een LOOPER. dat de opstand te Rome moest uitbarsten, wanneer Gari baldi onder de muren der stad zou vescbljnen. Verschei dene personen, die aan het comité vijandig waren, zouden ter dood gebracht worden, en eenige plaatsen zijn aange wezen om geplunderd te worden. Te Florence schijnt de begeerte om Rome als hoofdstad te bezitten, verre van gesmoord en de regeering zal geene conferentie aannemen, waarvan het te voorzien is, dat zij de oude September-conventie zal handhaven. Men is te zeer overtuigd van het onhoudbare dier positie. Of die confex-entie evenwel, niettegenstaande de algemeen verzonden uitnoodigingen, wel tot stand zal komen, mag men betwij felen, indien het noodig is, dat de mogendheden die het meest bij de zaak betrokken zijn, Frankrijk, Italië en de paus, zich vooraf over de zaak verstaan. Want er zullen er altijd twee zijn, die het niet eens kunnen worden. De paus zal wel nooit met Italië instemmen, Frankrijk mis schien als het zien zal dat Italië eenparig Rome als hoofd stad verlangt. Omtrent het lot van Garibaldi schijnt nog niets bepaald te zijn. Het schijnt dat, voordat het groote rechtsgeding ten opzichte van zijne houding tegenover Italië een aan vang kan nemen, eerst een onderzoek moet plaats hebben naar zijne ontsnapping van Caprera. Dit onderzoek zal, naar men zegt, worden gehouden door de schouten-bij nacht Sei-ra, Ribotty en Devizy. Holfie. Vast, hoewel de omgang zich geheel voor behoeften be paalde. Met verlangen wordt de aanstaande veiling te gemoet gezien. §uikei'. Verkocht werden 1878 kranjs Java tot boven Sep- tember-waarde; de markt blijft zeer vazt. Geraffineerd zonder ver andering. Thee. Vast met weinig handel. Specerijen. Verlaten. Vruchten. Deze week werd eene lading Zantische krenten 11 afgedaan. Vijgen noteert men thans Condaats f8. Comadre/10 «n 11. Mleekrap. Met goeden handel tot zeer vaste prijzen. Indigo. Fijne soorten blijven gevraagd doch afwijkende gaan niet' zoo vlug af. Potasschen. Petersburger loco ƒ18 gedaan, zeilend 12%. Katoen. Deze week lusteloos gestemd; met kleine omzettingen tot iets lagere prijzen. Tin. Afgedaan: 1000 blokken Banca53%, 200 blokken Billiton 52%. Vetwaren. Kokosolie prima Ceylon 34. Prima Cochin 38. Palmolie per 50 kilo 24% a ƒ25. Genua-olijfolie ƒ85. Lijn koeken per 104 stuks 11 a 14. Raapkoeken per 1040 stuks ƒ85 a f 90. Raapolie contant f 4134.» per 6/w. ƒ43, per najaar ƒ41%. Lijnolie contant f 40%, per 6/w. ƒ42, per najaar 40%. Petroleum. Met regelmatige vraag voor binnenlandsche behoeften *n ter verzending langs den Rijn. De noteeringen zijn: Waterblank ƒ23 puik blank ƒ23, blank ƒ2254, mo°' lichtgeel ƒ22. Nieuwe aanvoeren zijn niet te vermelden. Granen. In het algemeen vast gestemd zonder echter eene bepaalde prijsverhooging aan te geven. Alleen rogge maakte hierop eene uitzonde ring, die tot betere prijzen verhandeld werd. ADVERTENT1EN. Voor een Kantoor te dezer stede wordt gevraagd: Adres in persoon aan het Bureau dezer Courant. p. VERSTEEGE, Mr. Smid, te Noord- ffcÊMfr wijkerhout, vraagt zoo spoedig mogelijk, tegen vats werk, een Smidsknecht, die bekend is met kagchelwerk. Door vermindering der prijzen van het ftEDEBL. BEIJERSCH BIEB wordt thans hetzelve door mij ge leverd per flesch 20 cents, buiten de flescli. (De bestellingen van 10 flesschen of meer worden kosteloos aan huis bezorgd.) per glas ten mijnen huize a ]S cents. K. H. BURGEMEISTER, fin** Br eedstraat. Turkije. Volgens berichten uit Konstantinopel heeft de zending van den grootvizier naar Candia tot pacificatie der bevolking bij lange niet de vruchten gedragen, als de regeering in hare tijdingen, die reeds uit den aard der zaak vei-dacht waren, heeft doen voorkomen. Zoo wordt gemeld, dat de grootviziei-, niettegenstaande al zijne po gingen, er niet in kon slagen om zich in verbinding te stellen met de hoofden der beweging, daar zij volstandig geweigerd hebben in onderhandeling te treden. In de dooi de Turken bezette plaatsen had men tex-nauwernood eenige personen als gedelegeerden kunnen bijeenbrengen. Meer dan dit resultaat had de grootvizier niet bereikt, en de bevolking blijft bij haar wachtwoord: vereeniging met Griekenland. ACADEMIE. Utrecht, 14 Nov. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer C. Bellaar Spruijt, geb. te Kockengen, met een academisch proef schrift, getiteld: «de electromotorische kracht van het element vin Daniell bij verschillende temperaturen". GEMENGDE BERICHTEN. Het schijnt in den nieuweren tijd nog niet uit de mode te zijn ge raakt, dat de vorsten een feest aanleggen, om van die gelegenheid gebruik te maken, ten einde de volksvertegenwoordigers gunstig voor hunne plan nen te stemmen. De Fransche koning Lodewijk Philips maakte met succe» van dit middel gebruik en zijn schoonzoon, koning Leopold I van België» volgde dit goede voorbeeld na. Zoo wist hij b. v. wel, dat de afgevaardigden over het algemeen zeer slecht gestemd waren voor het wetiontwerp, dat het departement van oorlog met eenige millioenen verhoogde, om Prui sische kanonnen te doen maken. Daarom noodigde hij eenige dagen voor de discussiën over dat wetsontwerp, het grootste gedeelte van de af gevaardigden, die hij wist dat tegen de zaak gestemd waren, op een heer- ]ijk diner. liet diner was prachtig, de wijnen waren voortreffelijk. Onder het dessert verwijderde de koning zich naar een aangrenzend vertrek. De af gevaardigden zagen elkander aan. Zij gisten wat hen wachtte, au besloten dus de champagne was goed stilzwijgend bij elkander in de groote zaal te blijven. Na eenige minuten kwam de heer Van Praet, minister van het huis des konings, den afgevaardigden verwittigen, dat de koning hen in eene nevenzaal wachtte, en nauwelijks is men binnengetreden of de koning brengt de zaak van de kanonnen ter sprake. «Als men ons daarvoor heeft uitgenoodigd," riep de nu overleden afge vaardigde Laubry met luide stem, «ga ik heen." En hij deed gelijk hij zeide. De anderen bleven, werden de les gelezen, en het ontwerp ging er door. Leopold II gedraagt zich te veel naar de vaderlijke lessen om zulk een kostelijk middel over het hoofd te zien. Zoo geschiedde het dan ook dat, wijl de sectiën Woensdag de wetsontwerpen betrekkelijk de legerorganisatie gingen onderzoeken, er Dinsdag een groot diner ten hove was. Nog was het diner niet afgeloopen of de afgevaardigden zagen, dat de koning het woord richtte tot den heer Pirmez, mat hem op een der ven sterbanken ging zitten en een druk gesprek met hem voerde. Natuurlijk trok dit «intermezzo entre la poire et le fromage" de aandacht van al zijne tegenwoordig zijnde collega's, die met aandacht den loop volgden van een gesprek, waarin Pirmez, wiens beginselen tot bazuiniging in tweestrijd waren met de dankbaarheid van de maag, zich zoo goed mogelijk tegen de koninklijke tegenwerpingen verdedigde. Dit afzonderlijk gesprek duurde langer dan een half uur, en leidde ein delijk tot ergernis. Op een gegeven oogenblik werd het in eens doodstil. De koning gevoelde toen dat hst tijd was om zijn slachtoffer los te laten en maakte eene soort van verontschuldiging. Maar dit militair diner zit den afgevaardigden nog in de maag. In een weinig bezocht koffiehuis te Maastricht werd door den eige naar sedert eenigen tijd geld vermist, hetwelk hem te meer bevreemdde, daar liet vertrek, waar hij zijn geld borg, alleen door huisgenooten werd bezocht. Aan de vrouw van zekere J., die het bovenhuis bewoonde, deelde hij dit mede, en deze gaf voor, sedert eenige dagen vreemde geluiden in het huis vernomen te hebben, zoodat zij vermoedde, dat alleen een spook de oorzaak van het wegrooven van het geld kon zijn. De waard echter, die met dezen hebzuchtigen geest nader kennis wilde maken, liet zonder medeweten zijner huisgenooten in genoemd vertrek waken, met het geluk kig gevolg, dat de wakers gisterennacht zich reeds van het geldspook mochten verzekerenhet was de vrouw van den bij hem inwonenden J. die, met eenige lakens omhangen, zich als een bovennatuurlijke geest aan stelde, doch bij de wakers weinig opgang maakte en spoedig het schim menrijk met de gevangenis moest verwisselen. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 15 November zijn veroordeeld: B. F. te Bodegraven, wegens diefstal in dienstbaarheid, tot eene cell, gev. van 2 m. T. v. d. N. te Bodegraven, wegens laster, tot eene cell. gev. van 2 m. en eene geldb. van ƒ25 of subs. 2d. J. S. te Leiden, wegens mishandeling, tot eene geldb. van 1. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. BijSt. In dit artikel vonden geene afdoeningen plaats. In gepelde soorten bepaalde zich de omgang voor behoeften. Men noteert thansRan goon ƒ10. Voorloop ƒ12. In Huiden en Wol is niets omgegaan. Meel 1ste qual. 25% a ƒ26, 2de qual. 22% a ƒ2354, 3ile qual. ƒ19 a 20. Keizersmeel ƒ30.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3