STEENKOLEN BI SF1X.11 OF RIVEIGI PRAAG, SCHOUWBURG TE LEIDEN. DE METSELAAR EN DE WATERDRAGER, weert zelfs, dat de divisie van generaal Dumont order zou ont vangen hebben om den winter te Toulon door te brengen, gereedom zich in te schepen, wanneer de omstandigheden het mochten eischen. Het gerucht bevestigt zich, dat eene conferentie der groote mogendheden bijeengeroepen zal worden om de Bomeinsehe quaestie te bespreken en hare definitieve oplossing nader te brengen. Dat keizer Napoleon aan zulk eene conferentie de voorkeur geeft boven een congres van katholieke mogendheden, bewijst misschien dat hij liever tot resul taten zou komen, nadeelig dan gunstig voor het wereldlijk gezag van den paus. Heden heeft de eerste groote jachtpartij te Compiègne plaats ter eere van den keizer van Oostenrijk, die dooi de Parijzenaars voor bon enfant" wordt gehouden. Maan dag a. s. zal het groote feest op het stadhuis plaats heb ben. Het is der aandacht van het publiek niet ontgaan, dat prins Napoleon den keizer van Oostenrijk aan het spoorwegstation mede heeft opgewacht, hetgeen hij bij de komst van geen der andere souvereinen gedaan had. De kolonel De Gallifat had onlangs een brief geschre ven over de Murats, waarin eene vrij schandelijke geschie denis wordt aan het licht gebracht, waarin laatsgenoemden betrokken zijn. De kolonel noemt hen in dien brief//Ces princes de carton." Prins Achille Murat heeft thans zijn ontslag genomen als officier bij het regiment van den markies De Gallifat, om, na verloop van 6 maanden, zijn voormaligen kolonel te kunnen uitdagen. Garibaldi is weder op Italiaansch grondgebied en heeft zelfs weder eene proclamatie uitgevaardigd, met het opschrift: //Italië moet bevrijd worden of het moet ster ven", en waarin hij op volharding aandringt. Hoe het hem mogelijk geweest is van Caprera te ontsnappen, waar hij zoo uitstekend bewaakt werd, is nog niet recht duidelijk. Men heeft gezegd dat Batazzi, alvorens het gezag neder te leggen, hem de vrijheid heeft willen teruggeven om zoo voor het laatst zijne slecht verholen sympathie voor de insurrectioneele beweging aan den dag te leggen. De Mo- vimento, een democratisch dagblad en zekerlijk in het ge heim ingewijd, bericht evenwel in zijn nommer van 21 Oct., dat Garibaldi in den avond van den 15den, in den tijd tusschen zonsondergang en het opgaan der maan, alleen in een roeibootje Caprera heeft verlaten en vervolgens ge lukkig de Toscaansche kust heeft bereikt. Men zegt dat de overblijfselen der benden van Nicotera en Menotti Ga ribaldi sterk genoeg zijn om den generaal in staat te stellen een aanval te hervatten. In Florence zijn de gemoederen nog lang niet op rust gekomen, en een onbestemd verlangen gaat steeds naar Bome uit. Wel is de geest van het leger eenigszins vex-be- terd, dank zij de populariteit van Cialdini, maar de tijding van ernstige gebeurtenissen op Bomeinsch grondgebied zou wel eens eene zekere agitatie onder de troepen kunnen ten gevolge hebben. ADVERTENTIEN. Zij die iets te vorderen hebben van of schuldig zijn aan de nalatenschap van wijlen den Heer JACOB VAN LEEUWEN, gewoond hebbende te Leyden en aldaar op den 19den October 1867 overleden, worden verzocht daar van vóór of op den Ssten November 1867 opgave of betaling te doen, ten kantore van den Notaris J. M. E. DEBCKSEN, aan den Apothecarsdijk, te Leyden. Salon des Variétés onder directie van BOAS JUDELS. MAASIS1AG 28 OCTOBER 1867, Beroemd Tooneelspel in 5 Bedrijven, naar het Hoog- duitsch; waarin de Heer Wijnstok., vroeger Lid van den Amsterdamschen Schouwburg, de rol van Wallenfeld zal vervullen; gevolgd door: Kluchtige Vaudeville in één Bedrijf. Aanvang ten 7 uur. Prijzen der Plaatsen Loges 1.60. Baignoires 1.20. Parterre ƒ1.00. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. De Plaatsen zijn te bespreken voor Aandeelhouders op Zatur- dag 26 October, en voor Niet-Aandeelhouders op den speel dag, van 10—1 uur. vrij aan huis per 18 Mud. NEW-CASTLE, grof ongesoi-teerd ƒ21. SUNDEBLANDSCHE idem //19.— BUHBOBTgrof en fijn Per 10 Mudden kan tegen genoemden prijs ook ontvan gen worden. Ph. VAN DEB HEIJDEN, in de Kraaijerstraat bij de Hoogewoei'd. De geijkte maat zal bij de aflevei-ing voorhanden zijn. Leiden, 26 October 1867. Engeland. Het hoofdbestuur van de //reform-league" heeft eergisteren eene vergadering gehouden, die vrij stormachtig was, en waarin, naar aanleiding van een brief, door den heer Beales uit Ierland gezonden, het Eenianisme ter sprake kwam. De heer Beales had in zijn brief geschreven, //dat hij steeds de Ieren had aangespoord om zich tot her stel hunner grieven liever aan te sluiten bij de //reform- league" en te werk te gaan gelijk de //reformers" in Enge land gedaan hadden; dan zouden zij tot heil van hun land en van Engeland zelf eene onweerstaanbare kracht "ontwik kelen, terwijl zij nu door gewelddadige en bloeddorstige handelingen, die de gemoederen zeer verbitteren eu toch tot uiets leiden kunnen, tot een geest van animositeit en vijandigheid opwekken, die slechts de politieke en sociale ontwikkeling van hun land kan tegenhouden. Zulke mid delen als de Ieren thans ter hand namen, mochten in Home geoorloofd zijn, omdat daar de bevolking de middelen mist 'om hare gevoelens kenbaar te makendaar was geen Hy- depark, om te vergaderen en te vragen om vervulling der volkseischen". Deze koele en gematigde taal vond hevigen tegenstand. Men wilde den brief niet publiek maken en de meeste sprekersofschoon de onvoorzichtigheid der Fenians afkeurende, gaven onverholen hunne volle sympathie met die beweging te kennen. Niet dan na lange discussiën werd eindelijk besloten den brief in de notulen op te nemen zonder er den inhoud van goed te keuren. Italië. De opstand in Bome, die Dinsdag 11. heeft plaats gehad, schijnt, volgens berichten uit die stad zelve, een ernstiger karakter te hebben gehad dan men eerst vermoedde, al is hij dan ook niet van langen duur geweest. Volgens het Gfiornale di Boma van den 23sten, is die insurrectioneele beweging begonnen met het springen van een bom, die op de Piazza della Colonna geworpen werd. Vervolgens is onder de kazerne Serristori een vaatje bus kruit ontploft, waarbij verscheidene zouaven werden gedood. Andere insurgenten hebben beproefd de gevangenis Cam- pidogio te nemen, doch werden teruggeslagen, en op ver scheidene punten der stad zijn die aanvallen herhaald. Er hebben een honderdtal arrestatiën plaats gehad. In dien nacht werd ook eene kolonne van 70 Bomeinen, aange voerd door de beide broeders Cairoli, door 500 zouaven omsingeld. Na een hardnekkig gevecht vielen al de insur genten dood of gewond in handen der zouaven. Een der Cairoli's werd gedood, de ander gekwetst. RECHTSZAKEN. Ia de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 25 October zijn veroordeeld: A. S. te Leiderdorp, wegens mishandeling en verbreking van afsluiting, tot eene cell. gev. van 6 m., eene boete van 8 en nog twee geldb. ieder van ƒ25 of voor iedere geldb. subsid. 2d. A. v. D. en W. R. L. te Oudewater, wegens bedelarij in vereeniging en bij herhaling, ieder tot eene gev. van 14 d. J. v. d. R. en A. de R., zonder vaste woon plaats wegens bedelarijieder tot eene gev. van 14 d. J. v. V. te Soeter- woude, wegens overtreding op de jacht, in hooger beroep het vonnis ver nietigd en vrijgesproken. D. H„ E. M. K. en A. M. H. te Lisse, wegens diefstal bij nacht in dienstbaarheid en medeplichtigheid de 1ste tot eene gev. van 4 m., de 2de tot eene gev. van 2 m., en de 3de tot eene gev. van ld. W. O. te Leiderdorp, wegens gewelddadigheid en rebbellje tegen een bedienend beambte, tot eene gev. van 14 d. H. M. R. te Leiden, wegens diefstal, tot eene cell. gev. van 4 m. J. P. te Leiden, wegens beleediging van een bedienend beambte, tot eene geldb. van 8 of subs, gev. van 2d. G. v. S. en J. R. te Woerden, wegens veroorzaken van gevaar voor een spoortrein, zonder moedwilieder tot eene gev. van 3 m.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3