der kiesgerechtigde gemeenteleden rondzond, als zijnde ongezegeld, in beslag genomen. Nu is weder een exemplaar van den opwekkingsbrief, die eveneens langs de huizen werd rondgebracht, aan den minister van justitie opgezonden, daar hij niet onderteekend was en den naam van den drukker zelfs niet bevatte. Men klaagt te Har ling en zeer over de wijze, waarop de boter en het vee, dat naar Engeland wordt verzonden, op de Engelsche booten wordt behandeld. Heele vaten komen dikwijls half gebroken aan boord, en het vee wordt zoo opeengepakt, dat er meestal een ge deelte van gestorven is voor de boot de haven verlaten heeft. Onlaugs was dit weder met 13 schapen het geval. Men verneemt dat de invoer van schapen en andere herkauwende dieren in België weder is toegestaan en dat ook het rundvee, dat tot nog toe van die vergunning is uitgezonderd, daarin ook binnenkort zal betrokken worden. 'L. M. heeft den heer G. W. van der Feltz, dijkgraaf van de Veluwe, te Epe, met alle zijne wettige afstammelingen verheven tot den Neder- iandschen adel. L)e Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namid dags te 5 uren 46°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 46°, te 10 oren 44°. Vrijdag morgen te 6 nren 46°, te 8 uren 49°, 's middags te 12 uren 52°, N. W., te 4 uren 52°. KOLONIËN. He berichten, uit Batavia ontvangen, loopen tot 27 September. Het Nieuw Bat. Handelsblad klaagt er over, dat, terwijl de comptabiliteitswet bijna een jaar in werking is, het somwijlen nog voorkomt, dat het inkomen van een of ander ambtenaar niet disponibel is, en wijst door het voorbeeld van een ambtenaar op wachtgeld aan, tot welke onaangename omstandigheden zoo iets aanleiding kan ge ven. Dit gebrek aan vlugheid en voortvarendheid der administratie vindt het blad in andere feiten terug, bovenal in de zaak der havenwerken van Samarang, welker aan besteding tegen den 15den October was aangekondigd, maar op eene wijze, die niet deed vermoeden, dat zich iemand daartoe zou aanmelden. Het blad zou gewild hebben, dat de regeering zelf terstond die werken op zich had genomen, vooral daar het niet onwaarschijnlijk was, dat zij ten slotte toch hiertoe zou moeten overgaan. Men sprak in Iudië veel over het consigneeren van den gepens. kapit. der art. ,L. T. Boers, die bij gelegen heid van een feest, door den oud-sultan van Cheribon ge geven, dezen in gesprekken en in een toast aangespoord had, zijne onafhankelijkheid te hernemen. Het N. Bat. Handelsblad meent, dat iemand die bij zulk eene gelegen heid, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, opstand predikt, niet bijzonder gevaarlijk is, en houdt het er voor, dat sommige handelingen der regeering Nederlands gezag in Indië wel eens meer in gevaar brengen. De strafbepalingen in het onlangs ingevoerde strafwet boek voor Europeanen komen dat blad ook veel te hard voor, bovenal waar het kleine beleedigingen geldt, aan inlanders aangedaan. Deze schijnen het dan ook aan allerlei minutieuze aanklachten niet te laten ontbreken. De Javabode vreest dat de al te groote zorg, aan de verdediging van Nederland besteed, den druk van Indië slechts zal vermeerderen, en meent dat reeds, met het oog op die defensie van het moederland, in de koloniën op bezuiniging is aangedrongen. In het Soer. Handelsblad wordt in de //Brieven uit Nederland enz." aan den minister van koloniën de raad gege ven, over het verledene te zwijgen en door nieuwe wel daden zijne positie te handhaven, nl. door het aanleggen van spoorwegen, vloeiing- en scheepvaartkanalen, enz. Tot die weldaden rekent de schrijver echter ook een erfpachtswet. Tot verbetering der koffie- en indigocultuur schijnt eene brochure te zullen strekken van den heer A. P. G. Abels, waarin deze de resultaten van zijn onderzoek naar de be handeling der koffie op Ceylon heeft nedergelegd, en eene prijsvraag, door het Samarangsch //Genootschap tot be vordering van nijverheid en landbouw" uitgeschreven be treffende de bereiding van indigo en de inrichting der indigofabrieken. Eene proeve om suiker te bereiden, door het rietsap eenvoudig door een molton deken te laten door zijgen en het vervolgens in open pannen te koken, schijnt zeer goed geslaagd te zijn. Er is te Batavia een nieuw dagblad uitgekomen onder den naam van //Biang Lala," dat door den heer Arnold, predikant der Engelsche gemeente aldaar, wordt geredigeerd en tweemaal 's maands tegen een prijs van 15 cents per nummer zal verschijnen. Berichten uit Sumatra melden, dat aldaar de veeziekte pog steeds voortwoedt. De expeditie, onder den luit.-kol. Van Vught op de Westkust van Borneo naar de Boven- Melawie gezonden, is zeer naar wensch geslaagd. Volgens een telegram uit Batavia van 15 October is aldaar onder meer schepen aangekomen de//'s-Gravenhage", die reeds sinds geruimen tijd verwacht werd, en waarover men niet geheel zonder ongerustheid was. Door den gouv.-gen. zijn o. a. benoemd tot 3den comm. bij bet dept. van fin. G. Roessingh van Itersontot adv.-gen. bij het hooggerecbt»- hof van iNed. Indië Mr. 13. de Groot; tot contr. 3de kl. W. G. Leem bruggen goedgekeurd de benoeming van Mr. J. D. Peereboom Voller tot buitengew. aubst.-gritf. bij den raad vau just, te Batavia, buiten bezwaar van den lande; overgeplaatst bij het groot mil. hosp. te Soerabaye de off- van gezonclh. 2de kl. C. O. van Oordt. BUITENLAND. Duitschland. Eergisterenavond zijn aan het departe ment van den bondskanselier te Berlijn de ratificatiën uitgewisseld van het verdrag van 8 Juli, door denNoord- Duitschen bond met de Zuid-Duitsche staten Beieren, Wur- terriberg en Baden gesloten. De betrekking van laatstge noemde schijnt niet lang eene eenvoudige handelsbetrekking te zullen blijven. Eergisterenavond zijn in de kamer van afgevaardigden van dat groothertogdom, bij de aanneming van het budget van buitenlandsche zaken, met het oog op die nauwere aaneensluiting, de kosten voor de gezant schappen te Florence en te Weenen verminderd en die voor een militair gevolmachtigde te Berlijn slechts voor een half jaar goedgekeurd. Sleeswijk-Holstein zal den 17den November a. s. tot het tolverbond toetreden; evenwel zal het zout voorloopig van het verbondsverkeer zijn uitgesloten. Men verneemt dat graaf Von Bismarck het voornemen heeft, het tolparle- ment reeds in de maand Januari van het volgend jaar bijeen te roepen. Frankrijk. Men vreest wel te Parijs dat keizer Napo leon, die reeds zooveel concessies aan de clericale partij gedaan heeft, deze zoover zal drijven van nieuwe waar borgen van Italië te eischen voor het wereldlijk gezag van den paus en dit voor de toekomst op nog hechter grondslagen te vestigen. Het is echter niet onmogelijk, dat door den invloed van prins Napoleon, die in dezen zin werkzaam is, de keizer omgekeerd van den paus maat regelen en concessies zal eischen, die het tot een verge lijk van den pauselijken stoel met Italië kunnen brengen. Wat de diplomatieke gang der zaken geweest is in de Italiaansche quaestie, kan men reeds voor een gedeelte opmaken uit ae dépêches die, naar de //France" zegt, reeds voor het gele boek gereed zijn en waarvan dat blad reeds den algemeenen inhoud mededeelt. Er zou nl. uit blijken, dat het kabinet van Parijs reeds sinds lang den minister Ratazzi tegen de partij van handelen had gewaarschuwd en vooruit had gezegd, welke Frankrijks houding zou wezen, in geval Italië niet zorgde, dat de September-conventie in alle opzichten werd geëerbiedigd. Uit de documenten be treffende de Spaansche aangelegenheden blijkt, dat Frank rijk zich beijverd heeft om de recruteering ten behoeve der laatste insurrectie te beletten. Men beschouwt het als zeker, dat de heer Lavalette, minister van binnenlandsche zaken, zijn ontslag zal vragen of reeds gevraagd heeft en noemt als zijn opvolger den heer Rouher of den heer Pinard. In het eerste geval zou de heer Rouher aan den heer Frémy de portefeuille van financiën overdoen. Men zegt dat de heer Lamarmora nog eenigen tijd te Parijs zal vertoeven. De demonstratiën ten voordeele van Garibaldi gaan nog steeds voort. Bij de heropening van den cursus aan de Ecole de Médecine is de Marseillaise gezongen en is zoo veel rumoer gemaakt, dat de hoogleeraar, die zijn collegie wilde openen, niet aan het woord kon komen en eindelijk onverrichter zake is teruggekeerd. Italië. Het verzoek, door een Italiaansch kolonel aan den Franschen generaal De Failly gedaan, om te verhin deren dat er weerwraak genomen worde op de Romei nen, die bij de stemmingen over het plebiscit gecompromit teerd zijn, is nu ook officieel door de Fransche regeering aan het pauselijk gouvernement gericht. Zou dit onder stellen, dat de persoonlijke invloed der Franschen op de plaats zelve weldra zal ophouden, m. a. w. dat zij het pauselijk grondgebied binnen kort zullen ontruimen? De Italiaansche regeering blijft het verwachten, maar de Fransche officieele en officieuze bladen laten er zich niet over uit. Alleen weet men, dat de vloot te Toulon contra order heeft gekregen en de derde divisie, die aldaar aan wezig was, niet naar Civita-Vecchia zal worden ingescheept. Mag men het Italiaansche blad de //Diritto" gelooven, dan hebben de Franschen het burgerlijk en militair bestuur

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2