No. 2371. Vrijdag A0. 1867. 1 November. Prijs dezer Courant. *Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 ra., 10 u. 45 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. SPANJE Wij zouden ons artikel niet behoeven te vervolgenwij schrijven geen hoofdstuk, slechts eene kleine schets, met het opschrift//hoe staten vervallenwaarin wij ver beneden de werkelijkheid zijn gebleven. Doch eenige bij zonderheden, speciaal omtrent de geschiedenis van het te genwoordige kabinet, kunnen ten slotte' niet ondienstig ge- aeht worden. Het kabinet Narvaez is, gelijk gezegd is, het bewind van O'Donnell opgevolgd, niet door den wettigen invloed der vertegenwoordiging, maar door eene //revolution de palais," in het nachtelijk uur tot stand gebracht. Men moet Narvaez het recht laten wedervaren, dat hijj ditmaal niet debuteerde als de vorige maal toen hij de teugels van het bewind had aanvaard. Destijds kwam hij met een vrij liberaal programma voor den dag om de vrijzinnigen voor zich te winnen, en werkelijk nam hij in het begin eenige liberale maatregelenmaar de vrijzinnigen lieten zich niet vangen, zij kenden hunnen man. Zij hadden zich voorgeno men, hunne oppositie voort te zetten, die zich echter hoofdzakelijk bepaalde tot eene lijdelijke oppositie, zooals door het volgen van het stelsel van onthouding bij de ver kiezingen. Thans veinsde Narvaez niet, hij voerde dadelijk de sabel-regeering in en zond de vertegenwoordiging naar huis bij een prorogatie-decreet, dat gevolgd werd door een decreet tot ontbinding der kamer van afgevaardigden. Eerst werden echter de gemeente- en provinciale raden ontbon den, op grond dat de revolutionaire geest tot die lichamen was doorgedrongen. In dit stelsel paste het gevangenne men en het deporteeren van staatkundige tegenstanders, alsmede het ontslaan van hoogleerarendie de zuivere leer van het ministerie niet toegedaan waren, en dit stelsel werd dan ook in ruime mate toegepast. Het aanblijven van de onderwijzers der lagere scholen werd afhankelijk gemaakt van het vertrouwen, dat de geestelijkheid in hen stelde en men kan begrijpen, welk een gebruik de laatste van de haar verleende macht maakte. De drukpers werd nog meer aan banden gelegd dan zij reeds was, want men vergete niet dat het ministerie O'Donnell, hoewel minder stuitende vormen en nu en dan liberale allures aannemende, ook op despotieke wijze had huis gehouden. De periodieke drukpers mocht zich nu niet met staatkunde inlaten, en om te verhoeden dat het publiek de verboden vrucht van buiten ontving, werden de meeste buitenlandsche dagbladen geweerd. De eerbiedi ging van het geheim der brieven, waaromtrent het gewe ten ook onder vorige ministeriën niet zeer nauw was, werd een volslagen fictie. Het rapport der ministers aan de ko- ningin, waarin de ontbinding der kamer werd aanbevolen, vloeide over van aantijgingen, die der afgevaardigden ver schrikkelijk in de ooren moeten geklonken hebben. De ka mer, waarop O'Donnell als op eene slaafsche dienares had kunnen rekenen en die voor haar uiteengaan hem zelfs vol macht had gegeven tot het nemen van exceptioneele maat regelen, was volgens het rapport mede oorzaak, dat de grondslagen der staatkundige maatschappij met voorbeelde- looze vermetelheid werden aangerand. Het werd uit dien hoofde tijd dat de parlementaire discussiën beperkt werden binnen de grenzen die aan de vertegenwoordiging be hoorden gesteld te worden, en wanneer de kamer hare natuurlijke taak zou vervullen, hoopte het ministerie zijn werk zoodanig te zullen bevestigen, dat niemand meer in staat zou zijn om straffeloos, in het belang eener ramp zalige verdraagzaamheid, nieuwe opstanden uit te lokken. .Aan het ontbindingsdecreet was nog iets onmiddellijk voor afgegaan. De maarschalk Serrano, president van den senaat, had zich tot de koningin gewend, om haar op de gevaren te wijzen die haar en de maatschappij bedreigden ten gevolge der rampzalige handelingen van het ministerie, en 112 le den der kamer van afgevaardigden hadden zich vereenigd onder haren president Eios Eosas, om met hetzelfde doel de koningin een adres aan te bieden. Dit adres, in waardige taal gesteld, was eene akte van beschuldiging tegen de mi nisters, zooals men van die afgevaardigden stellig niet ver wacht had. Beide presidenten werden daarop gevangen ge nomen te gelijk met verscheidene afgevaardigden, en van dat oogenblik af holden de ministers in nog onstuimiger vaart op den tot nu toe door hen gevolgden weg voort. De nieuwe kamer, niets liever dan de dienares van het ministerie ver langende te zijn, keurde onvoorwaardelijk alles goed wat de ministers gedaan haddenslechts vier leden hadden den moed om tegen de willekeurige decreten te stemmen. Doch in den senaat lokte de gewelddadige handelwijze jegens den president eene hevige oppositie uit en de ministers behaal den in dat lichaam, ten aanzien dezer aangelegenheid, met moeite eene kleine meerderheid. Zes leden van het hoog gerechtshof, die het gewaagd hadden als senatoren met de oppositie te stemmen, werden tot straf voor hunne euvel daad uit hunne rechterlijke betrekking ontslagen. Een ministerie dat aldus te werk gaat, rust, gelijk men denken kan, niet op rozen. Van den opstand gedurende dezen zomer behoeven wij niet te spreken. Hij ligt nog versch in ieders geheugen. Misschien heeft hij Narvaez ogjfe weinig zorg gebaard. Doch grooter bekommering ^verschaft hem een man, die aan de uiterste spits der clericalen staat, de generaal Pezuela, die Narvaez onophoudelijk bestookt en zich in zijne plaats wil stellen. Zijne aansprakèfi zijn foor I.EIIISCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nonimers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. Spoortreinen van Leiden! naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u.35 m.; 6 u. 9 m.; 8 u. 35 in.; 9 u. 27 m.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 45 m.; 11 u. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.j van Amsterdam (Binuen- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u., overige dagen 'snam. te 2 u. Zondags bniten dienst. Van Leiden naar Gouda: dagelijks voorm. 7 u. 15 m. Donderdag voorm. 6 u. 15 m. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. 35 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Slot van om artikel van gisteren.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1