Gisteren is te Delft eene groote parade gehouden, I waarop de kommandant van het garnizoen aan den adju dant-onderofficier van het leger in Oost-Indië, H. G. Stra tenmaker, plechtig de decoratie der Militaire Willemsorde 4de klasse heeft uitgereikt, hem bij kon. besluit van 13 Sept. 11. toegewezen. In Delft bestond nog geeue vereeniging tot bevor dering der weerbaarheid; doch reeds heeft zich eene com missie gevormd en reeds heeft deze een reglement vastge steld, om in dat gebrek te voorzien. Men boopt, bij ge noegzame deelneming, in de volgende maand de vereeniging te kunnen constitueeren. Het werk der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij aan het kanaal bij Velzen werd in September voortgezet met 630 tot 850 arbeiders, 33 tot 40 paarden6 tot 9 loco motieven, 170 tot 275 wagens, 3 stoompompwerktuigen, 1 locomobile, 3 of 4 stoombaggervaartuigen en 5 tot 40 vletschuiten of grondschouwen. De Arnh. Courant wil er de aandacht der ï-egeering op gevestigd hebben, dat het aannemen van soldaten voor den dienst van eene vreemde mogendheidzooals de //Tijd" dit tegenwoordig voor het pauselijke leger doet, in de meeste landen als eene onwettige handeling wordt beschouwd. Te vens wijst dit blad er op, en doet het groote nadeel hiervan uitkomen voor de zoogenaamde //Nederlandsche" zouaven, dat zij, door bij eene vreemde mogendheid dienst te nemen, ophouden Nederlanders te zijn. Zaterdag-ochtend zou Zr. Ms. transportschip //Java" van Den Helder uit de reis naar Oost-Indië aanvangen, toen eene ongelukkige omstandigheid tusschen beiden kwam. Terwijl men namelijk het schip uit het sluisgat van het dok verhaalde, brak, ten gevolge van den zwaren stroom, die er in de haven liep en die op de geheele breedte van dien kolossalen bodem neerviel, de tros en liep het schip op den havendam, terwijl tevens door het springen van den tros een paar schepelingen ernstig werden gewond. Men stoomde evenwel naar buiten, maar ontdekte spoedig, dat het roer, ten gevolge van het stooten, onklaar was geraakt, waarom men terugkeerde en op de reede ten anker ging. Daar evacueerde men de gekwetsten naar het marine-hos pitaal; een hunner, een jongen, bleek zeer zwaar gewond te zijn. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het schip in het droge dok zal moeten worden verhaald om nagezien te worden. Men verneemt dat de besturen der gemeenten Schijn- del, Yeghel en Gennep elk voor ƒ10,000 en dat van de gemeente Mil voor /'5000 hebben deelgenomen in de ne gotiate voor den spoorweg Boxtel-Cleef. Met 11 November wordt te Zevenbergen een rijks-telegraafkantoor met beperkten dagdienst geopend. De gemeenteraad van Kaalte heeft besloten, dat voor het jaar 1870 alle rieten daken op huizen on schuren in de kom der gemeente door pannen daken vervangen zullen moeten worden. In Friesland blijft de jacht voortdurend zeer schraal. Hazen en patrijzen zijn bijna zeldzaamheden. De eersten worden voor f 1.50, de laatsten zelfs tot 80 cents per stuk verkocht. Ook is de uitvoer van wild naar Engeland daarom zeer gering. Z. M. heeft benoemd tot ridder van den Nederl. Leeuw Mr. P. M. Tutein Nolthenius, burgem. van Apeldoorn; vergunning verleend ora de versierselen van officier van het Legioen van Eer te dragen aan J. Wit tering, hon. secr. der kon. acad. van beeldende kunsten te Amsterdam. De koning-groothertog heeft tot officier der Eikenkroon benoemd den heer S. Geefs te Antwerpenvervaardiger vau het standbeeld van Van Hogendorp. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namid dags te 5 uren 46°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°. Dinsdag morgen te 5 uren 44°, Z. VV,, te 8 uren 48°,'a middags te 12 uren 51°, te 4 uren 51°. KOLONIËN. De Oost-Indische bladen wijden alle uit in lof over de Duitsche Turnverein" die te Batavia bestaat en die den 13den Sept. 11. haar eerste jaarfeest heeft gevierd en bij die gelegenheid eene zoogenaamde feestoefening" heeft gehouden voor eene talrijke schaar van genoodigden. Zoo iets scheen men in Indië niet te kennen. Doch nu is het ook bewezen, zeggen de bladen, dat men in Indië niet lui en vadsig behoeft te wezen, dat men ook daar zijn lichaams kracht kan ontwikkelen. Zij gaan in hunne ingenomenheid met die Duitsche vereeniging zelfs zoover, dat zij niet alleen de lichamelijke, maar ook de intellectueele, de ze delijke en zelfs de politieke ontwikkeling der bewoners van Java, Europeanen en Inlanders, van gymnastische oefeningen verwachten. Zij wekken dan ook in 't bijzonder de Nederlanders op, om hetzij eene Nederlandsche vereeni ging op te richten, hetzij zich aan de Duitsche //Turn verein aan te sluiten, waarin het Nederlandsche element reeds zeer goed vertegenwoordigd is. Dat lichaamssterkte en vlugheid van beweging echter niet altijd de sympathie der Indische bevolking wegdra gen, blijkt uit de vele klachten uit Solo, uit de Vorsten landen, ja zelfs uit Soerabaija omtrent het zoogenaamde //ketjoeën," het gewapend rondgaan om te stelen, dat daar tegenwoordig vooral door allerlei roovers en roover- benden op groote schaal wordt gedreven. Vooral de arme slachtoffers der aardbeving van Djocjo, die de hun over gebleven bezittiugen ten koste van hun rust tegen die dieven trachtten te bewaren, werden zeer dikwijls van alles be roofd en niet zelden eerst vermoord. Ook was reeds het bloed van verscheidene Europeanen gestort. Over de in richting der politie heerscht dan ook alles behalve groote tevredenheid en men betreurt ook daarom vooral zoozeer het vertrek van den heer N. D. Lamraers van Toornburg, resident aan het hof van Solo, omdat deze zoo bijzonder geschikt scheen een goed politiewezen te organiseeren. Men is bezig de tweede halve sektie van den spoorweg Samarang-Vorstenlanden in gereedheid te brengen. De be volking hoopt, dat, wanneer de geheele weg in exploitatie zal zijn, men ook wat meer treinen zal laten rijden; voor het oogenblik heeft men een Zondagstrein en dan dage lijks een //extratrein." Het is nog niet zoo geheel en al te veroordeelen, dat men Indië minder geschikt acht voor het bezit van spoorwegen, in den trant der Europeesche landen. Want reeds heeft de locomotief op den geringen afstand, die in exploitatie is, de bamboezen woning van den ontvanger van Kedoeng Djatti en andere woningen eenvoudig door het vliegen zijner vonken vuur doen vat ten en verbranden. Is men te Samarang verheugd over het bezit van een spoorweg, minder is men er daar mee ingenomen, dat van de verbetering der communicatie van de stad met de reede vooreerst nog niet veel komt, terwijl men er ook een tol kantoor en een taxatie-locaal bezit, die bij lange na niet kunnen voorzien in de behoeften, welke de handel dier stad doet ontstaan en doet gevoelen. Men hoopt echter, dat de eerste verbetering ook de anderen met zich zal voeren. Intusschen heeft men in de voornaamste steden den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje feestelijk herdacht, voor zoover men in Indië hiervan spreken kan. Daar zoeke men niet wat wij bij ons te lande feestvreugde noemen. Zelfs zijn bij de intrede van een nieuwen gouverneur- generaal te Batavia, een uur na de plechtigheid er niet veel sporen meer van te vinden. Vele uitwendige omstan digheden zijn er de oorzaak van. Het personeel dat in de stad zijne werkzaamheden heeft, gaat er heen om te werken en vertoeft er alleen zoolang als het te werken heeft. Echter heeft men te Soerabaija eene wezenlijke en te Batavia eene door den regen half mislukte parade gehouden. De berichten van Sumatra's Westkust zijn vrij gunstig wat den oogst, minder gunstig wat deu toestand der vee ziekte betreft. BÜITENLA N D. Duitschland. Zaterdag 11. heeft de koning van Prui sen de zittingen van den rijksdag gesloten met eene rede voering, die van hooge ingenomenheid getuigt met alles wat in die zitting is to't stand gekomen en waarin alles goeds van de toekomst wordt verwacht. Over den afloop der quaestie van het tolverbond was de koning nog niet gerust, doch meende dat weifeling van den kant der Zuid- Duitsche staten de uitvoering van hetgeen wenschelijk was niet mocht tegenhouden. In Beieren is die quaestie tegen alle verwachting door de kamer uit den rijksraad in dien zin opgelost, dat zij het nieuwe toltractaat heeft aangenomen, onder uitdruk kelijke voorwaarde evenwel, dat het recht tot aanneming of verwerping van de besluiten van den bondsraad of van het tolparlement aan de kroon van Beieren zou gewaar borgd blijven. Prins Hoheulohe heeft zich hiermede vereenigd en is zelfs aanstonds met de voornaamste leden der oppositie naar Berlijn gereisd om te zien, wat er ten aanzien van deze zaak te doen viel. Gisteren is hij naar Munchen teruggekeerd zonder, echter naar men vezekert, in zijne zending geslaagd te zijn. Graaf Von Bismarck moet het votum der Beiersche eerste kamer met de daarbij ge voegde reserve bepaald hebben afgewezen. Frankrijk. De reactionnaire partij, die de expeditie naar Kome als haar triomf beschouwt, gaat zelfs in hare vorderingen zoover van te verlangen, dat men in Italië

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2