BUITENLAND. dat de tandoe-dragers bij alle warongs vertoefden en dat met het doorwaden van eenige rivieren veel tijd verloren ging. 's Middags te 4 uren kwam ik in het hospitaal te Solo aan en had daar gelegenheid Langs wonden te zien. Er was er een van p. ni. 5 duim op de kruin, behalve nog twee aan het achterhoofd minder diep." LETTERKUNDE. //Alles kan," zei Dirk de matroos, //alles kan, als het daar maar goed is", en hij klopte op zijn borst. En hoe schraal zijn verdiensten waren, hij nam twee weezen, de zoons van zijn overleden zuster, tot zich, en bracht ze groot. En de jongens gingen op zee en kwamen vooruit, maar daar duurde 't een heele poos dat Dirk niets van hen hoorde. Hij was oud en blind geworden, de man, en zijne verdiensten hadden opge houden. Toen moest hij naar 't armenhuis. Maar hij bleef er niet lang. Want zijne jongens kwamen terug en bewezen dat zij de spreuk van hun pleegvader ter harte genomen hadden. Ziedaar het onderwerp van de boeiende improvisatie, waarop de heer Moens gisterenavond de leden van het Leidsche de partement der Maatschappij tot Nut van't Algemeen vergastte. Eene talrijke opkomst bewees, dat de verwachting gespannen was. En zeker is die bij zeer weinigen niet overtroffen. Na de pauze droeg onze stadgenoot de heer Yan Heyst eenige gedichten voor, die met belangstelling werden aange hoord liet kwam ons voor, dat de dichter in het komische genre het gelukkigst geslaagd was; hij weet komisch te zijn zonder platheid, en dat zegt bij ons veel. Frankrijk. Volgens den Etendard heeft de oppositie in het wetgevend lichaam er in toegestemd hare interpel lation over buiten- en binnenlandsche politiek te precisee ren, aangezien de kamer niet geneigd was onbestemde interpellatiën toe te staan. Nu dit gebeurd is, schijnt er van eene weigering geene sprake te zullen zijn. Zelfs wordt beweerd, dat alle ingediende verzoeken tot het houden van interpellatiën door de bureaux zullen worden aange nomen. De orde der werkzaamheden is zoodanig geregeld, dat eerst het wetsontwerp op de legerorganisatie, daarna dat op de drukpers, vervolgens dat op het recht van vereeni- ging en eindelijk het budget in behandeling zullen komen. Het eerstgenoemde is eergisteren, nadat de minister van oorlog het des morgens in den kabinetsraad te St.-Cloud had voorgelezen, aan het wetgevend lichaam medegedeeld. De hoofdbepalingen komen hierop neder: De diensttijd gedurende welken de jongelieden zullen kunnen worden opgeroepen is negen jaar. In vredestijd zullen de soldaten niet langer dan vijf jaren ingedeeld blijven. Personen die met verlof of weggezonden zijn, zullen kunnen trouwen gedurende de twee laatste jaren van den diensttijd. Nom- merverwisseling en remplaceering zijn geoorloofd overeen komstig de wet van 1832. De duur van den dienst der na tionale garde is vijfjaar. De meeste andere bepalingen komen overeen met de voorstellen der commissie. Er wordt gesproken van een linker-centrum, dat zich in het wetgevend Lichaam zou vormen en dat reeds 82 leden zou tellen. Zaterdag a. s. zal het gele boek, waarin gelijk men weet, de diplomatieke correspondentiën met het bui tenland vervat zijn, worden rondgedeeld. Ten aanzien der conferentie betreffende de Romein- sche quaestie, beweert men aan den eenen kant, dat de minister De Moustier eene tweede circulaire aan de mogendheden heeft gezonden, waarin eene soort van pro gramma voor die bijeenkomst wordt vastgesteld; aan den anderen kant wordt gezegd, dat er ijverige onderhande lingen gevoerd worden tusschen de kabinetten van Parijs en Florence, ten einde de Romeinsche quaestie liever buiten de mogendheden en hunne conferentie om, te rege len. Dit zou zeker de verstandigste partij wezen. Italië. Het parlement is dan werkelijk, bij decreet, tegen den 5den December bijeengeroepen. Het kabinet Menabrea zal dan eene zware proef moeten doorstaan. Reeds nu heeft zich iets voorgedaan, waaruit men eenigs- zins kan afleiden, hoe men in Italië over dit kabinet denkt. Drie der nieuwe ministers zijn leden van het ministerie geworden en moesten zich dus aan eene herkiezing onder werpen; maar geen hunner is dadelijk herkozen, zoodat in deze drie districten eene herstemming moet plaats hebben. Rome. Het pauselijk gouvernement moet het plan hebben goedgekeurd, om van het stadje Monte-Rotondo eene ver sterkte vesting te maken, ten einde daarvan een goed strategisch punt te maken voor de verdediging van den Kerkelijken Staat, waartoe het door zijne ligging bijzon der geschikt is. HANDEL. Koffie. Vast door den coulanten afloop der veilingjbij de N. H.-M. op 20 dezer, waarvan de goede soorten boven taxatie verkocht werden. De onzuivere soorten liepen iets lager. Suiker. De markt blijft vast, hoewel er weinig verkoopeu plaats vinden in afwachting der veiling bij de N. H.-M. op 26 dezer. Ge raffineerd stil. Thee. Zonder omgang. Rijst. Zonder handel als voor dadelijke behoeften. Specerijen. Verlaten. Vruchten. Alleen in krenten vond eenige handel plaats en wel voor nieuwe Zantische tot den prijs van ƒ12. Reekrap. Met veel handel tot vorige prijzen. Indigo. Tot onveranderde prijzen werden weder eenige partijtjes verkocht. Potasschen. Wat flauwer. Petersburger loco 12%. Zeilend/12%. Tin. Afgedaan: 3300 blokken Banca /53%, 300 blokken dito 53%, 3000 blokken dito f 53 200 blokken Billiton 52%. Vetwaren. Kokosolie prima Ceylon 34. Prima Cochin ƒ38. Palmolie per 50 kilo 24%. Genua-olijfolie ƒ80. Lijnkoeken per 104 stuks 11 a 14. Raapkoeken per 1040 stuks ƒ85 a f 90. Raapolie contant 40%, per 6/w. ƒ42, per najaar 40%. Lijnolie contant 40%, per 6/w. 41%, per najaar ƒ40. Petroleum. Hoewel flauw gestemd op lagere Amerikaausche no teeringen, toch met vermeerderde vraag voor dadelijke behoeften. Men no teert thans: Puik blank ƒ22, 22%; blank /21%, ƒ22; mooi licht geel ƒ21. Nieuwe aanvoeren zijn heden niet te vermelden. Granen. Hoewel aanhoudend veel vraag voor rogge voor den Riju blijft bestaan, kan men nogtans in het algemeen de handel in granen deze week als stil op de prijzen van Maandag 11. beschouwen. GEMEENTERAAD. Vergadering van 22 November. Tegenwoordig de HH. Yan den Brandeler, Stoffels, Hubrecht, De Fremery, Rutgers, Van Kaathoven, Buys, Kneppelhout, Schel- tema, Du Rieu, Cock, Van Heukelom, Van Outeren, Driessen, Krantz, Van Wensen, Meerburg, Wttewaall, De Moen, Tollens, Hoog, Hartevelt en Goudsmit. Aan de orde is de benoeming van een lid voor de commissie tot de oprichting van een standbeeld binnen deze gemeente, ter eere van Hermanus Boerhaave. Met meerderheid van stemmen wordt daartoe benoemd de burgemeester, doch daar deze verklaart reeds als zoodanig uit het collegie van curatoren te zijn verkozen, zoo wordt als lid dei- commissie benoemd Prof. J. van der Hoeven. Thans gaat men over tot de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst van 1868. Daarover treden in algemeene beschouwingen de heeren Scheltema, Buys, Cock, de burgemeester, de heeren De Fremery, Stoffels en Krantz. Wordt alsnu overgegaan tot dc behandeling van het eerste hoofdstuk (huishoudelijk bestuur) en worden min of meer ge wijzigd aangenomen de volgnummers 40 tot en met 64. TWEEDE KAMER DER STATEN-GRNERAALT Zitting van heden. De begrootingsdiscussiën zijn voortgezet over hoofdstuk II (hoogc collegiën van staat en kabinet des konings). Een amendement van den heer Dam op art. 12 (traktemen ten der ambtenaren bij den raad van state 17,200) om een traktementsverhooging van f 200 voor den adjunct-commies te schrappen, is, ter wille van het beginsel van bezuiniging, met 36 tegen 32 stemmen aangenomen. Op art. 16 (traktementen der ambtenaren bij de algemeene rekenkamer) is een amendement van den heer Van Kerkwijk met 6S stemmen tegen 1 (V. W. Catwyck) aangenomen, strek kende tot niet-besteding eener vrijgevallen som van/"2125. Voorts had eene levendige discussie plaats over uitdeeling van ridderorden. De heer V. Z. Bergmann drong aan op het motivee- ren van dergelijke onderscheidingen. Hoofdstuk II werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarop zijn de beraadslagingen aangevangen over de con clusie van het verslag over het tractaat van Londen betreffende Luxemburg. De inmenging der regeering in de Luxemburgsche zaken met al hare bekende gevaarlijke gevolgen, en dat alleen ter wille van de losmaking van Limburg van den bond (een vol- dougen feit), werd met veel kracht en talent door de heeren Van der Maesen en Godefroi bestreden. De heeren 's Jacob en J. K. van Goltstein beproefden die verwijten te ontzenuwen. ACADEMIE. OVERZICHT DER WEEK. Van Huiden en Wol valt niets bijzonders te vermelden. Meel 1ste qual. 25% a ƒ26, 2de qual. 22% a 23%, 3de qual. 19 a ƒ20. Keizersmeel ƒ30. Leiden, 22 Nov. Bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer U. H. Huber, geb. te Leeuwarden, met een academisch proefschrift, ge titeld .- De gemotiveerde motie van orde."

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3