J. K. Steffers; aan Mr. J. C. G. C. Laan. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burg der gem. Baarn en Eem- nesverleend aan A. H. Yoeteling, op zijn ver zoek, eervol ontslag als burg. der gem. Oldemarkt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zondag des namiddags te 5 uren 45°, des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 40°. Maandagmor gen te 5 uren 38°, Wind: N. W., te 8 uren 40°, 's namiddags te 12 uren 40°, te 1 uur 33°, te 4 uren 39°. Pruisen. Dat men in sommige gedeelten van Pruisen alles behalve onverschillig is voor het lot van den paus, kan blijken uit het volgend smeekschrift, dat door 2200 ingezetenen van Keulen den koning dezer dagen werd aangebo den //De ondergeteekenden nemen, in het volle vertrouwen op de rechtvaardigheid van Uwe Majesteit, de vrijheid een nederig verzoek ne der te leggen aan d.en voet van den troon. Nadat een van de wettigste tronen der wereld, de pauselijke stoel, reeds eenige jaren geleden van een groot gedeelte zijuer bezittingen be roofd, en de H. Vader buiten staat gesteld was, het overschot des erfdeels van den H. Petrus te beschermen, hebben onlangs opnieuw op roerige benden een inval gedaan in het pau selijk gebied, met het luid verkondigd voornemen om de geestelijke en wereldlijke heerschappij des pausen te vernietigen en zich meester te maken van den Kerkelijken Staat. Onze H. Vader, de opperste herder der catholieke christenheid, staat daar, verlaten als een weer loos grijsaard, dien ieder naar goedvinden plun deren en mishandelen mag. Wel is het te voorzien, dat de Fransehe regeering zich opnieuw be lasten zal met de rol van bemiddelaar of be schermer, en zelfs erkennen wij, dat de Fransehe wapenen zich bij de jongste voorval len aanspraak hebben verworven op den dank van al de eatholieken, maar niettemin ach ten wij het stirftend voor ons nationaal gevoel en in strijd met ons nationaal belang, dat de H. Vader geheel alleen van de welwillend heid betzy der Fransehe, hetzij van eene andere natie zou afhangen, dewijl onze Duitsche koning volstrekt niet minder dan andere gerechtigd en geroepen is, onze door de herhaalde aanvallen op Rome zoo grovelijk gekrenkte belangen le verdedigen. Wij vereeren in Pius IX ons geestelijk opperhoofd; en zijn erfdeel, waarvan het bezit hem in staat moet stellen tot het onbelemmerd aanwenden zijner geestelijke en stoffelijke vrijheid, is door oorsprong en be stemming het eigendom van al de eatholieken, en dus ook het onze. Wij gelooven als trouwe onderdanen van Uwe Majesteit die steeds be reid waren goed en bloed voor het welzijn des vaderlands op te offeren, aanspraak te hebben op bescherming van onze heiligste belangen, en meenen dit met te meer vertrouwen, daar die belangen in overeenstemming zijn met die van al de tronen en volken, zoo lang niet het be staan van eiken troon en de handhaving van elk recht in de waagschaal zullen gesteld wor den. Het is daarom, dat de ondergeteekenden zich tot "Uwe Maj. wenden, met liet onderda nig verzoek, maatregelen te nemen, welke leiden mogen tot verzekering en behoud der vrijheid en onafhankelijkheid van den pauselijken stoel De raadkamer van de rechtbank te Elber- feld heeft besloten den afgevaardigde Von Schweizer, te Berlijn, in staat van beschuldi ging te stellen, wegens een ter gelegenheid der laatste verkiezingen voor den rijksdag door hem openbaar gemaakt vlugschrift, waarin de ver houding van het arbeidersloon tot de kapitaal- winst wordt besproken op eene wijze, welke aanleiding zou kunnen geven tot rustverstoring.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2