ting toegelicht. Ook werd in het voorbijgaan gerept van eene belastiug op de tabak, terwijl men, bij het bespreken der zegelbelasting, //nagenoeg algemeen" van oordeel was, dat, hoe wenschelijk de afschaffing hiervan ook mocht we zen, zij in de tegenwoordige omstandigheden niet raadzaam kon heeten. Echter zou ook hier eene geheele herziening van de zegelwet vele bezwaren kunnen opheffen, zonder daarom de inkomsten der schatkist te verminderen. Men ziet het, de indrukken door de verslagen, welke wij vroeger bespraken, te weeg gebracht, zijn door dit verslag niet weggenomen, maar integendeel tot een grooten, weinig bemoedigenden totaal-indruk samengesmolten. De vermoe dens omtrent het geringe vertrouwen, waarmede de Kamer zich tegenover het kabinet zal stellen, zijn dus evenmin verdwenen, en de nieuwsgierigheid, hoe de regeering op al deze bedenkingen en vragen zal weten te antwoorden, wordt steeds levendiger. Het Haagsche Dagblad, dat inmiddels de moeilijke taak te vervullen heeft van de regeering tegen den ongunstigen indruk dezer verslagen in bescherming te nemen, heeft daartoe het middel aangegrepen om te betoogen, dat de verslagen niet de uitdrukking zijn van de geheele Kamer, omdat een betrekkelijk groot getal leden der Kamer niet aan het onderzoek der sectiën heeft deelgenomen. En het maakt van deze gelegenheid gebruik, om de vertegenwoor diging over haar gebrek aan ernst en ijver eenige onzachte verwijten toe te dienen. Maar indien dit alles waar is, dan éen van beide: of het zijn juist de vrienden van het mi nisterie, die zich aan dit verzuim schuldig gemaakt hebben en weggebleven zijnöf de bezwaren der Kamer zijn zoo zonneklaar, dat zelfs de leden, die anders de regeering ondersteunden, er mede ingestemd hebben. BINNENLAND. LEIDEN, 2 November. De Algemeene Kerkeraad de Nederd. Herv. Gemeente alhier heeft gisterenavond, ter vervulling der vacature die op handen is door het emeritaat, aan Ds. H. Eangman verleend, het volgende twaalftal gemaakt met volstrekte meerderheid van stemmenA. S. Carpentier Alting te Dokkum, H. Boonen te Middelburg, J. van Doesburgh te Zuidzijpe, S. Essenius Greeff te Dordrecht, F. Haver- schmidt te Schiedam, E. C. Jungius te Zierikzee, J. Knap pert te Deventer, Dr. J. A. Lamping te Den Helder, B. C. J. Mosselmans te Groningen, Dr. A. J. Oort te Schoonhoven, Dr. L. H. Slotemaker te Arnhem, Dr. J. M. Vorstman te Enschedé. Aanstaanden Vrijdag zal hieruit een zes- een drietal gemaakt worden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 140 tot 156 volwassen personen en van 71 tot 88 kinderen. Hedenmiddag is alhier gearriveerd het depot van het 4de regiment huzaren, komende van Zutfen, onder bevel van den luit.-kol. Micheihof; het reserve-eskadron wordt morgen verwacht. Men schrijft ons uit Katwijk: De haringvis- scherij, welke aanvankelijk veel te wenschen overliet, was in de laatste dagen aanmerkelijk gunstiger. Van den 16den Oct. tot en met heden zijn door 32 schui ten 2,373,200 stuks steurharingen aangebracht en voor 8 tot 19 gulden duurder verkocht. In het geheel zijn in dit seizoen 64 reizen gedaan en 3,241,200 stuks steurharing in afslag verkocht. Het aantal tonnen pekel haring is in vergelijking van vorige jaren vrij aanzienlijk. Het juiste getal kan echter moeilijk worden opgegeven, omdat ze in de laatste dagen niet publiek maar uit de hand verkocht zijn. Z. M. de Koning heeft gisterenmiddag in een bijzonder gehoor ontvangen de gevolmachtigde ministers en buiten gewone gezanten van Groot-Brittannië en België bij ons hof, den admiraal Harris en den baron Beaulieu, die aan Z. M. hunne geloofsbrieven hebben overhandigd. Tot dat einde werden zij met de gebruikelijke ceremoniën van hun hotel afgehaald en daarheen teruggeleid. Z. K. H. prins Frederik is heden in de residentie teruggekeerd. De minister van justitie heeft een minder rustigen nacht doorgebracht, overigens blijft de toestand dezelfde. De openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zal plaats hebben op Woensdag den 6den November 1867, des voormiddags te elf uren. r- Bij de behandeling der begrooting voor 1868, die met 31 tegen 2 stemmen is aangenomen, heeft de gemeenteraad van Amsterdam besloten de traktementen voor de docen ten aan het gymnasium te verhoogen, zoodat die heeren bezoldigd zullen worden evenals de docenten aan de scholen voor middelbaar onderwijs. Het rectorstraktement is b. v, van /\3000 op f 4000 gebracht. Te 's-Iiage is aangekomen de graaf De Mons, bui- tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nassau. Z. Exc., die in het Hotel Paulez zijn intrek heeft geuo- men, heeft gisterenochtend een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken. Als bai'yton d'opéra-comique is aan den Kon. Fran- schen Schouwburg te s - H a g e aangenomen de heer Lepers. Een onzer jeugdige geleerden staat op het punt het vaderland te verlaten om zijne betrekking op Java als directeur van 's rijks botanischen tuin te Buitenzorg te gaan aanvaarden. De heer Dr. E. H. C. C. Schefler, die, na onder den hoogleeraar Miquel uitmuntende studiën ge maakt te hebben en met eene dissertatie de //Myrsinaceis Archipelagi Indici" gepromoveerd te zijn, welke dissertatie de eer heeft genoten in de Botanische Zeitung gunstig vermeld te worden, geruimen tijd in het rijks herbarium te Leiden vertoefd heeft om aldaar in die prachtige en rijke verzameling de Indische flora verder te bestudeeren, en tot gemelde betrekking benoemd is, stelt zich voor, van zijne reizen naar de botanische tuinen te Kew in Engeland en naar den Jardin des Plantes te Parijs teruggekeerd, spoe dig naar Java te vertrekken, om zijne betrekking te aan vaarden. Dezer dagen is het negende verslag uitgekomen van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam, dat behalve hoogstbelangrijke mededeelingen omtrent alle onderdeelen der oudheidkunde, eene fraaie photograpkie bevat van een antiek beeldhouwwerk in hout, dat in het museum berust. Tevens blijkt uit dit verslag, dat, ondanks de groote uitgaven welke het genootschap heeft te doen toch nog een en ander voor het museum is kunnen aan gekocht worden. In eene vergadering van bestuursleden der verschil lende gymnastiek-vereenigingen te Amsterdam is besloten pogingen aan te wenden bij de leden, ten einde een alge meenen Bond op te richten, en zoo den bloei der gym nastiek te bevorderen. Eene advertentie in de Amst. Courant vermeldt, dat twee oude lieden, beiden geheel blind, van 84 en 81 jaar a. s. Dinsdag te Amsterdam hun gouden bruiloft zul len vieren. De gemeenteraad te Alkemade heeft dezer dagen besloten een rijweg aan te leggen van daar naar Leiden in verband met eene brug over de Ringvaart van Haar lemmermeer aan de Nieuwe Wetering. Die weg zal de kortste gemeenschap vormen tusschen Leiden en Amsterdam In de kosten er van, die op f 100,000 begroot worden zullen het rijk en de provincie ieder voor 3 bijdragen. De gemeenteraad van Harlingen heeft een besluit ingetrokken, waarbij een uitvoerrecht van 3 ets. op elke 40 kilo boter werd geheven, die naar het buitenland werd verzonden. Men noemde dat recht retributie voor het ge bruik van gemeente-eigendom. Uit Zutfen wordt gemeld, dat Woensdag 11. te Ruurlo een afschuwelijke moord moet gepleegd zijn door een moeder op haar kind van acht maanden. De justitie heeft zich onmiddellijk naar de plaats begeven en doet onderzoek Gisteren herdacht de heer P. van Wijk, pastoor der gemeente van de bisschoppelijke klerezij te Hilversum zijn zestigjarig priesterschap. Dinsdag 11. werd op de Maas onder de gemeente Heenvliet door den sjouwerman L. van Kempen opge vischt eene flesch in ongeschonden staat, inhoudende een briefje, waaruit bleek dat deze op den 4den Mei jl. van den driemaster met stoomvermogen 's-Gravenhage" in de Noordzee was geworpen, dat het schip een lek bekomen had en in de eerste haven moest repareerendie flesch heeft dus 5 maanden en 25 dagen in het water rondgedreven. Eergisteren is door het provinciaal gerechtshof van N.- Brabant tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld de jongeling uit Helmond, die zich met het meisje dat hij beminde in het kanaal had geworpen, omdat zij hem geen wederliefde toedroeg. Het stoomschip Alphée, medebrengende de mails van Oost-Indië en China, is den 28sten Oct. te Suez aan gekomen. Z. M. heeft benoemd C. C. L. van Vessem tot burgem. der gem- St.-Oedenrode; tot plaatsv. kantonr. te Amsterdam (2de kant.) Mr. A. J. Hovy, adv.; tot kantonr. te Apeldoorn Mr. W. L. ï1. C. ridder van Rap- pard, adv. te Arnhem; eervol outsl. Mr. J. E. Valeton, als plaatsv. kau- tonr. te Delft.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2