N°. 2387. Woensdag A°. 18(i7. 20 November. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden) naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 m.; Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 m.; 3 a. 35 m.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. - Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12—1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 36 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 94. BINNENLAND. LEIDEN, 19 November. Ook onze stad schijnt haar contingent aan het pauselijk leger te moeten leveren. Twee jongelingen uit de gegoede burgerklasse, de een 17, de ander 23 jaren oud, C. E. V. en J. W., zijn Zondag-morgen per eersten trein naar Rome vertrokken om aldaar als zouaven dienst te nemen. Yoor ruim 14 dagen vertrokken 2 jongelingen en ook eenige uit het R. O. "Weeshuis. Yan goed onderrichte zijde wordt ons verzekerd, dat de heer J. J. Cremer van 's-Hage voornemens is dezen win ter éene of meerdere zijner Over-betuwsche novellen te Leiden voor te dragen. Wij zijn overtuigd dat door dit plan van den heer Cremer aan den stillen wensch van velen voldaan wordt; en in eene stad, waar men kunst genot zoo zeer weet te waardeeren en waar men //Grietje op 't Hönings-arf" nog niet vergeten is, zal de talentvolle spreker gewis niet door gebrek aan deelneming verhinderd worden, aan zijn voornemen gevolg te geven. Op de jaarlijksche vergadering der vereeniging //het Zilveren Kruis", eergisteren te 's-Hage gehouden, is o. a. medegedeeld, dat de afdeeling Leiden, evenals die van Ams terdam en Delft, zich aan het hoofdbestuur heeft aan gesloten. Donderdag a. s., des morgens te 10 uren, zal in de kerk in het Hooge Westeinde te 's-Hage een plechtige lijkdienst worden gehouden ter eere der nagedachtenis van wijlen den heer E. J. H. Borret, in leven minister van justitie. Vele leden van het corps diplomatieke en andere aanzienlijke personen zullen de plechtigheid bijwonen. Gisteren is voor het prov. gerechtshof van Zuid- Holland het proces voortgezet tegen J. B. en zijne huis vrouw, beschuldigd, zooals men weet, van aan landverhui zers, die bij hen hun intrek genomen hadden, geld te heb ben ontstolen. De advocaten der beide beschuldigden, de heeren Mr. J. van Gigh en Mr. Karsten, hebben gisteren hunne repliek geleverd en zijn bij hunne conclusie tot vrij spraak blijven volharden. Maandag den 25sten dezer te halfdrie zal de uitspraak plaats hebben. Wij lezen in de Prov. N.-Brab. Courant: Volgens te 's-Gravenhage in omloop zijnde geruchten zou het mi nisterie de aanstaande beraadslagingen over de staatsbe- grooting willen afwachten, alvorens een definitieven op volger voor den heer Borret te benoemen. Yoor het geval het ministerie ongedeerd uit dien strijd mocht te voorschijn komen, zou, naar men wil, als minister van justitie bijzon der in aanmerking komen de heer Luyben, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Eerstdaags zal de heer Thiebout te Arnhem in het gebouw van het Natuurkundig genootschap een cursus be ginnen te geven in de scheikunde voor ontwikkelde en reeds eenigszins gevormde toehoorders. Heeren officieren van de verschillende wapens, te Arnhem in garnizoen, hebben het plan gevormd om in den loop der volgende maand eene tooneelvoorstelling te geven ten voordeele der armen. Het door hen gekozen stuk is de //Joan Wouters", van Schimmel, waarvoor mevrouw Coenen van Ollefen hare medewerking belangeloos heeft toegezegd. Zondag 11. vierde de directeur van het postkantoor te N ij m e g e n, de heer Des Tombes, zijn vijftigjarige be trekking als ambtenaar bij het postwezen. Hij ontving van de beambten, brievendragers en boden onderscheidene ge schenken ter herinnering aan dezen heuglijken dag, terwijl een zeventigtal ingezetenen hadden bijgedragen, om hem een kostbaar geschenk in zilver aan te bieden. Zulks geschiedde door eene commissie uit die personen Zondag-morgen te 10 uren. De postkarren waren alle gevlagd en des avonds te 8 uren werd den jubilaris door het muziekkorps der ste delijke schutterij eene serenade gebracht, terwijl een tal van ingezetenen hem hunne gelukwenschingen aanboden. Den 30sten dezer zal te Maastricht de aanbeste ding plaats hebben van het maken van een nieuwen uit gang door de vestingwerken buiten de Tongersche poort. Hierdoor zal een aanvang worden gemaakt met de ontman teling der vesting. Men schijnt te Groningen gelukkiger te zijn ge weest dan op andere plaatsen in het waarnemen der val lende sterren in den nacht van 13 op 14 November. Al thans, men leest dienaangaande in de Gron. Courant//Het verschijnsel der vallende sterren in den nacht van den 13den op den 14den Nov. is hier ter stede waargenomen gewor den door een twaalftal waarnemers, die zich daartoe op een der zolders en het platte dak van het academie-gebouw had den vereenigd, en aldaar den nacht, sommigen van zes uren, anderen van 10 uren af tot de opkomst der zon hebben door gebracht. De hemel werd zoolang hij dik bewolkt was (tot 4 uren toe) bijkans onafgebroken waargenomen. Yóor 4 uren heeft zich slechts eenmaal een vallende ster, door een dun be wolkt gedeelte heen, laten zien. Niet eenmaal heeft men er een onder de wolken waargenomen. Hoewel zich van tijd tot tijd open vakken in de wolkenlaag bevonden, zoo vrees den toch allen, dat de nacht meer aan de gezelligheid dan wel aan de wetenschap zoude gewijd moeten worden. Omstreeks kwartier voor vieren klaarde de hemel op. De wind was Z.Z.W. Het is dus waarschijnlijk dat men in zui- derlijker streken een helderder nacht heeft gehad, daar de bovenwind, waarin de wolken dreven, vrij zwak, soms bijna nul was. Bij tijds werden nu 3 waarnemers geposteerd, die om het half uur door drie anderen werden afgelost, en be last waren met het tellen van de vallende sterren, die ieder hunner in een hem aangewezen en afgebakend vak van den sterrenhemel waarnam. Anderen hielden zich bepaaldelijk bezig met het bepalen van de richting, die de waargenomen meteoren volgden, om hunne banen zoo nauwkeurig mogelijk op de daartoe be staande sterrenkaarten aan te teekenen. De lucht bleef helder tot halfzeven, toen de aanbrebeëSe dag de sterren deed verbleeken. De helderheid der bij kans volle maan was natuurlijk oorzaak, dat zoowel het aantal zichtbare sterren veel minder was, als dat het bepalen der frich- LËIDSCH DAGBLAD. Yoor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post 2 80. Afzonderlijke Nommers0.05. Yan 1-6 regels 0.75; iedere regel meer f 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u, 35 m.; 9 u. 27 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 45 m.; 11 u. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u., overige dagen 'snam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda.- dagelijks yoorm. 7 u. 15 m. Donderdag voorm. 6 u. 15 ra. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. 35 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1