18 November. A°. 1867. tl O'. F> MGBLAD. Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 nxaa .iloh. Fratico per post A f'zo uiterlijke Nomuiers 1.05. 2 SO. 0.05. Deze Courant, wordt dadelijks, met uit zondering vau Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.ia- Geboorte-, huwelijks- eu doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. Spoortreinen, van Leiden naar 's-Gravenhage Helft, Schiedam en Rotterdam: te 8 n 10 ra; 10 n. 10 m; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 ui.; 6 u. 9 in.; 8 n. 35 in.; 9 n. 27 ra.;, naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 45 ra.; 1! n. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 ni. Stoomboot Volharding van Leden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Biunen- Ainstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u„ overige dagen 'anam. ie 2 n. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: dagelijks voorm. 7 u. 15 m. Donderdag voorin 6 u. 15 in. Van Gouda uaar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbusliehfcingen(Lakenhal, Katoenfabriek eu Mienwstraat) 7 u. 45 m., 10 n. 45 iu.; 3 35 in.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. 35 ra. eu 3 u. 35 ra. JLi.iip03,t. 9, 16 en 25. W.-I. 'dail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf' van S uren 'sin. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid der Comm.. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4 Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 9—12. De Gemeen!e-archite-t is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor d9r In- en TJifcg. Aeehten. ea Aceijnzea van 9—1 en van 36 urenvan 's Rijks Dir. B9lastingea, Maandag Diusdag, Woensdag en Donderdag van 9 2vau Zegöi ea Registratie van 8—4 van de Hypotk. en het Kadaster van 9—4. BINNENLAND. LEIDEN, 16 November. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 142 tot 160 volwassen personen en van 74 tot 92 kinderen. ÏÏH. MM. de koning en de koningin, benevens Z. K. H. prins Alexander, zijn gisterennamiddag te halfdrie op het L o o aangekomen. De gewone wekelijksche audiëntie van den minister van koloniën zal, gerekend van Woensdag 20 dezer, tot nadere aankondiging niet plaats hebben. De minister van oorlog brengt reeds nu ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge machtiging des ko- nings, in bet nieuw te ontwerpen reglement voor de ko ninklijke militaire academie de bepaling zal worden opge nomen, dat evenals vroeger bet geval was, voor de cadets voortaan te bestemmen voor den dienst in de koloniën, de helft zal moeten worden betaald van het bedrag der bij dragen, dat voor de cadets van de verschillende wapens bier te lande wordt vastgesteld. Men schrijft uit 's-Iiage aan de Arnb. Courant, dat er ernstig sprake is van den heer Mutsaers als op volger van wijlen den heer Borret; en voorts, dat de be handeling der begrooting in de Tweede Kamer niet, gelijk verwacht werd, Maandag a. s. zal beginnen, aangezien de memoriën van beantwoording op de verslagen over sommige hoofdstukken nog niet verschenen zijn. Voorloopig moe ten daarom in de sectiën eenige wetsontwerpen van onder geschikten aard aan de orde zijn gesteld. Aan W. Nesse, koetsier, en P. Mak, kuiper, werd in eene eergisterenavond geboudene vergadering der te Delfshaven gevestigde afdeeling van de maatschappijTot Nut van 't Algemeen, op plechtige wijze vanwege die maatschappij de zilveren eerepenniug uitgereikt voor het met levensgevaar redden van drenkelingen. Gisterenavond ziju de natuurkundige lezingen bij het Bataafsch genootschap te Botterdam, die dezen winter door Dr. K. M. Giltay wekelijks zullen gehouden worden over de electro-dynamica geopend. In die vergadering gaf de spreker eene beschouwing van //het leven en wer ken van den grooten Ampère," den grondlegger en vol tooier van de kennis der dynamische electriciteit. Ook te Zutfen heeft, zich eene afdeeling van het Anti-Dagbladzegel-Verbond gevestigd. TeZierikzeeisde quaestie van het bouwen van arbeiderswoningen, die sinds eenigen tijd in commissie werd behandeld, Dinsdag 11. weder in de vereeniging, die zich daartoe gevormd heeft, publiek besproken, doordien de commissie, die er zich mede had bezig gehouden, ver slag heeft uitgebracht. Het bleek dat zij wel een bouw plan en eene bouwbegrooting gemaakt had, doch dat zij geen grond had om op te bouwen. Een lid der vereeni ging sloeg voor aan den gemeenteraad grond aan te vra gen op de balie bij de Varremarkt. Dien overeenkomstig werd besloten, doch het schijnt nog wel wat te zullen duren, voordat de arbeiderswoningen tot stand komen. Woensdag 11. is de onder de muren van 's-Herto- genbosch gebouwde honderd ellen lange ijzeren spoor wegbrug beproefd. De locomotief stoomde er overheen met twintig geladen zandwagensde proef is met den besten uitslag bekroondwordt het weder nog eenige weken gunstig, dan zal gewis het werk der verhooging van den weg, pararelweg, en van het terrein voor het stationsge bouw voor het einde van dit jaar aanzienlijk vorderen. De kamers van koophandel en fabrieken te Breda, Tilburg en Eindhoven hebben adressen van adhaesie goed gekeurd en verzonden ten behoeve van den geprojecteerden spoorweg BoxtelCleve. De mail uit Oost-Indië, China en Australië is den 13den dezer te Triëst aangekomen. Z. M. heeft veri. de bronzen med. en een loffelijk getuigschrift aan J. H. Caron, te Delft, en aan G. M. H. Tielens te Maastricht, wegens het met levensgevaar redden van kinderen uit het water; ben. tot plaatsv. kan - tunr. te Wageningen H. J. Haas, secr. dier gem.; te Naaldwijk, A. S. M. Hageman, burg. der gem. 's-Gravensandetot rentm. van het kroond. te Hulst den heer H. A. A. bax'on Collot d'Escury, thans rentm. te Schie dam; tot rentm. te Schiedam, standplaats Voorburg, den heer J. C. E. baron van Heerdt, burg. van Voorburg; eerv. ontsl. den O.-I. ambt. J. J. Breymann, laatst, secr. der res. Madioen, met toekenning van pensioen; eervol ontsl. F. A. de Klerck, als ontv. der dir. bel. en acc. te Klundert, dit kantoor met dat van Zevenbergen vereenigd en aldaar benoemd J. Houwing. De Thermometer van Fahrenheit teeKenae alhier Vrijdag des namid dags te 5 uren 52°, WindZ. O., des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 48°. Zaterdag morgen te 5 uren 48°, N. O., te 8 uren 48c,'s middags te 12 «ren 46°, te 4 uren 45°. BUITENLAND. PnuiSEJsr. Gisteren heeft de koning den landdag geopend met eene troonrede, waarin de vertegenwoordigers der nieuwe gewesten, die door den oorlog van verleden jaar, of, zooals de vorst zegt, door de gebeurtenissen van een merkwaardigen tijd, met Pruisen vereenigd zijn, met bui tengewone hartelijkheid worden begroet. De koning wordt zelfs roerend als hij zegt: Ik heb de bewoners dier ge westen van ganscher harte bij mijn volk opgenomen. De koning constateert verder den bevredigenden toe stand der financiën en vertrouwt, dat de afgevaardigden bereidwillig zullen toestemmen in alle uitgaven, die hij noodzakelijk zal achten om de waardigheid der kroon te handhaven. Wat Zuid-Duitschland betreft, wijst de vorstelijke rede naar alleen met voldoening, zonder al te veel ophef, op het tot stand komen van het tolverbond. Het //einddoel" der Duitsche beweging wordt vredelie vend genoemd, terwijl de koning zeker is, dat alle P'jrp-, peesche mogendheden dit ook zoo inzien. Dat,..*dot de middelen, die voor dat doel moeten dienen, vrédelievend zijn, wordt er natuurlijk niet bijgevoegd. Omtrent de Bo-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1