N°. 2370. Donderdag A0. 1867. 31 October. Prijs dezer Courant. ^Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering ran Zon- en','Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden] naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 in.; 12 u. 42 m.; 3u.35m.; Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. SPANJE. Er is geen land in Europa, dat zoo weinig gedeeld heeft in de algemeene ontwikkeling, waardoor ons werelddeel ge durende de laatste halve eeuw zich heeft gekenmerkt, als Spanje. Het rijk, waar onder Karei V de zon nooit on derging, dat onder dien vorst met Frankrijk om de opper heerschappij in Italië streed en in dien strijd overwinnaar was, biedt sedert lang Europa een erbarmelijk schouwspel aan, daar het van den vroegeren luister niets heeft over gehouden. De trots is den Castiliaan bijgebleven; maar de vaderlandsche deugden, die eene natie recht geven tot fierheid, zijn verdwenen. Het is alsof de Spanjaard alle krachten, die noodig zijn om een staat zelfbewustzijn te geven en hem te verheffen, heeft uitgeput in de zoo moe dige worsteling tegen de Franschen in het begin dezer eeuw. Na deze periode zien wij het verfoeielijkste despo tisme, gepaard met eene voorbeeldelooze zwakheid van re geering en gestraft met een burgeroorlog, die tot de in terventie eener naburige mogendheid leidde. Nauwelijks was op die wijze het gezag van Ferdinand VII hersteld, of de kroon, welke niets had vergeten en niets geleerd, zette haar werk voorten nu zag men meer dan 40 jaren vol gen, waarin Spanje ten prooi was aan tirannie, oproer, burgeroorlog, wanbestuur, verdeeldheid, partijhaat en par lementaire verwarring. Is het wonder, dat het land on der den invloed van zoovele oorzaken, die alle even ondermijnend werken, tot een diep verval is gezonken, dat zijne nijverheid stilstaat, dat zijne financiën uitge put zijn en zijn krediet in het buitenland bijna tot nul is gedaald De wetten, die de voorwaarden zijn voor de welvaart en den bloei eener natie, worden niet straffeloos geschonden. De fabel der oudheid, volgens welke Saturnus zijn eigen kinderen verslondvinden wij in Spanje tot eene waarheid gemaakt. "Wat kan de oorzaak zijn van dien rampzaligen toestand P Spanje vindt in zijn bodem rijke hulpbronnen en is door de zee, die zijn kust bespoelt, gunstig voor den handel met het buitenland gelegen. Doch daar staat de luiheid als een der grondtrekken van het volk tegenover. Het is een ge woon verschijnsel, dat daar, waar de natuur kwistig is met hare gaven, de inboorling den prikkel tot arbeidzaamheid mist. Het warme klimaat draagt hiertoe bij. Doch het zou geheel en al verkeerd zijn, indien men den geringen bloei des lands aan de luiheid van den Spaanschen landaard toe schreef. Elk volk, bij hetwelk de middelen tot verlichting worden aangewend, zal zijn welstand trachten te vermeer deren. Om die middelen nu hebben de elkander opgevolg de regeeringen in Spanje gedurende de laatste halve eeuw zich niet bekommerd. Vandaar de verregaande achterlijk heid in intellectueele ontwikkeling bij de overgroote massa des inwoners, en deze verwaarloozing van den eersten der regentenplichten heeft al de andere rampen ten gevolge gehad. De domme menigte is het beste werktuig voor al lerlei intriganten. Despotieke regeeringen weten zich even zeer van haar te bedienen als revolutionaire en anarchis tische volksmenners; en komt hier nu bij dat een land over vloeit van politieke gelukzoekers, gelijk met Spanje het geval is, dan is het verschijnsel der periodiek terugkeerende insurrecties onder alle kabinetten opgehelderd. Het is ook alleen in zulk een land, dat eene camarilla, die aan de meeste hoven zoo goed als verdwenen is, welig kan tieren, en ze kere non, de geestelijke zuster Patrocinio, is er sedert lan gen tijd het beruchte hoofd van. Hoe dikwijls zij ministers heeft doen vallen en gunstelingen portefeuilles toegeworpen, wie weet het Terwijl in andere landen de militairen een element zijn van orde en steun voor het gezag, zijn zij in Spanje de hefboomen voor opstanden. De pronunciamento's gaan er meestal van hen uit en de generaals en maarschalken, die in de laatste jaren minister zijn geweest, hebben allen op hunne beurt door militaire opstanden, hetzij door daarbij voor te gaan, hetzij door zich er bij aan te sluiten, het gezag trachten omver te werpen om zelve de teugels van het bewind machtig te worden. De maarschalk Narvaez, de tegenwoordige minister-president, de man van de sabel- regeering, heeft indertijd, door de organisatie van een militairen opstand tegen Espartero, zich den weg tot het gezag gebaand. De maarschalk O'Donnell, de vorige minister president, heeft later hetzelfde middel met hetzelfde succes beproefd. Hij was een der voornaamste helden van Vicalvaro. "Wij noemen Naiwaez en O'Donnell (en wij zouden er meer van hunnen stempel kunnen noemen), omdat geen van beiden voor een //verfoeielijken liberaal" of, in de gewone opvat ting van het woord, voor een revolutionair doorgaat. De eerste is een absolutist en de laatste zoowat van alles, behalve een liberaal. Maar wij vragen nu, of de progres sisten zooveel misdadiger zijn als zij zich aan de spits eener insurrectioneele beweging stellen, om eindelijk ook eens regeerende partij te worden. Waar alle leden der maatschappij met dezelfde kwaal behebt zijn, daar kan alleen verblinding, haat of opzettelijke misleiding over het liberale element //ach!" en //wee!" roepen. Prim heeft, toen hij binnen 18 maanden tweemalen door een opstand het gezag poogde omver te werpen, niets anders gedaan dan hetgeen tal van anderen voor hem gedaan hebben en tot belooning waarvan zij titels en waardigheden ont vingen. Eéne fout, 't ia waar een kolossale fout, kleefde LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post 2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 35 m.; 9 u. 27 m.; uaar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 45 m.; 11 u. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u., overige dagen 'snam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: dagelijks voorm. 7 u. 15 m. Donderdag voorm. 6 u. 15 m. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. 35 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1