N°. 2390. Zaterdag A0. 1807. 23 November. Prijs dezer Courant. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden; naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 in.; Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoen fabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 in.; 3 u. 35 m.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaaudag en Donderdag te 11 uren. - Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre~ tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, DinsdagWoensdag en Donderdag van 9—2van Zegel en Registratie van 84van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. BINNENLAND. LGIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maandenf 1 95. Franco per post „2 80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uit zondering- van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 35 m.; 9 u. 27 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 45 m.; 11 u. 45 ra.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 ni. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u., overige dagen 'snam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: dagelijks voorin. 7 u. 13 ui. Donderdag voorm. 6 u. 15 m. Van Gouda naar Leideu: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. 35 m. en 3 u. 35 ra. O.-I. Laudpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Eene der redenen, waarom wij Nederlanders eene leelijke figuur op de Parijsche wereldtentoonstelling gemaakt heb ben, is gewis deze, dat wij nooit recht hebben begrepen wat daar mocht en moest worden ten toon gesteld. Wij hebben, heel ouderwetsch, ons bepaald tot het inzenden van de voortbrengselen onzer industrie, die naast elkander zijn opgezet of neergelegd, als in een uitdragerswinkel andere natiën hebben zooveel mogelijk getracht, hun ge- heele volksleven, met al zijne eigenaardigheden, te doen uitkomen. Dit trok de bezoekers aan en boeide hunue nieuwsgierigheid en belangstelling, terwijl men onzen uitdragerswinkel voorbijliep. Gedane zaken nemen geen keer, en het is nu overtollig te gaan twisten over de vraag, aan wie de schuld der fout geweten moet worden. Yeel beter is het er opmerkzaam op te maken, dat ons onverwacht eene kostelijke gelegen heid wordt aangeboden om revanche te nemen en onze eer te herstellen. In den volgenden zomer zal er eene tentoonstelling te Havre worden gehouden van al wat op de scheepvaart betrekking heeft. Ziedaar een terrein, waarop wij nog kunnen mede doen, schitteren zelfs, zoo wij maar willen. Maar zal dit gebeuren, dan moeten wij ons niet bepalen tot de inzending van een kabel of een vischnet, van een kompas of een tonnetje haring. Wij moeten trachten er een getrouw beeld van ons zeemans- en visscbersbedrijf te geven. Dit zal geheel zijn overeenkomstig de bedoeling van de aanstaande tentoonstelling te Havre, zooals wij die aange wezen vonden met de volgende woorden, welke wij aan een buitenlandsch blad ontleenen //Men weet dat te Havre toebereidselen gemaakt worden voor eene groote internationale tentoonstelling van alles wat met de scheepvaart in verband staat. Reeds hebben drie comité's, sa mengesteld uit mannen van erkende administratieve, weten schappelijke en industrieele bekwaamheid, de handen aan het werk geslagenhet eerste comité moet de afdeeling organiseeren, die alles omvat wat meer bepaald op de scheepvaart en op de redding van schipbreukelingen betrekking heefthet tweede die klasse, waarin de onderscheidene koopwaren en nijverheidspro ducten zullen ten toon gesteld wordenhet derde eindelijk re gelt alles wat de vischvangst en de //aquicultuur" betreft. Eerst genoemd comité heeft reeds eene oproeping gezonden aan de Fransche en buitenlandsche exposanten, waarin het er bovenal op wijst, dat de maritieme quaestiën, hetzij men ze meer bepaald beschouwt in betrekking tot den scheepbouw en de uitrus ting der zeebodems, hetzij men ze beziet uit het oogpunt dei- internationale betrekkingen, eene steeds toenemende belangstel ling verdienen, en dat het tegenwoordig dringend noodzakelijk is geworden, de toepassing der wet op de gelijkstelling dei- verschillende vlaggen voor te bereiden. //Op de Parijsche wereldtentoonstelling is de koopvaardij vaart en zijn de vele takken van nijverheid, die hiermede in verband staan, niet genoegzaam vertegenwoordigd geweest. Het was on mogelijk te Parijs de proeven te nemen, die toch onmisbaar zijn zoo men zich een juist begrip wil vormen van den voor uitgang-, die sinds tien jaren in de scheepvaart valt op te mer ken. Eene expositie van dien aard kan slechts aan den oever der zee gehouden worden; zij kan alleen dan haar nut hebben, wanneer men ze organiseert te midden eener bevolking, die door hare gewoonten en hare omgeving meer dan andere in staat is, om de bijzonderheden en het ensemble er van met keu nis van zaken te beoordeelen en met bijzondere voorliefde te bestudeeren. Het is de eerste maal, dat zulk eene tentoonstel ling in Frankrijk gehouden wordt, en de stad, die men voor dat doel heeft uitgekozen, is zeker, zoowel door hare gunstige ligging, vlak bij Parijs, eenige mijlen van Engeland, eenige dagreizen van Amerika verwijderd, en door hare onafgebroken handelsbetrekkingen met de zeevarende volken van noordelijk en zuidelijk Europa, bijzonder geschikt om dit plan, waartoe zij het initiatief heeft genomen, met een gunstigen uitslag te be kronen. //Het is van het hoogste belang op te merken, dat het geene eenvoudige uitstalling (exhibition) iswaartoe de aanleggers dei- tentoonstelling van Havre de Fransche en buitenlandsche zee vaarders en industrieelen uitnoodigen. Zij verzoeken hen te ge lijker tijd deel te willen nemen aan de proefnemingen en wed strijden van verschillenden aard, welke bij die gelegenheid zullen plaats hebben, en zij roepen hen tevens op tot het bijwonen van een maritiem congres, dat het resultaat dier onderneming- volledig moet maken en dat voor het grootste gedeelte er toe moet bijdragen, om aan de tentoonstelling van Havre het ka rakter te geven van een algemeen onderzoek naar de kunsten en industriën, die met de scheepvaart in betrekking staan." LEIDEN, 22 November. Gisterenavond had alhier de 2de gewone bijeenkomst plaats der //Vereeniging tot beoefening van krijgs- en staats wetenschappen." De heer luitenant der artillerie Boogaard, die op de vorige vergadering had betoogd, dat het wen- schelijk was naast het zuiver uit vrijwilligers samen te stellen staand leger nog eene militie te onderhouden, ver dedigde thans de stelling, dat het voor eene goede weer baarheid des lands noodzakelijk was, bij de vorming dier militie de plaatsvervanging af te schaffen. Spr. wilde bo vendien meer waarborgen hebben voor eene goede oefe ning der schutterijen en meende dat op de vrijwillige scherpschuttersvereenigingen te weinig te rekenen viel. Verscheidene leden brachten hunne bezwaren tegen die stellingen in. Eenigen hielden het verdedigde stelsel voor onvoldoende. Zij wenschen bij de vorming der militie ook^ de loting afgeschaft te zien en meenden, dat alleen \xét stelsel eener verplichting van alle weerbare burgers ^ot - militaire oefening de noodige waarborgen geven konJDe heer Boogaard verklaarde, dat hij het laatstgenoemde stekel,.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1