BUITE N L A N D. ten. Evenwel hebben sommige van de bewoners dier hui zen in hun meubilair veel schade geleden. Er loopen ge ruchten, als zou er aanleiding bestaan tot een gerechtelijk onderzoek naar de oorzaken van den brand. Uit officieele bronnen hebben wij mogen vernemen, dat de aanrandingen op den openbaren weg tusschen de Yink en de gemeente Veur, waarvan onze berichtgever uit Voorschoten melding maakte, niet van dien aard zijn geweest, dat het publiek daardoor ongerustheid behoeft te koesteren omtrent de openbare veiligheid. De politie heeft trouwens aanstonds maatregelen genomen om zulke ont moetingen, die voor sommige personen minder aangenaam waren, te voorkomen. Bij kon. besluiten van 31 Oct. 1867 zijn aangewe zen de perceelen, die onteigend moeten worden voor den aanleg van den spoorweg ter verbinding van den staats spoorweg van Breda naar den Moerdijk, met dien van Wil lemsdorp naar Botterdam. H. M. de koningin is gisterenavond te 7 uren met prins Alexander en gevolg van hare buitenlandsche reis te 's-Hage teruggekeerd. H. M. werd aan het station van den Bijnspoorweg ontvangen door den burgemeester der residentie en den consul van Wurtemberg, die H. M. naar het station van den Hollandschen Spoorweg geleid den, alwaar H. M. ontvangen werd door de heeren com missarissen dier maatschappij. De koningin vertrok daarna terstond met een extra trein naar de residentie. De ziekte toestand van den heer Borret blijft dezelfde. De laatste nacht was vrij onrustig. De minister van financiën heeft den 29 October jl. vastgesteld de 265ste staatsloterij, die wederom bestaan zal uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en twee premiën. De collecte zal worden gehouden van Maandag 25 November tot Zaterdag 7 December aanst. De trekking zal aanvangen 23 December 1867, terwijl de laatste 100 nommers zullen worden getrokken op Zaterdag 18 Maart 186S. Naar men van goederhand bericht, is ook door Mr. E. J. K. van Hoogstraten, verdediger van Jan Mooy, ten behoeve van zijn cliënt een verzoek om volkomen gratie ingediend, gelijk dit door Mr. E. Posno geschiedde ten behoeve van Johanna Brouwer, huisvrouw van Antonie van den Bosch. Beide personen zijn, gelijk men zich zal herinneren, betrokken in de zaak der ongeregeldheden te Yelzen, op 5 Sept. 1866. Door den heer G-. Broens Jr. te Amsterdam is dezer dagen aan den minister van binuenlandsche zaken een ontwerp ingezonden, betreffende eene geheel nieuwe uitvinding van den heer E. VV". Ansingh, waardoor eene botsing tusschen 2 spoortreinen op dezelfde rails onmo gelijk gemaakt zou worden. Ook met de door den heer Broens aan het ministerie van oorlog aangeboden vuurkogels zal waarschijnlijk spoedig eene proef worden genomen. Een inzender der N. Utr. Courant zou gaarne zien, dat aan de voorgenomen feestelijkheden, waarmede, zooals wij vroeger mededeelden, de industrieelen die te Parijs met goud en zilver bekroond zijn, de plechtigheid van de uit reiking der bekroningen willen opluisteren, dat aan die fees telijkheden meer algemeen door alle bekroonden, ook door hen, die noch goud noch zilver ontvangen hebben, kon worden deelgenomen. Te Blokzijl is men zeer verheugd, dat er eindelijk, doordien een stoombootdienst tusschen die plaats en Steen- wijk is opgericht, bijna dagelijks gelegenheid bestaat naar Steenwijk en Zwolle te komen. Tot dusverre was het stadje van alle geregelde communicatie met andere plaatsen ver stoken zelfs geen straatweg bestond er naar Steenwijk en een telegraaflijn kende men daar niet. Naar men zegt, zijn door de politie te Harlingen een duizendtal biljetten, als ongezegeld, in beslag genomen, die verspreid werden door de kerkelijk behoudende partij, ter bekendmaking van een 40tal candidaten voor de leden van het kiescollegie bij de Hervormde gemeente aldaar. Een der weinige overblijfselen van onze nijverheid wordt eerstdaags te Harlingen verkocht, namelijk de lijnbaan van de voorheen met roem bekende firma Barend Visser. "Waarlijk geen teeken van vooruitgang. Met angst zien de werklieden den winter te gemoet. Bij het einde van de bijenteelt in Drenthe is ge bleken, dat die in sommige gemeenten aan honing en was ruim f 8000 heeft opgebracht. Te Groningen is Donderdag 11. in de vrijmetse laarsloge //l'Union provinciale" een plechtige rouwloge ge houden ter eere der nagedachtenis van den overleden re geerenden meester Jacob Baart de la Faille, die gedurende 50 jaren lid der werkplaats en sedert 1856 de achtbare mees ter der loge geweest is. Meer dan 60 vrijmetselaars woon den het feest bij. Vrijdag 11. arriveerden te Grave uit 's-Bosch 1 offi cier, 1 sergeant, 2 korporaals en 30 manschappen van het 2de regiment vesting-artillerie. Bijna niemand wist wat deze expeditie-troepen in dat kleine stadje kwamen uitrich ten, en hoe ongeloofelijk het was, verzekerde men den bur gers, dat zij waren gekomen om die vesting te wapenen. In een der holen van den St.-Pietersberg te Maas tricht heeft men de overblijfselen gevondeu van een be jaard landbouwer, die voor eenigen tijd zijn gezin had verlaten, voorgevende dat hij zich naar een nabijgelegen landgoed begaf, doch toen was verdwenen. De onge lukkige, die soms aan vlagen vau krankzinnigheid leed, schijnt zich in zulk een toestand in den berg gewaagd te hebben en daar van honger te zijn omgekomen. In de week van 20—25 October ji. zijn in het ge- heele rijk aan cholera overleden 23 personen, waarvan te Maastricht 9, te Oosterland 5, te Botterdam 4, te Zeven bergen 3, te Schoterland 1 en te Oude Tonge 1. De bijdragen voor den paus, door den //Tijd" ingeza meld, zijn geklommen tot een totaal van f 17,549.28s. De Fransche mail, met berichten van Indië en China, is den 2den dezer te Messina aangekomen. De communicatie op de Wester-Schelde is zeer verbeterd doordien een nieuwe stoomboot//Wester-Schelde" dienst doet tusschen Vlissingen en Breskens en tusschen Ylissingen en Neuzen. Z. M. heeft benoemd tot ambt. ter besch. van den gouv. der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea L. J. Zwennis, serg. van het leger in Ned. Indië; eervol outsl. W. C. Verwey, komm. 3de kl. bij de bel. hier te lande, en Ch. H. VV. Boers, klerk op het hoofdbureau te St.-George d'Elmina; ben. tot oflic. van gez. 3de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Oost-Indië J. W. C. Rupert. De Thermometer var. Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namid dags te 5 uren 48°, WindN. O., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Zondag morgen te 5 uren 42°, N. W., te 8 uren 45c, 's middags te. 12 uren 48°, te 4 uren 48 's namiddags te 5 uren 44°, N. W., 's avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°. Maandag morgen te 5 uren 46° N. W., te 8 uren 48", 's middags te 12 uren 53°, te 4 uren 50°. Pruisen. De eerste verkiezingen van het huis der af gevaardigden hebben Woensdag 11. in geheel Pruisen plaats gehad. Eerst wanneer de definitieve verkiezingen de vol gende week zullen afgeloopen zijn, zal men over den uit slag kunnen oordeelen. Men kan evenwel reeds vaststellen, dat de meerderheid niet sterk gewijzigd zal zijn. Gaarne zou men in Pruisen al die menigte verkiezingen vermij den en de Pruisische kamers doen samensmelten met het Noord-Duitsche parlement. Dit zal echter vooreerst niet plaats hebben, omdat men vreest dat zoodoende de Zuid-Duitsche staten zullen afschrikken van het plan om zich bij den Noord-Duitschen bond te voegen. En dit laatste blijft toch de groote wensch van Pruisen, die nu, na de volledige aanneming van het tolverdrag, aan de orde schijnt te zijn. Frankrijk:. Men weet nu hoe het besluit der Italiaan- sche regeering om de koninklijke troepen de pauselijke grenzen te laten overtrekkenin Frankrijk is opgevat. De dépêche van den heer De Moustier heeft dien indruk weer gegeven, die trouwens reeds was op te maken uit de ver schillende wijzen, waarop de Fransche dagbladen die zaak hebben besproken. Want wel gaf de //Patrie" een artikel met het opschrift//oorlogsverklaring", maar deze pessi mistische beschouwingen werden door den Constitutionnel luide gedesavoueei'd en de Moniteur nam het artikel van den Constitutionnel over, doch zweeg voor het overige zelf over de zaak. Dat is ook de stand van zaken zooals de officieele dépêche dien afschildertgeen oogenblikkelijk gevaar, maar toch ook geene officieele gerustheid. De generaal La Marmora bevindt zich nog steeds te Parijs, naar men zegt, om steeds nieuwe verklaringen te geven van den stap der Italiaansche regeering. Ook de quaestie eener conferentie schijnt voortdurend te worden aangeroerd. Keizer Napoleon zou er zelfs geen bezwaar in maken, deze te doen plaats hebben, ook zonder dat de paus er aan deel nam, die, zooals men weet, van eene conferentie niets hoo- ren wil. De expeditie van het Fransche leger schijnt nog steeds meer omvang te zullen krijgen. Weder zijn vier eskadrons jagers naar Civita-Vecchia ingescheept, waartoe een ge pantserd vaartuig van Cherbourg naar Toulon was ge stoomd. Men meldt verder uit laatstgenoemde haven, dat twee andere gepantserde fregatten sterk worden gewapend en dat zelfs geblinideerde drijvende batterijen worden ge reed gemaakt. De bijdragen door de clericale bladen voor den paus en het pauselijke leger ingezameld, zijn reeds tot eene som van 1,200,000 franken geklommen. Terwijl alle bisschoppen herderlijke brieven verspreiden om den ijver der katho-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2