J. BUSÉ ADVERTENTIES. merkingen, flinke grepen, die, in verband gebracht met de persoonlijkheid van Longfellow, zeker hem deden begrijpen en waardeeren. Inderdaad, het jonge Amerika ziet niet op het verleden maar alleen op het heden en de toekomst, en Long fellow heeft deze eigenaardige trek van het leven aan gene zijde van den Oceaan geheel in zijne poëzie uitgedrukt. En zoo een dichter van den nieuweren tijd het verband heeft begrepen tusschen poëzie en leven, dan is hij het geweest. Van de bijdrage, die bestond in eene poëtische vertolking van Anderssens keurig en zinrijk sprookje://Het leelijke eendje", hebben wij niet anders te zeggen, dan dat Ten Kate ook hierin zijn meesterschap toonde, èn als dichter, èn als revitator R. HANDEL, NIJVERHEID, ENZ. Wij lezeu in de Haarl. Courant.: Met het opruimen der internationale tentoonstelling wordt, zooals men nit Parijs meldt, krachtdadig voortge gaan. Op de groote werktuigen en andere kolossale voorwerpen na, zijn bijna al de tentoongestelde goederen reeds ingepakt en verzonden. Het hoofdgebouw der tentoonstelling is echter nog in zijn geheel. Men heeft vroeger verhaald, dat het door de regeering van Rusland voor eene aldaar te houden internationale expositie was aangekocht; ook is beweerd gewor den, dat het door de maatschappij voor de doorgraving der landengte van Suez was overgenomen, om het bij de te Port-Said aan te leggen dokken te gebruikenmaar noch het een, noch het ander heeft eenigen grond gehad, en indien zich niet eerlang een kooper voor het gebouw in massa opdoet (waaraan zich alleen voor eene waarde van 1,200,000 franken aan ijzer bevindt), zal de keizerlijke commissie tot de afbraak en denverkoop iu détail daarvan overgaan. Ditzelfde is ook het geval met een aantal der in het Park opgerichte bijgebouwen, zooals het Tunesische paleis, de Egyptische bazaar, de Chineesche schouwburg, de Kirgizentent, de Hol- landsche pachthoeve, de kazerne der Indische compagnie enz. Die gebou wen wachteu ook nog op koopers, en zullen anders insgelijks voor af braak worden verkocht. De sultan heeft zijn paviljoen en de czar de Russische isbah aan keizerin Eugenie ten geschenke gegeven, en de Egyptische on derkoning zijn prachtig jacht, of sakich, aan prins Napoleon geschonken, die dit, naar men verneemt, naar zijn landgoed Praugins, aan het meer van Genève, zal doen overbrengen. Bijna al hetgeen de industrie dei verschillende landen uit het minerale en geologische oogpunt op de ten toonstelling vertegenwoordigde is vanwege de onderscheidene gouverne- rnenteu aan Frausche museums en natuurkundige verzamelingen afgestaan. Men had gemeend, dat vele der naar Parijs overgekomen Oosterlingen, die de gebouwen in het Park op het Champ de Mars bewoond hebben, lust zoudeu hebben gevoeld om zich in Frankrijk te vestigenmaar het tegendeel is gebeurd: nagenoeg allen leden aan heimwee en zijn reeds naar hun land teruggekeerd. BUITENLAND. Frankrijk. De troonrede van den keizer heeft over het geheel in Frankrijk een gunstigen indruk gemaakt. Men had niet verwacht, dat ze zoo vredelievend zou wezen. Wel heeft het velen verwonderd, dat de keizer over zijn ver blijf te Salzburg en over de reis van den keizer van Oostenrijk naar Parijs geheel heeft; gezwegen; doch het oordeel van den vorst over de andere buitenlandsche aan gelegenheden wordt zeer voldoende gevonden. Men meent in de zinsnede //dat door Garibaldi het monarchaal begin sel bedreigd is," te mogen lezen, dat de Fransche espe ditie naar Rome niet alleen den paus, maar ook Victor Emmanuel heeft moeten beschermen. Het wordt niet on mogelijk geacht, dat de keizer zou willen overgaan tot het toegeven aan de begeerte van Italië betredende het bezit van Rome. Men beweert zelfs, dat de keizer door in zijne rede zoo sterk te doen uitkomen, dat zijne liberale her vormingsplannen dezelfde zijn gebleven, zich den steun der liberale partij heeft willen verzekeren, voor het geval dat hij de clericalen tegen zich mocht krijgen. Engeland. Gisteren heeft de koningin het parlement met eene troonrede geopend, waar natuurlijkbovenal wordt gewezen op de Abyssinische expeditie. De koningin vertrouwt in die zaak geheel op den steun van het parle ment. Verder verwacht H. M., dat keizer Napoleon weldra in staat zal zijn, door het terugroepen zijner soldaten, alle mogelijke aanleiding tot een misverstand tusschen zijne regeering en die van Italië weg te nemen. Hetgeen over het Fenianisme gezegd wordt, geeft niet veel hoop op het geven van gratie aan de vier ter dood veroordeelden. De koningin vertrouwt, dat //de krachtige toepassing der wet" het hare zal doen. Er worden verder reform-bills voor Schotland en Ierland toegezegd, benevens het wetsont werp betreffende de openbare scholen, dat reeds meerma len is ingediend. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Bei'gscbenhoekW. Callenbach te Gaastiuecr; te Ridder kerk: H. M. M. Rappard te Sexbierum; te Oud-BeierlandP. Deetman te Klundert; te Scherpenisse: G. C. Boomer te Ritthemte Den Ham: A. G. Boon te Usselo (aangenomen); te DrachtenW. M. Houwing te Vledder; te Moerdijk: P. J. Romijn, cand. Bedankt: te Nijkerk: door H. E. Faure te Doesborgh; te Oude-Wete ring: door I. Montague Au. te Ter-Aar; te Ketbel: door J. Krull te Oppenhuizen; te Ommen: door A. Piper te Heemse te Leersum: door A. Dekker» te Chaam. Overleden: A. D. Thuyn de Ligny te Nijkerk op de Veluwe. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te Winterswijk: M. Sipkes te Beekbergen (aangenomen). Aangenomen: te Den Helder: door B. C. Felix te Bolsward. Bedankt: te Oldeuhove door J. Reinink te Westergeest; te Sexbierum: door J. F. ten Hooi te Terwardte Hattem: door K. Kleinenhorst te Putten; te Zeeland (Noord-Amerika)door H. Brouwer te Enumatil. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, op Vrijdag 22 No vember 1867 's namiddags te een uur 1°. Benoeming van een lid voor de Commissie welke zich ten doel stelt de oprigting van een standbeeld binnen deze gemeente, ter eere van Hermans Boerhaave. 2°. Begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente, voor de dienst van 1868. 3°. Adres van eene Commissie uit het corps officieren der dienstdoende Schutterij, betreflfende haar muziek corps (behoort bij volgn0. 93 der begrooting). 4°. Adres van J. I. de Vink, teekenonderwijzer aan de openbare scholen, tot verhooging zijner jaarwedde (behoort bij volgn°. 102 der begrooting). 5°. Missiven van des plaatselijke Schoolcommissie en den districts-schoolopziener, betreffende het locaal der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der le klasse, voor meisjes, met rapporten (behooren bij volgn°. 103 der be grooting). 6°. Begrootingeu der gesubsidieerde godshuizen en van het Is raëlitisch Armbestuur, voor 1868, met rapporten (behooren bij volgn®». 119 en 120 der begrooting). TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van heden. De algemeetie beraadslagingen over de begrooting van 1868 zijn geopend. De heer Yan Delden ontwikkelde zijne grieven tegen den minister van financiën. De heer Bichon van IJsselmonde constateerde dat dit minis terie aan zijne roeping, ten opzichte der koloniale en der on derwij s-quaestie, tot dusver niet had voldaan. Hij zou echter den loop der discussiën afwachten. De heer Keuchenius hield eene onafgebroken snijdende rede voering over de houding en verhouding der partijen in de ka mer, de handelingen der regeering in 't afgeloopen jaar en hare tekortkomingen; spr. vreesde geene nieuwe ontbinding. De heer Blom verzocht bepaalde inlichtingen nopens nadere onderhandelingen met de Engelsche regeering over het trac- taat betreffende de Kust vail Guinea. De heer Dullert onderwierp het beleid van den minister van financiën aan eene bloot zakelijke critiek. De minister van buitenlandsche zaken zeide, dat de regee ring zich de qualificatiën van den heer Keuchenius niet aan trok en het vertrouwen der kamer meende te bezitten. Den heer Blom antwoordde hij, dat de Engelsche regeering niet genegen was reeds thans mede te werken tot uitlegging van het tractaat over de Kust van Guinea. Er kon evenwel om trent de bedoeling van dit tractaat geen twijfel bestaan. De minister van buitenl. zaken verklaarde ook den heer Keuchenius niet te willen beantwoorden, en wees op het ge wicht der onderwijs-quaestie, waaromtrent Z. Exc. met be langstelling een debat te gemoet zag. De minister van financiën poogde de aanmerkingen tegen zijn finantieel beleid te wederleggen. De heer Dullert beantwoordde den minister van financiën. Morgen voortzetting. heeft heden nieuwen aanvoer ontvangen van versche ge speende OESTERSlevende ZEEKREEFTEN, nieuwe wiu- ter-ZALM, fijn zoute winter-HARINGBergsche AN SJOVIS, nieuwe LABBERDAAN, ZOUTEVISCH, ge beukte LENG STOKYISCHextra groote Bilbaosche KAS TANJES, Mallegasche CITROENEN en CHINA'S-APPE- LEN, echte CITROENPUNSCH /1.20 a 1.40, fijne FRUIT- WIJN /'0.40, Japansche SOJA ƒ1.20, GENUA-OLIE ƒ0.90 en ƒ1.10 de flesch. Differente soorten van versche Minerale Medicinale BRONWATEREN. Brieven franco.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3