BINNENLAND. TIJDSCHRIFTENDAGBLADEN ENZ. zuster Patrocinio, welke hem dapper ondersteunt, van over wegenden aard. Yolgens hem toch regeert Narvaez nog te zacht. Diens absolutisme is niet van het rechte allooi, en naar men verzekert was Pezuela meermalen op het punt van slagen. Het ministerie Narvaez bestaat nu reeds 15 maanden, voorwaar een zeldzame duur in het land, waar tal van hooggeplaatste personen, door allerlei onedele drijfveeren ge leid, in de keus der middelen niet. schroomvallig, tegen eiken minister, van den dag zijner benoeming af, heimelijk in trigeeren waar ministers 's avonds met hunne portefeuilles naar bed gaan en, ten gevolge der inmiddels plaats gehad hebbende //revolution de palais," bij hun ontwaken zonder portefeuille opstaan. Wat Spanje ons nu zal brengen, is het geheim der toe komst. Als de vulkaan tot uitbarsting komt en een vulkaan is er kan de eruptie verschrikkelijk zijn. LEIDEN, 31 October. Gisteren had alhier de 21ste jaarlijksche algemeene ver gadering plaats van het schaakgezelschap //Palamedes". Zoowel in het verslag, uitgebracht door den secretaris, den heer C. G. van der Hoek, als in eene door den heer B. I. Eornara gehoudene voordracht, werd op hartelijke en welsprekenke wijze hulde gedaan aan de nagedachtenis van den gedurende het afgeloopen jaar overleden voor zitter, den heer C. Naret Oliphant. In de plaats van wij len genoemden voorzitter werd gekozen de heer W. P. J. van der Chijaterwijl tot vice-president werd benoemd de heer C. A. G. Oliphant. Verder besloot de vergade ring, op voorstel van het bestuur, met algemeene stemmen het lidmaatschap van verdienste op te dragen aan den heer B. Spoelstra, luitenant-kolonel der infanterie, thans te Leiden in garnizoen, en zulks uit aanmerking der hooge verdiensten van gemelden lieer, zoowel als beroemd schaak speler, alsook als wetenschappelijk beoefenaar van dat edele spel. Na verschillende discussiën en genomen besluiten bleven de leden nog geruimen tijd onder gezellig gesprek bijeen. Hedenmorgen vertrok van hier eene batterij veld artillerie onder bevel van den kapitein Graaf Van Stirum, ten einde de batterij rijdende artillerie te 's-Hage te ver vangen. In den namiddag zijn hier reeds eenige onbereden manschappen van het 4de reg. huzaren uit Zutfen ge arriveerd. Hedenmorgen te 12 uren ongeveer is een jongentje van omstreeks 6 jaar in de Langegracht gevallen. Nie mand had het ongeval bemerkt, en eerst later toen men een paar klompjes zag bovendrijven, ontstond een treurig vermoeden, dat weldra door het ophalen van een lijkje werd bevestigd. In de fabriek van de heeren Gebrs. Eigeman en Comp., in de Ververstraat alhier, is een jongen, ten ge volge van onvoorzichtigheid, met den arm tusschen eene machine geraakt, en heeft kort daarna eene amputatie moeten ondergaan. Z. M. de koning is hedenavond ten half zeven van het Loo in de residentie teruggekeerd. Men weet dat de hoogeraad vrouw Van den Bosch en Mooy, die, naar aanleiding der ongeregeldheden te Velzen, door het prov. gerechtshof van N.-Holland waren vrijgesproken, de eene ter dood, den ander tot een tucht huisstraf van vijf jaren heeft veroordeeld. De advocaat der beschuldigden, Mr. E. Posno, heeft niet alleen voor beide aan den koning volkomen gratie gevraagd, maar in dat adres tevens geprotesteerd tegen de wijze, waarop de hooge raad in dezen heeft recht gesproken. Er loopt een gerucht, dat het gebeurde te Velzen tot eene interpellatie in de Tweede Kamer aanleiding zou geven. Door den gemeenteraad van Amsterdam is na langdurige discussiën o. a. besloten, om aan den hoog leeraar Boot eene vergoeding van f 400 en aan den hoog leeraar Land eene van f 200 toe te kennen voor de col leges in de Latijnsche en Grieksche letteren en in de logica, door hen te geven aan de studenten der nieuwe geneeskundige school, die daarvan wenschen gebruik te maken tot het verkrijgen van een academischen graad. Evenzeer werd een voorstel aangenomen om aan den hoogleeraar Voorhelm Schneevoogt de betrekking van leeraar in de psychiatrie en neuropathologie op te dragen, tegen een salaris van f 1200. Ook werd aan Dr. J. L. Dusseau eene toelage van 400 verstrekt voor zijne dien sten als directeur van het anatomisch-pathologisch kabinet, doch een voorstel om dezen heer den titel van hoogleeraar te verleeaen werd niet voldoende ondersteund. Door den gemeenteraad van Schiedam is een voorstel van het dagelijksch bestuur aangenomen, om het gebouw der hoogere burgerschool te plaatsen op den zoo- genaamden burg van Mathenesse. De //Tijd" deelt aangaande de ziekte, waaraan de minister van justitie, de heer Borret, lijdende is, mede, dat de toestand reeds merkelijk vooruitging, toen er op eeus eene gevaarlijke omkeer heeft plaats gegrepen. Iteeds zijn aan Z. Exc. de H.H. Sacrementen der stervenden van de E. K. kerk toegediend. Heden was de toestand dezelfde. Wegens zijn hoogen ouderdom en voortdurende onge steldheid heeft Msgr. de bisschop van Breda de adminis tratie van zijn bisdom overgedragen aan den coadjutor Msgr. Van Genk, bisschop van Adras, in partibus infidelium, die deze administratie met voorkennis en goedkeuring van den paus heeft aanvaard. Maandag-avond is in de algemeene vergadering der te Utrecht gevestigde Vereeniging tot bevordering der weerbaarheid besloten, behalve de vijf kompagniën infanterie ook eene kompagnie uitsluitend voor vesting-artillerie op te richten. Het hoofdbestuur wil daardoor de weerbaar heid ook in staat stellen, om in geval van nood ook de forten der Utrechtsche linie te kunnen verdedigen. Het bestuur heeft verder besloten, dezen winter eenige voor drachten te doen houden over ons verdedigingsstelsel en onze strijdkrachten, waartoe het een aantal der zake kun dige mannen heeft uitgenoodigd. De tweede aardappelenteelt, die der zoogenaamde jam men, heeft te Brak el vrij gunstige resultaten opgeleverd, hetgeen des te meer kan verwonderen, daar deze poting drie a vier maanden later dan gewoonlijk heeft plaats ge had. Over 't geheel kan men de opbrengst, zoo wat quali- teit als wat quantiteit betreft, bevredigend noemen. Te Winschoten heeft zich eene commissie gecon stitueerd voor eené viering van het derde eeuwfeest ter gedachtenis aan den slag bij Heiligerlee. Men schrijft uit Harlingen, dat de predikant Wolters aldaar Zondag den lOden November zijn afscheids preek zal houden, om daarna terstond zijn nieuwen werk kring in te treden. De burgemeester der gemeente Sn eek, de heer M. Clz. Wouda, heeft aan den raad medegedeeld, dat hij tegen 1° Januari e. k. zijn ontslag heeft aangevraagd. Men schrijft uit D o k k u m, dat er voortdurend luide geprotesteerd wordt door de inwoners van Dantumadeel tegen het initiatief, door den raad genomen, om van alle leerlingen der openbare school schoolgeld te heffen en meent aldaar de oorzaak van dien maatregel te moeten zoeken in de begeerte der raadsleden, om het bijzonder onderwijs te bevoordeelen. Uit Erederiksoord wordt officieel medegedeeld, dat, hoewel nog dagelijks vele opgaven aan het bestuur der Maatschappij van Weldadigheid toekomen betreffende de opbrengst der in het geheele land ten behoeve dier instelling gehoudende collecte, tot dusverre opgave is ge daan door 35 afdeelingsbesturen, 37 correspondenten, 457 gemeente besturen, terwijl de opbrengst van 156 kerkelijke collecten bekend is. Het totaal-cijfer was reeds geklommen tot f 34882,32s. De Christelijk Afgescheiden gemeente te S milde heeft hare eigene rechtbank, ook voor burgerlijke ver schillen, waarin, evenals in geestelijke quaestiën, de ker- keraad uitspraak doet. In de vorige week kregen twee leden dier gemeente verschil over 't graven eener veenwijk en over ieders aan deel in de betaling der kosten daarvan. Een hunner was lid van den kerkeraad, en deze onderwierp hét geschil aan de uitspraak van dat collegie. De kerkeraad besliste in 't nadeel van hem, die niet lid was; deze, daarover geraakt, gebruikte tegen zijne partij, zooals men meende, min ge paste woorden en is nu onder kerkelijke censuur geplaatst door het bestuur van eene gemeente, waarvan hij geen lid is. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Houten c. a. W. H. J. van Hien, thans te Beuningen c. a.; voorts is het kantoor Beu- ningen opgeheven en gevoegd bij het ontvangkantoor der dir. bel. en ace. te Hees, onder voortdurend beheer van den ontv. H. T. Voet; tot kom- mandeur der orde van den Ned. Leeuw den heer J. L. Costa, chef d'Es- cadre, inspect, bij het marine-arsenaal te Rio de Janeiro, en tot ridders dier orde de heeren J. N. de Menezes, gepens. kapit. t. z., en J. S. Falcao, beiden te Rio de Janeiro. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namid dags te 5 uren 48°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 46°. Donderdag morgen te 5 uren 48°, Z. W., te 8 uren 50°, 's middags te 12 uren 54°, te 4 uren 53°. Zij die zich herinneren dat, eenigen tijd geleden, de kennis van de literatuur der oude Egyptenaren verrijkt werd met de

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2