ook z. i. in theorie het beste, niet had willen afkeuren. Doch j de practische toepassing daarvan achtte hij voor het oogenblik, ten minste bij ons te lande, onmogelijk en dan ook nog niet bepaald noodzakelijk. De commissaris des konings in de provincie Zuid- Holland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij besluit van gedeputeerde staten de jacht op klein wild in deze provincie is gesloten op Zaterdag den 30sten Novem ber e. k. met zonsondergang, met uitzondering van het in art. 15, sub lit. g, dier wet bedoelde jachtbedrijf van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflou- wen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 30sten Maart 1868. Door eene commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland zijn gisteren, na afgelegd examen, als candidaat-notarissen toegelaten de heeren N. C. van Brum- melen, J. M. Visser, J. P. Breedveld en Mr. H. Gaade, allen wonende te 's-Gravenhage. De heer Heydenrijck, lid der Tweede Kamer, heeft eene brochure in 't licht gegeven, getiteld//Het ministerie HeemskerkHasselman." De strekking er van is eene be strijding der houding en handelingen van de regeering èn met betrekking tot de quaestie van het lager onderwijs, en ten aanzien van de weifelende koloniale politiek. Door de jury der visscherij-tentoonstelling, welke door de te 's - H a g e gevestigde afdeeling de //Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid" in de maand Juli werd gehouden, is aan de heeren Schaap en Zoon, te Krommenie, de bronzen medaille toegekend voor eene ingezonden verbeterde zalmlijn. Ook zijn nog door het bestuur der afdeeling bronzen medailles toegekend aan het departement van marine te 's-Gravenhage, aan den heer E. Blot, te Boulogne sur Mer, aan de heeren Henri en Emile van Damme, leden der firma van Damme frères, te Bousselaere, en aan den heer Eranfois Pollen, te Leiden, voor hunne belangrijke inzendingen. Vanwege burgemeester en wethouders van Schiedam is, naar aanleiding van een schrijven der gezondheidscom missie, eene kennisgeving gedaan, waarbij gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van met goud beplakt St.-Nico- laasgoed, op grond dat aan genoemde commissie bij een scheikundig onderzoek gebleken is, dat het zoogenaamd plak goud bestaat uit eene vermeuging van koper en zink, waarvan het eerste bestanddeel als zeer schadelijk voor de gezondheid is te beschouwen. De hoofdoffieieren der afdeeling dienstdoende schut terij te Botterdam hebben hun ontslag aan den koning aangevraagd. Bij de te Arnhem in garnizoen liggende officieren van het Isre regiment infanterie bestaat het voornemen om den luitenant-kolonel d'Harvant Bigot de Villandry een prachtalbum met hunne portretten aan te bieden als een bewijs van hoogachting en sympathie, die het korps officieren zijn kommandant toedraagt, en waarop zijn ka rakter en daden hem zoo te recht aanspraak geven. Gisteren hebben voor den hoogen raad plaats ge had de pleidooien in de onteigeningszaak tusschen de stad Utrecht (eischer) en den staat der Nederlanden. Mr. Koppeyne v. d. Coppello droeg zeven middelen van cassatie voor, die door Mr. Van der Linden werden bestreden. Het Openb. Min. zal den 25 November conclusie nemen. Dinsdag jl. werd te Utrecht eene vergadering ge houden van de Utrechtsche afdeeling der //Maatschappij tot heil van den Javaan", waarin het huishoudelijk regle ment voor deze afdeeling werd vastgesteld. Daarin komt onder anderen voor, dat er voortaan iederen winter drie openbare vergaderingen zullen gehouden worden. Het be stuur der afdeeling bestaat uit de heeren Prof. C. W. Op- zoomer, president, Dr. J. W. Bok en Mr. O. van Bees. De stoel, dien Vondel aan de stads-bank van lee- niug te Amsterdam gebruikte en waarvan men zich onlangs, bij gelegenheid der Vondelsfeesten, op het too- neel bediend heeft, is door de commissarissen van de stads bank van leening in bruikleen afgestaan aan het bestuur van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap aldaar. Het bestuur der te Winschoten gevestigde ver- eeniging //Eendracht maakt macht," die zich ten doel stelt, //de hervorming van ons onregelmatig drukkend belasting stelsel langs den weg der overtuiging te bevorderen," heeft in de N. Bott. Courant eene oproeping geplaatst om de belangstelling van alle Nederlanders in het werk der ver- eeniging op te wekken. De bijdragen voor het pauselijk leger, door //de Tijd" ingezameld, zijn geklommen tot een totaal van 70,474.45. De zoon van den onlangs overleden Dr. Guyot, in leven directeur van het Instituut voor doofstommen te Groningen, heeft de belangrijke bibliotheek van zijn vader aan dat Instituut ten geschenke gegeven. De heer Dr. W. H. M. Sanger, van 's-Gravenhage, aanvaardde gisterenochtend te 11 uren de betrekking van hoogleeraar in de geneeskundige faculteit aan de hooge- school te Groningen, met het houden eener inaugurale oratie, in de groote gehoorzaal van het academiegebouw. De plechtigheid werd o. a. bijgewoond door den leermeester van den nieuwbenoemden hoogleeraar, Prof. A. E. Simon Thomas, te Leiden. De kamer van koophandel en fabrieken te Breda heeft zich beijverd om bij de hooge regeering te ondersteu nen de door den heer J. P. Bredius aangevraagde concessie tot aanleg en exploitatie eener spoorwegverbinding van Breda met Baarle-Nassau, tot aansluiting aan den bestaan- den ijzeren weg van Tilburg naar Turnhout. Maandag 11. heeft de liedertafel //Souvenir des Mon- tagnards" te Tilburg een groot concert gegeven, met wel willende medewerking van eenige voorname zangers der liedertafel //Oefening en Uitspanning" van 's-Bosch, ten voordeele van Z. H. Pius IX en zijne zouaven. De ruime zaal van het gezelschap was eivol en de opbrengst beliep meer dan duizend gulden. KOLONIËN. De //Locomotief" bevat een paar staaltjes van den slech ten toestand der mindere politie-beambten, waarvan som migen gemeene zaak met de dieven maken, terwijl ook de hoofden niet altijd onschuldig zijn. Bewijze het geval van een regent, die een Chineezen- bruiloft zonder reden verstoorde; een Chinees, die hem door de duisternis niet had zien aankomen en hem dus niet de verschuldigde eer had kunnen bewijzen, liet arresteeren, omdat hij geen pas bij zich had en, daar dit eigenlijk niet strafbaar was, den armen man liet veroordeelen, //omdat hij getracht had den regent te overrijden." Het ketjoeën, het geheimzinnig rondgaan van gewapende dieven, schijnt nog maar steeds aan te houden in de bo venlanden. Uit Ambarawa schrijft men, dat het er reeds even onveilig is als in het Solosche. Te Lawang heeft o. a. in den nacht van 17 op 18 Aug. 11. eene groote ketjoepartij plaats gehad, waarbij de heer C. Lang drie gehouwen schedelwonden heeft gekregen. Men had om den lijder te verplegen, Dr. Gutberlet van Kedong Djati ontboden, die zich aanstonds op reis begaf en na een tocht vol gevaren en hindernissen Lawang bereikte. Aan een particulier schrijven van dezen geneesheer ontleenen wij de volgende bijzonderheden //Te 9 uren kwamen wij te Lawang aan bij bet huis van den heer Lang, dat wij onbewoond en slechts door een Javaan bewaakt vonden. Deze wees ons de plaats aan waar de worsteling en het gevecht hadden plaats gegrepen. Nabij de slaapplaats van Lang vonden wij op de sasak de bloedige sporen der worsteling. Vervolgeus liepen wij naar het huis van den heer V. d. Ende, op 10 minuten gaans van daar, waarheen Lang vervoerd was. Ik trof hem daar met vrouw en kind aan. Lang was buiten kennis, had een bandage om het hoofd, en alle symptomen van verstoring der hersenen deden zich bij hem voor. De gastheer V. d. Ende verhaalde mij evenals mevr. Lang, dat op den bewusten avond 10 zwart gemaakte mannen de slaapkamer van Lang binnen waren getreden. Deze had daarop zijn dubbelloops jachtgeweer afgevuurd en éen der belhamels doodelijk ge troffen. Lang was dadelijk na dit voorval met een bijl aan gevallen, hoewel hij zich met het dwars gehouden geweer, dat zij in stukken sloegen, verdedigde. Lang was daarop neergevallenals een Deus ex machina kwam de baboe op den gelukkigen inval het licht uit te blazen, en op den ketongan te slaan, waardoor er onder de ketjoeman- nen eene verwarring schijnt ontstaan te zijn, en zij de vlucht namen. Bij het naar buiten komen brachten zij den wachtman die op zijn post scheen gebleven te zijn eene doordringende borst- en longwond toe. Het onvei lig terrein, het gemis aan medicijnen en de ongelukkige plaats van verpleging deden mij besluiten den zieke zoo gauw mogelijk naar een hospitaal te transporteeren, en met het krieken van den dag was ik reeds met hem op weg naar het 20 palen van Lawang gelegen Solo. Op dien tocht was het onaangenaamst voor mij, met het oog op dringende hulp en rust die voor den zieke noodig waren, Z. M. heeft benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Dordrecht den heer Van der Meer van Kuffeler, thans te Weesp; ingesteld: een ontv.-kant. der dir. hel. en acc. te Avenhorn, en als ontv. daarvan benoemd den heer Boejenk, thans te Berkhout; en tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rech ten en acc. te Groesbeek den heer Rambonnet, thans te Rnurlo. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dondersdag des namid dags te 5 uren 36°, des avonds te 8 uren 36°, te 10 uren 36°, Wind: N. Vrijdag morgen te 5 uren 41°, te 8 uren 43c, N. W., 's middags te 12 uren 49°, te 4 uren 46°.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2