boofd- en 15 hulponderwijzers, en 1 hoofd- en 14 hulponder wijzeressen; in Friesland 2 hoofd- en 12 hulponderwijzers, 1 hoofd- en 3 hulp onderwijzeressenin Overijsel 4 hoofd en 6 hulponderwijzers, en 3 hulponderwijzeressenin Gro ningen 6 hoofd- en 18 hulponderwijzers; in Drenthe 2 hootd- en 2 hulponderwijzers; in Limburg 7 hoofd- en 19 hulponderwijzers, en 1 hoofd- en 9 hulponderwijzeressen In t geheel hadden zich aangegeven 194 hoofd- en 443 hulp onderwijzers, 28 hoofd- en 114 hulponderwijzeressen, waar van 101, 228, 10 en 32 werden afgewezen. Voor het meer uitgebreid lager onderwijs hadden zich in alle provinciën te zamen aangegeven 1391 onderwijzers en onderwijzeres sen, waarvan 794 zijn toegelaten. Te Brussel heeft zich den 19den Februari van dit jaar eene //Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid" gevestigd, die sinds dien tijd, met betrekkelijk geringe hulpmiddelen, reeds 90 Nederlanders, die in België door oorzaken buiten hun schuld tot armoede vervallen waren ot voor een oogenblik in moeilijke omstandigheden ver keerden, is kunnen te hulp komen. Dezer dagen heeft die vereeniging eene circulaire rondgezonden, waarbij zij in het kort zegt en met een drietal voorbeelden duidelijk aan toont, wat zij reeds heeft uitgericht, om tevens, vooral met het oog op den naderenden winter, aan te dringen op ruimere deelname van de zijde der gegoede Nederlan ders. Aan het hoofd der vereeniging staat als eere-voor- zitter de Nederlandsche gezant in België, als vice-eere- voorzitter de consul der Nederlanden te Brussel. Tevens komen op de lijst der bestuursleden voor de namen van de HH. G. H. Bongarts Lebbe, P. Cuypers van Velthoven, H. V. van Gogh, H. A. Graaf van Bylandt, Maurits H. van Lee, die zeker wel in staat zijn ook hier te lande sympathie voor die vereeniging en vertrouwen in haren arbeid op te wekken. -Bij de dezer dagen te Botterdam gehouden vei ling van het tweede gedeelte der verzameling prenten enz., nagelaten door den heer H. de Kat van Oost- en West- Barendrecht en Carnisse, zijn over het algemeen zeer goede prijzen besteed. De prenten van Bembrandt, 287 in getal, hebben te zamen ongeveer ƒ17,000 opgebracht. Zr. Ms. ramtorenschip //Prins Hendrik der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee M. H. Jansen, is in den voormiddag van Zondag 11. van de reede van Te iel naar zee vertrokken, ten einde eenige Fransche en Engel- sche havens te bezoeken. Gisterenmorgen is Zr. Ms. fregat //Adolf van Nassau" naar de Middellandsche Zee vertrokken, om evenzoo een instructie-tocbt te doen. Te Hollum op Ameland is door een timmermans knecht bij het afbreken eener trap in de kerk gevon den een potje met 103 gouden geldstukken van Portugeesche afkomst, welke te Amsterdam getaxeerd zijn op eene waarde van 2000, zoodat de vinder bij dit af breken een fortuintje had van 1000. Ook te Deventer zal zich weldra eene sub-com missie vormen om het volledig herstel der St.-Janskerk te 's-Hertog enbosch te bevorderen. Naar aanleiding der laatste verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Groningen, had een inzender in de Groninger Courant er op gewezen, als op een be treurenswaardig verschijnsel, dat van de 1700 kiezers slechts 305 waren opgekomen, zoodat 1/12 der kiezers de keuze beslist heeft. De Groninger correspondent der Arnhemsche Courant tracht dit gebrek aan ijver te verklaren. Behalve in toestanden van lokalen aard meent de correspondent de reden er van te moeten zoeken in het gebrekkige der kieswet zelve. Het eenige radicaal om kiezer te zijn," zegt hij, //is zooveel en zooveel in de belasting te betalen. Dit maakt dat in deze stad honderden kiezers zijn, die intellec tueel tot den grooten hoop behooren, welken Groen het volk achter de kiezers" noemt. Dezulken stemmen bijna nooit, tenzij opgeroepen door geestelijken of invloedrijken dan luisteren ze gewillig naar den toom. Zoolang onze kieswet eene halve wet blijft, en niet ook aan intellectueele kracht rechten geeft; zoolang niet aan ieder officier, on derwijzer, ambtenaar of wat ook, krachtens een radicaal door examen of benoeming, het kiesrecht wordt verleend, zoolang zal er bij verkiezingen altijd hier eene groote mate van lauwheid en gebrek aan leven, elders het ge willig meeloopen in 't zog van geestelijken of anderen in vloed aan de tegenstanders der vrije verkiezing schijnbaar recht van spreken geven." De nieuwe commissaris des konings in de provincie Groningen heeft onlangs de gelegenheid gehad zijne eerste proeven van bekwaamheid in het leiden der staten vergadering gegeven. Het schijnt dat die eerste proeven niet zeer gunstig zijn uitgevallen. Men had zijn talent om in het publiek te spreken, zeer geroemd, doch in zijn //maidenspeech" schijnt hij weinig kracht en fermiteit aan den dag te hebben gelegd. Ook wat de leiding der ver gadering betreft, schijnt de graaf Van Heiden Beinestein, volgens het oordeel der leden van de staten, nog veel te moeten leeren voor hij het verlies van den heer Van Boijen kan doen vergeten. Men klaagt er in Groningen zeer over, dat, door de nieuwe regeling van den postdienst, de paketten uit 's-Hage aldaar zoo laat aankomen, dat men, als het zeer voorspoedig gaat, de courant, die Donderdag-avond in den Haag wordt gelezen, eerst Zaterdag-morgen te halfnegen in handen krijgt. BUITENLAND. De heer Twesten, tegen wien sinds langen tijd een proces aanhangig was wegens eene rededie hij in de Prui sische kamer van afgevaardigden tegen het beheer van den minister van justitie had gehouden, is door de rechtbank te Berlijn veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren. Vroeger rekende men, dat de afgevaardigden alleen tegenover de kamer verantwoordelijk waren voor hetgeen ze zeiden, doch eenigen tijd geleden heeft het hooggerechtshof anders beslist. Volgens de officieuze //Berliner Correspondent" der //Allgemeine Zeitung" zal Pruisen slechts dan aan het congres deelnemen, wanneer de Bomeinsche curie zelve wenscht hare aangelegenheden aan eene Europeesche conferentie te onderwerpen en deze laatste hare eischen zelve formuleert. Een wonderlijke maatregel, om de burgers van Pa rijs, die voortgaan hunne ontevredenheid over de duurte der broodprijzen aan den dag te leggen, te apaiseerenDe regeering heeft nl. een blaadje langs de straten doen rondventen, getiteld: //de duurte van het brood, of als ik het gouvernement was!" De burgers kochten dit, meenende dat het eene critiek, was en waren zeer verbaasd, dat het gouvernement zulk een blaadje zoo vrij liet verkoopen. De inhoud gaf hun weldra de sleutel van het raadsel en stelde hen bitter te leur. De regeering kan dan ook niet zeer gerust zijn op de houding, die het parlement tegenover haar zal aan nemen en er wordt reeds gesproken van het voornemen der lin kerzijde om de ministers in staat van beschuldiging te stel len. Het gouvernement schijnt dit te willen voorkomen, door, in plaats van zooals men gezegd heeft de kamers reeds tegen den 26sten bijeen te roepen, ze liever te ont binden. Echter zal dit slechts uitstel van executie wezen, daar de sympathie der natie voor het tegenwoordige kabi net en zijne handelingen niet groot is, en dus de regee- ringscandidaten niet juist den meesten kans zullen heb ben. Mogelijk hoopt de regeeriug zich nog uit de verlegenheid te kunnen redden, door te maken dat de conferentie spoedig bijeenkome en er dus of in den toe stand van Italië tegenover de Bomeinsche quaestie eenige wijziging kome, öf die positie door eene Europeesche sanctie Z. M. heeft benoemd tot lid van het collegie vau regenten over het huis van arrest te Breda Mr. H. van der Hoeven, adv. aldaar, en als zoodanig te Appingedam E. Takens, burgem. dier gemeente; tot rechter- plaatsverv. in de arr -rechtbank te Eindhoven Mr. I). A van den Acker adv. aldaar. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Maandag des namid dags te 5 uren 46°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 40'. Dinsdag morgen te 5 uren 39°, te 8 ureu 43c, 's middags te 12 uren 49°, Z. O te 4 uren 48°. Pruisen. Men verwacht dat de koning zelf den land dag zal openen en dat de zittingen twee maanden zullen duren. Frankrijk. Men zegt dat de nieuwe Engelsche gezant te Parijs, lord Lyons, niet veel hoop heeft gegeven op het toetreden van Engeland tot de conferentie. De France" verklaart echter, dat alle Europeesche mogendheden zich gunstig over het voorstel van Frankrijk hebben uitgelaten, en dat de regeering dientengevolge eene tweede circu laire aan de Europeesche staten heeft gericht, met inbe grip der kleinere mogendheden. Italië. Men kan niet zeggen, dat koning Victor Emma nuel, of, zoo men wil, de Italiaansche regeering eene edele houding heeft aangenomen in de Bomeinsche quaestie. Eerst heeft ze oogluikend den opstand toegelaten, Gari baldi niet verhinderd te vluchten en te Florence speeches tot het volk te houden. Toen heeft ze, na eenige ijdele protesten voor den vorm, zich kruipend naar Frankrijk geschikt, en nu de slachting, te Montana onder de Gari- baldianen te weeg gebracht, in gansch Italië medelijden en sympathie voor die wakkere ongelukkige slachtoffers opwekt, nu wil de regeering toch ook niet vreemd blijven aan dat medelijden en vaardigt de koning een decreet uit, waarbij 50,000 franken voor de ondersteuning der ge kwetsten en voor de nagelaten betrekkingen der gesneu velden worden afgestaan.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2