BEIJEBSGH BIËRBRODWERIJ Scheepinakerij te Koop. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE ringen van Italië en van Frankrijk bestaat, zal tnen eerst moeten weten, wat keizer Napoleon met generaal La Mar mora heeft besproken, dien hij eerst gisterenavond heeft ontvangen. Al wat de Liberte reeds omtrent zulk eene samen komst heeft bericht, blijkt dus ongegrond te zijn geweest. Op zijn terugreis uit Londen heeft de Oostenrijksche minister Yon Beust zich nog naar Compiègne begeven, waar de ministers Bouher en De Moustier hem vervolgens hebben bezocht. Op den boulevard St.-Martin hebben eenige samen scholingen plaats gehad en zijn eenige kreten opgegaan van //leve Garibaldiweg met de interventiedoch de politie heeft de werklieden willen ontzien en er hebben dus geene arrestatiën plaats gehad. Eene menigte personen die bij het graf van Manin zijn gevangen genomen, hebben in de dagbladen daartegen geprotesteerd. De //Temps" die beweerd had, dat slechts vreedzame burgers waren gearres teerd, heeft echter van de regeering een communiqué ont vangen. Italië. De afloop van het gevecht, dat Zoudag 11. tus- schen Monte-Eotondo en Tivoli, een weinig beneden Mon- taua, heeft plaats gehad, heeft een geheelen omkeer in den stand van zaken gebracht, en de gebeurtenissen, die er op gevolgd zijn, doen vermoeden dat de Eomeinsche quaestie spoedig in vredelieveuden zin zal worden opgelost. Volgens berichten toch, uit Florence onder de noodige reserve medegedeeld en gedeeltelijk door den Franschen Étendard bevestigd, zouden de Fransche troepen Eome verlaten om zich enkel te bepalen tot de bezetting van Civita-Vecchia, tijdens de diplomatieke onderhandelingen, die weldra geopend zouden worden; terwijl ook de Itali- aansche troepen het pauselijk gebied óf geheel en al, óf met uitzondering van een paar grenspunten moeten ont ruimd hebben. Het gevecht, dat die groote veranderingen heeft uitge werkt, moet allerhevigst geweest zijn, en de berichten loopen ongeloofelijk uiteen in de bepaling van de strijd krachten der beide legers en van het verlies, dat van beide zijden geleden is. Terwijl de Parijsche Moniteur aan de Garibaldianen een verlies toeschreef van 3000 man, schatte de Corriere Italiano de geheele sterkte hunner troepen op dat cijfer, stelde hun leger tegenover 12,000 pauselijken en meende dat slechts 500 Garibaldianen buiten gevecht waren gesteld. De Opinione berichtte ook dat dit verlies tusschen 300 en 500 manschappen had bedragen. IJit Eome werd gemeld, dat het leger der pauselijken slechts (3000 man sterk was geweest, terwijl de Patrie het pauselijk leger op 3500 en dat der Garibaldianen op 7000 schatte. Ook sprak men nog te Florence van 200 gesneuvelde en 4000 gewonde opstandelingen. Een later bericht uit Flo rence, dat op meer bepaalde informatiën steunt, meent te kunnen verzekeren, dat 3500 Garibaldianen met twee stuk ken geschut en 35 paarden den strijd hebben moeten vol houden tegen een veel sterkere overmacht. Terwijl de pau selijken 200 man aan dooden of gekwetsten hebben verloren, zijn van de opstandelingen 450 man gesneuveld en 900 man gevangen genomen. Het is nog niet zeker, of alleen pauselijke, dan wel ook Fransche soldaten aan den strijd hebben deelgenomen. Het meest waarschijnlijke is, dat de Franschen, door Eome te bezetten, aan de geheele pauselijke strijdmacht gelegen heid hebben gegeven om Garibaldi te gemoet te trekken. Een bericht uit Eome zelf meldt evenwel, dat met de pauselijke troepen ook Fransche de stad hebben verlaten. Het ongelukkige van dit gevecht schijnt vooral te zijn, dat het vermeden had kunnen worden. Men beweert nl. dat Garibaldi er reeds in toegestemd had het pauselijk gebied te ontruimen, en dat hij juist naar de Abruzzen oprukte, toen hij onverwacht de pauselijken ontmoette en dezen onmiddellijk een hevig kanonvuur op hem openden. Alleen uit Eome wordt bericht, dat de Fransche generaal gezorgd heeft, dat Garibaldi eerst nog een ultimatum ontving, waarbij hij verzocht werd den Kerkelijken Staat te ontruimen. Ook moet Zaterdag 11. nog eene deputatie, waaronder Tineo en Crispi, vergeefsche pogingen bij hem hebben aangewend om op het staken der beweging aan te dringen. Hoe het zij, het gevecht moet allerhevigst ge weest zijn. Na drie kwartier strijdens moest Garibaldi op Monte-Eotondo terugtrekken, doch toen hij door zijne aanvallers achtervolgd werd, kon hij niet langer dan twee en een half uur den strijd volhouden. Toen toch waren zijne manschappen totaal uit elkander geslagen en moest hij zelf met zijn staf naar de Italiaansche grenzen vluch ten. Daar werd hij spoedig met zijne beide zonen, van welke Menotti eene lichte wond aan het been heeft be komen, gearresteerd en weggevoerd. Men weet echter niet of hij in het fort Spezzia zal blijven, waar hij zich op het oogenblik bevindt, dan of hij naar Caprera vervoerd zal worden. Er schijnt geen enkel Garibaldiaan meer op pauselijk grondgebied te wezen. De Italiaansche generaal Eicotti moet er 4000 aan de grenzen hebben gearresteerd. Ook is niet alleen Nicotera met ziju staf, maar eveneens Acerbi met zijne manschappen op Italiaansch gebied teruggekeerd. Busland. De czar heeft een vreemd gebruik afgeschaft, dat siuds eeuwen in de Bussische kerk bestond. Tot dus verre werd nl. een priester altijd door een zijner zonen in zijne betrekking opgevolgd, en had hij geen zoon, dan nam zijne dochter zijne geestelijke betrekking op zich en deed ze aan haar echtgenoot over. Deze stand van zaken werkte natuurlijk zeer nadeelig op de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling der geestelijkheid. Het kan daarom niet dan goed werken, dat in het vervolg de personen die ergens naar de betrekking van priester staan, zich aan eene verkiezing zullen moeten onderwerpen. De regeering van den czar heeft de vlag van den Noord-Duitschen bond erkend. Turkije. Men kan er nu zeker van zijn, dat te Kon stan tinopel eene nota is ontvangen, geteekend door Frankrijk, Euslaud, Pruisen en Italië, waarbij deze mogendheden aan de Porte hunnen zedelijken steun ontzeggen en hunne raadgevingen van vroeger herhalen. Er schijnt echter niet, zooals men eerst meende, in die nota gesproken te worden van eene enquête of van eene volksstemming der Candioten. De weigering van Engeland en Oostenrijk om die nota mede te teekenen, verspreidt zeker eenig licht over het doel der reis van den minister Von Beust naar Londen. Intusschen heeft de Turksche grootvizier den 31sten October eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de be volking van dat eiland aankondigt, dat de termijn, onder zekere voorwaarden aan de opstandelingen gesteld, om van de amnestie te kunnen gebruik maken, dien dag is ver streken, zoodat het oogenblik is gekomen, om tot de pa cificatie des eilands over te gaan en met medewerking der gedelegeerden uit de provinciën een begin te maken met de reorganisatie. Dienovereenkomstig heeft de grootvizier verscheidene maatregelen bevolen, die de bevolking zeker wel tevreden zouden stellen, indien zij uiet volstandig wenschte met Griekenland vereenigd te worden. De Grieksche patriarch te Athene heeft de uitnoodiging der Porte van de hand gewezen, om op Caudia de rust te herstellen. ADVERTENTIEN. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen J. J. F. GEOEN, in leven Winkelier, gewoond hebbende te Leyden en aldaar den 23sten October 1867 overleden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten Kantore van den No taris Mr. J. L. KLAVEBWYDEN te Leyden, vóór of op 15 November e. k. AMSTERDAMWEESPERZSJTBE. De DIBECTIE kondigt bij deze aan, dat van 1°. No vember a. s. de prijs van het uitmuntend Winter La- gerbier voor slijters wordt gesteld op 16 cent de Ne- derlandsche kan (makende per Beijersche eimer f 10,24). Dat de aflevering geschiedt op heele en halve eimers. En dat zij tot hare uitsluitende Hoofd-Agenten heeft benoemd de Heeren W. J. m.L\ei']K§ J, HARTMAN*' A ZB©*, en B. Li. BËHHEK A ZO©*, alhier, die bevoegd zijn van af genoemden datum door het geheele Eijk bestellingen aan te nemen, welke onmiddelijk door de Brouwerij zullen worden uitgevoerd. Amsterdam, 23 October 1S67. Wegens vergevorderden leeftijd wordt UIT DE HAND TE KOOP aangeboden: eene goed beklante Scheepnia- kerijmet eene flinke Scheepswerf en bijbehoo- rende Inventaris. In persoon te bevragen bij P. TIM- MEE, Scheepmaker, te Bodegraven.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3