GAS-COKÉ Steenbaas. lieken aan te vuren, onthoudt zich, tot ergernis van velen, de aartsbisschop van Parijs van alle zulke demonstra- tiën. Men zegt dat de civiele lijst een achterstand heeft van 4 millioen, als een gevolg van de talrijke bezoeken van souvereinen, die de keizer in den loop van dit jaar ontvangen heeft. Dit zou, gevoegd bij de aanstaande opening- der kamers, een beletsel zijn om dit jaar, gelijk jaarlijks gewoonte is, te Compiègne feesten te houden. Er zijn allerlei middelen beraamd en ook toegepast om de vreeselijke onheilen, die hollende paarden aan rij tuigen en de daarin gezeten personen kunnen berokkenen, te voorkomen, en daaronder zijn er ook bekend, die meer of min aan het doel beantwoorden; maar zoo zeker als de uitvinding van den heer Glatard te Roanne, zoo eenvou dig en zoo weinig kostbaar tevens, gelooven wij niet dat er vroeger een bekend geweest is. Met behulp van een halsband, waarin het geheele mechaniek is samengevat, en van een derde leidsel kan ieder persoon oogenblikkelijk het paard van den wagen scheiden. Daartoe wordt niet anders gevorderd dan eene lichte beweging met het derde leidsel, waartoe ook de minst geoefende, de zwakste hand in staat is. De tijd gevorderd voor het aanspannen is 1 minuut en voor het afspannen slechts 1 seconde. Het stelsel is even toepasselijk op een enkel span als op een twee- en vierspan, en in ieder geval werkt het even gemakkelijk en spoedig. Zoodra de brigade van generaal Dumont Vrijdag 11. Rome bezet heeft, waar zij, volgens de Eransche bladen, met luide toejuichingen door de bevolking is ontvangen, hebben de pauselijke troepen die stad veriaten om tegen Garibaldi te ageeren. Echter moeten de Eransche soldaten ook reeds andere punten bezet hebben, Viterbo nl. en, naar beweerd wordt, ook Velletri. Van de Italiaansche troepen wordt ditmaal niet veel gemeld; het schijnt echter niet aan personen te ontbreken, die hen tot deelneming aan den opstand willen aanzetten. Niet alleen aan het occupatie-leger, ook aau de garnizoenen van onderscheidene Italiaansche steden worden oproerige proclamatiën gericht, en op sommige plaatsen, b. v. te Genua, Turijn en Napels, heeft de burgerij aan die beweging deelgenomen. De regee ring is er echter in geslaagd het komplot te ontdekken en de rust in gemelde steden te herstellen. Het spreekt van zelf, dat bij deze gelegenheid weder Bourbonsche agenten zijn ontdekt, die in troebel water trachten te visschen. Zij zijn echter evenals de insurgenten gearresteerd geworden. In enkele steden van de pauselijke staten, o. a. te Velletri en te Erosinone, schijnt eene volksstemming te hebben plaats gehad, waarbij de inwoners zich bijna alge meen voor eene aansluiting aan Italië hebben verklaard. Op de aanmerkingen, hierover door de Eransche regeering aan het kabinet van Elorence gericht, heeft dit geant woord, dat die stemmingen plaats hadden, toen nog de Garibaldianen die plaatsen bezetten, terwijl de Italiaansche regeering bovendien beloofd heeft, dergelijke manifestatiën in het vervolg te zullen beletten. De circulaire van generaal Menabrea is in de meeste steden zeer goed ontvangen en zeer gunstig beoordeeld. Nederlandsche Hervormde Kerk. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. OFFICIEELE BERICHTEN. 1 1 ADVERTËNTiEN. Heden beviel van eene Dochter T. KISTERMAN geb. Tethoee. Leyden, 4 November 1S67. KERKRENTMEESTEREN DER EVANG. LUTH. GEMEENTE hebben door tusschenkomst van den Heer A. L. REIMERINGER, Breedstraat, van een onbekende ontvangen, een bankbiljet groot 25 gulden, ten be hoeve van het onlangs opgerigt Ev. Luth. Predikanten- Weduwenfonds. Mogten velen dit voorbeeld navolgen. J. H. WIJNSTROOM. G. A. REIMERINGER. J. BLOTE. In een Tabak- en Sigaren-Fabriek kan zoo spoedig mogelijk een leerling ge plaatst worden, liefst iemand die al eeni- gen tijd in het vak is werkzaam geweest. Brieven franco onder Lett. CL aan het Bureau dezer Courant. te verkrijgen aan 't schip, liggende in de Oude Vest over de Scheistraat, a 35 cents per mud; bij 5 mud vrij aan huis 4:0 cents. In de Provincie Utrecht wordt gevraagd om dadelijk in dienst te tredeneen STEENBAAS zijn vak in alle dee- len bekwaam. Adres onder franco inzending van getuig schriften van den laatsten patroononder letters W. v, H. aan het Hoedenmagazijn van den Heer E. DAUBANTON in de Lijnmarkt te Utrecht. Een bekwaam Rl.$VlJlCrSMID, vast werk begeerende vervoege zich bij F. STAM, te Bennebroekbij Haarlem Brieven franco. Italië. Yolgens de laatste berichten bevindt Garibaldi zich nog steeds te Monte-Rotondo, waar hij zich verschanst heeft; hij weigert aan alle aanzoeken gehoor te geven om de wapens neder te leggen. Intusschen worden de onderhandelingen met den generaal voortgezet en zelfs wordt er beweerd, dat hij zich zou laten overhalen om het pause lijk gebied te ontruimen, zoo de koning er in toestemde zijn ministerie te wijzigen. Hiervoor bestaat natuurlijk niet de minste kans. Amerika. Ofschoon de New-Yorksche bladen dit be richt nog niet hebben bevestigd, kan men als zeker aan nemen, dat Juarez als president in Mexico herkozen is. In de hoofdstad kreeg Porfirio Diaz de meeste stemmen. De generaal Tegethoff keert onverrichter zake terug, daar hem het lijk van Maximiliaan niet is uitgeleverd. BEROEPEN ENZ. Beroepen: te Ridderkerk: C. de Wilde Cz. te Poortvliet; te Hinde- loopen: J. A. C. Wijnoldi te Molkwerum te Ommen: A. Piper te Heemse; te Leersum: A. Dekkers te Chaam. Aangenomen: te Asck: door P. C. van der Horst, cand.; te Elburg: door W. Sijpkens te Veenendaal; te Rijnsbnrgdoor H. S. J. van Rijsoort te St.-Pancras; te Franeker: door H. Malcomesius te Kollumerzwaag. Bedankt: te Vrouwepolder: door II. van Strien te Bennekotute Berg. scheuhoek: door L. Kijlstra te Scharnegoutumte Augustinusga: door J. J. Boerma te Loppersura; te Lemmer: door H. Malcomesius te Kol lumerzwaag; te Vries en te Ter Apel: door L). Goedhuis te Coevorden. Beroepen; te Hijken: T. Westrik te Idskenhuizen; te Den Helder j B O Felix te Bolsward. Aangenomen: te Veendam: door J. van Beest van Andel, cand. Bedankt: te Houwerzijl: door G. E. Boer te Sappemeer; te Velp: door W. van der Kleij te Almelo. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 3den November 1867. P. Meijer jra. 23 j. en C. J. C. Schreuder jd. 27 j. J. Molenaar jra. 23 j. en P. Sieval jd. 27 j. A. van der Henst jm. 25 j. en J. 1). A. van Gijsel wed. 26 j. F. Eikerbout jm. 25 j. en P. Privé jd. 30 j. A. de Man jm. 25 j. en C. van Dorsten jd. 25 j.IJ. Schou ten jm. 24 j. en A. J. C. Ducbattel jd. 26 j. J. Smitteuaar wedr. 29 j. en M. Onderwater jd. 27 j. H. van Ulde jm. 27 j. en M. C. de Haas jd. 27 j. B. Tegelaar wedr. 29 j. en N. Hoefsmit jd. 29 j RECHTSZAKEN. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden op den 28sten October 1867 1 wegens met een wagen te rijden, welke zoo boog geladen was dat de persoon er niet kon overzien. 7 zich op straat in kennelijkeu staat van dronkenschap te ver- toonen. 3 het rijden over de kleine steenen. zonder consent gemeente-grond in te nemen, zonder consent in boezemwater van Rijnland te baggeren, het maken vau beleedigend burengerucht, zonder aanleiding te hebben gescholden, zonder vergunning op straat kippen te laten loopen. zonder vergunning op gemeente-grond een geit te laten grazen, bloed op straat te laten afloopen bij het slacbten van een paard vuur ongedekt over straat te dragen, overtreding van art. 315 der algem. politie-verord.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3