N°. 2389. Vrijdag A0. 1867. 22 November. Prijs deaer Courant. Deze Couraut wordt dagelijks, met uit zondering van Zon- eu Feestdagen, uitgegeven. Spoortreinen van Leiden] naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 ra.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 tn.; G u. 9 rn.; 8 u, 35 in.; 9 u. 27 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 45 m.; 11 u. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot. Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen Auistel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u., overige dagen 'snam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: dagelijks voorm. 7 u. 15 m. Donderdag voorm. 6 u. 15 m. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 ra.; 3 a. 35 m.; 7 u. 35 m. eu op Zondag 10 u. 35 in. en 3 u. 35 ra. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 3 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 7 U. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect, is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- eu Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 3—6 urenvan 's Rijks Dir. Belastingen, Maaudag, DinsdagWoensdag en Donderdag van 9 2van Zegel en Registratie van S4van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. BINNENLAND. IKCI DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post„2 80. Afzonderlijke Nommers0.05. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12- Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. LEIDEN, 21 November. Gisteren heeft het jaarfeest der vereeniging het Metalen Kruis, 2de Sectie afdeeling Leiden, plaats gehad. De leden en de geïntroduceerden werden in eene zeer nette en smaakvol gedecoreerde zaal in het Hotel Rijnland ont vangen, waar natuurlijk gedurende het feest menigen toast werd uitgebracht op Z. M. den Koning als bescherm heer der vereenigingen het Metalen Kruis, alsook op de nagedachtenis van den veldmaarschalk en koning Willem II, terwijl tevens herdacht werd het tienjarig bestaan der banier van de vereeniging. Het feest, dat steeds het ka rakter droeg eener gepaste vroolijkheid, duurde voort tot laat in den nacht. Men verneemt dat op aanzoek van het Indisch be stuur door het departemeut van koloniën de hier te lande met verlof zijnde kapitein der genie van het O.-I. leger G. E. van Zuylen in commissie naar Parijs is gezonden, om aldaar onder zijn toezicht voor Indische rekening te doen vervaardigen eene boormachine naar de nieuwste vinding, tot boring van artesische putten in de militaire garnizoenen en kampementen op Java en andere Neder- landsche bezittingen in Oost-Indië. Zr. Ms. ramtorenschip //Prins Hendrik der Neder landen", onder bevel van den kapt. ter zee M. H. Jansen, is in den voormiddag van den 20sten dezer te Plymouth aangekomen. Aan boord was alles wel. Dezer dagen zijn uit Rotterdam, Schiedam en Vlaar dingen adressen aan Z. M. den koning gezonden, onderteekend door kooplieden, reeders, cargadoors, expe diteurs en verdere belanghebbenden bij den handel dier plaatsen, met verzoek, dat de koning middelen moge be ramen en doen geven, om den nieuwen waterweg tusschen de aan de Maas gelegen plaatsen en de zee, met den mees ten spoed te doen voleindigen. Eerstdaags zal te Utrecht het nieuw stedelijk zie kenhuis worden aanbesteed, dat, zooals vroeger gemeld is, zal geplaatst worden in de nabijheid van het Sterrenbosch, tegenover de lange Smeesteeg. Men zegt dat er ook ernstig sprake is te dier plaatse eene brug aan te leggen. Volgens de //Nieuwe Bijdragen" van de maand Oct. bedraagt het getal vacante hoofdonderwijzers-betrekkingen vierenveertig, van welke zeven in de provincie Gelderland; terwijl er achtendertig vacante hulponderwijzers-betrekkin gen zijn, van welke slechts drie in de provincie Gelder land. Dezer dagen heeft zich te Winschoten definitief eene commissie gevormd tot regeling der feesten voor de viering van het derde eeuwfeest van den slag bij Heili- gerlee, den 23sten Mei 1868. Men zegt dat de hooge re geering zich met de herstelling van het gedenkteeken zal belasten, dat in de velden van Heiligerlee voor hertog Adolf van Nassau is opgericht. Omtrent den brand, die onlangs te Beesd gewoed heeft, schijnt, gelijk bij meer branden in die streken, zwaar vermoeden te bestaan, dat het vuur moedwillig is aange stoken. Van zekere zijde wordt de gissing gewaagd, dat sommige assurantie-maatschappijen te hoog verzekeren en dat daarom, wanneer behalve de woning, ook de meube len en de winkelwaren te hoog getaxeerd zijn, voor per sonen die in moeilijke finantieele omstandigheden verkee- ren, de verzoeking groot is, zich door brandstichting uit de verlegenheid te redden. Evenals te Harlingen, klaagt men ook te Den Hel der over de verregaande mishandelingen, welke het vee moet verduren als het aan boord der Engelsche stoorn- booten gebracht wordt. Ten gevolge van de vele klachten over de thans be staande dienstregeling op den spoorweg Harlingen Groningen, zal eerlang eene wijziging worden gebracht in de uren van vertrek. Het plan schijnt te bestaan die veranderingen vooral in te voeren voor den Vrijdag, den marktdag van Leeuwarden. Tegen de kerkelijke verkiezing, te Harlingen onlangs gehouden, zijn twee protesten ingekomen, het eene de ver nietiging der stemming eischende op grond dat er geen officieel gearresteerde lijst van stembevoegden tot leiddraad der handelingen van den kerkeraad heeft gelegen, het andere denzelfden eisch doende, aangezien adressant meent dat onwettig het recht tot medestemmen is geweigerd, terwijl een gealimenteerde wel ter stembus is toegelaten, van welk feit drie bijlagen als bewijsstukken zijn over gelegd. Tot lid van den gemeenteraad van Deventer is verkozen de heer Mr. J. H. van Delden met 456 van de 612 uitgebrachte stemmen, waarvan de heer Dr. J. van Vloten er 152 op zich had vereenigd. In eene Zondag 11. door de broederschap der doops gezinde gemeente te Groningen gehouden vergadering zijn door den kerkeraad wederom de veranderingen ter sprake gebracht, welke hij in den eeredienst wenschte aan te brengen. Eenige bijzondere punten waren aangegeven in eene missive van de beide predikanten, welke werd voor gelezen. De kerkeraad stelde voor dienzelfden dag de dis- cussiën te houden en den volgenden dag te stemmen. Hij voegde er bij, dat zoo die voorstellen niet aangenomen werden, de beide predikanten wel genoodzaakt zouden zijn, hun ontslag aan te vragen. Na belangrijke kalme discus- siën, waarin vooral op de billijke wenschen der behoudende partij werd gewezen, deed een lid der vergadering den voor slag, niet den volgenden dag, maar eerst over acht dagen tot de stemming over te gaan. Toen dit voorstel met 88 tegen 69 stemmen was aangenomen, maakte de president van den kerkeraad, daartoe gemachtigd, bekend, dat Da. J. W. Straatman, //na het uitstellen der beslissing", zijn eervol ontslag aanvroeg. Burgemeester en wethouders van Zwolle hebben zich tot Z. Exc. den minister van oorlog gewend met het verzoek, om bij de aanstaande garnizoens-verandering in die stad bezetting te mogen behouden. Onder het getal jongelingen, dat gisteren van 's - Bfosu;.li de reis aannam naar Rome, om als zouaven in diebgt vaü

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1