wet, regelende het toezicht op de maten, gewichten en weeg werktuigen. Vrijdag 11. werd voor de arrond.-rechtbank te's-Herto- genbosch de zaak behandeld van een wisselwachter en van den destijds plaatsvervangenden stationschef aan het sta tion der staatsspoorwegen te Oisterwijk, ten gevolge van wier nalatigheid in den avond van den 23sten Sept. jl. de trein van Tilburg naar Boxtel op een verkeerd spoor geraakt, met goederenwagens in botsing gekomen en in een sloot gevallen is. De beklaagden hebben hunne schuld erkend en het O. M. heeft voor ieder 45 dagen cellulaire gevangenisstraf geëischt. Donderdag a. s. zal de uitspraak plaats hebben. De gemeenteraad van Gorkum heeft afwijzend beschikt op het adres van zeer vele ingezetenen dier stad, waarbij verzocht werd de kermis dit jaar toch te doen plaats hebben. De kamer van koophandel in die stad heeft aau de regeering een adres ingediend tot vermindering dei- briefport tot op vijf cents, en zoo mogelijk tevens tot invoering van gedwongen of begunstigde frankeering, zoo als deze in België bestaat. Men verwachtte dat zulk een maatregel van veel nut zou zijn voor den handel, aange zien de brieven zoodoende spoediger bezorgd zouden kun nen worden. In eene vergadering der provinciale staten van Over- ij s e 1 is op een amendement van den heer Mr. J. H. van Roijen besloten, om den staat te sommeeren, het provinciaal gerechtshof op een bekwamen termijn te ont ruimen, omdat voor bedoeld gebouw, het eigendom der pro vincie, nog nimmer van staatswege eenige huur is betaald. Te Harlingen, waar de kerkelijke verkiezingen de geesten en de gemoederen in den laatsten tijd uitsluitend bezig hielden, is Vrijdag-avond de uitslag der stemming bekend geworden. Van de 40 leden van het kiescollegie behooren 38 tot de kerkelijk streng behoudende partij, terwijl nog eene herstemming tusschen een liberaal en een orthodox-gezinde moet plaats hebben. Vrijdag is op het raadhuis te Middelburg in het openbaar voor afbraak verkocht de Vlissingsche poort, die sedert het jaar 1634 een gedeelte der stad tot sieraad heeft verstrekt, doch thans voor de aangevangen spoorweg- en kanaal werken moet verdwijnen, daar zij juist midden in het nieuw te graven kanaal naar Vlissingen valt. In de eerste vergadering der nieuwe vereeniging tot opwekking en bevordering van constitutioneel leven te Deventer, onder de leus //Hernieuwing", die Donder dag 11. gehouden is, werd Dr. «F. van Vloten met bijna al- gemeene stemmen tot candidaat gekozen voor den gemeen teraad bij de aanstaande verkiezing. Toen werd het verslag der gemeente-begrooting besproken en ten gevolge daarvan besloten, aangaande eenige punten schriftelijk aan den raad de meening en de wenschen der vereeniging voor te leggen. Woensdag 11., omstreeks 10 uren in den morgen, be speurde men van den zeedijk te Moddergat bij T e r n a a r d, in Friesland, een schip op verren afstand, dat in hoogen nood scheen te zijn. Eenige oogenblikken later was het spoorloos verdwenen. Het bleek dat de reddingsboot, er heen gevaren, doch te laat gekomen was. Waarschijnlijk was het verongelukte schip de brik //Aln", kapitein Wil liam Ferrow, komende van Kroonstad, bestemd naar Dundee en geladen met rogge. BUITENLAND. Duitschland. De Beiersche bisschoppen hebben evenals de Oostenrijksche een adres zien afwijzen, dat tegen de ontworpen wetsvoordracht betreffende het lager onderwijs gericht was. De minister verwijt den bisschoppen en aarts bisschoppen, dat zij aan een ontwerp, dat hun in zijn ge- heelen omvang niet bekend was of bekend kon zijn, de strekking hebben toegedicht om de volksschool in Beieren te //ontchristelijken," en daardoor niet weinig hebben bij gedragen om de gemoederen te verontrusten en de openbare meening op het dwaalspoor te brengen. Feankbijk. Wel verre van het pauselijk grondgebied te verlaten, hebben de Franschen ook Yelletri en Viterbo bezet, waar zij, volgens de officieuze bladen, met veel sym pathie door de bevolking zijn ontvangen. Die bezetting zal evenwel niet van langen duur kunnen zijn, zoo Frank rijk ten minste langs diplomatieken weg de Romeinsche quaestie wil oplossen. Men zegt nl. dat de ontruimiug van den Kerkelijken Staat door de mogendheden als voor waarde voor het bijeenkomen eener conferentie gesteld is. Daarmede is echter nog niet gezegd, dat de conferentie door zal gaan. Maar spoedig zal men weten wat hiervan is, aangezien nu eene nieuwe circulaire betreffende die zaak door de Fransche regeering is uitgevaardigd. Men beweert zelfs, dat deze circulaire eene definitieve uitnoodigiug behelst. De Moniteur bevat weder dépêches van den generaal De Failly uit Rome, waarin gezegd wordt, dat bij Montana 3000 pauselijken en 2000 Franschen tegenover de Gari- baldianen hebben gestaan. De pauselijken hadden verzocht den eersten aanval te doen, de Franschen hebben de reserve gevormd en den aanval ondersteund. Volgens die berichten hebben de Franschen slechts 2 dooden en 38 gewonden, de pauselijken 20 dooden en 123 gewonden gehad, terwijl de opstandelingen 600 dooden op het slagveld en 1600 gevangenen in de handen der vijanden hebben achtergelaten. Het aantal hunner gewonden wordt zelfs niet opgegeven. //Het Chassepot-geweer", voegt de Moniteur er met erger lijken trots bij, //heeft wonderen verricht." De Engelscke gezant te Parijs, lord Lyons, heeft Zater dag zijne geloofsbrieven aan den keizer overhandigd. Bij die gelegenheid heeft hij vooral aan keizer Napoleon de ingenomenheid der koningin van Engeland betuigd met de hartelijke handelsbetrekkingen, die tusschen de beide lan den heerschen. De keizer heeft in dienzelfden geest ge antwoord. Het geheele verhaal omtrent de aftreding van den heer De la Valette als minister van biunenlandsche zaken blijkt eene fictie te zijn geweest. Het schijnt dat de regeering zelve die geruchten in de hand heeft gewerkt, ofschoon er volstrekt geen grond voor was, toen de zaak der inter ventie te St.-Cloud werd besproken. Men wilde het pu bliek doen gelooven, dat van die quaestie het voor en het tegen ernstig werden overwogen, zoo zelfs, dat er tweedracht in den ministerraad ontstond en onafhankelijke raadslieden des keizers om hun ontslag verzochten. Men zegt nu, dat er niets van dit alles is aan geweest. De wil van den keizer is niet alleen' wet geworden, maar ook ieders wil geweest. De bewegingen, door de duurte van den broodprijs in het leven geroepen, duren voort. De personen die wegens het roepen van //leve Garibaldigearresteerd waren, zijn weder vrijgelaten. Charles Dickens, de bekende romanschrijver, is met zijn zoon naar Amerika vertrokken. Zaterdag heeft de prins van Wallis zijn 26sten ge boortedag gevierd. Ook heeft de nieuwe lord-mayor van Londen toen zijn intocht gehouden, doch vele van de oude ceremoniën, in de eerste plaats de ouderwetsche statie koets, werden gemist. De hooge prijzen van het brood en het vleesch wek ken voortdurend in hooge mate de ontevredenheid der bevolking op. Zoo heeft Vrijdag-avond een volksoploop plaats gehad te Barnstaple. Ongeveer 2000 man namen aan het oproer deel. Zij hebben de bakkerswinkels geplun derd en vernield en een aanval op een meelfabriek ge daan. Er zijn vijf belhamels gearresteerd. Er heeft zich nu echter eene maatschappij gevormd, die in Londen en in andere groote steden goed en goedkoop brood wil leveren. De Abyssinische expeditie zal bestaan uit 12,000 strij dende manschappen, ieder van een muilezel voorzien, en 8000 man, als oppassers en om verdere diensten te doen. De Star" neemt het zeer kwalijk, dat men den onderkoning van Egypte veroorloofd heeft troepen te zenden. Deze hoopt thans het zwaard der Christenen te zullen kunnen bezigen, om eindelijk het Christelijk Abyssinië aan de Makome- Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf. tot luit.-kol. bij het 1ste reg. den maj. G. A. de Gelder, van het 3de reg.; tot maj. bij het 3de reg. den kapit. 1ste kl. P. Heitz, van het 2de reg.; tot officier van gez. Iste kl. den officier van gez. 2de kl. J. M. Engelhart; tot officier van gez. 2de kl. de officiers van gez. 3de kl. W. T. Philipsen en A. von Mens, voorts den luit.-kolonel T. W. d'Harvant Bigot de Villandry, van het lste reg. inf., overeenkomstig zijn verlangen op non-activiteit gesteld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namid dags te 5 uren 50°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 46". Zondag morgen te 5 uren 47°, N. O., te 8 uren 49c, 's middags te 12 uren 54°, te 4 uren 52°, 's namiddags te 5 uren 50°, 's avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 44°. Maandag morgen te 5 uren 45°, te 8 uren 48°, N. W., 's middags te 12 uren 48°, te 4 uren 47°, N. O. Engeland. Er circuleeren tegenwoordig overal lijsten, die het verzoek bevatten aan de koningin, om de straf der ter dood veroordeelde Fenians te verzachten. Men heeft vooral vele lijsten naar Ierland gezonden, hopende aldaar de meeste onderteekeningen te zullen krijgen. Vooral te Liverpool is men vrij ongerust omtrent het uitbarsten van nieuwe Fenianistische bewegingen. In onderscheidene openbare zoowel als in particuliere gebouwen heeft men Orsini-bommen gevonden. Ook in Wallis zijn de gemoe deren zeer geagiteerd. Met al die woelingen staat in ver band, dat de Londensche politie tegenwoordig slecht opkomt. Talrijk zijn de beambten, die hun ontslag nemen, omdat zij beweren niet zoo gewapend te zijn en niet zulk eene be voegdheid te hebben, als in de tegenwoordige omstandigheden noodig is. Men verwacht in de eerste zitting van 't parle ment voordrachten aangaande wapening der politie. Ook bestaat het voornemen, om het personeel der Londensche politie te verdubbelen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2