ontdekking van een roman uit de 14de eeuw v. C., getiteld //De twee broeders", zullen er zeker belang in stellen te verne men dat er een tweede roman is gevonden. Van den eersten, die met hiëratische teekens geschreven en uitgegeven is onder de collectie van hiëratische papyrussen van het Britsch museum, heeft de vicomte E. de Rongé eene vertolking geleverd. Van de nieuw ontdekte heeft de ontdekker zelf, prof. Brugsch te Göttingeu, in de Revue archéologique van September eene vertaling gegeven. Deze romanof misschien beter gezegd novelle of legende, is met demotische teekens geschreven, waar schijnlijk in de 3de of 2de eeuw voor onze jaartelling. De be kende Egyptoloog Mariette vestigde op dezen papyrus, die in het Egyptisch museum tè Bulak aan den Nijl bewaard wordt, de aandacht van Brugsch, toen deze in 1865 te Kaïro was. Setna-Chamus, een zoon van koning Ramses II, is de hoofd persoon van het stuk, waarvan helaas de beide eerste bladzij den verloren zijn. R. Wie in dezen tijd van ministerieele crisissen en geruchten van crisissen zich eens wil verheffen aan het gezicht van een staatsman, die, sinds elf jaren minister van buitenlandsche za ken, eenige maanden geleden het tijdstip feestelijk heeft herdacht, waarop hij voor 50 jaren zijn loopbaan in dienst van den staat is begonnen, die leze de bladzijde, welke in de October- aflevering van het geïllustreerde tijdschrift //Ueber Land und Meer" gewijd is aan den tegenwoordigen Russischen rijkskanselier, vorst Alexander Micliaelowitsch Gortschakoff. Zijne levensbeschrijving is te gelijk eene bijdrage tot de politieke ge schiedenis van Europa in de laatste twintig jaren. Reeds op negentienjarigen leeftijd, in 1817, aan het ministerie voor bui tenlandsche zaken werkzaam, werd vorst Alexander achtereen volgens als legatie-secretaris, als gevolmachtigd minister en als gezant te Londen, te Rome, te Berlijn, te Stuttgart, te Frank fort bij den Duitschen bond, en te Weenen geplaatst. Reeds toen wist hij aan alle mogendheden eerbied en ontzag voor zijne groote gaven en voor zijne beschouwing der Europeesche toestanden in te boezemen, terwijl zijne ervarenheid in het spreken van alle talen hiertoe het hare bijdroeg. De kernachtig en eenvoudig gestelde nota's, door hem sinds zijne benoeming tot minister van buitenlandsche zaken in 1856 bij gewichtige gelegenheden uitgevaardigd, konden niet anders dan dien in druk versterken. Van hem zijn die welsprekende woorden aan het slot van eene nota der Russische regeering uit den eersten tijd na zijn optredenLa Russie ne boude pas, elle se re- cueille", en in 1863, bij gelegenheid van den Poolschen opstand, wist hij het uitbarsten van een Europeesch conflict tegen te houden door woorden als dezeDe czar, mijn allergenadigste heer, is steeds de voorschriften van het volkenrecht tegenover andere mogendheden nagekomen. Daarom heeft zijne keizerlijke majesteit dan ook het recht, hetzelfde van den kant der andere mogendheden te verwachten." De hulde, bij gelegenheid van zijn jubileum, aan vorst Alexander gebracht, zoo door den kei zer als door menschen van allerlei politieke richting, stijgt nog daardoor in waarde, dat het eene hulde is geweest, niet alleen aan zijne uitstekende talenten, maar tevens aan zijn uitnemend karakter bewezen. B 1 T E N L A N D. Duitschlaed. Terwijl Pruisen zich rustig houdt en van zijn lust tot annexeeren, uiterlijk ten minste, niets laat blijken, komt hem toch van tijd tot tijd een gebraden duifje in den mond vliegen. Vroeger was dit met Waldeck, thans is het met Saksen-Meiningen het geval, welks her tog, met het oog op de geographische ligging en op de armoede van zijn landje, het beheer er van aan den koning van Pruisen wil overlaten. De 175,000 inwoners van het hertogdom zullen zich gaarne de, zware lasten van een eigen bestuur laten ontnemen. De tolquaestie is door de Beiersche kamer der afge vaardigden weder in behandeling genomen. Ook de koning was te Munchen teruggekeerd om er zich over die zaak te onderhouden. Hij vond reeds talrijke adressen, die op het aannemen van het verdrag aandrongen. Gisteren heeft de kamer dan ook werkelijk in dien zin beslist door met eene groote meerderheid (slechts 12 leden verklaarden er zich tegen) het voorstel der staathuishoudkundige commissie uit haar midden aan te nemen, strekkende om in de onvoorwaardelijke aanneming van het tolverdrag te vol harden. Oosteebijk. De tweede kamer van den rijksraad heeft met groote meerderheid, bij de derde lezing, eene nieuwe wet betreffende het onderwijs aangenomen, die, evenals de voorloopig aangenomen wet op het huwelijk, gericht is tegen de beginselen van het concordaat. In het clericale kringen toont men zich zeer ontevreden met die beslis singen. Intusschen schijnt ook de keizer voortdurend op de baan van den stitutioneelen regeeringsvorm te willen voortgaan. Baron Von Beust zou zich morgen van Parijs naar Londen begeven. De oogst is in Oostenrijk zoo goed uitgevallen, dat, naar men berekent, de waarde der uit te voeren granen en meel wel 150 millioen gulden zal bedragen. Italië. Door het afbreken van alle telegraphische ge meenschap met Rome, moeten wij nog steeds in het on zekere verkeeren omtrent hetgeen binnen of voor de muren der eeuwige stad voorvalt. Na Monte-Rotondo bezet te hebben is Garibaldi naar Foretta getrokken, om na het vermeesteren van die gewichtige positie, den weg naar Rome open te zien. Eergisteren meldde men uit Florence, dat hij den Tiber was overgetrokken en zich te Monte- Mario, niet ver van Rome, bevond. Algemeen is men ech ter van oordeel, dat zijne zaak verloren is, en dat de generaal onder de muren der stad bezwaarlijk iets anders zal vinden dan een eervollen dood. Zijne benden groeien niet sterk meer aan, vele zijner aanzienlijkste volgelingen zijn gevallen, zooals de afgevaardigden Cairoli te Rome zelf, De Sanctis en Arerbi voor Viterbo, Salomone te Monte-Rotondo, terwijl Nicotera en Mosto aldaar zeer gevaarlijke wonden hebben ontvangen. Ook moeten de troepen van Garibaldi zeer slecht, vele manschappen alleen met een revolver gewapend zijn. En nu in de steden van Italië op hoog bevel de bureaux van onderstand en ver pleging gesloten zijn, zal het hun weldra geheel en al aan hulpmiddelen ontbreken. Bovendien is natuurlijk de in druk, door het bericht der Fransche interventie op de opstandelingen gemaakt, zeer ontmoedigend geweest. Ook in enkele steden van Italië, met name te Turijn en te Napels, hebben dè loop dien de zaken nu hebben ge nomen, en de proclamatie des konings enkele demonstratiën uitgelokt, die echter van voorbijgaanden aard geweest zijn. Noch de clericale, noch de liberale partij zijn echter, zooals van zelf spreekt, met dit woord van den koning en zijne nieuwe raadslieden bijzonder ingenomen. Men zegt dat Victor Emmauel zelf het ministerie Menabrea alleen daarom zoo spoedig heeft doen samenstellen en die richting ge huldigd, omdat hij de Fransche expeditie wilde voor komen. Zoodra het ministerie gevormd was, gaf hij hiervan bericht aan het kabinet van Parijs, doch ontving ten ant woord, dat de expeditie reeds vertrokken was. Echter werd die dépêche spoedig naar men zegt door eene andere ge volgd van dezen inhoud: //geef Frankrijk de voldoe ning, de opstandelingen het pauselijk gebied te doen ontruimen; wacht verder den dood van den H. Vader, en de weg naar Rome zal voor Italië openstaan." Dit woord heeft al den schijn van echt te wezen. Men heeft immers altijd voorgegeven, dat de politiek van keizer Napoleon deze oplossing der Romeinsche quaestie op het oog heeft. Wat nu het aandeel betreft, dat de Italiaansche troepen aan het dempen van den opstand, zelfs aan het bezetten van Rome zullen nemen, daarover loopen de berichten uiteen. Volgens sommigen waren de Italiaansche troepen eergisteren de pauselijke grenzen reeds overgetrokken, volgens anderen hadden zij hiertoe bevel gekregen en zou generaal Ricotti Garibaldi sommeeren, de wapens neder te leggen. In allen geval is het wel waarschijnlijk, dat keizer Napoleon deze concessie aan Victor Emanuel zal doen. En deze heeft zoo iets bepaald noodig om zijn pres tige, en meer misschien, tegenover de natie te handhaven Want de Italianen zouden het eene vernedering rekenen als vreemde troepen, en nog wel deze alleen, een opstand moesten dempen, die toch voor een gedeelte op hun eigen grondgebied is losgebrokenofschoon sommige bladen van oordeel zijn, dat het voor de Italiaansche regeering beter is zich eenvoudig bij de feiten neder te leggen, dan hare toevlucht te nemen tot eene misleiding, waarvan niemand de dupe zal zijn. Ook de H. Vader moet, zoo vol geest drift als hij is op het denkbeeld dat de Fransche solda ten terugkomen, evenzoo onverbiddelijk zijn op het punt eener bezetting van zijn gebied door de troepen van den Anti-Christ, Victor Emanuel, al heet deze ook re galantuomo." OFFICIEELE BERICHTEN. Bevallen M. Binnendijk, geb. Capteijn, D. tweel. A. M. de Bink, geb. Vlieland, Z. M. C. Cornelis6en, geb. Van der Lin den, D. J. C. van Valderen, geb. Vinkestein, Z. M. de Heijder, geb. Persoon, D.D. tweel. M. Kouwenberg, geb. Gelton, Z. A. M. Brands, geb. Broekveld, Z. M. C. de Jong, geb. Duykers, D. M. M. de Vos, geb. Hamerling, D. C. G. van Evert, geb. llot- scbeid, Z. A. M. Flippo, geb. Kebl, D. M. C'. de Vink, geb. Beern, Z. C. van Leeuwen, geb. Vermunnicht, D. A. E. S. Trago, geb. Kres, D. C. Schouten, geb. Dreef, Z. A. Pander, geb. Marks, Z. L. Wiethoff, geb. Opbroek, D. F. M. Steiger, geb. Van der Kamp, Z. C. E. Eiouw, geb. Tierolf, Z. W. IJzerman, geb. Van Helden, Z. C. Leemans, geb. Lacourt, Z. J. van Beuke ring, geb. Dreef, Z. B. A. Burgemeister, geb. Van der Peen, Z. Burgerlijke jstand van Leiden, ,van den 24sten toten met den 303ten October 1S67.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3