BUITENLAND. van binnenlandsche zaken op Zaterdag 30 dezer, niet plaats hebben. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben zich gisteren beziggehouden met het na der onderzoek der wetsontwerpen, uitmakende de Indische begrooting voor 1868. De Hooge Raad der Nederlanden, kamer van straf zaken, heeft gisteren behandeld het beroep in cassatie van Johanna van Reij, huisvrouw van C. Hartog, door het hof van Zuid-Holland veroordeeld tot zes jaren tuchthuis straf ter zake van moedwillige nederlaag van een mensch (doodslag). Yoor de requirante is opgetreden Mr. J. J. van Geuns, die vier middelen van cassatie voorstelde en ont wikkelde. Het Openbaar Min. zal op een naderen dag con clusie nemen. In de zitting van den gemeenteraad van 's-Hage is gisteren o. a. ingekomen een voorstel van de heeren Eyssell, Van den Burgh en De Pinto, om den minister van binnenl. zaken de afbraak van de gevangenpoort te ver zoeken. Naar men verneemt, hebben zich voor het examen van leerling-telegraphist, dat van den 2den tot den 4den December te 's-Hage zal worden gehouden, 48 personen aangemeld. Eergisterenavond werd door de studenten te Delft eene serenade gebracht aan den nieuw benoemden hoogleeraar Dr. Stamkart (prof. Van der Sande Bakhuyzen had be dankt). Na afloop der serenade werd eene ovatie gebracht aan Dr. J. van Vloten, welke dien avond op het studen tengezelschap //Vrije studie" eene spreekbeurt vervuld had, en wel als dank voor de vele bewijzen van sympathie, die het Delftsche studentenkorps bij verschillende gelegenhe den van den heer Van Vloten ondervonden had. Door de commissie uit het provinciaal gerechtshof te Arnhem zijn den 22steu als candidaat-notarissen toe gelaten de heeren: W. J. N. Landré, van Haaften; P. J. Nagel, van Arnhem; en H. Daniels, van Zutfen. Eenige heeren officieren, te Arnhem in garnizoen, hadden, gelijk men weet, het plan gevormd, om eene too- neelvoorstelling ten behoeve der armen der stad te geven. Deze zal vermoedelijk op den 9den December a. s. plaats hebben. Behalve het stuk //Joan Wouters", zal er een nastukje gegeven worden: //lü. Januari, of ik eet bij mijne Moeder". De heer Hulleman, pedel aan de hoogeschool te Utrecht, vierde eergisteren den dag, waarop hij voor 80 jaren is geboren. De academische senaat heeft hem gecompli menteerd, terwijl de senaat van het Utrechtsche studen tenkorps hem namens dat korps heeft geluk gewenscht en tevens een paar kristallen wijnkaraften met zilver gemon teerd en met inscripties voorzien, heeft aangeboden. Naar men verneemt, heeft de heer W. G. Boele, sigaren-fabrikant te Kampen, het plan gevormd om voor eigen rekening op zijne fabriek eene school te openen, ten behoeve van kinderen tusschen de 10 en 16 jaren, die aldaar werkzaam zijn. Door heeren curatoren der hoogeschool te Gronin gen is benoemd tot adsistent in het nosocomium acade- micum de heer J. Jacobs, doctorandus in de geneeskunde. Er zijn geruchten in omloop, dat het openen der spoorweglijn Meppel Heerenveen vertraagd wordt wegens finantieele aangelegenheden. Het nieuwe kerkgebouw voor de herv. gemeente te Kedichen is Zondag 11., onder leiding van Dr. Van der Vies, plechtig ingewijd. De talrijke opkomst, ook uit nabu rige gemeenten, getuigde van hooge belangstelling in dat feest. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtb. te Utrecht Mr. J. van Walré, adv. aldaar; tot kantoor, te Assen Mr. B. Oosting, griffier bij het kantongerecht; eerv. ontsl. J. W. Roeloffs Valk als notaris te Nieuwer-Amstelen ben. tot notaris aid. I), van Osenbrnggen, cand.- not. te Amsterdam. Z. M. beeft verl. de navolgende pensioenen, als aan: P. J. Fernerda, comm. 1ste kl. bij 's rijks bel., ƒ434; A. van den Muysenbergh, idem 2de kl.,/229; C. J. van Meurs, ontv. der reg. en dom, ƒ2023 A. J. Guljé, ontv. der dir. bel. te Maastricht, 2657 P A. H. Uinraths, ontv. der dir. bel., ƒ480. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namid dags te 5 uren 40°, Wind: N. W des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 38°. Donderdag morgen te 5 uren 36°, te 8 uren 38c,'s raiddagste 12 nren 43°, te 4 uren 40 Belgie. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van buitenl. zaken op eene interpellatie van den heer Jacobs verklaard, dat de regeering niet opgehouden heeft het oog te houden op de afdammings-quaestie, maar zich voor het oogenblik tevreden stelt met de verklaring der Nederlandsche regeering, dat zij zich verantwoordelijk be schouwde voor de schade, die uit de afdamming mocht kunnen voortvloeien. Pruisen. De Pruisische landdag heeft zich gisteren be ziggehouden met het bekende voorstel van den afgevaar digde Lasker, naar aanleiding der veroordeeling van den heer Twesten, hierop nederkomeude, dat het artikel uit de bondsconstitutie, waarbij de vrijheid van spreken der afgevaardigden in den njlisdag niet aan banden gelegd wordt, geldig verklaard worde voor Pruisen en voor ieder deel van den bond afzonderlijk. De heer Bennigsen verde digde dit voorstel. De minister van justitie wenschte de uitspraak van het hoogste gerechtshof af te wachtenals dan kon men beslissen welke stappen te doen waren. De heer Von Bismarck gaf als zijne persoonlijke, en niet als regeeringsovertuiging te kennen, dat de quaestie geen bij zondere practische beteekenis heeft. Ten slotte zijn alle andere voorstellen verworpen en is dat van den heer Lasker aangenomen met 181 tegen 160 stemmen. De minister van financiën heeft verder nog een ont werp van wet ingediend tot overname van Denemar ken van de schuld der Elbe-hertogdommen, bedragende 21,750,000 th. Frankrijk. De Fransche bladen houden zich bezig met de gebeurtenissen, die in de laatste dagen in Engeland hebben plaats gehad. Zoo zegt de //Univers", dat men al gemeen had verwacht, dat koningin Victoria in persoon het parlement zou geopend hebben. Volgens dat blad is dit alleen daarom niet gebeurd, wijl men vreesde, dat, in ver band met de veroordeeling der Fenians, een aanslag op het leven der koningin zou beproefd worden. Het //Journal des Débats" is van oordeel, dat de Engel- sche regeering het doodvonnis aan de drie Fenians wel heeft moeten voltrekken na al de demoustratiën, die er had den plaats gehad. Aan verzoeken, meent dat blad, had de Engeische regeering kunnen toegeven, maar voor bedrei gingen met opstand, brandstichting en moord mocht zij niet wijken. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken wordt een bureau gevormd, dat uitsluitend belast is met het overleveren aan de rechtbanken van alle dagbladartikelen, die eenigermate voor vervolging vatbaar zijn. Heden wordt de eerste interpellatie in het wetgevend lichaam gehouden. Het is nog wel niet eene der interpel lation van de oppositie deze toch zijn voor de zitting van Maandag a. s. en volgende dagen weggelegd; maar toch eene interpellatie betreffende de buitenlandsche quaestie, door den heer Audelaire aangevraagd. Reeds gisteren zijn echter eenige niet onbelangrijke woorden in het wetg. lichaam gesproken. Op eene vraag van den heer Pelletau, waarom het gele boek geeue dépêche van de gouvernemen ten van Rome en Florence bevatte, heeft de minister Rouher geantwoord: //omdat de Fransche regeeriug sedert Fe bruari geen enkel geschreven oflficieele mededeeling van die gouvernementen heeft ontvangen." De heer Garnier Pages vroeg daarop, waarom het gele boek over de zaken van Duitschland had gezwegen. Hiervan nu gaf de heer Rouher de volgende verklating//Het onderhoud te Salzburg was geheel privé en gaf aanleiding tot eene eenvoudige circu laire van den markies De Moustier, waaraan de Moniteur openbaarheid zal kunnen geven; de Luxemburgsche zaak is afgeloopende zaak van Sleeswijk wordt uitsluitend tus schen Berlijn en Kopenhagen voortgezet; over dit punt is geen debat gevoerd tusschen Parijs en Berlijn. De re geering heeft dus geenerlei mededeeling te doen gehad over Duitsehe quaestiën. Men zegt dat de president van het wetg. lichaam, de heer Schneider, (waarom blijkt niet) zijn ontslag zal nemen en door den vice-president, den heer Ydróme David, zal vervangen worden. Onder de stukken, die het gouvernement aan de kamer heeft overgelegd, komt eene serie van diplomatieke be scheiden voor, voorafgegaan door een rapport betrekkelijk de bemoeiingen van de Fransche diplomatie ten opzichte van de handels-aangelegenheden. In dit rapport treft men de volgende passage aan: //De maatregelen, die door de diplomatieke agenten van Frankrijk en Engeland geno men zijn, ten einde de toetreding te verwerpen van de verschillende maritieme staten tot het seinboek ten gebruike van alle natiën, dat door bevoegde personen, behoorende tot de twee genoemde natiën, is samengesteld, zijn met een succes bekroond zooals men mocht verwachten ten opzichte van een werk van algemeen belang. Onze voor stellen zijn overal goedgekeurd. Het nieuwe seinboek is in beginsel door alle Europeesche mogendheden aangenomen." De kansen op het welslagen der conferentie worden steeds grooter. De Moniteur meldt met vreugde en vol-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2