te Niopen J. A. Bentinck; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Arnerauiden c. a H. G. Eadijs Ellens; tot ontv. te MilliDgen J. Sijtsema Gzn., surn. De Thermometer van Fahrenheit teellende aiüier Donderdag des namid dags te 5 uren 47°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 44°. Vrijdag morgen te 5 uren 43°, Z. O., te 8 uren 45c, 's middags te 12 uren 55°, te 4 uren 52°. BUITENLAND. Duitschland. Terwijl de beloften eener herziening der wetten op de drukpers en op het recht van vereeniging in Frankrijk bijna verjaren, zijn in het groothertogdom Baden twee liberale voordrachten der regeering betreffende die twee punten aangenomen, nadat eerst de commissie uit de kamer en daarna de kamer zelve ze in nog liberaler zin hadden gewijzigd. Het recht der politie tot het in be slag nemen van dagbladen zal daarmede worden opgeheven, terwijl geene vereeniging of bijeenkomst ontbonden mag worden, tenzij ze strijdig is met de goede zeden, met de wet, of gevaarlijk voor den staat. Alleen de minister van binnenlandsche zaken heeft het recht van ontbinding. Pruisen. Volgens een bericht over den uitslag der ver kiezingen voor den landdag zijn van de 432 verkozenen 195 bepaald de regeering toegedaan25 behooren tot de oud-liberalen, terwijl 95 kunnen geteld worden tot de nationaal-liberale partij, en slechts 95 tot de Fortschritt- partij. De regeering zal dus in den landdag bepaald door eene meerderheid worden gesteund. Er schijnt zich echter eene nieuwe liberale centrum-fractie te zullen vormen, die tus- schen de Fortschritts-mannen en de nationaal-liberalen in zal staan, zonder zich te bemoeien met de punten waar over die twee partijen het oneens zijn. Eekent men niet naar de politieke kleur, maar naar de waardigheden, die de leden bekleeden, dan bestaat de Pruisische landdag thans uit 4 ministers, 50 ministerieele, regeerings en andere hooge beambten, 54 landsraden, 8 ambtsraden en ambtsbeden, 71 ambtenaren bij de rechter lijke macht, 23 opper-burgemeesters, gewone burgemees ters en stedelijke autoriteiten, 2 militairen, 21 profes soren, geleerden en kunstenaai's, 9 geestelijken, 3 genees- heeren, 1 ingenieur, 25 ter beschikking gestelde of gepen sioneerde ambtenaren, 3 gepensioneerde officieren, 2 "redacteurs van dagbladen, 20 handelsraden, industrieelen en kooplieden, 3 renteniers, 1 kamerheer, 101 riddergoed bezitters en grondeigenaars en 15 leden van welke geen stand of beroep is aangegeven. Naar de adellijke en bur gerlijke geboorte gerekend, bestaat de kamer uit een prins, 17 graven, 15 barons en vrijheeren, 119 adellijken en 280 burgerlijke personen. Heden wordt de zitting door den koning geopend. De heer Von Forckenbeck heeft de benoeming tot afgevaardigde van Keulen aangenomen. Men zegt dat bij de conservatieve leden der kamer het plan bestaat zijne benoeming tot president te steunen. De Kreuzzeitung meldt, dat Frankrijks circulaire betreffende de conferentie te Berlijn is ontvangen en dat die geen bepaald programma bevat. Naar men verneemt, is men ten aanzien van de be lasting op advertentiën in Pruisen nog tot geen besluit gekomen omtrent de quaestie, of elke advertentie afzon derlijk zal belast worden. Wanneer het regeerings-ontwerp wordt aangenomen, dan zal voor de dagbladen in zoover eene nieuwe belasting ontstaan, als zij eene bepaalde ruimte voor advertentiën beschikbaar stellen en daarvoor declareeren. Het dagbladzegel heeft in 1865 over het ge- heele toenmalige Pruisen ongeveer 498,000 thalers opge bracht, waarvan 200,000 thalers alleen door de Berlijnsche bladen werden bijgedragen, en nu schijnt het er op te worden toegelegd, om dit montant voortaan uit het recht op ad vertentiën te vinden. Den 18den dezer zal te Berlijn eene beraadslaging hierover worden geopend tusschen de aldaar aanwezige redactiën der dagbladen en een comité van ge machtigden der ministers van binnenlandsche zaken en financiën, benevens twee raden van het departement der posterijen. Engeland. De Eeform-league wil een bezwaar uit den weg ruimen, dat aan de afvaardiging van werklieden als leden van het parlement in den weg staat. Deze moeten nl. gedurende hun verblijf in de hoofdstad onderhouden wor den, terwijl hunne verdienste stil staat. Men zou dus een kapitaal moeten bijeenbrengen, om aan de werklieden parlementsleden gedurende den tijd der zittingen een in komen te kunnen verzekeren, gelijkstaande met 500 pd. st. 'sjaars. De //Saturday Beview" meent echter, dat dit aan de League niet zal gelukken, aangezien de Engelsche werkman zich niet gaarne eene opoffering getroost, waar uit hij geene directe voordeelen kan trekken. Men hoort telkens van oproeren wegens de duurte der broodprijzen. Zaterdag-avond is te Oxford de rust ver stoord en Maandag vreesde men weder voor eene bewe ging. Bij het oproer van Zaterdag werd de mayor der stad bijna aan het hoofd getroffen door een steen, terwijl hij het volk toesprak. De steen ging langs zijn oor en kwam in eene glasruit vlak achter hem te recht. Het was drie uren des nachts eer de straten weder in haar gewonen toestand waren. Zondag zijn buitengewone rustbewaarders beëedigd. Ook te Barnstaple hebben Zaterdag-ochtend ern stige ongeregeldheden plaats gehad. Verschillende bakkers winkels werden geplunderd, terwijl pogingen in het werk werden gesteld om een korenmolen te vernielen. De rechterlijke commissie in de zaak der Fenians te Manchester heeft eergisteren hare zittingen gesloten. Zeven beschuldigden zijn tot vijf jaar tuchthuisstraf verwezen. De minister Hardy heeft aan de koningin geadviseerd den Fenier Maguire, die te Manchester ter dood veroordeeld is, doch wiens schuld vrij algemeen onvoldoende bewezen geacht werd, onvoorwaardelijk vergiffenis te schenken. Uit eene nauwkeurige naamlijst der in Abyssinië aan wezige Europeesche gevangenen blijkt, dat hun aantal 35 bedraagt, waaronder 24 Duitschers of uit Duitsche ouders geboren, doch thans Engelsche onderdanen. Daaronder zijn de zendelingen Stern, Eosenthal en Flad, met hunne vrou wen en een drietal kinderen, de zendelingen W. Steiger en T. Brandeis, de naturaliën-verzamelaars K. Schiller en J. Essler, benevens twaalf Duitsche handwerkslieden, die vrijwillig daarheen zijn gegaan, en er thans wel gedwon gen worden te blijven, maar toch meer als arbeiders dan als gevangenen behandeld worden. De genoemde Stern is met den Engelschen consul Cameron, den heer Eassam en zeven andere lotgenooten te Magdala geïnterneerd, terwijl alle overigen in Debra-Tabor, het tegenwoordig hoofdkwartier van koning Theodorus, opgesloten zijn. De laatste berichten uit Abyssinië zijn gedateerd uit Zulla, 13 October. Daarin wordt gemeld, dat de ontscheping der tot op dien dag aangekomen troepen en materieel geregeld voortging, terwijl de troepen onmiddellijk van de landings plaats waren opgerukt naar een plateau, 15 mijlen land waarts in gelegen. De manschappen klaagden zeer over de op hunne route heerschende winden, waardoor te midden eener geduchte hitte het opgedreven heete zand overal doordrong, en wel in eene zoo sterke mate, dat onder anderen opene potten en ketels tot den rand met zand gevuld werden. Italië. Vooreerst zullen de Fransche soldaten nog wel te Eome blijven, daar de keizer ze er heengezonden heeft om de clericale partij te bedienen en deze ze er nog wel wat zal willen laten. De officieren zijn door den generaal De Failly aan den paus voorgesteld en de H. Vader heeft daarop zijne tevredenheid er over betuigd, dat hij zich omringd zag van het Fransche leger, daar hij thans meer dan ooit tegenover de gevaren geplaatst was, die den pau selijken troon bedreigden. Hij bedankte het leger en het hoofd van Frankrijks regeering voor de hem toegezonden hulp, terwijl hij er bijvoegde, dat ook Italië daarvoor dankbaar moest zijn, daar het nu bevrijd is van de anar chisten, dragende den vaan van roof en verwoesting. Hij betreurde het, dat het Italiaansche gouvernement zich van deze ongeregelde benden heeft bediend als de voorlooper zijner plannen tot een inval. Hij schatte hoog de getrouw heid van het kleine pauselijk leger, dat het stuk aarde heeft verdedigd, hetwelk den paus nog overblijft voor de vrije uitoefening van zijn geestelijk gezag. Hij zeide voorts, dat de hulp van Frankrijk juist in tijds gekomen was tot bekroning van deze schoone verdedigingsprak ook van de demonstratiën der katholieken in Frankrijk en in de geheele wereld ten gunste van den paus, en eindigde met zijn zegen uit te spreken over Frankrijk, over het Fransche leger, over de Fransche regeering en haar hoofd. Men ziet het: alweder de oude verwarring. De paus meent dat kleine stukje aarde nog noodig te hebben voor de vrije uitoefening van zijn wereldlijk gezag. En toch zou logisch uit deze stelling moeten volgen, dat de paus, die, minder wereldlijke macht heeft dan vroeger, ook zijn gees telijk gezag in diezelfde mate heeft zien afnemen. En dit zal toch wel geen katholiek toegeven. Z. H. zal aan zijne zouaven en aan de Fransche sol daten nog iets meer geven dan bedankjes en hun eene medaille uitreiken ter gedachtenis aan het gevecht bij Montana. Intusschen is te Eome het insurrectionneele comité ont dekt, daar drie leden voor eene som van 45000 kronen aan de politie alle berichten, die zij wenschen kon, gege ven hadden. Dientengevolge is bij verscheidene personen huiszoeking gedaan en zijn papieren in beslag genomen waaronder eene volledige lijst van hen, die geldelijke bij dragen hebben geleverd, en verdere bijzonderheden met de vertakkingen in verband staande, Ook is daaruit gebleken,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2