N°. 2384. Zaterdag A0. 1867. 16 November. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden; naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 m.; Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 o. 45 ra., 10 u. 45 ra.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. - Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 3—6 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. BINNENLAND. LEIDEN, 15 November. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is hedenavond uit het bekende drietal predikanten beroepen, de heer J. Knappert, predikant te Deventer. Men zegt dat Z. M. de koning afwijzend beschikt heeft op het adres van dén gemeenteraad van Vlissin- gen, waarbij verzocht werd het instituut voor de marine van Willemsoord naar de Zeeuwsche havenstad over te plaatsen. In de vergadering van het Indisch genootschap, Dinsdag avond te 's-Hage gehouden, onder voorzitterschap van den generaal Van Swieten, is de quaestie van het landrentestelsel behandeld. De vraag werd ingeleid door eene schoone bij drage van den heer Van Heukelom, oud-lid der Tweede Kamer, terwijl verder de ÏÏH. Joosten en Mr. H. H. Tydeman uit Amsterdam, de heer Van der Wijck, oud-lid van den raad van Indië, en anderen het woord voerden. Voor de volgende vergadering is de vraag aan de orde gesteld: hoe de landrente thans in verschillende streken geheven wordt Gisteren is te Rotterdam plechtig de eerste steen gelegd voor de schietbaan van het korps vrijwilligers al daar door den kommandant, den heer A. van Stolk Cz. Het terrein ligt onder de gemeente Delfshaven, en het gemeentebestuur dier stad was dan ook bij de feestelijk heid tegenwoordig. Terwijl het kunstminnend publiek te Leiden te ver geefs hunkert naar eene opera-voorstelling, en, zoo het nog per extra iets krijgt, nooit verder komt dan eene kleine opéra-comique, wordt in het nederige Doesborgh de Freischütz opgevoerd en kan men daar de verwachting uitspreken, dat //het talrijk opgekomen publiek" van het kleine Geldersche stadje nog meermalen dezen winter in de gelegenheid zal kunnen zijn de opvoeringen van het Arnhemsche opera-personeel van den heer L. Eichtelberger te applaudisseeren. Een inzender in de Arnh. Courant van heden vindt het vrij vreemd, dat, terwijl de minister van oorlog, bij een bezoek aan het kamp van Zeist, gepasseerden zomer te kennen gaf, dat het detachement vesting-artillerie uit Maastricht naar Nijmegen zou vertrekken, en aan den chef v -n dat detachement de keuze liet of hij liever met 1 Mei dan met 1 November verplaatst wilde worden dat ni op eens, nadat die mededeeling reeds door eene officieele kennisgeving was bevestigd, bepaald is, dat ge noemd detachement met 1 Mei naar Grave moet gaan. Behalve dat hieruit onaangenaamheden voor de officieren moeten voortspruiten, waarvan sommige reeds te Nijmegen woningen hebben gehuurd, vraagt de inzender, of het plaat sen van vesting-artillerie in eene vesting als Grave wel van eenig nut kan zijn en of ze niet elders beter gebruikt zou kunnen worden. Ook tegen andere garnizoensverande ringen worden op sommige plaatsen, en wel op officieele wijze, bezwaren kenbaar gemaakt. Zoo hebben niet alleen eenige inwoners van Arnhem eene bijeenkomst gehouden, om den minister van oorlog te verzoeken de rijdende artillerie in die stad te laten, maar ook te Middelburg hebben èn de gemeenteraad èn eenige ingezetenen zich in adres tot den minister gewend, met verzoek het tegen woordige garnizoen in die stad te laten of door eene be zetting van gelijk getalsterkte te vervangen. Zij die gemeend hadden, dat de locomotief de trek schuit naar een Museum van Oudheden zou doen verban nen, zijn in hunne verwachting teleurgesteld. Op markt dagen toch houdt de trekschuit tusschen Eraneker en Leeuwarden met groot succes de concurrentie met den spoortrein vol. Dit ligt natuurlijk aan de ondoelmatige regeling der uren van den spoorwegdienst. Op de lijn Moerdijk-Luik der staatsspoorwegen wordt nog al eens van kleine spoorwegongevallen vernomen. Zoo zijn nu weder Zondag 11. tusschen Eindhoven en Luik, op de hoogte van het station Glons, een goederentrein en eene locomotief met bagagewagens met elkaar in botsing gekomen. Een hevigen schok heeft men kunnen vermijden, zoodat de schade, aan het materieel aangebracht, van wei nig of geen beteekenis is. De beambten zijn bijtijds van den trein afgesprongen, uitgenomen de hoofdconducteur, die dan ook vrij zwaar gewond is. In plaats van Dr. Van Rossum zijn tot directeur der burger-avondschool en leeraar aan de hoogere burgerschool te Harlingen aanbevolen de HH. D. van der Wal, docto randus in de philosophie te Arnhem, en W. J. Meijers, candidaat te Hoorn, zijnde de eenige sollicitanten. De eerste is met algemeene stemmen benoemd. Tevens werd door den raad besloten .aan de nieuw benoemde leeraars geen eervol ontslag te^ verleenen dan 2 maanden na de aan vrage. De arrondissements-rechtbank van 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van het dérail lement bij O is ter wijk. Zij heeft den heer v. A., toen malig waarnemend stationschef, ontslagen van allo rechts vervolging, en den vroegeren wisselwachter veroordeeld tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. Het ramtorenschip //Prins Hendrik der Nederlanden" is gisterenmorgen te Portsmouth aangekomen, terwijl het stoomfregat //Adolf hertog van Nassau" den 12den op de hoogte van Dungeness zeilde. Aan boord van beide sche pen was alles wel. De Indische mail per Engelschen dienst is den 12den van Malta naar Marseille gezonden en werd daar gisteren avond verwacht. LEID8CH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.95. Franco per post2 80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer f 0.12- Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 35 m.; 9 u. 27 ra.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 45 ra.; 11 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maaudag ochtend te 4 n., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amatel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u., overige dagen 'snam. te 2 n. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: dagelijks voorm. 7 u. 15 m. Donderdag voorm. 6 u. 15 ra. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. 35 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Z. M. heeft benoemd tot burgem. te Grave R. J. N. Walterte Stomp- wijk en Veur T. C. Roering; te Delft Mr. J. van Kuyk. Z. M. heeft aan Dr. W. J. A. Jonckbloet, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Eerv. ontsl. P. L. Mulder als ontv. der in- en uitg. rechten en ace. te Laagsohe Uitklaringspaal; ben. tot ontv. der in- en uitgaande rechten

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1