TIJDSCHRIFTENDAGBLADEN ENZ. BUIT E N L A N D. schermheer van het gild, met HD. tegenwoordigheid werd vereerd. Gisteren zijn de weezen der Ned. Herv. diaconie te 's-ïïage plechtig van het oude naar het nieuwe gebouw overgegaan, na zich eerst naar de Willemskerk te hebben begeven, waar Ds. J. Moll Jzn. eene feestrede hield. In het nieuwe gebouw aan de Hooftskade aangekomen, hieven de weezen het lied aan, door Dr. Benninck Janssonius daar toe vervaardigd en door den heer Lefèbre op muziek ge bracht. Er loopt in sommige kringen te 's-Hage een ge rucht, dat de heer Mij er zou worden teruggeroepen en de heer J. P. P. baron van Zuylen tot gouv.-gen. van Nederl. Indië benoemd zou zijn. De N. Rott. Courant vindt de zaak bijna ongeloofelij k en dringt er op aan, dat, indien het gerucht onwaar is, de regeering het aanstonds door de Staatscourant of door zijn orgaan doe tegenspreken. Men schrijft uit 's-Hage aan de N. Rott. Courant Ondanks de maatregelen, die, naar men wilde, genomen zijn tot reorganisatie van de militaire academie te Breda, blijkt aldaar nog niets van eenige de minste verandering in den bestaanden stand van zaken. Zoowel het onderwijs als de discipline laat veel te wen- schen over. Die toestand schijnt zoo onhoudbaar te worden, dat geene officieren meer bereid worden gevonden, om bij een open komend vak als leeraar op te treden. Het onwedersprekelijk bewijs voor dit laatste beweren is daaruit te putten, dat dezer dagen vanwege het depar tement van oorlog aan de officieren bij de verschillende wapens eene circulaire is toegezonden, waarbij voor hen die dit mochten verlangen, de gelegenheid wordt openge steld, om aan de applicatie-school te worden gedetacheerd, onder de uitdrukkelijke voorwaarde evenwel, dat zij dan, zoo noodig, als leeraar aan bedoelde inrichting moeten optreden. Te Amsterdam wordt thans weder door de maat schappij Arti et Amicitiae eene tentoonstelling gehouden van schilderijen van levende meesters, die als zeer goed ge slaagd kan worden beschouwd. Behalve aankoopen, door verscheidene particulieren gedaan, heeft de rijkscommissie drie kapitale schilderijen aangekocht voor de verzameling op het Paviljoen te Haarlem. Op de groote najaars-veemarkt te Alkmaar werden ongeveer vierduizend runderen aangevoerd. Het hoofdbestuur van de Geldersche Maatschappij van Landbouw heeft gisteren aan Z. E. den staatsraad, com missaris des konings in de provincie Gelderland, na mens die maatschappij een zilveren gedenkpenning aange boden voor de belangrijke diensten, door Z. E. aan dat gewest bewezen in zake de bestrijding van den vee typhus. In de maand October zijn bij de te Schoonhoven gevestigde artillerie-instructie-kompagnie 26 jongelingen als élève-artillerist ingelijfd. Tot leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de Latijnsche school te Zwolle is benoemd de heer A. A. Wikman, hoofdonderwijzer aldaar. Door het Eriesch genootschap van geschied-, oudheid en taalkunde, te Leeuwarden gevestigd, is o. a. tot ge woon lid benoemd de heer W. H. F. baron van Heemstra, burgemeester te Harlingen. Te Groningen is eergisteren het leesmuseum in een zeer geschikt locaal voor de leden geopend. Zondag 11. heeft de Broederschap der Doopsgezinde gemeente te Groningen het voorstel van den kerkeraad behandeldom dezen vrij te laten in het veranderen van sommige gebruiken. Men vroeg echter nadere inlichtingen omtrent den aard dier veranderingen, en ten gevolge daar van heeft de kerkeraad zijn voorstel ingetrokken en beloofd de broederschap weldra weder bijeen te roepen om over nader bepaalde voorstellen te spreken. Onder de jeugdige Nederlanders die Zondag-avond te 's-Hertogenbosch aankwamen, om als zouaven in het pauselijke leger dienst te nemen, was er een, die den moed liet zinken en terugkeerde. Doch er was ook een ander, die zeven jaren in Indië was geweest en van daar was te ruggekeerd, alleen omdat hij, den toestand van den paus vernemende, onder het vaandel van den H, Vader wenschte te gaan strijden. Men verwacht dat met het aanstaande voorjaar de spoorweg Goes— Ooster-Schelde zal kunnen geopend worden. Het stoomschip Moeris, medebrengende de mails van Oost-Indië, China en Japan, is den 3den dezer des voor middags te 10 uren te Marseille aangekomen. Z. M. beeft eerv. ontsl. bij Je dd. schutterij te Leidcu B. Cramer, als 2den luit.; bev. den heer Mr. I). Everwijn secr. vau legatie te Londeu tot raad van legatie; vergunning verl. aan den heer Ralph Dundas Hoog- landt, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St.-Mauritius en Lazarus; ben. tot gen.-maj. bij het korps ing., min. en sapp. den kol. AT. D. graaf van Limburg Stiruiu, van het korps, komm. in de 1ste stelling der genie (Utrecht). De Thermometer vac Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namid dags te 5 uren 44°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 40°. Woensdag morgen te 5 uren 40°, N. O., te 8 uren 44°,'s middags te 12 uren 45°, te 4 uren 42°. Het November-nummer van de Tijdspiegel bevat o. a. de volgende stukken een artikel over de Engelsche - trades- unions", getiteld de schaduw zijde der industrie. Eene beschouwing van de anti-revolutionnaire en de roomsche partij in de Tweede Kamer. Onder de rubriek Letter kunde" komt voor eene recensie van Toontje Poland enz." van A. W. van Rees, en eene van J. P. Heijes Kinderen. Een dichterlijke krans enz." Verder bevat het nummer, behalve een politiek overzicht", nog o. a. eene novelle van A. J. de Buil: - de oude Adam" en in de Brievenbus een eersten brief van Dr. G. van Gorkom over Dr. Cramer's boekje: de illusie der moderne richting." De elfde aflevering der Wetenschappelijke bladen bevat o. a.: Het concilie te Konstantinopel, uit de Edinburgh Review. De consti- tutioneele regeering in Engeland, van Henri Taine. De gedenkschrif ten van Massino d'Azegliouit de Grenzboten. Jamaica, uit de Westminster Review. Onder de artikelen, voorkomende in het November-nummer van het Leeskabinet vermelden wij: - De Vondelsfeesten in October 1867," waarbij acht keurige afbeeldingen, voorstellende de drie praal wagenshet standbeeld, de tribune en het Muiderslot vau binnen en van buiten. Abraham a Sancta Clara. Het vervolg en slot van André in Drenthe" door J. van der Veen Az. In het bibliographisch album vindt men o. a. eene recensie van de laatste aflevering van Los eu Vast." Duitsculand. De Wurtembergsche eerste kamer heeft het toltractaat met eenparige stemmen en het of- en defen sief tractaat met Pruisen met 21 tegen 6 stemmen aange nomen, zoodat weldra de aaneensluiting der Zuid-Duitsche staten aan den Noord-Duitschen bond iu handelszaken haar volle beslag zal gekregen hebben. Niettegenstaande dit is tegengesproken, zoo wordt toch in Baden eene nog nauwere aaneensluiting, eene bepaalde opneming voorbereid. Zelfs is, met het oog hierop, door de commissie der tweede ka mer voor het budget voorgesteld, om de gelden, die voor de gezantschapsposten te Weenen, Florence en Berlijn zijn zijn uitgetrokken, te verminderen. Het Saksische leger is nu geheel en al tot eene af- deeling van het Noord-Duitsche bondsleger georganiseerd. Vroeger telde het iu vredestijd 18,000, thans 22,500 man. Pruisen. Men schrijft uit Berlijn, dat de regeering on derzoek doet of en in hoever het waar is, dat de runder pest in Nederland heeft opgehouden, aangezien dit van Bel gische zijde wordt tegengesproken, terwijl men aldaar er over klaagt, dat er vee uit Nederland over de opengestelde Pruisische grenzen in België wordt ingevoerd. Oostenrijk. Het Heerenhuis heeft het ontwerp-schoolwet en de wet op het huwelijk gerenvoyeerd aan de commissie van 15 leden. Het ontwerp-staatsgrondwet en instelling van het rijksgericht werd aangenomen, met die verandering, dat het Heerenhuis evenveel leden zal moeten tellen als het Lagerhuis. Keizer Erans Josef is met groote statie in Stuttgart ontvangen, dat hij hedenavond weder zal verlaten. Van een bezoek naar Munchen zal niets komen, maar de prins van Hohenlohe heeft zich naar Stuttgart begeven om aldaar den keizer te ontmoeten. Uit Tyrol worden dagelijks uit alle steden en uit alle landsgemeenten adressen opgezonden aan de bisschoppen van Trente en Brixen, om de ingenomenheid der bevol king te betuigen met het bekende adres der bisschoppen aan den keizer, ten gunste van het concordaat. Frankrijk. De Patrie, die in het laatst zoo oorlog zuchtig was, spreekt nu het bericht tegen, als zouden tal rijke regimenten, waaronder de keizerlijke garde, bevel hebben gekregen om naar Rome te vertrekken. Volgens dat blad zal de expeditie nu gestaakt worden. Dit staat zeker in verband met de reeds geheele of gedeeltelijke ontruiming van het pauselijk grondgebied door de Italianen. Het zeg gen toch was, dat de Eransche regeering eerst het aantal manschappen van het expeditie-leger, dat reeds 32,000 man be draagt, tot 50,000 wilde doen aangroeien, om dan de Ita lianen te sommeeren het pauselijk gebied te ontruimen. Maar nu zij reeds vertrokken zijn is dit overbodig. Voor men evenwel iets bepaalds omtrent den gang der quaestie kan zeggen, die nu nog alleen tusschen de regee-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2