LEESBIBLIOTHEEK EAU DE COLOGNE-FABRIEK J. SCHOUTENDORP tot den alouden staat van zaken zal terugkeereu en de verbrokkeling des lands weder invoeren. Dat de keizer, die nu zijn prestige gered heeft, het werk van vroeger, dat voor een groot deel zijn werk geweest is, niet zal willen omverhalen, lijdt echter geen twijfel. Zelfs zegt men weder, dat de keizer bij den paus op het invoeren van liberale hervormingen heeft aangedrongen. De keizer van Oostenrijk schijnt een man te zijn, die niet rancuneus van karakter is. Bij de receptie van het corps diplomatique te Parijs heeft hij zich vooral zeer lang en vriendelijk met den Italiaanschen gezant, den heer Nigra, onderhouden en dezen verzocht, zijn koning de betuigingen van de sympathie des keizers over te brengen. Engeland. De kiezers van New-Castle hebben in eene groote vergadering besloten, dat zij hunne afgevaardigden uitnoodigen om van hun voorrecht als leden van het Lagerhuis gebruik te maken tot het voorstellen van een opzettelijk parlementair onderzoek naar al de correspon- dentiën en alle omstandigheden, die betrekking hebben op de Abyssinische expeditie, voor dat Engeland zich verbindt tot de enorme onkosten en de vreeselijke gevolgen, welke van een oorlog met Abyssinië het gevolg zouden zijn. Italië. Ofschoon de Frausche Moniteur vermeldde, dat Garibaldi na twee vergeefsche aanvallen er niet in had kunnen slagen het kasteel van Monte-Rotondo in te nemen en toen maar besloten had zich hier niet langer op te houden en aanstonds naar Rome door te trekken, zoo meldt de Presse, dat die tocht naar Rome gevolgd is op de werkelijke inname van dat kasteel. De Fransche troepen zijn Zoudag-avond te Civita-Vecchia aangekomen en volgens sommige berichten reeds ontscheept. Andere tijdingen melden, dat die ontscheping vooreerst niet zal plaats hebben, en dat, nu de Italiaansche troepen de opstandelingen zullen bestrijden, het Fransche eskader weder zal terugkeeren. Daar het vervoer van troepen echter steeds wordt voortgezet, zoo schijnt die laatste onderstelling geheel valsch te zijn. TIJDSCHRIFTENDAGBLADEN ENZ. ACADEMIE. GEMEENTERAAD. TOONEELNIEUWS. ADVKKTENTIEN. "^e onclergeteekende beveelt zich bij deze MÊGSË& minzaam aan tot het behandelen van de natte Wasch. De Wed. J. CHOUFOER, Singel buiten de Morschpoort, N°. 110, bij de G-evangenbuislaan. Kantoor HOOGEWOERD, Wijk III, N°. 318. De ondergeteekende de Wijnhandel thans voor eigen rekening opgevat hebbende, verzoekt zijne geëerde Stadge nooten en anderen, bem wel met hun vertrouwen indien handel te willen begunstigen eu vereeren, waartoe hij zich bij deze minzaam aanbeveelt. Leyden, 29 October 1867. J. C. KLIKEE. Commissarissen kwijten zich van een aangenamen plicht, bij dezen hunnen vriendelijken dank te betuigen aan allen, die door het toezenden van bijdragen ten behoeve dezer inrichting, hebben getoond daarin belang te stellen. Van ben die nog niet in de gelegenheid zijn geweest aan het toegezegde uitvoering te geven, zullen de bijdragen nog in dank worden aangenomen en zal de secretaris zich gaarne met de ontvangst daarvan belasten. Namens Commissarissen voornoemd, G. G. SNELLEN, Voorzitter. C. A. DE VASSIJ Secretaris. onder de firma van ANGELO MARIA FARINA. De ondergeteekende, eigenaar van genoemde firma, fa briceert en verkoopt alle soorten van echte EAU MK CO- LOGAE, zich minzaam in het vertrouwen van het geachte publiek aanbevelende. Prijscouranten zijn op franco aanvraag gratis verkrijg baar. A. M. FARINA, Prinsengracht bij de Rozengracht, E. E. 661, te Amsterdam. Er wordt ook bij de maat verkocht. De aflevering van 15 October van den Economist is verschenen en bevat o. a. de volgende bijdragen: «Staatsuitgaven en Nationaal verbruik", eene theoretische studie van den heer N. G. Pierson. -Iets uit de geschiedenis van den Atlantischen Telegraaf", vooral over de kosten van aanleg en de middelen waardoor deze gevonden zijn. «Hel dagbladze gel", een warm en krachtig pleidooi voor de afschaffing van deze onhoud bare belasting. Arbeidspolitienieuwe voorbeelden van staatszorg vooi- de arbeiders", een overzicht van de nieuwe wetten, die in Engeland op dit stuk vastgesteld zijn. «Overzicht van de opbrengst der middelen over de zes eerste maanden van 1867 in vergelijking met vroegere jaren". Onder de «Economische nalezingen en berichten" wordt nog o. a. hulde gebracht aan den heer Staring voor de voltooiing der geologische kaart van Nederlaud. Leiden, 29 Oct. Bevorderd tot doctor in de beide rechten, de heer J. T. Boelens, geb. te Nijmegen, met stellingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leydenop Donderdag 31 October 1867, 's namiddags te twee uur. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een lid in het collegie van Gecom mitteerden tot de administratie der Vereenigde Gast- en Leproosbuizen. 2°. Voorstel van 1111. Curatoren der Hoogeschool, tot gedeeltelijke dem ping vau de Binnenvestgracht bij de voormalige Rijnsburgerpoort. 3°. Voordragt tot het instellen eener wekelijksche kaasmarkt. 4°. Voorstel tot intrekking der verordening op de plaatselijke directe belasting, laatstelijk vastgesteld 19 September 1867. 5°. Onderhandsche verhuring van den kelder op de Breedestraat. Ifflands tooneelspel «De speler of revenge Praag" werd hier gisterenavond door het gezelschap van de heeren Boas en Judels opgevoerd. Het behoort tot die stukken uit de oude doos, die «einen guten Klang" hebben, daar het zich onderscheidt door een boeienden inhoud en streng zedelijke strekking. De toomelooze hartstocht voor het spel met hare treurige ge volgen wordt met de levendigste kleuren geschetst. Verder is het geene aaneenschakeling van akeligheden, zooals het bekende Fransche drama «Dertig jaren, of het leven van een dobbelaar", maar juist door natuurlijk# eu geleidelijke handeling maakt het een meer blijvenden indruk. De ver taling van zulke oude stukken mocht wel eens herzien worden, want dan zouden ons zeker germanismen als k r ij gs min i s t er in plaats van minister van oorlog enz. bespaard worden. De heer Wijnstok gaf ons in den Baron van Wallenfeld eene treffende voorstelling van den speler, die ziju laatsten penning heeft verkwist, en die, terwijl hij nog niet ongevoelig is voor al wat edel is en goed, te vergeefs worstelt met de ellende, welke hij over zich zeiven en zijn huis gezin heeft gebracht. Mw. Korlaar vervulde met veel talent en gevoel de rol der ongelukkige Barones, die onder alle grieven en ontberingen toch nog innig gehecht blijft aan haren echtgenoot en geene gelegenheid ver zuimt om hem op den goeden weg te brengen. Evenzeer verdiend# de heer Hermans .aller goedkeuring door zijn geestig en natuurlijk spel als de schurkachtige van Posert, de eigenaar der speelbank. De jonge heer Kor laar moge steeds zoo ongekunsteld blijven spelen, als hij nu deed, dan zal hij zeker eens een goed acteur worden. Veel minder voldeden ons de heeren Van Biene en Kapper. Eerstgenoemde bezat als de vader der Ba rones de kracht en waardigheid niet, die men in verscheidene treffende scènes met Jeu speler eu zijue vrouw zou verwachten. Dat eene komische rol beter voor hem geschikt is, heeft hij in het nastukje weder duidelijk be wezen. De heer Kapper maakle van den geheimraad een caricatuur en schijnt weinig begrip te hebben vau toon eu manieren der hoogere stan den. Onder de overige vertooners verdienen de heeren Bruyn Spoor en Korlaar vermelding. Het alleraardigste nastukje De metselaar en de waterdrager," het best bekend als: De bruidschat van Auvergue" werd uitmuntend gespeeld door de dames Korlaar en Stol en de heeren Vau Biene en Heesbeen. De zaal was weer zeer slecht bezet. Onze stadgenooten schijnen van oordeel te zijn, dat de winter nog lang genoeg is ora naar den schouw burg te gaan, en de voorstellingen volgen elkander dan ook wel wat druk op. Wij hopen dat de welgeslaagde uitvoering van gisterenavond velen zal overtuigeu dat het schoone en aangename niet alleen in den winter maar ook in den herfst kan gevonden worden. van het Departement Leyden der Maatschappij „tot Xut van 't Algemeen". TAN

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3