V. 2381. Woensdag A0. 1867. 13 November. h Prijs dezer Courant. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden] naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 m.; Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoen fabriek en Nieuwstraat) 7 45 m., 10 u. 45 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 85 m. en op Zondag 10 u. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sin. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12-1. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nomuiers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer ƒ0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 35 m.; 9 u. 27 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 45 m.; 11 u. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u., overige dagen 'snam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: dagelijks voorin. 7 u. 15 m. Donderdag voorm. 6 u. 15 m. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. 35 m. en 3 u. 35 ra. O.-I. Lan&post. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Het steeds klimmend getal abonnenten op het Leidsche Dagblad, zoowel buiten deze stad als onder Leidens inge zetenen, heeft den ondergeteekende doen besluiten, met 1° December e. k. het formaat van dit blad te vergrooten. Hij vleit zich, dat deze uitbreiding een middel zal zijn, om het Leidsche Dagblad meer en meer de belangstelling, die het bij het publiek mag ondervinden, waardig te maken. 12 November 1867. A. W. SIJTHOFF. LEIDEN, 12 November. De bezoekers der wereldtentoonstelling, die in de galerij der machines hun aandacht niet geheel en al hebben laten absorbeeren door de groote, geraasmakende werktuigen, maar die ook nog een open oog hebben gehad voor de kleinere voortbrengselen van het menschelijk vernuft, welke evenals hunne grootere mededingers geroepen waren om in het een of ander vak der nijverheid de werkzaamheid der menschen geheel of gedeeltelijk te vervangen of ten minste die van verscheidene personen samen te voegen die bezoekei's moeten in de Belgische afdeeling twee kleine machines hobben opgemerkt, welke ten doel hadden, de werkzaamheden, die voor het vervaardigen van drukwerk vereischt worden, weder eenigszins te vereenvoudigen. Het waren de zetmachine en de distribueermachine van de hee- ren Isidore Delcambre, Cruys en Comp. te Brussel. Niettegenstaande de ijverzucht der Fransche typografen heeft weten te bewerken, dat de uitvinders van deze inge nieuze werktuigen, die voor een veel onvolmaakter machine te Londen en op andere plaatsen de gouden medaille had den ontvangen, te Parijs eenvoudig met brons bekroond zijn, zoo heeft toch een nader onderzoek onderscheidene mannen van het vak overtuigd van de groote deugdelijk heid en gemakkelijkheid, in éen woord van de wezenlijke waarde dezer machines voor de typographic. Zoo heeft ook de uitgever van dit dagblad de zetma chine en de distribueermachine van Delcambre in zijn atelier ingevoerd. Als men die beide eenvoudige toestellen onder de leiding van een jongen ziet werken, dan moet men het vernuft van den uitvinder bewonderen, die een eersten en grooten stap heeft gedaan tot de volmaking van een werk, dat sinds de uitvinding der boekdrukkunst steeds op dezelfde wijze werd verricht. Door eenvoudig d.e verschil lende toetsen van een klavier aan te raken, stoot men de let ters die men noodig heeft achtereenvolgens in verschillende gladde groeven, die op éen langen zethaak uitloopen, waarin de letters dan door een hamertje in horizontale richting worden voortgeschoven, terwijl aan het eind daarvan een ander persoon zulk een langen regel verdeelt in zooveel regels als voor den vorm noodig zijn. In de distribueer machine worden de letters door eene kleine beweging met de hand beurt voor beurt weggestoten en glijden daarop in verschillende groeven, die, door eene kleine drukking met de andere hand op verschillende toetsen, achtereen volgens worden opengezet. Zoo worden de letters weder naar hare soort in rijen gerangschikt, die men aanstonds weder in de zetmachine kan plaatsen om het werk van dezen toestel ongestoord te doen voortgaan. Maar het is niet mogelijk eene nauwkeurige beschrijving van die beide vernuftige werktuigen te geven, die bij een vlugge behandeling zeer veel tijd en kosten kunnen uit sparen. Trouwens de heer Sijthoff is gewis bereid, aan be langstellende bezoekers zijne nieuwe werktuigen te laten zien. Gisteren ontviel aan het personeel der Arrondisse- ments-Rechtbank alhier haar oudste lid. Des avonds omstreeks acht uren overleed in den ouderdom van ruim 83 jaren de Edel-Achtbare heer P. F. C. Moltzer, die meer dan 57 jaren aan de rechtsbedeeling in deze stad een werkzaam aandeel had genomen. "Van 1810 als advocaat alhier de praktijk uitgeoefend hebbende, werd hij in 1821 benoemd tot griffier bij die rechtbank, welke betrekking hij met ijver en nauwgezetheid waarnam. Allen die den eerwaardigen grijsaard van nabij hebben gekend en zijne frischheid en opgewektheid van geest tot in zijne laatste levensdagen hebben kunnen waardeeren, die getuigen waren van zijne levendige belangstelling in alle maatschappelijke belangen, tot welker waarneming hij geroepen was, zullen nog lang zijner gedenken. Dat ook de rechtbank haren werkzamen griffier zeer waardeerde, blijkt uit de woorden, waarmede de voorzitter hedenmorgen eene warme hulde aan den) ontslapene bracht en die wij morgen hopen mede te deelen. Door Dr. J. P. Heije, algemeen secretaris der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst is eene circulaire rondgezonden, waarbij vooral wordt aangedrongen op het vestigen van eene afdeeling dier Maatschappij op plaatsen, waar die nog niet bestaat, en waarin tevens wordt opge wekt tot medewerking aan het stichten eener //Vereeni- ging voor Nederlandsche Muziek-geschiedenis", welk punt op de 38ste algemeene vergadering der Maatschappij, den 18den Juni 11., is ter sprake gebracht, maar wegens het vergevorderd uur is moeten verdaagd worden. "Wij herinneren er aan, dat in den nacht van den 13den op den léden dezer aan den hemel een sterrenregen te zien zal zijn, die haar uitgangspunt nemen moet in den grooten beer. Thans is de staat bekend van den uitslag der pro vinciale najaars-examens voor het lager onderwijs, in Oc tober 11. gehouden. lu Noord-Brabant zijn toegelaten 4 hoofd- en 16 hulponderwijzers, en 4 hoofd- en 5 hulponder wijzeressen; in Gelderland 16 hoofd- en 29 hulponderwij zers, en 9 hulponderwijzeressenin Zuid-Holland 24 hoofd en 38 hulponderwijzers, 5 hoofd- en 19 hulponderwijzeregsen-^ in Noord-IIollaud 21 hoofd- en 48 hulponderwijzers,..6Üoofd- I en 25 hulpouderwijzeressenin Zeeland 2 hoojS- en "f2 j hulponderwijzers, en 4 hulponderwijzeressen; in /Utl^scht 4

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1